Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
"Máme postmoderný prevrat. Bez tankov za pomoci bánk“, vyjadrili sa grécki experti - preložila dobrovoľná pomocníčka hnutia Dobrá sila - chelemendik.sk

 

"Máme postmoderný prevrat. Bez tankov za pomoci bánk“, vyjadrili sa grécki experti - preložila dobrovoľná pomocníčka hnutia Dobrá sila

2020-05-27  (11:53)

 - "Máme postmoderný prevrat. Bez tankov za pomoci bánk“, vyjadrili sa grécki experti - preložila dobrovoľná pomocníčka hnutia Dobrá sila

15.07.2015

Aslamová Daria

Grécko šokovalo, že výsledky oslavovaného referenda boli pošliapané ako medzinárodnými veriteľmi, tak aj  vlastnou vládou jej organizovaním - správy z Atén oznamuje korešpondentka Komsomolskej Pravdy Daria Aslamová

Môj priateľ, grécky podnikateľ Athanasios Chortakias v princípe odmietol hlasovať v referende. Ale spolu sme obišli všetky  volebné okrsky, kde vládla zúrivosť.

„Ľudia! Klamú vás! – rozhorčoval sa. - Toto referendum je potrebné moci, aby potvrdila svoju legitimitu. Vláda chce jednoducho presunúť zodpovednosť na občanov. A potom vás všetkých zradia. všetkých. A Tsipras podpíše všetko, čo mu povedia veriteľa. "(Pozeral priamo)

Ľudia v radoch povzdychli a hovorili: "Aj tak je potrebné hlasovať. A možno nás  Európa bude počuť?“ "Nikto vás nebude počuť! - kričal Athanasios. – Všetkých  gréckych politikov od roku 1981 je potrebné pozatvárať ako vlastizradcov!“

Voliči ho podporovali búrlivým potleskom.

"Ak všetkých zatvoríte, odkiaľ vezmete druhých, čestných politikov? – opýtala som sa pochybovačne.  - Máme  iba 10 miliónov obyvateľov".

"Nájdeme. Voľby sa konali len pred piatimi mesiacmi. Čo sľubovala "SYRIZA?" Vravela, budeme žiadať novú pôžičku nie so sklonenou, ale hrdo vztýčenou hlavou. Populisti sľubovali nemožné: zostaneme v eurozóne  a nebude platiť pôžičky ".

"Naši ľudia sú tiež ako ovce – rozhorčila som sa. – Nemajú dostatok odvahy pozrieť skutočnosti do tváre ". "Áno, Gréci radi veria  rozprávkam. Môj názor je: nemali by sme splácať dlhy. Je nevyhnutné vrátiť drachmu, zrušiť víza pre ruských turistov a odmietnuť sankcie,  aby  Rusko ako výmenu otvorilo trhy pre naše výrobky. Ísť smerom do  Euroázijskej únie. "

REUTERS
Foto: REUTERS

 

Panagiotis Pilarinos, právnik, aj keď hlasoval v referende "nie", požiadavkám veriteľov nedáva veľké ilúzie, žeby  EÚ umožnila Grékom odísť:

- Príliš dôležité  strategické stredomorské územie. Aj keď pre nás jediné správne rozhodnutie je odchod z eurozóny a EÚ. Čím skôr to urobíme, tým skôr sa rozpadne Európska únia. Kedysi EÚ vznikla ako zjednotenie národov, v skutočnosti je to združenie finančných inštitúcií. Ale v hĺbke duše neverím, že nás Európa nechá žiť na pokoji. "


Všetci Gréci sú tak trochu anarchisti
 

Ranné stretnutie v kaviarni s mojou novou  známou  Nonou, novinárka malého ruského denníka "Mier a Omonia." Priamo pod značkou "Zákaz fajčiť!" Nona so spokojnosťou  poťahuje z cigarety.

„Káva bez cigarety sú zbytočne vyhodené peniaze“, povedala.

Majiteľka baru len máva None rukou, aby popol odklepávala na kamennú dlažbu. Vystrúhaná ruskými a európskymi pravidlami s hrôzou čakám na škandál. Počas desiatich minút kaviareň zaplnili svieže grécke dámy, ktoré si prišli na rannú porciu klebiet. Všetky stoly so záujmom pozerajú  na nás.

„Hneď Vás vyhodia“, šepkám None.

Nič podobné, Všetkých osem dám vyťahuje cigarety a po piatich minútach nie je v kaviarni čím dýchať kvôli dymu.

„A čo ak príde kontrola a dá majiteľke pokutu 1 000 €?“

"Ako príde, tak aj odíde“, pokrčí ramenami Nona. „A nech sa pokúsi pokutovať, návštevníci ho ušliapu. Nedávno bol škandál v autobuse s revízorom. 18-ročný chalanisko nemal lístok a revízor sa rozhodol dať mu pokutu. Chlapec mu povedal: "Ja som nezamestnaný. Rozumieš? V našej krajine je polovica mladých nezamestnaných. Radšej budem hladovať, ako sa zaoberať takou podlou prácou ako ty. Si ochotný  obrať chudobného aj o to posledné." Vyskočil, otvoril dvere autobusu a skočil na cestu počas jazdy. Zrazilo ho auto. Celé Grécko sa rozhorčilo! Teraz sú inšpektori ticho. Keď nemám peniaze, tiež cestujem načierno. A keď príde revízor, hovorím mu ticho, "Nemám cestovný lístok ani peniaze. A tiež ticho odíde. Všeobecne platí, že Gréci nemajú radi pravidlá. Ak sa nedá, potom je to ešte možné. "

REUTERS

Je to tak. Keď moji priatelia zaparkujú autá, pohľadom automaticky hľadám automat na platbu. Gréci sú veľmi rozhorčení: "Žijeme vo svojej zemi, prečo musíme platiť za parkovanie?" Vláda sa snažila zaviesť platené parkoviská, ale kvôli tomu sa strhli ozajstné bitky. Potom museli stiahnuť miestnu políciu, nemal kto kontrolovať a problém sa vyriešil sám od seba..

"Oni sú iní, rozumieš?“ - hovorí Nona. - Prišla som tu pred ôsmimi rokmi a zažila som časy, keď Gréci žili veľmi dobre. A teraz nastal čas ťažkosti a boja. Nechcú nič obetovať. Chcú, aby všetko bolo ako predtým, ale to sa nestáva. Každý Grék je rodený herec. Potrebuje scénu. Ale činy je potrebné vykonávať v reálnom živote. My, ľudia z bývalého ZSSR sme boli vychovaní v tradícii  sebaobetovania. Sme pripravení obetovať sa v záujme rodičov, deti, priateľov, milujúceho človeka, v záujme vlasti. Je to pre nás samozrejmosť. A Gréci – sú úžasní, otvorení, priateľskí, pohostinní. Grécko je také šťavnaté jablko, vo vnútri s červíkom. Vyvíjal sa tam 30 rokov počas spokojného života“.


Ako sa dostali do pasce

"Narodil som sa v chudobnej rodine v inom Grécku, - spomína úžasný novinár George Delastik - Môj otec ťažko pracoval a večer išiel do lacnej krčmy, kde si mohol vypiť a najesť sa s priateľmi za smiešnu sumu. Žili sme chudobne, ale veselo. Nikto sa netrhal do Európskej únie. Ešte v roku 1980 Andreas Papandreou povedal, že Grécko bude za pár rokov žiť v socializme. Toto veľmi vyľakalo Európanov. A Grécko bolo prijaté do EÚ v roku 1981 len preto, aby sa mohla kontrolovať situácia".

"Ľudia nechceli ísť do EÚ ani do NATO, domnievali sa, že je to jedno a to isté, - hovorí novinár Petros Papakonstantinos. – Mali sme vážne problémy s Tureckom, ktoré si uchmatlo polovicu Cypru. Vyostrila sa situácia národnej bezpečnosti. Zároveň klesal záujem o ZSSR ako alternatívy. Ale eurozóna sa stala skutočnou katastrofou. Lacné pôžičky, zničenie výroby. Naša ekonomika bola totálne nepripravená na tvrdú konkurenciu. Ekonomika sa  zmrštila, Grécko pokrylo skutočné cunami chudoby a nezamestnanosti vojnových čias ".

Najprv Grécko zaplavili lacnými pôžičkami. A nielen Grécko. Taliansko, Španielsko, Portugalsko. Dôvodom je to, že nemecká priemyselná výroba výrazne prevyšuje domáci trh a pre ekonomickú prosperitu Nemecka je potrebné hodiť svoje výrobky na zahraničné trhy. To je to, o čom hovorí tento novinár George Delastik: "Keď sa eurozóna stala realitou, Nemecko udržalo nízke ceny v krajine, hoci svižne vzrástli v celej južnej Európe. Ak na začiatku roku 2 000 sa 27% vysoko kvalitného nemeckého tovaru vyvážalo do krajín eurozóny, v roku 2010 v čase vrcholiacej krízy (!) vývoz dosiahol až 44% ".

Nemecko nechcelo pristúpiť k stimulácii domáceho dopytu (pre toto by bolo  nutné zvýšenie miezd vlastného obyvateľstva, ktoré by okamžite malo vplyv na cenu nemeckého tovaru). Stavilo sa na rozsiahly vývoz. Jeho cieľom bolo obsadenie južnej Európy cez euro. Lacný nemecký tovar vytlačil tovar z južných krajín, doslova zničil miestnu produkciu a zanechal stovky tisíc nezamestnaných. Dokonca aj v niekdajšom poľnohospodárskom Chorvátsku sa teraz v obchodoch predáva nemecké (!) Mlieko.

Ale nemecké banky ochotne požičiavali južanom, veľmi dobre vedeli, že sa ich nevzdajú. Nemecko je hlavným vinníkom zločinu devastácie nielen Grécka, ale aj celej južnej Európy. S čím počítalo  Nemecko? S úplným otroctvom a podriadením južnej časti kontinentu. Peniaze sa môžu vytlačiť, je to len kus papiera. Ale dlžníkom sa môže vziať to  najcennejšie: ich SKUTOČNÉ nehnuteľnosti a podniky.

Okrem toho, v rámci NATO, Nemecko a Francúzsko nútili Grécko kupovať ich vojenskú techniku (samozrejme sa to nezaobišlo bez miestnej korupcie a úplatkov).

Keď Grécko padlo na dno, Merkelová s pokryteckým rozhorčením horlivej nemeckej gazdinky povedala, že Gréci si žili nad pomery. Teraz si budú musieť uťahovať opasky, aby zaplatili dlh a omráčajúce %. Ale úsporné opatrenia nikdy nikomu nepomohli. Je to názor všetkých popredných svetových ekonómov - Thomas Piketty, Joseph Stiglitz, Paul Krugman. Keď sa ľudia vyhadzujú z práce, alebo sa im výrazne zníži mzda a dôchodok, klesá úroveň spotreby. V reči ekonómov sa tomu hovorí "špirála zmršťovania ekonomiky." Ani nehovoriac o tom, že to vedie k zbedačovaniu  obyvateľstva, to zase  vedie k nemožnej záchrane topiacej sa krajiny. Môže kričať, plakať a zhora ju ešte dobijú veslom. A všetko toto sa deje pod vysoko morálnymi heslami trestu zvrátených a ľahkomyseľných Grékov. To je to obyčajná raketová éra "divokých 90. rokov", kedy sa platobná neschopnosti dlžníka "dávala na pult," len v celosvetovom meradle.

REUTERS
 

Kedy sa Grécko dalo ešte zachrániť

"V roku 2010 sme mali šancu - hovorí novinár George Alexis. - Obrovský dlh Grécka sa vzťahoval na súkromne banky. Vtedy mohlo Grécko vyhlásiť default, zaviesť drachmu a dostať sa von z dlhovej pasce. V skutočnosti takto urobil Island. Ale vláda George Papandreou si požičala peniaze od medzinárodných inštitúcií MMF a Európskej centrálnej banky (ECB) a previedol všetky dlhy Grécka a podriadil ich  nadnárodným inštitúciám a britskému právu namiesto Gréckeho."

"To bol predaj krajiny - hovorí ekonóm George Papaleksi. - Zradca George Papandreou odmietol default, zachraňoval nemecké a francúzske banky pred ich stratami "

"A prečo sa tak bojíte teraz?! – rozhorčila som sa. - Boli ste takí statoční v priebehu druhej svetovej vojny. Iba Grécko a Juhoslávia v Európe bojovali proti fašizmu. "

"Odvaha - nie je jednoduchá vec. Ľudia potrebujú všetko vysvetliť. Tlač ešte pred referendom hrozila egyptskými biblickými trestami, takmer útokom kobyliek a požieraním všetkých podsevov,  ak sa nám nepodarí postaviť na kolená. Európa nám zatvorila banky, aby nás zastrašila. Budeme otrokmi a Grécko bude skúšobné  laboratórium, ktoré bude kontrolovať, do akej miery možno ponížiť a ničiť ľudí a ani nepípnu. "

Ešte trochu o gréckom charaktere

"Grécko už toľkokrát prehralo, že máme mentalitu otrokov, -  s horkosťou pripúšťa novinár George Delastik. - Mali sme Periklesa (zlatá éra štátnosti a prosperity), hrdina Leonidasa a 300 Sparťanov a zradcu  Ephialtesa, ktorý predal Sparťanov Peržanom. Grécko sa pohybuje medzi hrdinstvom a zradou. Premiér Tsipras chcel začať ako štátnik Perikles. Potom začal robiť ústupky Nemcom a za každý ústupok  Nemci žiadajú ďalšie dva. "

"A čo teraz? Gréci hlasovali "nie" všetkým dohodám veriteľov a Tsipras všetky podpísal. A teraz Nemci chcú ešte viac. Áno, možno dajú Grécku 90 miliárd v hotovosti, ale Grécko zaplatí za to krvou. Teraz veritelia požadujú privatizáciu všetkého majetku v Grécku na 50 miliárd eur (celý majetok pôjde do osobitného fondu riadeného veriteľmi a veritelia budú určovať ceny na prístavy, železnice, letiská, energiu). Tsipras začal ako Perikles a skončí ako zradca Ephialtes".

Môj spolubesedník odpovedal mlčiac smutným filozofickým úsmevom.

"To, čo sa deje v Grécku, je postmoderným prevratom - ale nie za pomoci tankov, ale s pomocou bánk, - potvrdzuje  novinár Petros Papakonstantinos. - Ak Nemecko vyžmýka Grécko ako citrón, bude to jeho zlé víťazstvo. Bude generovať emócie nenávisti voči nemu. Vyprovokuje nástup k moci Marine Le Pen vo Francúzsku o dva roky. Trestnú politiku Nemecku Európa nezabudne. Ak Nemci zničia demokraciu v Európskej únii, bude to historická tragédia s katastrofálnymi dôsledkami pre Európu. "

Nedávno zosnulý nemecký spisovateľ Günter Grass opísal vo svojej básni Grécko ako "nahé, prikované k stĺpu hanby." Trpel skutočnosťou, že veritelia prinútili Grécko vypiť čašu s jedom bolehlavu narážajúc na  tragédiu Sokratesa, ktorý bol odsúdený na trest smrti. Ale predpovedal, že Európa zahynie bez krajiny "ducha, ktorý ju vytvoril."

Zdroj: http://rusnext.ru/recent_opinions/1436831824


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |