Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
"Je to jednoducho do neba volajúca hlúposť" - Prejav Putina ktory zastavil Obamu - zatial... - KP.RU - chelemendik.sk

 

"Je to jednoducho do neba volajúca hlúposť" - Prejav Putina ktory zastavil Obamu - zatial... - KP.RU

2019-12-14  (14:44)

 - "Je  to jednoducho do neba volajúca hlúposť" - Prejav Putina ktory zastavil Obamu - zatial... - KP.RU

-  Sýria je teraz tiež veľmi aktuálna. Pred niekoľkými dňami britský parlament hlasoval proti vojenskému zásahu a niektoré štáty, vrátane Nemecka a NATO, vyjadrili negatívny postoj k otázke vojenského zásahu v Sýrii. Očakávali ste vôbec niečo také?
-  Poviem otvorene, pre mňa to bolo veľmi neočakávané. Všetci si za posledné roky zvykli na to, že v západnom spoločenstve sa všetko prijíma bez osobitných diskusií, v súlade s požiadavkami a pozíciami hlavného partnera, teda Spojených štátov amerických. Ak teda teraz došlo k nejakému výkyvu, bolo to pre mňa neočakávané a navyše som prekvapený týmto postojom.
Na druhej strane, svedčí to o tom, že vo Veľkej Británii, hoci  je to hlavný geopolitický spojenec USA na svete, ešte existujú ľudia, ktorí sa riadia národnými záujmami, zdravým rozumom a záleží im na vlastnej suverenite. Je to aj výsledok analýzy toho, čo sa udialo v predchádzajúcich rokoch. Mám na mysli tragické udalosti, ku ktorým došlo na Blízkom východe v iných krajinách. A napriek vyhlasovaným cieľom, predsa len ich dosiahnutie je problematické. Pamätáte si na Afganistan Irak, Líbyu a iné štáty.
- Čo si vy osobne myslíte, kto použil chemické zbrane v Sýrii?
- Pokiaľ ide o možné použitie akejkoľvek zbrane hromadného ničenia, naša pozícia v tejto otázke zostáva dôsledná. Sme kategorickí odporcovia a ak to bude dokázané, zúčastníme sa na vypracovaní odvetných opatrení.
Všeobecne je známe, že aj v minulosti sýrska vláda sa žiadala OSN o vyslanie inšpektorov, ktorí by prešetrili, či bojovníci nepoužívajú chemické zbrane. To sa však neurobilo. Reakcia nasledovala iba po 21. auguste, až vtedy, keď zbrane boli opätovne použité.
 Ako to hodnotím? Zdravý rozum hovorí sám za seba. Sýrske vládne vojská útočia. V niektorých regiónoch  obkľúčili povstalcov. V týchto podmienkach dávať žolíka do rúk niekomu, kto ustavične vyzýva k vonkajšiemu vojenskému zásahu, je jednoducho do neba volajúca hlúposť. Nemá to nijakú logiku, navyše v deň príchodu inšpektorov OSN.
Preto som presvedčený, že to nie je nič iné ako provokácia tých, ktorí chcú zatiahnuť iné krajiny do sýrskeho konfliktu, kto si chce vydobyť podporu zo strany najmä USA.
Pokiaľ ide o pozície našich amerických kolegov, priateľov, ktorí tvrdia, že vládne vojská použili chemické látky a hovoria, že majú takéto dôkazy, nech ich predložia inšpektorom OSN a Bezpečnostnej rade. Tvrdenia, že takéto dôkazy majú, ale sú tajné a nikomu ich nemôžu poskytnúť, nijako neobstoja. Je to iba neúcta k vlastným partnerom a účastníkom medzinárodného diania. Odvolávania sa na to, že sú to iba  ďalšie odpočúvania nejakých rokovaní, ktoré nič nedokazujú, nemôžu byť základom prijatia nejakých fundamentálnych rozhodnutí, ako je použitie sily vo vzťahu k suverénnemu štátu.
-  Mali ste spoločné rokovania s americkým prezidentom Barackom Obamom o Sýrii?
- Rokoval som s nemeckou kancelárkou, s britským premiérom, tureckým premiérom a iránskym prezidentom. S americkým prezidentom sme na „osmičke“ o tomto probléme samozrejme hovorili. Mimochodom, vtedy sme sa dohodli na tom, že budeme napomáhať uskutočneniu mierových rozhovorov v Ženeve, je to tzv. Ženeva-2. Američania na seba zobrali záväzok priviezť na tieto rokovania ozbrojenú opozíciu. Ale je to  zložitý proces, chápem a nepodarí sa im to. V poslednom čase som takéto rokovania s americkým prezidentom nemal.
- Možno by ste  mu teraz chceli niečo priamo odkázať?
-  Chcel by som sa naňho v prvom rade obrátiť ako nie na svojho kolegu, ale ako nositeľa Nobelovej ceny za mier. Musíme mať na pamäti to, čo sa odohrávalo v posledných desaťročiach, koľkokrát USA boli iniciátormi ozbrojených konfliktov v rôznych oblastiach sveta. A vyriešilo to aspoň jeden problém? Afganistan, už som spomínal Irak, Libanon. Nenastal tam ani pokoj, ani demokracia, o čo sa naši partneri akoby usilovali. Nie je tam elementárny občiansky mier a rovnováha. Na toto všetko sa treba pozrieť skôr než sa prijme rozhodnutie o raketovo-bombových útokoch, za ktorými budú nutne nasledovať obete, vrátane civilného obyvateľstva. Nie je teda dobré zamyslieť sa nad tým? Som presvedčený, že áno.
- Aká vysoká je, podľa vás, pravdepodobnosť útoku Američanov?
- Odkiaľ to mám vedieť? To sa spýtajte ich. Ja vám môžem povedať, prečo sa to deje, prečo sa o tom hovorí. Je to elementárna záležitosť pre ľudí, ktorý sú zainteresovaní do chodu udalostí. Sýrska vládna armáda útočí. Takzvaní povstalci sú v zložitej situácii. Nemajú také zbrane ako vládne vojská. Nemajú letectvo, raketovú techniku ani moderné delostrelecké systémy.
Čo majú robiť tí, ktorí sú sponzormi týchto tzv. povstalcov a tí, ktorí stoja za chrbtami týchto sponzorov? Pomôcť im vo vojenskom smere. Ako? Zaplniť tú nedostatočnú medzeru ich možností. Netreba im dodávať lietadlá a raketové systémy – naučiť sa to nedá. Východisko je len jedno – sami musia útočiť. Ak  sa tak stane, bude to veľmi žalostné.

 


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |