Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
‘Kvapalný pancier‘ - chelemendik.sk

 

‘Kvapalný pancier‘

2020-05-25  (16:30)

 - ‘Kvapalný pancier‘

 

'Kvapalný pancier' dodá vojakom voľnosť v pohybe

Vedci pracujú na vývoji nového druhu nepriestrelnej vesty, ktorá používa takzvaný "kvapalný pancier." Jej nositelia sa budú môcť pohybovať voľnejšie s rovnakou, ak nie lepšou, mierou ochrany ako u bežného kevlaru.

Súčasné nepriestrelné vesty vyhotovené z kevlaru sú tuhé a výrazne obmedzujú nositeľa v pohybe. Vojaci ale aj policajti sa preto musia zmieriť s nepohodlím a zníženou flexibilitou pri zásahu. S riešením prichádza spoločnosť BAE Systems, ktorá pracuje na vývoji nového "kvapalného panciera." Jeho výhodou má byť vyššia ohybnosť pri súčasnom zachovaní pôvodnej ochrannej funkcie kevlaru.

Tekutý kevlar využíva vlastnosti dilatantných tekutín, v ktorých sú rozptýlené čiastočky špeciálneho materiálu. Akonáhle dôjde k narušeniu pôvodnej štruktúry, čiastočky začnú vytvárať odpor voči predmetu, ktorý narušenie spôsobil. Ak je sila narušenia dostatočne veľká, čiastočky sa navzájom celkom spoja. Ako príklad spoločnosť uvádza lyžicu ponorenú do nádoby s dilatantnou kvapalinou. Pri pomalom krúživom pohybe lyžica naráža na mierny odpor. Akonáhle sa však intenzita miešania zvýši, vzrastie aj odpor.

Pri náraze guľky do bežného kevlaru, dochádza k jeho trvalej deformácii v mieste zásahu. Napriek tomu, že kevlar guľku zastaví, dochádza často k vzniku zlomenín v dôsledku výrazného porušenia štruktúry materiálu smerom k telu nositeľa. Kevlar využívajúci dilatantnú tekutinu silu nárazu rozkladá na väčšiu plochu, čím sa hĺbka prieniku znižuje. Pancier sa navyše po náraze vracia späť do ohybnej formy. Namiesto zlomenín, tak vojaci utŕžia nanajvýš modriny.

Zdroj: pravda.sk


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |