Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Новые статьи и видео - Nové články a videá - Chelemendik.sk - archív

Новые статьи и видео - Nové články a videáČesko: krok ku prezidentskej republike?

2022-01-22  (07:15)
Je demokratickejšie zvolenie prezidenta celonárodne? V roku 1934 taký celonárodne zvolený prezident odovzdal moc Hitlerovi. Nie je prekvapujúce, že po vojne má tento post v Nemecku skôr čestný a symbolický ráz. Ako mimochodom aj v Taliansku. Vo Francúzsku vznikol v roku 1958 v súvislosti s otvorenou slabosťou politického systému závažný konflikt. A Francúzi zvolili Charlesa de Gaullea, ktorý zmenil ústavu, upevnil prezidentské právomoci a zaviedol priame hlasovanie. Ale ani jeden z modelov moci – či už parlamentný, alebo prezidentský, neposkytuje 100 percentnú garanciu pred autoitarizmom, alebo naopak, nezaručuje stabilnú demokraciu. V Česku boli za posledných 20 rokov prezidentom dve silné výrazné osobnosti. Václav Havel, ktorého asociujú v Rusku so zjednotenou Európou a morálnou politikou. A Václav Klaus, skvelý ekonóm, otec privatizácie, technokrat a euroskeptik, ktorého autorita je veľmi veľká. Česi by mali v roku 2013 zvoliť nového prezidenta. Zjavne sa obávajú, že parlament nevyhovie ich žiadosti mať silného a porovnateľného, čo do rozsahu, politika.


Igor Bondarenko - „Zmluva s diablom nepozná jednoduché riešenia“ - – Don Winslow, americký spisovateľ - OPEN TEXT

2022-01-21  (06:06)
Existuje ale aj globálnejší problém, ktorého riešenie sa tiež núka pomocou „jednoduchého“ riešenia, načo inak vytvárať „oblúk napätia“ po celom Blízkom východe. Štátny dlh USA prevýšil ročný HDP krajiny. Podľa informácií denníka USA Today výška zadlženosti už dosiahla 15,23 biliónov dolárov. Washington si už zvykol riešiť svoje vnútorné problémy prostredníctvom vojenských konfliktov.


Putin: Budovanie spravodlivosti. Sociálna politika pre Rusko - OPEN TEXT

2022-01-22  (06:36)
Napríklad mzdy vysokoškolských učiteľov a lekárov sa navrhujú zvýšiť už od 1. septembra a v rokoch 2013 – 2018 ich zvýšenie má byť dvojnásobné. Putin vysvetľuje, že akékoľvek reformy v zdravotníctve a oblasti vzdelávania sú možné iba v takom prípade, ak zabezpečia dôstojné mzdy štátnych zamestnancov. „Ak nesplníme túto podmienku, potom všetko úsilie zmeniť organizačno-ekonomické mechanizmy, obnovy materiálnej bázy týchto sektorov bude zbytočné“. Vzhľadom na to, že realizácia týchto plánov si vyžaduje značné prostriedky – približne 1,5% ročného HDP, premiér navrhuje využiť „vnútorné rezervy odvetví“. Inými slovami, žiada reorganizáciu neefektívnych organizácií a programov. Podľa jeho názoru to má ušetriť približne tretinu nutných prostriedkov.


Balkánsky priateľ Andersa Breivika

2022-01-22  (10:00)
Milovan Drecun nepotvrdil ani správy masmédií o tom, že Ulemek je mafiánom. Po vražde premiéra Džindžiča sa v tejto súvislosti objavilo mnoho špekulácií, treba k nim pristupovať opatrne, pretože určité kruhy si stanovili za cieľ skompromitovať všetkých predstaviteľov Červených baretov, ktorí sa zúčastnili na boji proti teroristom v Kosove. Bolo to potrebné preto, aby sa ukázalo, že celý boj Srbska o Kosovo boli len samé zločiny proti civilným obyvateľom a o jeho vyhnanie, uzavrel Milovan Drecun. Nuž, máloktorý článok o "nórskom strelcovi" sa zaobíde bezo zmienky o tom, ako sa obdivoval srbským "zlým chlapom". Srbskí užívatelia Internetu už hovoria o tom, že nakoniec práve ich obvinia z nórskeho teroristického činu.


Kosovskí Srbi medzi troma mlynskými kameňmi

2022-01-21  (06:41)
Veliteľ síl KFOR v Kosove generál Erhard Drews varoval v predvečer referenda pred hrozbami, ktoré môže niesť tým kosovským Srbom, ktorí nežijú v severných lokalitách, ale v izolovaných enklávach a ďalších oblastiach Kosova. V interview nemeckému časopisu Focus vyjadril mienku, že referendum „môže vyprovokovať albánskych nacionalistov k útokom na srbskú menšinu na juhu“. Nech to je ako je, ale nevyriešené problémy kosovských Srbov sa stávajú stále vážnejšou výzvou tak pre Prištinu, ako aj pre Belehrad a Brusel. Srbi v tomto geopolitickom trojuholníku, ako sa zdá, budú musieť spoliehať predovšetkým len na seba.


Európa sa nevzdá falšovaných výrobkov - Úrady však narazili na odpor ľudu

2022-01-21  (05:35)
Minulý víkend do ulíc na protestné akcie vyšli obyvatelia mnohých britských, nemeckých, holandských, poľských, bulharských, rakúskych, fínskych, francúzskych, slovenských, estónskych, lotyšských a litovských miest. Ich pobúrenie vyvolala nová Medzinárodná dohoda o boji proti sfalšovanej produkcii, čiže ACTA (Anti-Counterfeiting Trade Agreement). USA, Japonsko a EÚ za zatvorenými dverami vyvinuli dohodu, ktorú po Tokiu a Washingtone podpísala koncom januára Európska komisia a zástupcovia 22 členských krajín EÚ. Teraz je na rade ACTA, ktorá predpokladá vážne pokuty a odňatie slobody za akékoľvek porušenie autorských práv, majú ju ratifikovať parlamenty signatárskych krajín. Úrady však narazili na odpor ľudu.


Môže Irán poraziť Ameriku vo „veľkej vojne“? Časť 2.

2022-01-22  (05:14)
Po dvoch vojnách v Perzskom zálive už nik nemá ilúzie ohľadne toho, že klasická armáda „podľa vzoru 2. svetovej vojny“ (ku ktorým patria armády Iránu a Sýrie) môže behom dlhého času odolávať moderným vojskám NATO. Znamená to však, že neexistuje stratégia, ktorá by umožnila porážku Američanov a donútila ich uzavrieť mier za podmienok, prijateľných pre obeť agresie? Predpokladáme, že taká stratégia existuje, ak, pravdaže, brániaca strana dokáže zorganizovať odvetné akcie v režime, orientovanom na to, čo odborníci nazývajú potlačenie „Boydových cyklov“ (OODA).


Игорь Бондаренко - «При сделке с дьяволом простых решений не бывает».

2022-01-20  (16:46)
Но существует и более глобальная проблема, решение которой также предлагается с помощью «простого» решения, а иначе зачем создавать «дугу напряжённости» по всему Ближнему Востоку. Госдолг США превысил годовой ВВП страны. По данным газеты USA Today, сумма задолженности уже достигла 15,23 триллиона долларов. Вашингтон уже привык решать свои внутренние проблемы с помощью военных конфликтов.


Môže Irán poraziť Ameriku vo „veľkej vojne“? Časť 1.

2022-01-22  (05:14)
„Dosiahneme mier, aj keď kvôli tomu budeme musieť bojovať,“ - zvykol hovoriť prezident USA Dwight D. Eisenhower. Prirodzene, mal pritom na mysli mier, ktorý by vyhovoval Amerike. Nemecký spisovateľ Thomas Mann tesne pred začiatkom Druhej svetovej vojny predvídavo podotkol, že vojna – „to je len útek pred problémami obdobia mieru“. Podobne sa vyjadril aj francúzsky prozaik Romain Rolland: „Vojnu ako krajný prostriedok používajú iba zbankrotované štáty. Vojna je posledný tromf prehrajúceho a zúfalého hráča, odporná špekulácia podvodníkov a lumpov...“


GORILA „X“ - DISKUSIA FB

2022-01-21  (17:43)
Preto sa nečudujte ľudkovia, že na demonštráciách je čoraz menej ľudí, oni Vás drahí organizátori prekukli. Vy nebojujete za práva tých, čo majú dennodenne problém s nezamestnanosťou, exekúciami, chorobou, hladom a neistotou, či ešte zajtra budú mať prácu. Vy testujete, kam to môže ešte zájsť. Toto je GORILA „X“.


Svědectví špióna: Učinit Havla známého a pak prezidentem. Tuto operaci řídil důstojník CIA Pavel Tigrid

2022-01-22  (07:47)
Ilustrace Karel Köcher: Pokud jde o náš příklon ke Spojeným státům po roce 89, domnívám se, že byl výrazně ovlivněn osobností Václava Havla. A vůbec celou operací Václav Havel, která probíhala po mnoho let a byla přímo řízena americkou Ústřední zpravodajskou službou CIA. Bez její intervence by se asi prezidentem stal Dubček. Ale byla obrovská snaha učinit Havla známou osobností a pak i prezidentem. Tuto operaci řídil Pavel Tigrid (vl. jménem Pavel Schönfeld, pozn. red.), americký občan a důstojník CIA.


SLÁVNA RUSKÁ PIESEŇ KAŤUŠA PO ČÍNSKY - ČÍŇANIA SPIEVAJÚ VEĽMI PEKNE - VIDEO

2022-01-22  (07:07)Gorila - ukradnutá revolúcia? - www.dolezite.sk

2022-01-21  (05:55)
Veľkú facku sme dostali od Lucie Janovič, ktorá nepripustila na tribúnu môjho otca na prvom proteste proti Gorile, keď doslova povedal môjmu otcovi:, "pán Molnár, Vás ja nepustím k mikrofónu, vás dobre poznám, vy by ste tu hovoril 15 minút o ľudských právach, teda o inom, než je zmyslom tohto protestu." Sklamanie prišlo aj na druhom proteste, keď Lucia Janivič očakávala, že otec sa bude domáhať vystúpiť, tak si pripravila ochranku a keď prišiel otec za ňou, bol som svedkom, že okamžite ho ochranka vyviedla z jej blízkosti. Otec sa nedal a svoj protest vyjadril, že na krátko keď sa menili rečníci zboku pribehol pred mikrofón a skandoval "Chceme vládu ľudu, chceme vládu ľudu", za krátko sa pridalo celé námestie.


Atentát na Kim Čong-una: kto to potrebuje? Tieto chýry začali šíriť aj užívatelia Twitteru

2022-01-21  (04:25)
vytlačiť článok Porozprávať priateľovi Pridať do blogu V noci na 11. februára sa na Internete objavili správy o zahynutí Kim Čong-una na území Číny. Neskôr túto informáciu dementovali. Zdrojom senzácie sa stala čínska sieť Sina Weibo. Podľa správ, ktoré a šírili v sieti, severokórejský líder bol zabitý pri veľvyslanectve KĽDR v Pekingu, kam prišiel na tajnú návštevu. Tieto chýry začali šíriť aj užívatelia Twitteru. Je zaujímavé, že podľa britského denníka Daily Mailobjavenie sa tejto informácie časovo zhodlo s jedným záznamom na Twitteri. Muž pracujúci v blízkosti severokórejského veľvyslanectva napísal o nezvyčajne veľkom počte áut v blízkosti veľvyslanectva a vyjadril predpoklad, že sa v KĽDR niečo stalo. Pozorovatelia ale si myslia, že oživenie na veľvyslanectve KĽDR môže byť spojené s prípravami na nadchádzajúce oslavy 70. výročia narodenia Kim Čong-ila.


Neznámi ostreľovači a Západom podporované “zmeny režimov”

2022-01-22  (05:19)
Neznámí snipeři hráli klíčovou roli během všech tak zvaných „revolucí arabského jara“, přesto však, navzdory zprávám v oficiálních médiích o jejich přítomnosti, byla překvapivě malá pozornost věnována jejich účelu a roli. Ruský investigativní novinář Nikolaj Starikov napsal knihu, která se zabývá rolí neznámých sniperů při destabilizaci zemí, které jsou cílem změny režimu ze strany Spojených států a jejich spojenců. Následující článek se pokouší objasnit některé historické příklady této techniky, s cílem poskytnout rámec v pozadí, a na jeho základě pochopit současnou tajnou válku proti lidem v Sýrii, vedenou eskadrami smrti ve službách západních tajných služeb (1).


| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115 | 116 | 117 | 118 | 119 | 120 | 121 | 122 | 123 | 124 | 125 | 126 | 127 | 128 | 129 | 130 | 131 | 132 | 133 | 134 | 135 | 136 | 137 | 138 | 139 | 140 | 141 | 142 | 143 | 144 | 145 | 146 | 147 | 148 | 149 | 150 | 151 | 152 | 153 | 154 | 155 | 156 | 157 | 158 | 159 | 160 | 161 | 162 | 163 | 164 | 165 | 166 | 167 | 168 | 169 | 170 | 171 | 172 | 173 | 174 | 175 | 176 | 177 | 178 | 179 | 180 | 181 | 182 | 183 | 184 | 185 | 186 | 187 | 188 | 189 | 190 | 191 | 192 | 193 | 194 | 195 | 196 | 197 | 198 | 199 | 200 | 201 | 202 | 203 | 204 | 205 | 206 | 207 | 208 | 209 | 210 | 211 | 212 | 213 | 214 | 215 | 216 | 217 | 218 | 219 | 220 | 221 | 222 | 223 | 224 | 225 | 226 | 227 | 228 | 229 | 230 | 231 | 232 | 233 | 234 | 235 | 236 | 237 | 238 | 239 | 240 | 241 | 242 | 243 | 244 | 245 | 246 | 247 | 248 | 249 | 250 | 251 | 252 | 253 | 254 | 255 | 256 | 257 | 258 | 259 | 260 | 261 | 262 | 263 | 264 | 265 | 266 | 267 | 268 | 269 | 270 | 271 | 272 | 273 | 274 | 275 | 276 | 277 | 278 | 279 | 280 | 281 | 282 | 283 | 284 | 285 | 286 | 287 | 288 | 289 | 290 | 291 | 292 | 293 | 294 | 295 | 296 | 297 | 298 | 299 | 300 | 301 | 302 | 303 | 304 | 305 | 306 | 307 | 308 | 309 | 310 | 311 | 312 | 313 | 314 | 315 | 316 | 317 | 318 | 319 | 320 | 321 | 322 | 323 | 324 | 325 | 326 | 327 | 328 | 329 | 330 | 331 | 332 | 333 | 334 | 335 | 336 | 337 | 338 | 339 | 340 | 341 | 342 | 343 | 344 | 345 | 346 | 347 | 348 | 349 | 350 | 351 | 352 | 353 | 354 | 355 | 356 | 357 | 358 | 359 | 360 | 361 | 362 | 363 | 364 | 365 | 366 | 367 | 368 | 369 | 370 | 371 | 372 | 373 | 374 | 375 | 376 | 377 | 378 | 379 | 380 | 381 | 382 | 383 | 384 | 385 | 386 | 387 | 388 | 389 | 390 | 391 | 392 | 393 | 394 | 395 | 396 | 397 | 398 | 399 | 400 | 401 | 402 | 403 | 404 | 405 | 406 | 407 | 408 | 409 | 410 | 411 | 412 | 413 | 414 | 415 | 416 | 417 | 418 | 419 | 420 | 421 | 422 | 423 | 424 | 425 | 426 | 427 | 428 | 429 | 430 | 431 | 432 | 433 | 434 | 435 | 436 | 437 | 438 | 439 | 440 | 441 | 442 | 443 | 444 | 445 | 446 | 447 | 448 | 449 | 450 | 451 | 452 | 453 | 454 | 455 | 456 | 457 | 458 | 459 | 460 | 461 | 462 | 463 | 464 | 465 | 466 | 467 | 468 | 469 | 470 | 471 | 472 | 473 | 474 | 475 | 476 | 477 | 478 | 479 | 480 | 481 | 482 | 483 | 484 | 485 | 486 | 487 | 488 | 489 | 490 | 491 | 492 | 493 | 494 | 495 | 496 | 497 | 498 | 499 | 500 | 501 | 502 | 503 | 504 | 505 | 506 | 507 | 508 | 509 | 510 | 511 | 512 | 513 | 514 |Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |