Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Hnutie Dobrá sila – projekty<br/><br/> - Chelemendik.sk - archív

Hnutie Dobrá sila – projektyKlausova požiadavka o sudetských Nemcoch

2022-01-15  (10:26)
Český prezident Václav Klaus zostal verný svojej povesti nevypočítateľného politika. Dva roky po tom, čo sa Európska únia dohodla na znení Lisabonskej zmluvy a tesne pred ukončením jej ratifikácie prichádza s novou požiadavkou. Už sa neodvoláva na ústavný súd ani na rozhodnutie Írov. Včera na tlačovej konferencii potvrdil, že žiada pre Českú republiku trvalú výnimku z Charty základných práv Europskej únie, lebo sa obáva, že si na jej základe budú vysídlení sudetskí Nemci nárokovať na vrátenie majetku zhabaného po druhej svetovej vojne. Klaus žiada výnimku ako záruku, že nedôjde k prelomeniu Benešových dekrétov.


‘Mal som sa lepšie učiť‘

2022-01-13  (12:50)
Robotníci zo Slovenska, prevažne Rómovia, ktorí v centre Prahy opravujú verejné komunikácie, sa podľa denníka Právo v stredu stali chodiacim reklamami na vzdelanie. Pri oprave chodníka na rohu Václavského námestia a Štěpánskej ulice pracovali v žltých tričkách s nápisom "Mal som sa lepšie učiť!" a názvom internetového portálu www.skoly.cz, ktorý sa s komunikačnou agentúrou Underline na akcii podieľa. Za odmenu vraj dostali cigarety, pivo a klobásy.


Z leta do zimy za pár dní

2022-01-18  (11:38)
Takú náhlu zmenu počasia, ako sa na Slovensku chystá, zrejme očakával málokto. Kým totiž ešte vo štvrtok uvidíme zrejme nejednu ľahko odenú švárnu devu či rúčeho šuhaja, v utorok by nám takýto obrázok pripadal značne zvláštny. Vo štvrtok sa totiž podľa predpovede Slovenského hydrometeorologického ústavu vyšplhajú denné teploty na letných 22 až 26 stupňov Celzia. Pocit neskutočného tepla, ktoré do októbra rozhodne nepatrí, bude navyše posilňovať vietor, ktorý prifúkne z južných smerov. Prvá vlna ochladenia zaútočí na vnemy slovenských občanov už v piatok. Tú priveje už v noci zo štvrtka na piatok severný vietor, ktorý hlavne východniarom spočíta všetky kosti. V tejto časti Slovenska totiž miestami dosiahne v nárazoch rýchlosť až 55 kilometrov za hodinu. To, že táto noc bude poriadne búrlivá, pripomenie aj zamračená obloha, z ktorej na mnohých miestach poriadne zaprší a ojedinele aj zablýska či zahrmí.


Minister mal pomer s chlapcami

2022-01-17  (22:28)
Francúzsky minister kultúry Frédéric Mitterrand dnes poprel, že za sexuálne služby v Thajsku platil neplnoletým chlapcom, a obhajoval svoju knihu, v ktorej sa vyznal z častých návštev nevestincov na dovolenkách v tejto ázijskej krajine. Mitterrand tento týždeň čelil početným výzvam na svoju rezignáciu po tom, čo médiá upozornili na jeho knihu s názvom "La mauvaise vie" (Zlý život), v ktorej autobiografickým štýlom píše o svojej minulosti. Predtým na seba upriamil pozornosť, keď sa horlivo zasadzoval za prepustenie režiséra Romana Polanského, ktorého nedávno zatkli vo Švajčiarsku na základe medzinárodného zatykača vydaného Spojenými štátmi, kde čelí obžalobe za pohlavný styk s 13-ročným dievčaťom z roku 1977.


V SR sú najdrahšie pohonné látky spomedzi susedov

2022-01-15  (07:13)
Slovensko má najdrahšie pohonné látky spomedzi susedných štátov. Vyplýva to z údajov európskeho štatistického úradu Eurostat k pondelku (5. októbra) za 40. týždeň. Cena 95-oktánového benzínu bola minulý týždeň v SR 1,165 eura (35,10 Sk) za jeden liter. Najvýhodnejšie spomedzi susedných štátov tankovali Poliaci, konkrétne za 1,011 eura (30,46 Sk) za jeden liter. Najdrahšia bola na Slovensku aj nafta, teda 1,109 eura (33,41 Sk) za liter. Spomedzi susedných štátov bola najlacnejšia v Poľsku. Liter nafty tam stál 0,865 eura (26,06 Sk). V rámci EÚ bol minulý týždeň 95-oktánový benzín najlacnejší v Rumunsku, kde liter stál 0,868 eura (26,15 Sk).


Mormóni dokončujú kopírovanie slovenských matrík

2022-01-18  (08:19)
Mormónska cirkev prenáša na mikrofilmy cirkevné matriky na Slovensku. Po osemnástich rokoch od uzavretia dohody prišiel rad aj na archív mesta Bratislavy. Len zasvätení vedia, na čo mormóni potrebujú údaje zo slovenských matrík. A na čo všetko ich raz použijú. Čoraz častejšie ich možno stretnúť aj v uliciach slovenských miest. Mladí mormóni odchádzajú na dva roky do sveta šíriť učenie svojej cirkvi. Chodia vo dvojiciach či trojiciach a na prsiach nosia čierne menovky.


Nový svetový poriadok sa rovná "komunizmu"

2022-01-16  (00:35)
Väčšina ľudí si myslí, že komizmus je ideológiou, ktorej ide o štátne vlastníctvo a ktorá sa zastáva pracujúcich a chudobných ľudí. Toto bolo veľmi jednoduché a neuveriteľne úspešné rúško, ktorému naleteli stámilióny. Tá ideológia sa páči takým, ktorí chcú dostať niečo za nič - a to poriadne veľký kus. V skutočnosti však v komunizme ide o sústreďovanie bohatstva a moci len do niekoľkých rúk centrálneho bankovníckeho kartelu (Rothschildovcov a ich spojencov), ktorí sa schovávajú za štátnu moc (štát riadia vedomí alebo nevedomí agenti Rothschildovcov). Hocijaká ideológia, ktorej ide o koncentráciu bohatstva a moci do rúk "štátu", je preoblečeným komunizmom. Ideológie ako socializmus, liberalizmus, fašizmus, neo-konzervatizmus, sionizmus, feminizmus - sú predvojom komunizmu a všetky tieto ideológie organizuje a financuje kartel centrálnych bankárov.


Slováci obsadzujú severné Maďarsko

2022-01-18  (02:00)
Dom za cenu bytu. Nie, to nie je reklama krízou duseného bratislavského developera. Práve cena je to, čo často rozhoduje o dôvodoch, prečo sa obyvatelia Bratislavy a priľahlých lokalít sťahujú za hranice, do rakúskeho Wolfstahlu, maďarskej Rajky alebo útulného kúpeľného mesta Mosonmagyarovár. Toto kúpeľné mesto býva najmä cez víkend zaplavené autami s bratislavskou poznávacou značkou, niektorí idú za nákupmi, iní sa za osem eur na celý deň máčajú v prírodnej liečivej vode na termálnom kúpalisku.


Do roku 2025 zaberie púšť dve tretiny svetovej pôdy

2022-01-15  (04:27)
Veľké suchá by mohli do roku 2025 zmeniť takmer 70 percent pôdy Zeme na púšť, ak krajiny sveta neprijmú opatrenia na zastavenie vysušovania pôdy. Povedal to Luc Gnacadja, výkonný riaditeľ Konvencie Organizácie Spojených národov na boj proti rozširovaniu púšte. Vysušená zem postihuje najmenej 41 percent pôdy planéty, čo je nárast o 15-25 percent od roku 1990, čím sa znížila produkcia potravín a zvýšil hlad.


Blackjack-gate: Hazard mení poľskú vládu

2022-01-18  (02:28)
Bojujeme za pravdu. Tvrdí to poľský premiér Donald Tusk, ktorého kabinet a stranu Občianska platforma ničí korupčný škandál. Predseda vlády oznámil, že jeho tím opúšťa vicepremiér a minister vnútra Grzegorz Schetyna, minister spravodlivosti Andrzej Czuma a štátny tajomník ministerstva hospodárstva Adam Szejnfeld. Už začiatkom týždňa rezignoval minister športu Miroslaw Drzewiecki. "Czuma, Szejnfeld a Schetyna odchádzajú v mene slušnosti, aby bránili dobré meno vlády a Občianskej platformy, nie preto, že sú vinní," vyhlásil Tusk, ktorý chce ohlásiť mená nových ministrov na budúci týždeň.


Bajnai: Maďarsko uniklo finančnému kolapsu.

2022-01-14  (21:30)
Maďarsko uniklo hrozbe finančného kolapsu a zaobíde sa bez ďalšej pomoci Medzinárodného menového fondu (MMF), vyhlásil maďarský premiér Gordon Bajnai. "Je dôvod domnievať sa, že pokiaľ sa podmienky na trhu výrazne nezhoršia, Maďarsko dokáže získať finančné zdroje na trhoch," povedal Bajnai pre agentúru Reuters.


Američania musia viac šetriť, Európania míňať

2022-01-12  (10:22)
Američania budú musieť v budúcnosti viac sporiť a Európania a Japonci musia pracovať na tom, aby posilnili domáci dopyt, povedal americký minister financií Timothy Geithner pre najnovšie vydanie nemeckého časopisu Die Zeit, ktoré má vyjsť vo štvrtok. "Každý sa bude musieť vyrovnať s tým, že v Spojených štátoch budeme viac sporiť," povedal Geithner.


Jazykový zákon odhalil historické rozbušky

2022-01-14  (23:06)
Vysoký komisár OBSE pre národnostné menšiny Knut Vollebaek navštívil minulý mesiac Maďarsko a Slovensko v nádeji, že rozptýli najproblematickejší cezhraničný spor, aký vypukol medzi novými členmi Európskej únie. Obe krajiny urobili veľký pokrok v odstraňovaní dlhotrvajúcich nezhôd týkajúcich sa národnostných menšín. Najnovší spor však odhalil historické rozbušky, ktoré existujú pod povrchom rozšírenej Európskej únie.


Soros považuje americké banky za takmer bankrotové

2022-01-15  (04:11)
Americká ekonomika sa stabilizuje, ale miliardár George Soros neverí, že už nastane obdobia pokoja. Podľa jeho názorov, ktoré vyslovil v pondelok (5.10.) v diskusii v Istanbule, kde sa koná výročné stretnutie členov Medzinárodného menového fondu (MMF) a Svetovej banky, podlomený bankový systém a vysoko zadlžené domácnosti maria zotavenie sa hospodárstva. Legendárny správca hedžových fondov Soros označil americký bankový systém za "kvázi bankrotový" a varoval pred slabým rastom americkej ekonomiky. Jej zotavovanie bude pomalé. Proti prudkému poklesu ekonomiky a jej strmému zotaveniu v tvare písmena "V" hovorí aj vysoká zadlženosť amerických domácností.


Maďari a Slováci žijú v Rajke ukážkovo

2022-01-17  (16:07)
Okrem nízkych cien nehnuteľností v maďarskej obci Rajka je pre Slovákov, ktorí sa tam čoraz častejšie presťahovávajú, lákadlom aj nižšia sadzba dane z pozemku v Maďarsku než na Slovensku. V obci s asi 3000 obyvateľmi v súčasnosti žije vyše 500 Slovákov, ktorí tam vlastnia 160 z celkovo 900 miestnych nehnuteľností a o etnickom napätí nemôže byť ani reč, tvrdí starosta obce Lajos Bazsó. Podľa starostu napätie medzi Slovákmi a Maďarmi má historické korene, no na živote v Rajke, vzdialenej len tri kilometre od Bratislavy, sa to neprejavuje vôbec. "Hľadáme to, čo nás spája. V tomto sme v našej obci urobili obrovský krok." Rajku pritom označil za vzor pokojného spolunažívania. "Celý rad politikov by mohol prísť k nám, aby to videli," zhrnul s tým, že ak sa ojedinele vyskytnú v obci problémy, ide skôr o to, že noví majitelia domov, ktorí prichádzajú z panelákov v mestách, si niekedy ťažšie zvykajú na život na vidieku.


| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 |Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |