Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Hnutie Dobrá sila – projekty<br/><br/> - Chelemendik.sk - archív

Hnutie Dobrá sila – projektyBruselská správa o gruzínsko-ruskej vojne

2022-01-17  (20:46)
Práve zverejnená bruselská správa o gruzínsko-ruskej vojne v auguste 2008 musela dať poriadnu morálnu facku absurdnému dramatikovi a notorickému vypisovačovi rôznych otvorených listov V. Havlovi, naposledy práve listu na obhajobu Saakašviliho vojnového dobrodružstva. Bruselská komisia len zistila fakty, ktoré boli už dávno známe a ktoré si len niektoré médiá tvrdošijne ohýbali, ako sa im hodilo.


Skorumpovaný Egypt

2022-01-13  (12:44)
Egypťania sú presvedčení o tom, že korupcia a klientelizmus v ich krajine je úplné bežná vec a bez úplatkov sa nedá takmer nič vybaviť. Vyplýva to z výsledkov v stredu zverejneného prieskumu, ktorý si dala urobiť tamojšia vláda. Tá z neho taktiež nevyšla s priaznivým hodnotením, keďže takmer polovica z opýtaných jej vôbec nedôveruje, keďže svojím konaním iba pomáha veľkým spoločnostiam, nestará sa o chudobných a predovšetkým nebojuje proti korupcii.


Benito Mussolini bol agentom Británie

2022-01-14  (22:25)
Bývalý taliansky fašistický diktátor Benito Mussolini zažil podľa britskej tlače aj krátku kariéru agenta britskej tajnej služby. Tá mu vraj platila týždenne čiastku, ktorá sa rovná dnešným 6400 eurám. V roku 1917 bol vtedy tridsaťštyriročný novinár Mussolini naverbovaný britskou tajnou službou MI5, aby propagoval udržanie Talianska po boku spojencov za prvej svetovej vojny, uviedol denník The Guardian s odvolaním sa na historika Petera Martlanda z Cambridgeskej univerzity.


Maďari chcú dobré vzťahy

2022-01-15  (00:47)
Ak v budúcej slovenskej vláde bude SMK, podľa jej predsedu Pála Csákyho vzťahy medzi Slovenskom a Maďarskom môžu byť skvelé. Csáky pripomenul, že predseda maďarskej opozičnej strany FIDESZ Viktor Orbán viackrát povedal, že má záujem na tom, aby vzťahy medzi Maďarskom a Slovenskom boli dobré. "Predpoklad k tomu ale je, aby slovenská vláda nech bude akákoľvek, robila pozitívnu národnostnú politiku. Kľúč k tomuto vzťahu je v Bratislave, v zložení bratislavskej vlády a v politike bratislavskej vlády. Dávam znovu garanciu, že ak v budúcej slovenskej vláde bude SMK, vzťahy medzi Slovenskom a Maďarskom môžu byť skvelé," vyhlásil Csáky.


100 krát povedaná lož sa nestane pravdou

2022-01-12  (10:18)
Za pokračovanie v "štvavej a ohováračskej kampani, ktorá ponúka ďalšie falošné argumenty proti jazykovému zákonu" označil vicepremiér Dušan Čaplovič (na snímke) dnešné vyhlásenia Georgea Patakiho. Podľa Čaploviča "nakoľko bol názor pána Patakiho formovaný po rozhovore s Pálom Csákym, ide o jasný dôkaz toho, že predseda SMK aj naďalej intenzívne klame a evidentne mu to chutí. Pracovnou metódou kritikov jazykového zákona je 100 krát opakovať lož a dúfať, že sa stane pravdou". Vicepremiér Dušan Čaplovič je presvedčený o tom, že "prax ukáže reálnu stránku paragrafov a stane sa zmizíkom na nezmyselné sťažnosti a kritiku".


Gorbačov ľutuje rozpad Sovietskeho zväzu

2022-01-15  (02:04)
Prvý a zároveň posledný prezident Sovietskeho zväzu ľutuje rozpad tohto bývalého impéria. Michail Gorbačov to povedal v rozhovore pre francúzsky denník Le Figaro, ktorý vyšiel v pondelok. Ako však dodal, nikdy nemal v úmysle vojensky zasiahnuť v bývalých sovietskych satelitoch v strednej a východnej Európe. "Ak by sme to urobili, tak by som tu s vami dnes nebol. To je isté. Zažili by sme tretiu svetovú vojnu. V tom čase bola Európa plná jadrových zbraní. Na oboch stranách železnej opony stáli dva milióny vojakov. Skúste si predstaviť, čo by sa stalo, ak by sme použili silu ," povedal Gorbačov.


Slota chce zaviesť trest smrti

2022-01-14  (12:37)
BRATISLAVA. Slovenská národná strana (SNS) chce do konca roka otvoriť v Národnej rade (NR) SR otázku znovuzavedenia trestu smrti. "Bohužiaľ, Európska únia (EÚ) to vylúčila, ale aj v EÚ sa vedú veľké diskusie o znovuzavedení tohto trestu," povedal pre TASR predseda SNS Ján Slota. Ak je trest smrti zakázaný na európskej úrovni, treba podľa Slotu proti tomuto zákazu lobovať na úrovni EÚ. "My to budeme presadzovať prostredníctvom nášho zástupcu v europarlamente Jaroslava Pašku," poznamenal.


Snažia sa diskreditovať Slovensko

2022-01-13  (12:51)
Začiatkom leta urobili niektoré budapeštianske kruhy všetko preto, aby cez "jednu ohavnú kampaň" dostali Slovensko do "klietky hanby" v rámci Európy. "Keď zistili, že tadiaľ cesta nevedie, tak sa stiahli. Ale to neznamená, že sa zmenila filozofia," komentoval dnes v relácii televízie TA3 V Politike protesty proti slovenskému jazykovému zákonu minister zahraničných vecí SR Miroslav Lajčák. "To nie je o jazykovom zákone. Teraz je to jazykový zákon, predtým to bolo Rádio Patria, kde sme údajne obmedzili možnosť jeho počúvania, predtým to bol zákrok v Dunajskej Strede, predtým Hedviga Malinová a takto by som mohol ísť dozadu až do roku 1993," poznamenal Lajčák. Podľa neho si časť maďarskej politickej reprezentácie vo vzťahu k maďarským menšinám v okolitých štátoch robí nárok na kompetencie, ktoré v skutočnosti majú len európske inštitúcie. "Došli k zvrátenému záveru, že oni majú právo ich (maďarské menšiny, pozn. TASR) riadiť a posudzovať, čo robia vlády krajín, v ktorých žijú," upozornil minister Lajčák.


Sto dní do rozpadu Ukrajiny?

2022-01-18  (04:56)
V januári 2010 sa na Ukrajine budú konať prezidentské voľby. Hovoria, že dovtedy môže dôjsť k vážnemu konfliktu, ktorý môže viesť k rozpadu krajiny. Pokusy o sfalšovanie predchádzajúce prezidentské voľby v roku 2004 sa stali príčinou takzvanej „oranžovej revolúcie“. Jej hlavní hrdinovia, súčasný prezident Vikor Juščenko a predsedníčka vlády Júlia Tymošenková, sa dnes k sebe majú ako „pes a mačka“. Júlia Vladimírovna sa v súčasnosti považuje za lídra a jej hlasným súperom opäť bude predseda „Strany Regiónov“ Viktor Janukovič, hoci, podľa niektorých expertov jeho šance sú nízke.


Nobelova cena za umelecký dojem

2022-01-18  (08:48)
Tohtoročná Nobelova cena za mier je prelomová. Po prvý raz bola udelená nie za to, čo jej laureát urobil, ale za to, čo by urobiť mohol. Nórsky Nobelov výbor uzatvára nominácie na ocenených 1 . februára. Barack Obama bol v tom čase americkým prezidentom dvanásť dní. "Cena bola udelená za mimoriadne úsilie o posilnenie medzinárodnej diplomacie a spoluprácu medzi národmi," odôvodňuje výbor svoj výber. Zvlášť vyzdvihuje Obamovu víziu sveta bez jadrových zbraní. Keďže Obama zatiaľ neskončil vojnu v Iraku, nezatvoril Guantánamo, neposunul sa smerom k mieru v Afganistane - dokonca na zvládnutie situácie zvažuje vyslanie ďalších vojakov a za jeho vlády si Izraelčania s Palestínčanmi ruky veľmi nepodávali, dôvod ocenenia treba hľadať niekde inde.


Kaczyński podpísal Lisabonskú zmluvu

2022-01-14  (22:52)
Poľský prezident Lech Kaczyński v sobotu tesne po dvanástej hodine podpísal ratifikačné dokumenty k Lisabonskej zmluve, ktorá má prispieť k reforme Európskej únie. Na podpise sa zúčastnili šéf Európskej komisie José Barroso, predseda Európskeho parlamentu Jerzy Buzek a švédský premiér Fredrik Reinfeldt, ktorého krajina predsedá únii. Kaczyński podpis odkladal, až kým Íri v opakovanom referende minulý týždeň zmluvu neodsúhlasili. Kaczyński pred podpisom vyhlásil, že zmluva znamená pre úniu "zmenu kvality ". "Som hlboko presvedčený, žetento veľký experiment bude úspešný," uviedol poľský prezident. EÚ podľa neho musí zostať otvorená novým členom z Balkánu aj krajinám ako je Gruzínsko.


Sex skúšajú už štrnástky

2022-01-18  (11:43)
Vedci, ktorí sa venujú sondám do ľudskej sexuality, a učitelia výchovy k manželstvu a rodičovstvu sa v minulých dňoch stretli na medzinárodnej konferencii v Nitre. Vzájomný prienik problémov výskumu, teórie a pedagogickej praxe priniesol nové podnety, tvrdí docent Ivan Lukšík, jeden z organizátorov podujatia. Vy sám ste na konferencii referovali o poznatkoch z nedávneho výskumu sexuálnej orientácie, životného štýlu a morálnej dilemy mladých ľudí, ktorí sa pravidelne schádzajú na hudobnom festivale Pohoda. Čím vás prekvapili výsledky? Zaujal nás pomerne vysoký podiel bisexuálne orientovaných, čiže ľudí, ktorí sú sexuálne aj citovo priťahovaní tak osobami opačného, ale aj rovnakého pohlavia. Prekvapujúci je najmä vysoký výskyt mladých žien a dievčat s bisexuálnou orientáciou.


Pitnu vodu pre všetkých!

2022-01-14  (14:20)
Umelci z celého sveta a klaun na obežnej dráhe v noci na sobotu varovali pred úbytkom pitnej vody na Zemi. Na benefičnej akcii v 14 svetových metropoliach sa zúčastnili hviezdy ako frontman írskej skupiny U2 Bono Vox, britský spevák Peter Gabriel, speváčky Shakira a Joss Stoneová alebo mexická herečka Salma Hayeková. Z Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS) akciu podporil aj vesmírny turista a "prvý kozmický klaun" Guy Laliberté. Jeho nadácia bola usporiadateľom akcie.


Svet je z Obamovej ceny v rozpakoch

2022-01-15  (07:47)
Udelenie Nobelovej ceny za mier americkému prezidentovi Barackovi Obamovi vyvolalo vo svete zmiešané reakcie. Nobelov výbor svoje ocenenie zdôvodnil Obamovým "výnimočným diplomatickým úsilím na medzinárodnom poli ako aj úsilím o svet bez jadrových zbraní". Kritici však upozorňujú na pokračujúce vojny v Iraku a Afganistane, iní zas tvrdia, že na medzinárodnom poli Obama zatiaľ veľa nedosiahol. Sám Obama podľa svojho hovorcu Roberta Gibbsa prijal oznámenie o udelení ceny s potešením a pokorou. Biely dom zatiaľ oficiálne stanovisko nevydal.


Recyklovaní lídri

2022-01-18  (10:42)
Výsledky volebného prieskumu agentúry MVK vyzerajú zaujímavo. Miestami až neuveriteľne... Po prvé, Csákyho strane veľmi vážne hrozí, že vypadne z parlamentu. Zasekla sa na kritickej hranici 5,1 percenta. Po druhé, Bugárov Most sa úspešne fixuje nad SMK. A hlavne nad piatimi percentami. A po tretie, na váhe naberá aj ďalšia nová strana – Sulíkova SaS (3,8 percenta).


| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 |Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |