Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Hnutie Dobrá sila – projekty<br/><br/> - Chelemendik.sk - archív

Hnutie Dobrá sila – projektyPlyn opäť nebude

2022-01-13  (02:36)
Ukrajina možno bude mať opäť problémy s platením za ruský plyn, vyhlásil v piatok ruský premiér Vladimir Putin. Naznačil tak možnosť, že by túto zimu mohlo znova dôjsť k prerušeniu dodávok zemného plynu do Európy. "Vyzerá to tak, že máme opäť problémy so zaplatením našich energetických dodávok" (zo strany Ukrajiny), povedal Putin. "Je to nesmierne smutné," dodal.


Emigruje slovenský internet?

2022-01-12  (11:58)
Novela zákona o vysielaní a retransmisii, ktorú vo štvrtok prijal parlament, sa dotkne aj slovenských internetových médií. "Prijatá novela obsajuje pasáže, ktoré sa pri implementácii zákona môžu prejaviť ako problematické," hovorí Milan Csaplár, predseda Správnej rady Asociácie internetových médií (AIM). Medzi hlavné body novely patrí, že Rada pre vysielanie a retransmisiu bude dohliadať nad tzv. lineárnym vysielaním a službami on-demand na internete. Slovenská republika sa vydala cestou vymenovania (enumerácie) služieb, ktoré spadajú pod reguláciu. Oproti tomu dôvodová správa obsahuje zoznam služieb, ktorých sa smernica netýka. V praxi tak môže dôjsť k nejednoznačnému výkladu zákona.


Klaus nevybojoval skoro nič

2022-01-15  (14:00)
Meno prezidenta Václava Klausa sa v súvislosti so žiadosťou o českú výnimku v Lisabonskej zmluve skloňuje vo všetkých európskych médiách. Európska dvadsaťsedmička túto výnimku, podľa francúzskeho denníka Le Monde prkotinu, odsúhlasila. Ešte však nie je vyhraté, upozorňuje britský denník Financial Times. Podľa neho je mnoho európskych lídrov z českého prezidenta nervóznych. Podozrievajú ho, že si opäť niečo vymyslí, aby dokument nemusel podpísať a chcú, aby písomne potvrdil sľub, že podpíše. "Najlepšie by bolo, keby im to podpísal krvou," citoval denník jedného z účastníkov summitu EÚ v Bruseli.


Maďari vyhlasujú bojkot

2022-01-13  (01:51)
Maďarská vláda sa na nadchádzajúcom summite Európskej únie postaví proti akémukoľvek úsiliu "priamo alebo nepriamo rehabilitovať a ospravedlniť" tzv. Benešove dekréty. S odvolaním sa na vyjadrenie tlačového strediska maďarskej vlády o tom informovala agentúra MTI. Šéf europoslancov z maďarského opozičného hnutia Fidesz zároveň vyzval vládu, aby neprijala žiaden záväzok, ktorým by zabezpečila "Českej republike a/lebo Slovensku" výnimku z Charty základných práv EÚ. Práve túto podmienku si kladie český prezident Václav Klaus pred dokončením ratifikácie Lisabonskej zmluvy, ktorá má reformovať únijné inštitúcie.


Pád meteoritu bol podfuk

2022-01-15  (12:53)
RIGA. Údajné dopadnutie meteoritu na lúku v Lotyšsku bolo iba súčasťou reklamnej kampane mobilného operátora Tele2, uviedol šéf marketingového oddelenia lotyšskej spoločnosti Janis Sproguis. „Zodpovednosť za celý ten rozruch okolo meteoritu v skutočnosti niesla spoločnosť Tele2, ktorej zámerom bolo dosiahnuť, aby si lotyšská verejnosť začala veriť a videla, že s pomocou jedinej zaujímavej správy sa dá pritiahnuť pozornosť médií nielen doma, ale aj na celom svete,“ dodal Sproguis na tlačovej konferencii.


Kauza nástenkový tender trvá

2022-01-13  (00:00)
Európska komisia (EK) podľa ministra výstavby Igora Štefanova (nominant SNS) zastaví právne konanie, ktoré vedie voči Slovensku pre tzv. nástenkový tender. Ako objasnil v diskusnej relácii televízie TA3 V politike, o zastavení ho ubezpečil šéf generálneho riaditeľstva komisie pre regionálnu politiku (DG Regio). Líder KDH Ján Figeľ však v tejto súvislosti upozornil, že konanie nie je stále uzavreté a má informácie, že sa tendrom zaoberá aj Európsky úrad pre boj proti podvodom (OLAF). Šéf rezortu výstavby si myslí, že celý prípad sa škandalizuje celkom zbytočne. Poznamenal, že Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) kontroverzný tender ani po vykonaní kontroly nezrušil a neudelil v ňom žiadnu sankciu. Myslí si tiež, že Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ), ktorý zistil pri preverovaní tendra porušenie právnych noriem, nepostupoval v súlade so zákonom. "Je to rozhodnutie nejakej skupiny ľudí. To neznamená, že je to správne," zdôraznil.


Maďarsko výnimku neschváli

2022-01-13  (01:52)
BUDAPEŠŤ. Maďarsko nebude súhlasiť, aby Európska únia udelila výnimku Českej republike a Slovensku v záležitosti Benešových dekrétov. Vyhlásil to dnes maďarský minister zahraničných vecí Péter Balázs v rozhovore pre spravodajský server hirszerzo.hu. Šéf diplomacie sa domnieva, že český prezident Václav Klaus má za cieľ blokovať Lisabonskú zmluvu za každú cenu. Skutočnosť, že na to používa citlivú tému, akou sú Benešove dekréty, môže otvoriť otázky, ktoré nie sú v záujme nikoho.


Fico prehráva boj o Benešove dekréty

2022-01-18  (03:16)
Kým Václav Klaus prepisuje Lisabonskú zmluvu, slová premiéra Roberta Fica si Európska únia ani nevšimla. Švédske predsedníctvo EÚ vyhovelo požiadavke českého prezidenta, ktorý chce výnimku pre Benešove dekréty. Slovensko si ju zrejme nevybaví. Česko žiada dodatok k Lisabonskej zmluve, lebo sa obáva, že povedie k zrušeniu Benešových dekrétov. Presná podoba českej výnimky zatiaľ nie je známa. Podľa českého ministra pre európske záležitosti Štefana Füleho by malo ísť o slovo Česká republika a o čiarku, ktorá by sa pridala k poľskej a britskej výnimke. "Text bude veľmi všeobecný," povedal Füle podľa ČTK.


Ficovi hrozí Lisabonská pasca

2022-01-14  (10:59)
Presilová hra na osi Klaus - Brusel dopadla pre Slovensko zle. Veľmi zle. Návrh švédskeho predsedníctva EÚ, ktorý Klausa uspokojil, je z pohľadu Slovenska najhoršou zo všetkých možností. Návrh vyzerá jednoducho: Rada EÚ sa zaviaže, že pre Česko presadí rovnaké výnimky z Lisabonskej zmluvy, aké si už dávnejšie vynútili Poliaci a Briti. Pre Čechov je táto ponuka lákavá. Pre Slovákov ponižujúca.


Baška chce protiraketovú obranu

2022-01-12  (10:34)
Minister obrany Jaroslav Baška na záver neformálnej schôdzky ministrov obrany NATO v Bratislave jednoznačne podporil nový model protiraketovej obrany americkej administratívy pod vedením Baracka Obamu. "Je veľmi veľkým príspevkom do kolektívnej obrany všetkých členských krajín Severoatlantickej aliancie," vyhlásil Baška na tlačovej konferencii. Je presvedčený, že nový model protiraketovej obrany napĺňa piaty článok charty aliancie, zaručujúci kolektívnu obranu, čiže vojenskú podporu všetkých pri napadnutí jedného člena.


NATO bojuje o prežitie

2022-01-13  (02:06)
Ficova vláda vyšle do Afganistanu elitné bojové sily ... Ale nebude to bojová jednotka. Tento Ficov postoj vyzerá dosť záhadne. V konečnom dôsledku je však celkom rozumný. Slovensko je príliš slabá krajina, aby mohla v Afganistane rozvíjať svoje vlastné záujmy. Jednoducho povedané: miera rizika pri bojovej jednotke by bola vysoká, miera profitu (bezpečnostného, politického) by bola nízka... Na druhej strane, Slovensko je príliš malá a zraniteľná krajina na to, aby si mohla dovoliť bezpečnostnú izoláciu. A ignoráciu dôrazných požiadaviek NATO. Celkom schodným východiskom je zámer vlády poslať do Afganistanu elitné bojové sily s obmedzeným mandátom – chrániť slovenských ženistov. Teda bez mandátu aktívneho nasadenia do operatívnych bojových akcií.


Fico spochybnil USA

2022-01-12  (12:24)
Generálny tajomník NATO Anders Fogh Rasmussen najprv poďakoval premiérovi Robertovi Ficovi za vrelé prívítanie na Slovensku a ten mu o päť minút strelil diplomatickú facku. Fico označil vojnu v Iraku honbou za ropou. Vedľa sediaci Rassmusen pritom ešte ako dánsky premiér odobril vyslanie svojich vojakov do Iraku v čase americkej invázie. Ficove výroky prešiel mlčaním. Navyše, slovenský premiér odmietol protiraketovú obranu NATO, hoci Slovensko zatiaľ žiadnu ponuku nedostalo. "Pokiaľ budem ja premiérom, nebudem súhlasiť s umiestnením žiadnych prvkov protiraketovej obrany v Slovenskej republike," uviedol Fico sediac veľa Rasmussena, pričom protiraketový štít má byť projetkom NATO, ktorému Rasmussen šéfuje.


Fico hovorí NATO "Nie!"

2022-01-12  (12:23)
Premiér Robert Fico povedal generálnemu tajomníkovi NATO Andersovi Foghovi Rasmussenovi, že pokiaľ bude premiérom, nikdy nedovolí, aby sa na Slovensku rozmiestnili prvky protiraketového systému. "Pokiaľ budem predsedom vlády, nebudem súhlasiť s rozmiestnením žiadnych prvkov protiraketovej obrany na území Slovenska," uviedol. Predseda vlády označil misiu v Afganistane na rozdiel od Iraku za legitímnu. "Invázia do Iraku bola iba kvôli rope," povedal. Podľa neho Slovensko chce posilniť vojenskú misiu v Afganistane, vyslaniu bojových jednotiek však nie je vláda naklonená.


V jednote je sila

2022-01-13  (13:42)
Keď som sa v lete tohto roku vrátil z môjho štyridsaťročného dobrovoľného exilu v západnej Európe domov, na Slovensko, začal som doslova hltať informácie o všetkom, čo sa týka slovenských národných záujmov. Počas tých rokov, ktoré som strávil mimo svojej domoviny som zažil všeličo. Nevychádzam, ale z údivu nad tým, ako si niektorí, najmä mladí, Slováci predstavujú život „vonku“ a prekvapuje ma najmä ich naivita, s akou veria tomu, že Západoeurópania považujú Slovákov (a Slovanov vôbec) za seberovných. Nebudem tu rozoberať tento problém, o tom možno niekedy inokedy, chcem sa však vyjadriť k jednému problému, a tým je panslavizmus.


NATO z Afganistanu neodíde

2022-01-18  (11:42)
Bratislava 22. októbra (TASR) - Afganistan naďalej zostáva pre Severoatlantickú alianciu (NATO) prioritou číslo jeden. Vo svojom prejave na konferencii Nové výzvy - lepšie spôsobilosti, ktorá sa koná v Bratislave, to dnes zdôraznil generálny tajomník NATO Anders Fogh Rasmussen. "Som si veľmi dobre vedomý, že stále viac ľudí aj tu na Slovensku sa pýta, či náklady na našu účasť v Afganistane nie sú príliš vysoké. Týmto ľuďom chcem veľmi jasne odkázať, že cena neúčasti by bola oveľa vyššia," povedal. Podľa jeho slov ak by sa NATO obrátilo Afganistanu chrbtom, krajina by sa "opäť raz zmenila na tréningové pole al-Káidy". Dôsledkom by bolo zvýšenie nestability v strednej Ázii a podľa Rasmussena by bolo iba otázkou času, kým by tieto následky pocítila aj Európa. "Terorizmus sa už zmutoval na globálny problém," pripomenul.


| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 |Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |