Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Hnutie Dobrá sila – projekty<br/><br/> - Chelemendik.sk - archív

Hnutie Dobrá sila – projektyNa Mesiaci je voda

2022-01-13  (02:09)
Na Mesiaci sa nachádza "obrovské množstvo vody". V piatok o tom informoval americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA). Potvrdenie dávnejších vedeckých dohadov tak významne zvýšilo šance na vybudovanie prvej stálej lunárnej základne na Mesiaci. "Objav otvára novú kapitolu v našej snahe porozumieť Mesiacu," uvádza NASA v oficiálnom stanovisku. Američania ešte koncom minulého týždňa začali pracovať na predbežných analýzach dát získaných z misie, ktorá mala za úlohu nájsť vodu na mesačnom povrchu. NASA na Mesiac vyslala sondu LCROSS (Lunar Crater Observation and Sensing Satellite), ktorej raketa Centaur narazila vo veľkej rýchlosti do južného pólu Mesiaca. Ten sa nachádza v oblasti, ktorá je v neustálom tieni. Ide o vôbec jedno z najchladnejších miest v celej Slnečnej sústave a ľad sa tam pravdepodobne dostal po kolízii s kométou.


Medvedev: Rusko, vpred!

2022-01-18  (02:29)
Ruský prezident Dmitrij Medvedev v stredu opäť vyzýval k modernizácii Ruska, ktoré by sa malo oslobodiť od závislosti na exporte surovín a stať sa veľmocou "na principiálne novom základe". "Zmeny sú nevyhnutné. Iba na nás samotných závisí, aké bude Rusko pre nás, pre naše deti a vnukov," vyhlásil Medvedev vo svojom druhom výročnom posolstve, prednesenom v Kremli pred členmi vlády a oboch komôr parlamentu. Prezident pripomenul, že dnešné Rusko za svoje postavenie vďačí ešte sovietskej ére, počas ktorej sa zo zaostávajúcej agrárnej krajiny stala veľmoc. Ale táto zdedená infraštruktúra veľmi rýchlo starne.


Karadžič ostal bez poradcov

2022-01-12  (23:58)
Právni poradcovia bývalého bosnianskosrbského prezidenta Radovana Karadžiča odmietli pokračovať vo svojej činnosti. Dôvodom sú nezaplatené trovy v celkovej výške približne 70 tisíc eur. Uvádza sa to v spise, ktorý predstaviteľom Medzinárodného trestného tribunálu OSN pre bývalú Juhosláviu (ICTY) v stredu odovzdal sám Karadžič. Práve ICTY by mal totiž všetky náklady hradiť. Ako potvrdil jeden z ôsmich poradcov podozrivého vojnového zločinca Marko Sladojevič, celý tím prestal pracovať v utorok a "pán Karadžič je tak od včera v tom úplne sám". Nemôžeme predsa pracovať zadarmo, dodal.


Narkobarón mocnejší ako Chávez

2022-01-14  (07:44)
MEXIKO. Americký magazín Forbes zaradil dnes mexického narkobaróna Joaquína Guzmána, ktorý je na úteku a údajne sa skrýva v horách v severnom Mexiku, do svojho zoznamu 67 najmocnejších ľudí na svete. Guzmán, prezývaný aj "el Chappo", sa ocitol na 41. mieste a podľa magazínu je teda mocnejší než ruský prezident Dmitrij Medvedev, francúzsky líder Nicolas Sarkozy či venezuelský prezident Hugo Chávez. Editori zoznamu vplyvných ľudí, ktorý zverejnili na internetovej stránke magazínu, uviedli pri Guzmánovi jeho povolanie ako "drogový díler".


Máme sa lepšie

2022-01-18  (11:41)
Odborníci tvrdia, že kvalita života väčšiny ľudí je dnes vyššia ako pred rokom 1989. V obchodoch nestojíme v dlhých radoch, dýchame menej smogu a nik nesedí v base pre svoj názor. BRATISLAVA. Máme sa horšie alebo lepšie ako v roku 1989, keď padol socializmus? Na túto otázku sme si pri 15. výročí novembrovej revolúcie ešte nemohli na základe čisto štatistických údajov odpovedať kladne. Dnes je situácia iná. Za hrubý priemerný plat si človek môže kúpiť viac ako v roku 1989. Na niektoré tovary základnej spotreby pracujeme dlhšie, na väčšinu však oveľa kratšie. Na tom, že životnú úroveň z novembra 1989 sme už predstihli, sa zhodujú ministerstvo financií, Poštová banka aj Slovenská akadémia vied. No aj ekonómovia, ktorí produkujú analýzy a štatistiky, upozorňujú, že sa často porovnáva neporovnateľné. Dnes sú výber a kvalita tovarov oveľa vyššie ako za socializmu. A netreba na ne čakať v radoch.


Perestrojka nás zachránila

2022-01-14  (07:45)
BERLÍN. Rozsiahle zmeny, ktoré pred 20. rokmi vyústili do pádu Berlínskeho múru a konca studenej vojny, by zrejme neboli možné bez zmien, ktoré sa už niekoľko rokov predtým odohrávali vo vtedajšom Sovietskom zväze. Ak by bolo v tom čase v Sovietskom zväze iné vedenie, "pravdepodobne by sa odohralo niečo veľmi podobné 3. svetovej vojne". Povedal v Berlíne pre agentúru SITA posledný prezident Sovietskeho zväzu Michail Gorbačov. "V Sovietskom zväze sme mali ako prví už začiatkom roku 1989 slobodné voľby. Vtedy sa začala formovať aj reálna politická opozícia," pripomenul držiteľ Nobelovej ceny mieru, ktorý si do nemeckej metropoly prišiel pripomenúť pád Berlínskeho múru. Gorbačovov Sovietsky zväz ešte predtým, ako sa odohrali zmeny v strednej a východnej Európe, prepustil všetkých politických väzňov, podporoval slobodnú výmenu názorov a zrušil právne normy, na základe ktorých bolo prejavovanie vlastného názoru stíhateľné.


Švédi majú prvú biskupku lesbičku

2022-01-14  (21:12)
Na čelo štokholmskej diecézy sa postavila žena, ktorá žije v registrovanom partnerstve. ŠTOKHOLM, BRATISLAVA. Začalo sa to v roku 1979. Švédsko vyškrtlo homosexualitu zo zoznamu chorôb. Odvtedy povolilo homosexuálnym párom registrované partnerstvá a neskôr aj adopcie detí. Po tridsiatich rokoch Švédsko zavŕšilo svoju povesť pioniera v právach sexuálnych menšín. Ako prvá európska krajina si za biskupku vybralo lesbičku. Evu Brunneovú za biskupku vysvätila švédska luteránska cirkev v nedeľu. Viesť bude štokholmskú diecézu, ktorá patrí medzi najväčšie v krajine.


Žena nezomrela na prasaciu chrípku

2022-01-13  (14:20)
Bratislava - Štyridsaťosemročná žena, ktorá zomrela minulý týždeň v jednej z bratislavských nemocníc, nepodľahla novému vírusu chrípky typu A(H1N1). "Bezprostrednou príčinou smrti bolo zlyhanie srdca, čo potvrdil aj pitevný nález," informovala hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Čižmáriková. Priblížila, že je podozrenie, že pacientka trpela na závažné ochorenie krvotvorných orgánov, ktoré bezprostredne súvisí s narušením obranyschopnosti organizmu. Ďalšie výsledky budú známe v priebehu troch dní, po výsledkoch histologického vyšetrenia kostnej drene a ďalších orgánov. Pacientka prišla do nemocnice na Mickiewiczovej ulici v šokovom stave. "V priebehu prvej hodiny došlo k ťažkej poruche rytmu a zlyhaniu celkovej cirkulácie, 30 minút pacientku resuscitovali. Bola uvedená do umelého spánku a bola na riadenej ventilácii," uviedla Čižmáriková. Objasnila, že o šesť hodín sa celá situácia zopakovala, ale činnosť srdca sa nepodarilo obnoviť.


Maďari zohrali kľúčovú úlohu

2022-01-18  (04:01)
BRATISLAVA. Maďari boli podľa sociológa a bývalého disidenta Fedora Gála jedným z najdôležitejších článkov novembrových udalostí. „Maďari zohrali v novembri 1989 absolútne kľúčovú úlohu. Maďarská nezávislá iniciatíva vznikla o jeden deň skôr ako Verejnosť proti násiliu (VPN). Jej lídri boli v prvý deň všetci pohromade, boli pripravení a mali dobré nápady,“ povedal a jednou vetou dodal, že voľby v roku 1990 boli možno prvé a posledné, kde išli Maďari a Rómovia na kandidátke VPN v úplne rovnakom postavení ako ktokoľvek iný. Gál vyzdvihol ich spoluprácu a poznamenal, že maďarská karta sa začala používať až oveľa neskôr v neprospech Slovákov aj Maďarov.


Ďalší hon na čarodejnice

2022-01-18  (11:07)
Českej polícii sa podaril obrovský úlovok. Podarilo sa im zadržať (po roku sledovania) skupinu pravicových extrémistov, ktorí pripravovali teroristické útoky. Títo potencionálni teroristi komunikovali spolu cez internet, navzájom sa nepoznali, ale napriek tomu absolvovali niekoľko výcvikových táborov, na ktorých trénovali metódy boja muž proti mužovi. Keby to nebolo k plaču, tak je až neuveriteľne smiešne, čo polícia považuje za úspech a ako to s radosťou preberajú médiá aj na Slovensku .


Nespájajte ma s Maďarskom

2022-01-13  (02:18)
Spisovateľ Imre Kertész nie je hrdý na to, že je Maďar BUDAPEŠŤ. V Maďarsku sa v ostatných desiatich rokoch priebežne zhoršila situácia: vládne tam extrémna pravica a antisemiti. V rozhovore pre noviny Die Welt to tvrdí nositeľ Nobelovej ceny za literatúru Imre Kertész, ktorý sa netají tým, že nie je hrdý na svoj maďarský pôvod. Interview, ktoré dnes zverejnila maďarská tlačová agentúra MTI, priniesol nemecký konzervatívny denník pri príležitosti dnešných Kertészových 80. narodenín a 20. výročia pádu Berlínskeho múra.


Ukrajina smeruje k výnimočnému stavu

2022-01-14  (23:01)
Smrteľných prípadov chrípky je na Ukrajine čoraz viac. Len za sobotu chorobe podľahlo ďalších deväť ľudí. Celkový počet úmrtí tak stúpol na 144, nakazených je takmer milión ľudí. "Ak sa vládnym orgánom nepodarí spolupracovať v záujme splnenia úloh, ktoré vytýčila Rada bezpečnosti a obrany štátu, tak nie je vylúčené, že koncom týždňa vyhlásime výnimočný stav," cituje agentúra UNIAN z nedeľného vyhlásenia Igora Popova, zástupcu šéfa prezidentskej administrácie. V tejto súvislosti pripomenul, že ak výnimočný stav vyhlásia na obdobie dvoch mesiacov, nie je vylúčené, že prezidentské voľby plánované na 17. januára 2010 sa budú konať až 30. mája. Zatiaľ však vraj úlohy určené radou všetci plnia. "Rozhodnúť už môže jej pondelkové rokovanie," zdôraznil Popov, ktorý je zároveň predstaviteľom ukrajinského prezidenta v parlamente.´


Slováci su spokojnejší ako Maďari

2022-01-18  (11:48)
Budovanie demokracie považuje za úspech 59 percent Slovákov. Na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave o tom informovala analytička Inštitútu pre verejné otázky (IVO) Oľga Gyárfášová. Zároveň dodala, že názory obyvateľov Vyšehradskej štvorky (V4) - Českej republiky, Poľska, Maďarska a Slovenska na zmenu politického systému po roku 1989 sú rozdielne. Podobne ako Slováci považuje budovanie demokracie za úspešné 63 percent Čechov a 62 percent Poliakov. Naopak, dve tretiny Maďarov si myslia, že ide o prehru.


Penta využíva mozgy ŠtB

2022-01-17  (22:55)
Prvý začínal ako vojak, druhý ako robotník. Tretí bol murárom. Keď sa v 60. rokoch zamestnali na ministerstve vnútra, ich kariéra išla prudko nahor. BRATISLAVA. Keď padol komunizmus, mnohí vysokí dôstojníci ŠtB si chceli udržať pozície aj v nových pomeroch. Vtedajší minister vnútra Ján Langoš im však neveril, takže tí, čo ešte neboli v dôchodkovom veku, si museli hľadať inú prácu. Niektorí sa nestratili ani po revolúcii. Jeden chráni citlivé údaje Penty, ďalší robil biznis s Jurajom Širokým. Tretí dohliadal na bezpečnosť v U.S. Steel Košice.


Svet je nespokojný s kapitalizmom

2022-01-13  (13:06)
LONDÝN. Dvadsať rokov po páde Berlínskeho múru a komunizmu vládne vo svete veľká nespokojnosť s kapitalistickým trhovým hospodárstvom. Len 11 percent opýtaných v 27 štátoch si myslí, že kapitalizmus vo svojej súčasnej forme dobre funguje, vyplýva z prieskumu, ktorý dnes na svojej stránke v sekcii Special Reports zverejnila britská BBC. S momentálnym ekonomickým modelom bol len v USA (25 percent) a Pakistane (21 percent) spokojný viac ako každý piaty respondent.


| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 |Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |