Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Hnutie Dobrá sila – projekty<br/><br/> - Chelemendik.sk - archív

Hnutie Dobrá sila – projektyVraždili kvôli ľudskému tuku

2022-01-14  (20:42)
Peruánska polícia vo štvrtok oznámila zatknutie štyroch osôb podozrivých z desiatok vrážd. Ich cieľom bolo získať ľudský tuk a následne ho predať na čiernom trhu v Európe pre kozmetické a farmaceutické účely. Po ďalších siedmich členoch gangu sa pátra. Polícia zatiaľ žiaden predaj ľudského tuku nepotvrdila a odborníci pre agentúru AP sa vyjadrili skepticky k možnej existencii čierneho trhu s tukom. U zatknutých sa však ľudský tuk našiel. Polícia uviedla, že gang môže stáť za zmiznutím až 60 nezvestných ľudí v oblasti Huánaco asi 400 kilometrov severovýchodne od Limy.


Putin nechce plynové šoky

2022-01-13  (02:56)
Jalta 20. novembra - Rusko a Ukrajina sa v dlhodobom spore okolo dodávok zemného plynu vo štvrtok priblížili k riešeniu. Energetické koncerny oboch krajín chcú ešte tento rok podpísať dohody o nových objemoch a podmienkach dodávok, povedal ruský premiér Vladimir po štvrtkovom stretnutí s ukrajinskou premiérkou Juliou Tymošenkovou v Jalte. "Bolo by veľmi dobré privítať Nový rok bez šokov," vyhlásil Putin v súvislosti so snahami zabrániť zopakovaniu situácie z predošlej zimy, keď Rusko v rámci dlhodobého sporu s Kyjevom o ceny zemného plynu zastavilo jeho dodávky na Ukrajinu, čím došlo k výpadkom v 20 európskych krajinách. Dodávky z Ruska cez ukrajinské územie pokrývajú asi pätinu spotreby plynu v Európskej únii.


Ceny bytov ešte poklesnú

2022-01-15  (10:01)
Bratislava 20. novembra (TASR) - Obrat vo vývoji cien bytov po ich súčasnom výraznom poklese príde pravdepodobne najskôr v prvej polovici budúceho roka. "Ceny bytov by však mali v najbližších rokoch skôr stagnovať. Prudký nárast, aký sme zažili v predchádzajúcich rokoch, je veľmi malo pravdepodobný," predpokladá analytik UniCredit Bank Dávid Dereník. Pripomína, že oproti svojim najvyšším hodnotám sú v súčasnosti byty v priemere lacnejšie o 15 %, pričom najviac poklesli v regiónoch východného Slovenska, kde aj najviac vzrástla nezamestnanosť. V Prešovskom a Košickom kraji sa tak dá v súčasnosti kúpiť byt až o štvrtinu lacnejšie ako v predkrízových časoch.


Urbáni: treba novú stranu

2022-01-13  (13:33)
Poslanec Milan Urbáni, ktorého Vladimír Mečiar vyháňa z HZDS, naznačuje vznik novej politickej strany. V rozhovore tvrdí, že treba oslabiť silný Smer premiéra Roberta Fica. Čo sa stalo, že ste sa rozkmotrili s HZDS? Vzťahy s vedením strany ochladli už pred rokom. HZDS som pritom veľmi pomohol. Mám zásluhy na tom, že HZDS nadobudlo koaličný potenciál a v roku 2006 sme išli do vlády. Koalíciu som vlastne pripravil ja s terajším pánom predsedom parlamentu Pavlom Paškom. Ďalšia vec je, že HZDS nemalo žiadnu akceptáciu v zahraničí, považovali ho za nedemokratické. Teraz v septembri ma mnoho ľudí aj subjektov prehováralo, aby som HZDS nedostal za plného člena Euróspkej demokratickej strany. Napriek tomu som to urobil a aj sa to stalo. Kto vás presviedčal? Z vnútra strany, z ostatných strán či organizácií. Až s rôznymi ponukami boli za mnou.


CIA mučila podozrivých

2022-01-12  (10:54)
WASHINGTON, VILNIUS. Americká CIA využívala priestory niekdajšej exkluzívnej jazdeckej školy pre privilegovaných neďaleko litovskej metropoly Vilnius, aby tam po roku 2004 zadržiavala podozrivých z teroristických aktivít a vypočúvala ich s využívaním ilegálnych metód mučenia. Informáciu priniesla dnes v spravodajskej relácii televízna spoločnosť ABC s odvolaním sa na niekdajšieho amerického tajného agenta a litovský vládny zdroj.


Nežnú revolúciu hodnotíme kladne

2022-01-13  (02:18)
Bratislava - Udalosti Novembra 1989 hodnotí kladne 57 percent obyvateľov Slovenska. Záporne ich vidí 14 percent občanov. Rovnako kladne i záporne ho hodnotí 21 percent respondentov. Vyplýva to z októbrového výskumu verejnej mienky, ktorý na vzorke 1036 obyvateľov spracoval Inštitút pre verejné otázky s agentúrou FOCUS. Z historických udalostí ostal November za vstupom Slovenska do Európskej únie, ktorý hodnotí kladne 68 percent opýtaných a za Slovenským národným povstaním, ku ktorému zaujalo kladný postoj 61 percent respondentov.


Slovenská pospolitosť v Bratislave

2022-01-17  (05:59)
BRATISLAVA. Ulicami hlavného mesta dnes pochodovala Slovenská pospolitosť. Približne 150-členná skupina sympatizantov a členov Slovenskej pospolitosti sa zhromaždila pred bratislavskou hlavnou stanicou.


Šéf Slovnaftu predával karfiol

2022-01-17  (12:17)
Pred revolúciou predával karfiol, teraz šéfuje Slovnaftu "Nebyť nežnej revolúcie, asi by som teraz niekde pestoval zeleninu ," hovorí Oszkár Világi (46), šéf Slovnaftu, jedného z najväčších podnikov na Slovensku. November 1989 mu však úplne zmenil život. Z radového notára z Dunajskej Stredy, ktorý si prilepšoval na trhoch predajom zeleniny, najmä karfi olu, sa stal najskôr politik reprezentujúci maďarskú menšinu a teraz jeden z najvplyvnejších podnikateľov na Slovensku. Világi žije s rodinou vo vile na juhu Slovenska. V jeho garáži parkujú rýchle drahé autá. O terajších príjmoch hovoriť nechce. Sú mnohonásobné oproti roku 1989. "Pred revolúciou som sa oženil a narodila sa nám dcéra. Žili sme z môjho notárskeho platu 1 900 Kčs v Dunajskej Strede. Privyrábal som si pestovaním zeleniny. Ani auto sme nemali. Môj dopravný prostriedok bol bicykel, na ktorom som každý deň vozil dcéru do školy," hovorí Világi.


Mečiar a VPN

2022-01-13  (01:56)
BRATISLAVA. Začiatkom roku 1990 cestoval aktivista Verejnosti proti násiliu (VPN) zo Žiaru nad Hronom a zároveň uchádzač o post ministra vnútra Vladimír Mečiar do Bratislavy s presvedčením, že aj v prípade úspechu nebude vo funkcii dlho. "Keď prišla nominácia na ministra vnútra a začalo sa o nej vážne rozprávať, tak som to bral, že je to najrizikovejšie, že ministri vnútra spravidla nemajú dlhú politickú kariéru, tak som išiel do Bratislavy s tým, že o pol roka som doma," odpovedal Mečiar na otázku TASR, s akým zámerom kandidoval na pozíciu ministra. Funkciu "vysúťažil" v konkurze, ktorý na ministerský post vypísala VPN, v politike však už potom ostal celý život. "Vývoj nabral trochu iný vietor a od tej doby je to všetko inak, než som si v živote predstavoval," dodal súčasný predseda HZDS.


Fico aj Dzurinda považujú voľby za úspech

2022-01-16  (03:25)
Bratislava - Jednoznačný úspech. Tak zhodnotil výsledky sobotňajšieho prvého kola volieb do orgánov vyšších územných celkov (VÚC) premiér Robert Fico. "Je to výsledok, ktorý potvrdzuje, že Smer-SD je stabilná politicky dominantná strana na Slovensku, ktorá sa opiera nielen o poslancov Národnej rady SR, ministrov, štátnych tajomníkov, ale má svoje silné pozície aj na komunálnej úrovni," vyhlásil pred novinármi. Úspech podľa neho spočíva v tom, že každý jeden kandidát na predsedu VÚC, ktorého nominoval, alebo podporoval Smer-SD, buď vyhral v prvom kole, ale postúpil do druhého, teda nikto neprepadol. Ocenil hlavne víťazstvo Juraja Blanára v Žilinskom samosprávnom kraji a Zdenka Trebuľu v Košickom samosprávnom kraji. Aj v prípade zloženia samosprávnych parlamentov zaznamenal Smer-SD Podľa Fica veľký úspech. V porovnaní s rokom 2005 stúpol počet poslancov na celom Slovensku o 100 percent, a to zo 69 na 137. "Posilnili sme si postavenie poslancov v každom jednom kraji," upozornil Fico.


Zo zákulisia ŠtB

2022-01-15  (02:15)
Bratislava - Meč a štít komunistického režimu. Tak by sa dala označiť všemocná tajná služba pôsobiaca počas temných rokov totalitného režimu v Československu Štátna bezpečnosť. Vypočúvanie, zastrašovanie, sledovanie, falošné obvinenia, ale aj odvádzanie ľudí do pracovných táborov. Rovnako tak psychický teror voči "nevhodným osobám", vyhrážanie sa postihmi voči deťom či všadeprítomné zákazy. Nad tým celým držal patronát aparát zložený odhadom českého Ústavu pre štúdium totalitných režimov z 15- až 17-tisíc pracovníkov, ktorému pomáhalo v rôznych obdobiach od 15- do 100-tisíc agentov a donášačov.


Prečo komunizmus padol tak rýchlo

2022-01-13  (02:47)
Kto si pamätá aroganciu komunistov, povedzme v 50-tych až 70-tych rokoch, s výnimkou Pražského jara, pre toho musí byť rýchlosť ich pádu v novembri 1989 zadosťučinením. Jedna nepravdivá správa o smrti študenta stačila, aby státisíce vyšli do ulíc a komunizmus u nás padol. Podobne zmätená a nepravdivá správa o rozhodnutí politbyra strany vo Východnom Berlíne stačila, aby v Berlíne padol múr oddeľujúci Západ od Východu. V Maďarsku prestrihli zhrdzavený ostnatý drôt na hranici s Rakúskom a maďarský komunizmus sa stal iným. Ešte najdôstojnejšie padol komunizmus v Poľsku. Komunisti a opozícia sa dohodli na pravidlách volieb, pravidlá dodržali a komunisti voľby prehrali. Rýchlosť pádu komunizmov v Strednej Európe, ale aj v Sovietskom zväze, vyvoláva špekulácie. Po určitý stupeň intelektu je živnou pôdou pre konšpiratívne teórie o tom, ako sa vedúci komunisti dohodli s vedúcimi disidentmi na odovzdaní moci. Zhodou okolností Miloš Jakeš, generálny tajomník komunistickej strany, ktorý ju doviedol k novembru 1989, vo svojich pamätiach obviňuje generála Alojza Lorenca a vedúceho oddelenia Ústredného výboru KSČ Rudolfa Hegenbarta, že sa dohodli s opozíciou vlastne na odovzdaní moci. Nuž, viem si predstaviť, že Miloš Jakeš je schopný pochopiť pád komunizmu iba takým spôsobom.


Voľby vyhral Smer

2022-01-14  (07:54)
Zisk štyroch županských kresiel v prvom kole regionálnych volieb a prevaha vo väčšine krajských parlamentov potvrdili dominanciu najsilnejšej vládnej strany Smer na politickej scéne. Vyplynulo to z ankety medzi analytikmi. K úspechu dlhodobo najpopulárnejšej strany premiéra Roberta Fica podľa nich prispela aj nízka účasť a nejednotný postup opozície v niektorých regiónoch. Odborníci kritizovali, že voľby opäť sprevádzali podozrenia z kupovania hlasov. Polovica z ôsmich županov obhájila v sobotných voľbách funkciu, potrebnú väčšinu hlasov získali kandidáti s podporou koalície vedenej vládnymi stranami Smer a HZDS. Kandidáti koalície postúpili do druhého kola hlasovania aj v ďalších štyroch krajoch, jediným pravicovým víťazom prvého kola bol v hlavnom meste a okolí Pavol Frešo. V krajských zastupiteľstvách posilnili najmä vládne strany. Pravica si udržala väčšinu v Bratislavskom a Trnavskom regióne, prepadla však v Košickom a Prešovskom kraji. Pre podozrenie z kupovania hlasov môžu výsledky volieb v košickom regióne skončiť na Ústavnom súde, zápisnicu Ústrednej volebnej komisie nepodpísali štyria zo 16 členov komisie.


November stále trvá

2022-01-15  (00:15)
V predvečer nežnej revolúcie, keď sa skupina bratislavských študentov vydala na protestný pochod, bolo už o osude režimu rozhodnuté. Dnes, s odstupom dvadsiatich rokov, vieme, že medzinárodný komunizmus bol v tom čase porazený. Pre svetovú históriu nemá 17. november dejinný (prelomový) význam, ale skôr symbolický. Rozhodujúce, zlomové bitky sa totiž vybojovali skôr. Ako prví ich začiatkom roku 1989 vyhrali Poliaci. Spolu so svojím (a tiež naším) pápežom Jánom Pavlom II. V júni začali Maďari trhať železnú oponu. Nemci 9. novembra prelomili Berlínsky múr.


Spoločný podnik s Gazpromom

2022-01-17  (23:50)
MOSKVA. V súčasnosti neexistujú žiadne prekážky, ktoré by bránili vytvoreniu spoločného podniku medzi ruským plynárenským koncernom Gazprom a Slovenskou republikou. Po dnešnom rokovaní s ruským partnerom Vladimírom Putinom to vyhlásil slovenský premiér Robert Fico s tým, že táto spoločnosť by sa zaoberala distribúciou plynu pre slovenské domácnosti a podniky, ako aj uskladňovaním tejto komodity.


| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 |Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |