Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Hnutie Dobrá sila – projekty<br/><br/> - Chelemendik.sk - archív

Hnutie Dobrá sila – projekty30-tisíc vojakov ide do Afganistanu

2022-01-14  (20:12)
Poďme rýchlo tam, nech sme skôr doma. Americký prezident Barack Obama oznámil vo svojom dlhoočakávanom prejave svoju stratégiu pre Afganistan. Do strednej Ázie posiela urýchlene viac vojakov, aby ich o rok a pol, krátko pred americkými voľbami, mohol začať sťahovať. Pôvodne sa pritom predpokladalo, že v takom časovom rámci by rozmiestňovanie posíl nebolo ani dokončené. "Ako najvyšší veliteľ som rozhodol, že je v našom najväčšom záujme poslať do Afganistanu ďalších 30-tisíc vojakov. Po osemnástich mesiacoch sa naše jednotky začnú vracať domov," povedal šéf Bieleho domu vo svojom prejave. Ten prišiel po trojmesačnom prehodnocovaní afganskej stratégie. Výsledný počet je o desaťtisíc nižší, ako pôvodne požadoval šéf operácií v Afganistane generál Stanley McChrystal, neuspokojí však ani mnohých demokratov z prezidentovho tábora, ktorí chceli začať so sťahovaním čo najskôr. Pre republikánov je zase neprijateľné oznámenie rozvrhu sťahovania, ktoré vraj len povzbudí súpera , aby vytrval.


Homosexuáli nepôjdu do neba

2022-01-12  (12:44)
Homosexuáli a transsexuáli sa nikdy nedostanú do nebeského kráľovstva, vyhlásil v stredu kardinál rímskokatolíckej cirkvi Javier Lozano Barragan. Podľa neho je totiž vzťah medzi osobami rovnakého pohlavia "urážkou Boha" tak, ako to povedal Svätý Pavol. Barragan však zároveň uviedol, že to nie je ospravedlnenie pre akúkoľvek diskrimináciu týchto ľudí. "Ľudia sa nerodia ako homosexuáli, oni sa stanú homosexuálmi. Deje sa tak z rôznych dôvodov: vzdelanie, osobnostné problémy počas dospievania. Možno to ani nie je ich chyba, nič to však nemení na tom, že konanie proti prírode a dôstojnosti ľudského tela je urážkou Boha," vyhlásil kardinál, ktorý sa následne odvolával na Svätého Pavla hovoriaceho o "vulgárnych aktoch medzi dvoma mužmi".


SaS by v parlamente nebola

2022-01-13  (12:35)
BRATISLAVA. Popularita najsilnejšej vládnej strany Smer-SD a opozičnej SDKÚ-DS sa v predchádzajúcich dvoch mesiacoch mierne znížila. Naopak, preferencie mierne rástli opozičnému KDH i koaličnej ĽS-HZDS. Vyplynulo to z prieskumu agentúry Median SK, do ktorého sa v októbri a novembri zapojilo 1621 ľudí vo veku od 18 do 79 rokov. Ak by sa voľby konali na jeseň, do Národnej rady by sa dostali aj ďalšie štyri parlamentné strany; za jej dverami by zostala strana Most-Híd. Postavenie dominantnej strany na slovenskej politickej scéne si s veľkým predstihom pred ostatnými stále drží Smer-SD, ktorému by dalo svoj hlas 41,5 percenta voličov rozhodnutých zúčastniť sa volieb. Za ním by nasledovala pravicová SDKÚ-DS, ktorú by podporilo 15,5 percenta opýtaných.


Očkovanie prichádza na Slovensko

2022-01-13  (02:26)
Ambulancie dostávajú v týchto dňoch listy od žúp, aby oznámili údaje o zdravotníkoch na regionálne úrady verejného zdravotníctva. Okrem mena a rodného čísla majú lekári hlásiť zaradenie pracovníkov a ich telefónne číslo. "Nie je to vždy jednoduché, lebo napríklad nie všetci lekári majú k dispozícii ich telefónne čísla," zareagoval Ladislav Pásztor, prezident Asociácie súkromných lekárov. Všeobecní lekári musia nahlasovať mená zdravotníkov, ktorých majú vo svojej starostlivosti. Budú v zoznamoch osôb, ktoré zaočkujú proti prasacej chrípke. Na injekciu ich vyzvú rozhlasom či prostredníctvom televízie.


Lisabonská zmluva už platí

2022-01-13  (01:44)
V Európskej únii vstúpila v utorok do platnosti Lisabonská zmluva, ktorá reformuje fungovanie rozšírenej EÚ. Podľa jej stúpencov má dvadsaťsedmičke priniesť viac demokracie a efektívnejšie rozhodovanie. Zároveň však pretrváva celý rad nejasností. Nie je napríklad vyjasnená rola prezidenta a ministerky zahraničných vecí EÚ a dohady sprevádzajú aj zmenu počtu europoslancov. Najdôležitejšou zmenou je, že Európska únia získa tzv. právnu subjektivitu. S novým reformným dokumentom , o ktorom sa rokovalo zhruba šesť rokov, sa výrazne mení aj rozhodovanie únie v mnohých záležitostiach. Zníži sa počet oblastí, v ktorých bol predtým potrebný súhlas všetkých členských štátov. Európsky parlament naopak získa väčšie právomoci. Posilnia sa aj úlohy národných parlamentov. Navyše bude teoreticky možné preniesť právomoci z Bruselu späť na členské štáty. V zmluve je vôbec prvýkrát spomenutá aj možnosť vystúpenia štátu z Európskej únie.


Britské online denníky sú platené

2022-01-12  (10:46)
Popredný britský vydavateľ regionálnych periodík začal so spoplatňovaním spravodajských portálov niektorých zo svojich denníkov. Jonhston Press si odteraz účtuje za trojmesačný neobmedzený online prístup k trom zo svojich regionálnych novín 5 libier (5,5 eur). Spoločnosť, ktorá vlastní viac ako 300 regionálnych titulov, je prvou v Británii, ktorá pristúpila k podobnému kroku. Debatu o spoplatňovaní online verzií klasických tlačených novín ako prvý rozprúdil kontroverzný miliardár Rupert Murdoch. Tomu patrí spoločnosť News Corp. vlastniaca popredné tituly ako The Sun, The Times a The Sunday Times. Murdoch nedávno obvinil spoločnosť Google z "kradnutia" obsahu jeho novín.


Vykoľajený vlak - teroristický útok?

2022-01-15  (06:17)
MOSKVA. Ruská generálna prokuratúra dnes začala v prípade vykoľajeného vlaku vyšetrovanie teroristického trestného činu, uviedla tlačová agentúra Reuters. Najmenej 39 ľudí prišlo o život a takmer 100 cestujúcich utrpelo zranenia pri piatkovom vykoľajení rýchlika medzi Moskvou a Petrohradom. Ďalších 19 osôb je stále nezvestných. Šéf Ruských železničných dráh (RŽS) Vladimir Jakunin uviedol, že príčinou nešťastia mohol byť bombový útok. Ruské médiá citovali úrad generálneho prokurátora, ktorý informoval o začatí vyšetrovania za nezákonné držanie výbušnín.


HZDS by nebolo v parlamente

2022-01-12  (12:39)
Bratislava - Ak by sa parlamentné voľby konali v novembri, ĽS-HZDS by sa nedostala do Národnej rady. Od vstupu do parlamentu by ich delila desatina percenta. Naopak, obe maďarské strany by päť percent potrebných na vstup do parlamentu prekonali. SMK by z 5,8 percentami získalo desať poslaneckých mandátov, Most-Híd Bélu Bugára by mal o pol percenta a jedno kreslo menej.


Správa o predaji emisií

2022-01-13  (12:56)
BRATISLAVA. Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR doručilo dnes do parlamentu správu o predaji emisií. Poslanci by sa ňou mali zaoberať na nadchádzajúcej riadnej decembrovej 44. schôdzi Národnej rady (NR) SR. TASR to potvrdil hovorca predsedu parlamentu Jozef Plško. Kauzu predaja emisií sa prostredníctvom emisnej správy usiluje opozícia dostať do parlamentu už dlhšie. Na júnovej schôdzi NR SR sa jej podarilo presadiť uznesenie navrhnuté poslancom Pavlom Frešom (SDKÚ-DS) a tak parlament zaviazal vtedajšieho ministra Viliama Turského predložiť do pléna emisnú správu.


Mladomanželské pôžičky od apríla

2022-01-14  (07:44)
Bratislava 26. novembra (TASR) - Zvýhodnené mladomanželské pôžičky budú realitou od apríla budúceho roka. Vyplýva to zo zákona o platobných službách, ktorý dnes podpísal prezident SR Ivan Gašparovič. Novelu zákona o bankách, ktorú pôvodne pripravil rezort financií, do tohto zákona ako pozmeňujúci návrh vložil koaličný poslanec a predseda finančného výboru Národnej rady (NR) SR Jozef Burian (Smer-SD). Zvýhodnenie mladomanželských pôžičiek bude mať formu dotovaných úrokových sadzieb. Ministerstvo financií (MF) SR predpokladá, že v kombinácii s príspevkom zo strany komerčných bánk by mala podpora tohto typu úverov predstavovať v budúcom roku zníženie úrokovej sadzby o 4,5 percentuálneho bodu (p.b.).


Votrelci v Bielom dome

2022-01-13  (14:01)
Americká tajná služba vyšetruje, ako sa na oficiálnu medzištátnu večeru do Bieleho domu mohli dostať nepozvaní hostia. Manželskému páru z Virgínie sa totiž v utorok večer podarilo prekĺznuť na slávnosť, ktorú na počesť indického premiéra prichystal americký prezident Barack Obama. Informovali o tom spravodajské agentúry. Michaele a Tareq Salahiovci neboli na zozname hostí. Napriek tomu do Bieleho domu na večeru prenikli. Podľa hovorcu tajnej služby Eda Donovana ale Obamovi žiadne nebezpečie nehrozilo. "Narušitelia" večierku totiž vraj museli prejsť rovnakou kontrolou ako ďalších 300 hostí. Kontrola má za úlohu odhaliť prípadné zbrane.


Jazykový zákon spôsobil rozruch

2022-01-13  (07:00)
Bratislava/Štrasburg - Európska komisia urobí podrobnú analýzu implementácie slovenského jazykového zákona a zhodnotí jeho fungovanie v praxi. Uviedol to v noci nadnes komisár pre viacjazyčnosť Leonard Orban v pléne Európskeho parlamentu vo vyhlásení v rámci debaty venovanej používaniu jazykov menšín žijúcich v členských krajinách Európskej únie. Komisár zdôraznil, že zákon má široké uplatnenie a momentálne nemožno zhodnotiť všetky jeho dopady a implementácie v praxi. Pripomenul, že EK má v jazykovej oblasti pomerne obmedzené kompetencie, snaží sa však podporovať jazykovú rozmanitosť a robiť maximum na podporu všetkých jazykov, vrátane menšinových. Debata, ktorú iniciovala slovenská europoslankyňa Edit Bauer a jej maďarská kolegyňa Kinga Gál, a ktorá sa uskutočnila krátko pred polnocou, bola predovšetkým prestrelkou medzi slovenskými, maďarskými a rumunskými europoslancami maďarskej národnosti kritizujúcimi navzájom postavenie národnostných menšín v druhej krajine.


Spotrebitelia sa boja

2022-01-13  (12:56)
Nemeckí spotrebitelia sa čoraz viac boja o prácu a svoje príjmy Berlín 25. novembra (TASR) - Nemeckí spotrebitelia strácajú optimizmus. Dôvodom sú narastajúce obavy z nezamestnanosti, ktoré ich už druhý mesiac po sebe oberajú o dôveru v priaznivý vývoj ekonomiky a svojich príjmov. Vyplýva to z prieskumu spoločnosti GfK. Podľa najnovších výsledkov ankety, v rámci ktorej GfK oslovila zhruba 2000 respondentov v Nemecku, indikátor spotrebiteľskej dôvery pre december klesol na 3,7 bodu z novembrových 4 bodov. Analytici pritom očakávali, že zostane na nezmenenej úrovni.


Neoprávnený zber DNA

2022-01-13  (02:17)
Londýn 24. novembra (TASR) - Británia vytvorila najväčšiu databázu DNA bez náležitej politickej debaty, pričom polícia bežne zadržiava ľudí, len aby získala ich vzorku DNA a zaradila ju do systému. Upozornila na to dnes vo svojej správe organizácia Human Genetics Commission (HGC), ktorá je poradným orgánom vlády v otázke právnych a etických aspektov zberu genetických údajov. HGC vyzvala na prehodnotenie spôsobu, akým vzniká národná databáza. Zároveň tvrdí, že je nevyhnutné prijatie nového zákona, ktorý bude upravovať používanie údajov. Komisia podotkla, že z databázy, ktorá bola zacielená na zhromažďovanie údajov o previnilcoch, sa stala databáza podozrivých. V systéme sú zaznamenané údaje až troch štvrtín mladých černochov vo veku 18-35 rokov, uvádza sa v správe HGC.


Ukrajinci nemajú chuť oslavovať

2022-01-14  (07:54)
Pravdepodobne ako oslava bez oslávencov bude vyzerať piate výročie takzvanej oranžovej revolúcie. Zatiaľ čo 22. novembra 2004 tisíce Ukrajincov "sfarbených" do oranžova dali na kyjevskom Námestí nezávislosti zbohom minulosti, prítomnosť bude oveľa skromnejšia, čo sa týka účasti na oslavách, emócií aj plánov. "Ľudia sú sklamaní, bojujú s depresiou. Väčšina ich očakávaní sa ukázala byť chimérou," cituje agentúra UNIAN politológa Kosť Bondarenka. Zároveň však dodal, že to neznamená, že by Ukrajinci túžili po návrate k obdobiu spred piatich rokov. Teda k protidemokratickým princípom. Napriek tomu, každodenné informácie potvrdzujúce, že premiérka Julia Tymošenková, ktorá vo voľbách 2004 stála na Juščenkovej strane, je dnes jeho najtvrdšou stálou oponentkou, sú pre mnohých frustrujúce. Posledné voľby vyhral Juščenko po jesenno-zimnom volebnom maratóne v roku 2004. Voľby mali tri kolá: 31. októbra, 21. novembra (výsledky anulovali) a opakované hlasovanie druhého kola sa konalo 21. decembra. Až po ňom sa Juščenko stal prezidentom.


| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 |Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |