Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Hnutie Dobrá sila – projekty<br/><br/> - Chelemendik.sk - archív

Hnutie Dobrá sila – projektyPolicajný zásah v Kodani

2022-01-13  (02:39)
Kodaň 16. decembra (TASR) - Dánska polícia dnes slzotvorným plynom a obuškami zasiahla proti stovkám demonštrantov v Kodani, ktorí sa pokúsili preraziť barikády pred kongresovým centrom, kde delegáti diskutujú o globálnej klimatickej zmluve. Podľa hovorcu polície Pera Larsena pred kongresovým centrom na okraji Kodane zatkli asi 230 protestujúcich. Demonštranti uviedli, že chceli prevziať kontrolu nad svetovou klimatickou konferenciou a zmeniť ju na "ľudové zhromaždenie". Larsen dodal, že do kongresového centra nevnikol ani jeden z protestujúcich.


Fico: Euro je náš historický úspech

2022-01-17  (10:42)
Slovensko podľa premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zaviedlo euro v ideálnom období, keď sa o vstupe krajiny do Európskej menovej únie rozhodlo ešte pred vypuknutím svetovej hospodárskej krízy. Predseda vlády to vyhlásil na konferencii venovanej prvému roku používania eura ktorú pripravilo Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku v spolupráci s Národnou bankou Slovenska. "Som absolútne presvedčený o tom, že sme chytili doslova posledný eurový vlak. A nastúpili sme doňho, pretože niekoľko rokov tento vlak na cestu po Európe určite vypravený nebude," vyhlásil Fico. "Som presvedčený, že zavedenie eura je neopakovateľný historicky úspech Slovenskej republiky a som veľmi hrdý, že zavedenie eura bude predovšetkým spojené s vládou, ktorej som predsedom," povedal premiér.


40 percent manželstiev neprežije

2022-01-14  (16:08)
Slovensko zažíva najvyššiu rozvodovosť vo svojej histórii. U terajších novomanželov je štyridsaťpercentná pravdepodobnosť, že sa do piatich rokov stretnú v súdnej sieni na rozvodovom konaní, kde ich sudca rozvedie najčastejšie pre rozdielnosť pováh alebo neveru. Najvernejšie svojim manželom sú pritom vysokoškoláčky. Muži podvádzajú približne rovnako bez ohľadu na vzdelanie. Podľa štatistík dlhodobo rastie podiel rozvodov, kde sa obaja manželia dohodnú a priznajú svoj podiel viny. Prípadov, kde obaja tvrdia, že majú rozdielne povahy a záujmy, je až 61 percent. V deväťdesiatych rokoch sa obaja manželia dohodli v polovici prípadov.


Experti: pravica má malú šancu

2022-01-12  (12:17)
Stretnutie šestice pravicových strán, ktoré sa zídu v utorok, nemá podľa oslovených analytikov veľkú šancu na úspech. Šéf SDKÚ Mikuláš Dzurinda síce cez víkend tvrdil, že základom by malo byť, aby každý povedal čo chce, reakcie jeho kolegov z opozičných strán sú však podľa analytikov skôr skeptické. Tvrdia, že medzi stranami existuje veľa rozporov, ktoré stretnutie neskryje. "Bez opozičnej spolupráce sa však súčasná vláda poraziť nedá ," tvrdí politológ z Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre László Öllös. Dodal, že ak budú strany vystupovať separátne, šancu v budúcoročných parlamentných voľbách nemajú. Otázne však je, či to bude viesť k nejakej ďalšej spolupráci. "Viditeľne najbližšie stretnutie nie je dobre pripravené," povedal Öllös.


Maďarič: Slovensku je čo závidieť

2022-01-13  (01:51)
Slovensko z medzinárodného hľadiska určite nepocítilo, že Smer mal tri roky pozastavené členstvo v Strane európskych socialistov. V diskusnej relácii Slovenskej televízie O päť minút dvanásť to vyhlásil minister kultúry a podpredseda strany Smer Marek Maďarič. Za nedávnym prinavrátením členstva vidí úspešnú politiku Smeru. "Nielen lídri sociálnodemokratických strán, z ktorých niektorí sú premiérmi, ale možno aj iní premiéri z iných frakcií môžu závidieť Slovensku politickú stabilitu," zhodnotil situáciu. Ako podotkol, obavy socialistov z roku 2006 z vytvorenia koalície aj s národniarmi sa nepotvrdili. "Okrem niekedy možno nepatričných slovných vyjadrení SNS neurobila nič také, čo by sa dalo charakterizovať ako xenofóbne," poukázal.


Írsko a Grécko možno opustia eurozónu

2022-01-15  (14:56)
LONDÝN. Grécko a Írsko sa zaradili ku krajinám v "netolerovateľnej" ekonomickej situácii, čo ich môže donútiť požiadať do konca budúceho roka o záchranné balíčky, či prípadne opustiť eurozónu. Uviedla to dnes investičná banka Standard Bank. "Neexistencia mechanizmu, ktorý by umožnil fiškálne transfery medzi jednotlivými členmi eurozóny, môže viesť k podkopaniu eurozóny," je presvedčený Steve Barrow zo Standard Bank. "Fakt, že niektoré krajiny budú potrebovať záchranu, by mohli zvýšiť na budúci rok rizikovú prirážku na 10-ročné grécke štátne dlhopisy oproti porovnávacím nemeckým dlhopisom z tohtoročných 216 na 400 bázických bodov. "Aj prirážka na írske dlhopisy by sa mohla zvýšiť," dodal.


Dopyt po rope stúpne

2022-01-12  (11:45)
Londýn 11. decembra (TASR) - Rast svetového dopytu po rope sa na budúci rok zrýchli vďaka zotaveniu vyspelých a rozvojových krajín z hospodárskej krízy. Uviedla to dnes vo svojej správe Medzinárodná agentúra pre energetiku (International Energy Agency, IEA). Podľa tejto organizácie globálny dopyt po čiernom zlate v roku 2010 stúpne o 1,7 %, čo je takmer 1,5 milióna barelov denne, na 86,3 milióna barelov denne. IEA vo svojej prognóze, ktorú pravidelne každý mesiac aktualizuje, tak najnovšie zvýšila svoj predchádzajúci odhad dopytu po rope v roku 2010 o 120.000 barelov denne.


Dôchodcov bude viac ako detí

2022-01-12  (11:40)
Slovenská populácia rýchlo starne. Do troch rokov bude na Slovensku viac ľudí nad 65 rokov ako detí. Od tohto momentu začne stúpať aj zaťaženie ľudí v pracovnom veku. Ekonómovia upozorňujú, že ak sa nezmení sociálna politika štátu, a to bez ohľadu na vládu, tak o dvadsať rokov čaká Slovensko bankrot. "Počet seniorov sa čoskoro vyrovná deťom do 15 rokov a do piatich rokov určite začnú prevládať seniori. Zároveň ekonomické zaťaženie pracujúcich začne rásť, lebo počet nových ekonomicky aktívnych bude klesať," povedal šéf Výskumného demografi ckého centra Boris Vaňo. Podľa neho je starnutie populácie nezvratné a nijako v tom nepomôže aj mierne zvýšenie pôrodnosti. Tá sa zvýšila na 1,32 narodeného dieťaťa na ženu v plodnom veku.


Ľudia nevyužívajú šrotovné

2022-01-17  (17:28)
Takmer štyritisíc šrotovacích preukazov, ktoré umožňovali nakúpiť autá až o 2–tisíc eur (60–tisíc korún) lacnejšie, zostáva stále nevyužitých. Pritom na zakúpenie nového autá zostávajú posledné dva týždne. Ministerstvo hospodárstva vo štvrtok potvrdilo, že pravidlá sa po novom roku predlžovať nebudú. "Bol dosť času na využitie bonusu, ide o pomoc, ktorá je limitovaná pre rok 2009," povedal Branislav Zvara, hovorca ministerstva hospodárstva. Ešte minulý týždeň pritom Združenie automobilového priemyslu zvažovalo, že sa zasadí o predĺženie platnosti šrotovného aj na nejaký čas začiatkom budúceho roka. "Nepovažujem to za potrebné. Od nového roka totiž platí nová pomoc firmám – budú môcť nakupovať bez 19–percentnej dane z pridanej hodnoty akékoľvek autá, nielen tie, ktoré mali mriežku, a to podporí predaj," povedala Mária Nováková zo Združenia automobilového priemyslu.


Priemysel pomaly rastie

2022-01-18  (09:10)
BRATISLAVA. Priemysel na Slovensku v októbri dosiahol najlepší výsledok od septembra 2008. Produkcia podnikov sa v desiatom mesiaci znížila medziročne o 3,8 percenta, zatiaľ čo v septembri 2009 klesla o upravených 5,6 percenta. Informoval o tom dnes Štatistický úrad. Podľa analytikov by sa priemyselná produkcia v novembri mohla po viac ako roku vrátiť k medziročnému rastu. Za prvých desať mesiacov roka sa výroba v priemysle prepadla o 17 percent. V medziročnom porovnaní klesala nepretržite od októbra uplynulého roka, keď spadla o štyri percentá. Produkciu negatívne zasiahla svetová hospodárska kríza, ktorá znížila objednávky podnikov.


Dolár komplikuje východisko z krízy

2022-01-14  (20:13)
Napriek zdržanlivému prístupu, ktorý začiatkom roka 2009 prevládal pri hodnotení možností vysporiadať sa s hospodárskou krízou, údaje za 2. a 3. kvartál 2009 naznačujú obrat k ekonomickému rastu. Začiatkom novembra 2009 na základe výdavkov vlády a rastu spotreby, USA zaznamenali 2,8 % tempo rastu HDP, nárast priemyselnej výroby, oživenie trhu s nehnuteľnosťami. Ide o najrýchlejší štvrťročný rast od roku 2007. OECD predpokladá, že v roku 2010, HDP sa v USA zvýši o 2,5 %. V eurozóne prepad HDP sa zníži z 2,4 % v 1. štvrťroku na 0,2 % v 2. štvrťroku 2009. Eurostat uviedol, že ekonomika eurozóny sa v 3. štvrťroku 2009 dostala z recesie. HDP eurozóny sa medzi štvrťročne zvýšilo o 0,4 %. Nemecko zaznamenalo rast HDP o 0,7 % a Francúzsko o 0,3 %. Aj keď oživenie je krehké, analytici MMF a OECD predpokladajú, že svetová ekonomika sa naďalej bude vyvíjať po vzostupnej línií. V roku 2010 svetová ekonomika by mala dosiahnuť 2,5 % tempo ekonomického rastu. Podľa predpovedí, oživenie v USA sa postupne premietne do svetovej ekonomiky. V roku 2010 USA by mali vykázať 2,1 % tempo rastu národného hospodárstva a EÚ 1 % rast. Najväčší prírastok sa očakáva v Číne 8,8 % a v Indií 6,5 %.


Európa smeruje k zániku

2022-01-12  (12:09)
Po šokujúcom rozhodnutí ECHR a príkaze odstrániť v Taliansku zo škôl kresťanské kríže z ktorého je Vatikán zhrozený, prichádza z dielne EÚ ďalšia iniciatíva, ktorá sa bude týkať už všetkých členských štátov EÚ. Kritizovanie islamu bude trestným činom. Na Slovensku sa zatiaľ ešte stále hlási ku kresťanskej viere väčšina obyvateľov. Otázka znie dokedy? Zdá sa, že prechod k materializmu, ktorý sa súdruhom nepodarilo zrealizovať po roku 1948, úspešne dokončí Brusel a Štrasburg. Naši starí otcovia a matere, vedení k rodinnému životu, založenému na kresťanských hodnotách, by sa zrejme obracali v hrobe. Zatiaľ čo oni v ťažkých časoch a vojnových rokoch dokázali neraz vychovať aj viac ako päť detí, demografický vývoj a štatistika počtu narodených detí na jednu ženu, Európu neodvratne predurčuje k zániku. Podrobnosti o dobrovoľnej samovražde a smrti Západu rozoberá americký konzervatívny politik Patrick Buchanan vo svojej knihe s výstižným názvom Smrť Západu. Bývalí odporcovia a obete komunizmu a čoraz viac aj súdne uvažujúca mladá generácia postupne prestávajú rozumieť politickému smerovaniu Európskej únie a všeobecne Západu na čele s USA.


Škandál s globálnym otepľovaním

2022-01-13  (20:09)
ExxonMobil vlani daroval 7 miliónov dolárov rôznym politickým inštitútom, vrátane inštitútu Aspen, Ázijskej spoločnosti a Transparency International. Sumu 125 tisíc dolárov dal aj aj inštitútu Heritage a National Center for Policy Analysis - dvom konzervatívnym mozgovým trustom, ktoré ponúkli verejnosti opačné názory, než všeobecne uznávané postoje v súvislosti s klimatickou zmenou. Čítajúc zoznam tých darov (ktoré, mimochodom, predstavujú len 0,00027 % z ich celkového zisku 45 miliárd dolárov), človek by si mohol myslieť, že hádam narazil na škandál doby. Lenže vďaka nedávnemu škandálu v súvislosti s teóriou o globálnom otepľovaní v dôsledku ľudskej činnosti, zrejme ho treba hľadať niekde inde.


Fico vytiahol Smer na vrchol

2022-01-12  (12:25)
Desať rokov po vzniku Smeru dosiahol Robert Fico vrchol úspechu. Podľa analytika Jána Baránka z neho môže už iba padať. Smer oslávi v nedeľu desaťročnicu vo veľkom štýle, na slávnostnom sneme v Bratislave. "Fico je dobrý rétor. Vie povedať, čo chcú ľudia počuť - a čo je podstatné, nemá strach to hovoriť. Je do nadštandardnej miery populista," zhŕňa dôvody Ficovho úspechu analytik Ján Baránek. Jediný predseda Smeru naplnil svoj príbeh. Od aktívneho člena Socialistického zväzu mládeže, komunistickej strany, vládneho právnika, podpredsedu Strany demokratickej ľavice až po Smer.


Bajnai žiada USA o pomoc

2022-01-12  (10:31)
Maďarský premiér Gordon Bajnai požiadal v USA o pomoc s programom integrácie Rómov. Informovala o tom agentúra MTI, podľa ktorej tiež Bajnai chce, aby USA pomohli s výcvikom maďarskej polície. Bajnai o tom rokoval vo štvrtok vo Washingtone so senátorom a členom kongresového helsinského výboru Benjaminom Cardinom. Hovorca maďarskej vlády uviedol, že premiér pozval do Maďarska amerických odborníkov na prácu s menšinami. Maďarsko vraj môže čerpať zo skúseností Spojených štátov so zvládnutím černošskej otázky.


| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 |Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |