Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Hnutie Dobrá sila – projekty<br/><br/> - Chelemendik.sk - archív

Hnutie Dobrá sila – projektySlota: Tlačia nás k múru

2022-01-13  (12:45)
Slovensko je podľa predsedu SNS Jána Slotu tlačené k múru, aby vyslalo ďalšie stovky vojakov do Afganistanu. "My štátik v hlbokej ekonomickej kríze , tam máme vyslať určitý počet vojakov. Pýtam sa pre koho, za čo a na čo," vyhlásil Slota, pričom pripomenul, že SNS bola vždy za vstup do EÚ, ale boli zásadne proti vstupu do NATO. "Teraz je to realita , musíme to pragmaticky akceptovať," dodal.


Taliban zabil najlepších agentov CIA

2022-01-14  (21:20)
Samovražedný atentát, pri ktorom v stredu v Afganistane zahynulo sedem členov americkej Ústrednej spravodajskej služby (CIA) a šesť ich kolegov utrpelo zranenia, je pre americkú tajnú službu veľkou ranou. Agentúra AFP napísala, že CIA zrejme prišla o svojich najlepších ľudí v Afganistane v čase, keď sa USA snažia zvýšiť tlak na afganský radikálny Taliban.


Slovensko spustilo mýtny systém

2022-01-13  (12:50)
Slovensko v piatok 1. januára 2010 spustilo systém elektronického mýta pre vozidlá nad 3,5 tony. V systéme je približne 60-tisíc prihlásených vozidiel. Elektronické mýto musia od januára na diaľniciach, rýchlostných cestách i vybraných cestách prvej triedy platiť všetky vozidlá nad 3,5 tony. Založené je na satelitnej technológii, ktorá bude monitorovať pohyb vozidiel po viac ako 2 032 kilometroch diaľnic, rýchlostných komunikácií a ciest prvej triedy.


Slováci si neveria

2022-01-15  (08:13)
BRATISLAVA. Slováci sú do istej miery hrdí na to, že sú samostatnou krajinou, hoci stále ešte badať istú nedôveru vo vlastné sily a schopnosti. Pre TASR to v súvislosti s dnešným 17. výročím vzniku Slovenskej republiky konštatoval sociológ Pavel Haulík. Hrdosť sa ukáže vtedy, keď sa objavia nejaké úspechy, či už ekonomické alebo športové a podobne, ale stále je veľmi krehká," dodal. Slováci sa podľa neho síce zžili so svojím štátom a väčšina ho berie ako samozrejmosť, ale ich postoje sú veľmi krehké. "Akýkoľvek drobný neúspech ľudia vnímajú ako prejav neschopnosti zvládať situáciu. Z tohto pohľadu sú Slováci oveľa labilnejší ako okolité krajiny, ktoré majú svoj štát už dlho," zhodnotil.


Euro prinieslo zdražovanie

2022-01-12  (12:04)
BRATISLAVA. Zavedenie eura začiatkom tohto roku na Slovensku podľa väčšiny jeho obyvateľov prispelo k zdražovaniu. Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky, ktorého výsledky dnes ČTK poskytla spoločnosť Median SK. Necelých 71 percent účastníkov ankety odpovedalo, že nová mena skôr áno alebo určite spôsobila zvýšenie cien. Opačný názor vyjadrilo približne 24 percent opýtaných, vyše päť percent oslovených na otázku neodpovedalo. Oficiálne štatistiky výraznejšie zvýšenie cien tovarov a služieb spôsobené prevzatím eura nepotvrdili. Naopak, tempo medziročnej miery inflácie sa postupne zvoľňovalo a v októbri i novembri sa dostalo na historické minimum 0,4 percenta, čo podľa analytikov spôsobili dopady svetovej hospodárskej krízy.


Povodne spôsobilo aj znečistenie

2022-01-13  (02:43)
Desiatky ľudí počas vianočných sviatkov doplatili na to, že sa o korytá riek nik nestará. S vodou v domoch zápasili obyvatelia stredného, južného a východného Slovenska. Mestá a obce tvrdia, že povodne nemá na svedomí iba daždivé počasie. Štátu vyčítajú, že brehy riek iba zarastajú a vo vode končí množstvo smetí. "Rieky a potoky nie sú čistené, čo napomáha vznik povodní," povedal starosta obce Kamenín v okrese Nové Zámky Ladislav Benefi. V tejto obci v nedeľu zaznamenali najhoršiu situáciu, vyhlásili najvyšší, tretí povodňový stupeň. Hladina Hronu tam stúpla o meter, dosiahla zhruba 5,5 metra. "Voda ohrozuje približne 10 chatiek a ornú pôdu. Našťastie domy nie sú v nebezpečenstve," podotkol Benefi.


Banky stratili 18 biliónov dolárov

2022-01-12  (10:33)
PRAHA. Peňažné ústavy na celom svete, hlavne v Spojených štátoch a v Británii, počas krízy stratili už 18 biliónov USD (12,61 bilióna eur). Suma, ku ktorej sa dopracovali experti Medzinárodného menového fondu (MFF), pozostáva zo štátnych úverových záruk, priamych kapitálových injekcií a súm, ktoré vynaložili vlády na nákup bankových aktív. Informoval o tom český denník Hospodářské noviny. "Ale globálny finančný systém zostáva bez ohľadu na obrovské injekcie slabý," upozornila v poslednej správe americká poradenská spoločnosť Boston Consulting Group. Samotný šéf MMF Dominique Strauss-Kahn pripúšťa, že komerčné banky doteraz zverejnili len polovicu z predpokladaných strát v hodnote 3,5 bilióna USD. Zdá sa, dodal, že Európu tento problém ťaží viac než Spojené štáty.


Nemecko: veľký nedostatok pracovníkov

2022-01-14  (21:06)
BERLÍN. Nemecko aj napriek terajšej kríze v budúcnosti očakáva veľký nedostatok pracovných síl. Už v roku 2015 by najväčšej európskej ekonomike mali chýbať takmer 3 milióny pracovníkov, tvrdí nová štúdia spoločnosti Prognos AG týkajúca sa vývoja nemeckého pracovného trhu do roku 2030, ktorú vypracovala pre Zväz bavorských podnikateľov (Vereinigung der Bayerischen Wirtschaft, VBW). Podľa šéfa VBW Bertrama Brossardta je fakt, že ani najväčší prepad v dejinách ekonomiky spolkovej republiky na tom nič nezmenil, viac než prekvapivý. "Doteraz sa tým nikto nechcel zaoberať, musíme sa však pripraviť na nedostatok pracovných síl v doteraz nepoznanej forme." Do roku 2030 by sa táto "diera" mala zväčšiť až na 5 miliónov. Vyjadrené v peniazoch to predstavuje stratu majetku v celkovej výške 3,8 bilióna eur (114,48 bilióna Sk).


Ako slávili Vianoce naši predkovia

2022-01-17  (23:39)
Čaro Vianoc cítiť pomaly na každom kroku, reklamy vôkol nás upozorňujú na výhodné cenové ponuky „čoholenchceme“ a pôvodný význam sviatkov pokoja akoby úplne vymizol. Predvianočný advent sa zmenil v nátlakové akcie obchodníkov a posielanie vianočných pohľadníc sa pomaly, ale isto stáva nostalgickou spomienkou.


Vianoce budú na blate

2022-01-17  (23:13)
Tradičné biele Vianoce tento rok podľa predpovedí nebudú. Uplynulý víkend síce výdatne snežilo, biela perina však zmizne už v najbližších dňoch. Cez vianočné sviatky teploty vystúpia nad nulu a podľa meteorológov začne vytrvalo pršať. "V priebehu týždňa k nám začne prúdiť najskôr od západu, neskôr od juhozápadu teplý a vlhký vzduch," predpovedá Rastislav Čičmanec zo Slovenského hydrometeorologického ústavu. Takéto prúdenie sa udrží až do soboty. V utorok bude ešte na väčšine územia snežiť, v ďalšie dni stúpnu teploty nad nulu, na niektorých miestach dokonca aj v noci. Vytrvalý dážď a vietor by sa mohli zmierniť akurát na Štedrý deň. Studený vzduch príde nad Slovensko opäť až v závere týždňa, podľa Čičmanca však toto ochladenie zrejme nebude trvalé.


Pozor na snehové jazyky

2022-01-15  (11:03)
Bratislava 20. decembra (TASR) - Slovenská správa ciest (SSC) na svojej internetovej stránke upozorňuje vodičov, že vplyvom silného vetra sa na Orave a východnom Slovensku tvoria snehové jazyky. Zároveň na vlhkých a mokrých vozovkách a na mostoch sa pri nízkych teplotách môže vytvárať poľadovica. Podľa SSC sú všetky sledované diaľničné úseky a rýchlostné cesty na území Slovenska zjazdné, povrch vozoviek je prevažne pokrytý čerstvou až kašovitou vrstvou snehu do dvoch centimetrov. Cesty I., II. a III. triedy sú zjazdné, ich povrch je na celom území Slovenska pokrytý vrstvou čerstvého až utlačeného snehu od jedného do ôsmich centimetrov.


Slovensko prvýkrát požičia MMF

2022-01-14  (07:12)
Slovensko prvýkrát v histórii poskytne pôžičku Medzinárodnému menovému fondu. Jej výška bude závisieť od potrieb organizácie, vyšplhať sa môže do výšky 440 miliónov eur (13,26 miliardy Sk). Rozhodla o tom v stredu vláda. Slovensko a ďalších 20 krajín, ktoré fond považuje za dostatočne silné, organizácii požičajú spolu 75 miliárd eur (2260 miliárd Sk). Peniaze bude môcť fond poskytnúť svojim chudobnejším členom či krajinám, ktoré sa dostali pre hospodársku krízu do problémov. "Po prvýkrát v histórii fond usúdil, že sme na tom tak dobre, že mu môžeme prostriedky požičať," povedal hovorca ministerstva financií Miroslav Šmál. Dodal, že potrebné peniaze si Národná banka Slovenska bude musieť požičať od Európskej centrálnej banky.


Dzurinda nezostaví tím proti Ficovi

2022-01-12  (11:51)
Pokus o spojenie pravicových strán šéfovi SDKÚ Mikulášovi Dzurindovi zlyháva hneď na začiatku. Na stretnutí so šiestimi partnermi našiel spoločnú reč iba v tom, že chcú zosadiť súčasnú koalíciu na čele s premiérom Robertom Ficom (Smer). Pol roka pred parlamentnými voľbami nik nemá konkrétny scenár, ako to urobiť. "Stretnutie je skôr symbolické, nikto nemal ambíciu, aby sme išli do hĺbok," vyhlásil Dzurinda, ktorý pred dvanástimi rokmi stál pri zrode SDK, opozičného bloku na porazenie vtedajšieho premiéra Vladimíra Mečiara (HZDS). Proti Ficovi zatiaľ rovnaký postup nežiada. Naklonení tomu nie sú ani partneri z KDH, SMK, Mosta, SaS, OKS a Strany zelených.


Ropovod možno obíde Žitný ostrov

2022-01-13  (12:20)
Ropovodné prepojenie medzi Bratislavou a rakúskym Schwechatom ešte nemá vytýčenú konkrétnu trasu, uviedol minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek. Ropovodné prepojenie tak v konečnom dôsledku nemusí ísť cez územie Žitného ostrova. "My vnímame aktivitu občanov a ich obavy z možných následkov, a preto sme povedali, budeme rozpracovávať aj druhú trasu, ktorá obíde Žitný ostrov. Nebudeme zbytočne traumatizovať občanov, keď si to občania neželajú. Dal som pokyn, aby sa rozpracovávali dva varianty, jedna krátka trasa a druhá, ktorá obíde celý Žitný ostrov. Oba varianty predložíme občanom a odbornej verejnosti na posúdenie," povedal Jahnátek.


Vakcíny končia v koši

2022-01-13  (13:44)
Svetová zdravotnícka organizácia hlási, že prvá vlna tzv. novej chrípky v Európe pomaly opadáva, no po nej zrejme príde ďalšia, a preto by sa ľudia mali dať zaočkovať. Problémy s vakcínami a nekonečné dohady o ich bezpečnosti a účinnosti však ľudí zneisťujú a mnohí sa odmietajú dať zaočkovať. Napríklad v Českej republike hrozí, že veľa vakcín skončí v koši. Sú totiž určené pre vybranú skupinu obyvateľov a mnohí z nich ju odmietajú. Naopak, tí čo vakcínu chcú, sa k nej nedostanú, lebo nie sú na zozname. Lekári tak majú problém zohnať dostatok ľudí a vakcíny včas minúť. Musia sa totiž otvárať po celých baleniach a ak sa rýchlo nepodajú, pokazia sa a lekár ich musí vyhodiť.


| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 |Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |