Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Hnutie Dobrá sila – projekty<br/><br/> - Chelemendik.sk - archív

Hnutie Dobrá sila – projektyDemonštrácia proti Ficovi

2022-01-17  (12:10)
Nespokojnosť s vládou Roberta Fica a jeho koaličných partnerov Vladimíra Mečiara a Jána Slotu prišla v Bratislave na námestí SNP vyjadriť zhruba tisícka občanov. "Fico nám berie naše peniaze, berie nám ich príliš veľa a rozdáva ich svojim kamarátom. My sme tu dnes preto, lebo sa nám to nepáči a chceme to zmeniť. Predovšetkým chceme, aby nám nevládli ľudia, ktorí rozdávajú naše peniaze svojim kamarátom," povedal občiansky aktivista Ondrej Dostál. "Nám to nie je jedno," zdôraznil s tým, že občania môžu rozhodnúť o zmene v júnových parlamentných voľbách.


SaS a Most by boli v parlamente

2022-01-17  (18:37)
BRATISLAVA. Strany Sloboda a solidarita a Most-Híd by sa podľa najnovšieho prieskumu agentúry Polis Slovakia dostali do parlamentu, stranám SMK a HZDS by sa to nepodarilo. Spomedzi telefonických odpovedí 940 respondentov, ktoré zbierala agentúra od 15. do 18 januára, by najviac opýtaných volilo stranu Smer. Ak by sa voľby konali tento víkend, hlas by jej odovzdalo 38,7 percenta respondentov, čo je oproti decembru pokles o 1,2 percentuálneho bodu. Na druhom mieste skončila strana SDKÚ-DS so ziskom 15,1 percenta. Tretie v poradí je podľa prieskumu KDH so ziskom 11,4 percenta hlasov oslovených. Za nim nasleduje SNS s 6,7 percentami, SaS s 5,5 percentami a Most-Híd s 5,3 percentami.


Možno bude referendum

2022-01-18  (11:42)
Bratislava - Už len niekoľko tisíc podpisov a rozhodnutie prezidenta delia Slovákov od vypísania ďalšieho referenda. Občania by tak mohli rozhodnúť napríklad o tom, či si želajú zrušenie koncesionárskych poplatkov, zúženie poslaneckého zboru či poslaneckej imunity. Medzi referendovými otázkami je však aj otázka ohľadne možnosti voľby cez internet, stanovenie maximálnych cien pre nákup vládnych limuzín a zmeny v tlačovom zákone. Ľudia okolo predsedu Slobody a Solidarity Richarda Sulíka hlásia, že sú na dostrel k získaniu potrebných 350-tisíc podpisov. Dokonca nevylučujú, že ich už majú. Takýto počet podpisov je potrebný, aby prezident mohol referendum vypísať.


Jobbik stavia na národný socializmus

2022-01-17  (22:28)
Zavedú trest smrti, kradnúcich politikov na doživotie posadia za mreže a "tvrdo zúčtujú s cigánskou kriminalitou". Krajanom dajú občianstvo materskej krajiny aj zastúpenie v parlamente, budú "dôsledne bojovať za kolektívne práva Maďarov v Karpatskej kotline, za uplatnenie ich územného, hospodárskeho, kultúrneho sebaurčenia". Zdvojnásobia zbrojné výdavky, zriadia žandárstvo i národnú gardu. To všetko a ešte vyše sedemsto ďalších sľubov dáva strana Jobbik pre prípad, že príde k moci. Radikálna pravica sa poponáhľala. Týždeň predtým, čo hlava štátu podľa očakávania vypíše parlamentné voľby na 11. apríla, ako prvá zverejnila svoj volebný program. A čo ponúka strana, ktorá má všetky predpoklady stať sa v budúcom parlamente treťou najsilnejšou? Radikálnu zmenu. Tak sa 88-stranový dokument, plný národnosocialistických téz, aj nazýva.


Csáky v Maďarsku

2022-01-14  (07:40)
Vláda schválila vykonávacie predpisy k jazykovému zákonu. Urobila tak aj napriek kritike Budapešti, že koná unáhlene. Podľa ministra Mareka Maďariča dokument pripravovali v spolupráci s vysokým komisárom OBSE pre menšiny, ktorý ho akceptoval. S tým však nesúhlasí predseda SMK Pál Csáky, ktorý v maďarských médiách označil vykonávacie predpisy ako kus papiera, ktorý nemá žiadnu váhu a vyzval Maďarov, žijúcich na Slovensku, aby používali svoj rodný jazyk tak, ako doteraz. Pál Csáky pred maďarskými novinármi nešetril kritikou na slovenskú vládu a jej postup v otázke jazykového zákona. V rozhovore pre televíziu Duna TV zhrnul včerajšie schválenie vykonávacích predpisov k jazykovému zákonu takto: "Ide o papier, na ktorý chybnou slovenčinou niečo popísali na 21 strán a preto, hoci sa to nebude páčiť slovenskému premiérovi a členom vlády, aj tu pred kamerami, prosím slovenských Maďarov, aby používali svoj jazyk tak, ako doteraz."


Flašíkova musí vrátiť pozemky

2022-01-12  (12:28)
Utajený presun miliónových pozemkov bratislavskej župy firme pod vplyvom Moniky Flašíkovej-Beňovej (Smer) má začať vyšetrovať polícia. Flašíková by mala pozemky vrátiť Bratislavskému kraju. Nečistým obchodom mohol byť spáchaný trestný čin, tvrdí právnik. Župa totiž zrazu prišla o majetok v hodnote 20 miliónov eur, pričom z neho nedostane nič okrem smiešnych 90 eur za 90 rokov nájmu. Firma Danube Arena, ktorej šéfuje Flašíková, má podľa zmluvy na pozemkoch postaviť športovú halu. Župa však už túto firmu nemá pod kontrolou a v zmluve nie je termín, dokedy má hala stáť.


Portál New York Times bude platený

2022-01-13  (23:49)
NEW YORK. Vlastník prestížneho amerického denníka New York Times v stredu ohlásil, že od budúceho roka skončí s bezplatným poskytovaním článkov cez internet. Denník sa tak pridá k médiám ako The Financial Times a Wall Street Journal, ktoré platbu za články zaviedli už v minulosti. Malý výber článkov bude pre všetkých záujemcov naďalej dostupný zadarmo, ale po prekročení istého počtu prečítaných príspevkov budú čitatelia vyzvaní na platbu. Toto umožní NYTimes.com vytvoriť nový prítok financií a pritom si zachovať obrovské množstvo inzercie, uvádza sa v tlačovom vyhlásení mediálnych vlastníkov spoločnosti New York Times.


Pravda o atentáte na pápeža

2022-01-13  (02:45)
RÍM. Za "velikána, ktorý je porovnateľný iba s Mahátmom Gándhím", označil pápeža Jána Pavla II. v rozhovore pre dnešné vydanie rímskeho denníka La Repubblica Mehmet Ali Agca. Ten sa 13. mája 1981 na Námestí sv. Petra z doteraz neobjasnených príčin pokúsil o pápeža zabiť. Tureckého atentátnika prepustili v pondelok na slobodu. Podľa vlastných slov chce na tlačovej konferencii zverejniť celú pravdu o pozadí tohto neúspešného atentátu. "Každý pozná verziu, v zmysle ktorej boli do akcie zapletené KGB a Bulharsko. Porozprávam iné a viac, a to na tlačovej konferencii pred celou verejnosťou," avizoval Agca, ktorý súčasne dodal, že to bude definitívne jeho posledné vyjadrenie k tejto téme.


Fico ostro zaútočil na Fidesz

2022-01-12  (12:25)
Bratislava - Premiér Robert Fico ostro zaútočil proti predpokladanému budúcemu víťazovi tohtoročných volieb v Maďarsku, strane Fidesz. Označil ju za "veľkomaďarskú a šovinistickú" a odporučil jej, aby si svoje komplexy riešila na domácej politickej scéne, kde podľa premiéra dochádza k vraždeniu Rómov. Dôvodom Ficovho rozhorčenia bol híring designovaného slovenského komisára Maroša Šefčoviča v Európskom parlamente, pri ktorom naňho zaútočili maďarskí europoslanci. Tí ho obvinili z protirómskych výrokov.


Kríza v slovenskej pravici pokračuje

2022-01-17  (22:53)
Zdá sa, že sa na Slovensku opäť pripravuje zjednotenie všetkých opozičných strán proti jednému súperovi. Nasvedčujú tomu mediálne útoky v slovenských denníkoch, ktoré v novembri začali biť hlava-nehlava do Roberta Fica a jeho vlády, a politické vyhlásenia zatiaľ bezzubých lídrov opozičných strán. Zvláštne je, že elektronické médiá (najmä televízie) nie sú v tomto smere veľmi aktívne. Ako keby sa znova našiel silný domáci či zahraničný sponzor, ktorý zavelil do útoku a zo zálohy poslal do poslednej fázy predvolebného bojiska svojich politických a už slabšie sponzorovaných pešiakov.


Slovensko-maďarské vzťahy

2022-01-15  (08:13)
Premiér Robert Fico sa obáva, že otázka slovensko-maďarských vzťahov sa stane dominantnou témou predvolebnej kampane na Slovensku . Ak Fidesz vyhrá maďarské parlamentné voľby, bude predovšetkým potrebné sledovať, ako sa naplnia jeho veľmi tvrdé vyhlásenia typu, že Maďarsko susedí samo so sebou. V takom prípade si myslím, že otázka slovensko-maďarských vzťahov sa stane dominantnou témou predvolebnej kampane na Slovensku. Môže to byť veľmi silná téma, ktorá bude určite rezonovať," uviedol premiér.


Ako na banky

2022-01-18  (03:16)
Zo včerajšieho konfliktu medzi vládou a bankami na verejnosti nazbierali body skôr vláda. Opäť sa tak oživila téma nekonečných a netransparentných poplatkov v banke. Je oveľa jednoduchšie, ako sa zdá, donútiť banky poplatky úplne zrušiť. Chce to len systematickú a silnú sociálnu akciu. Jediná banka, ktorá na Slovensku razí politiku nulových poplatkov, je tzv. virtuálna banka s názvom mBank. Jej negatívom ale je, že stále neumožňuje zahraničné transakcie. V niektorých krajinách je ale bežné aj pre tzv. kamenné banky, že majú poplatky zadarmo.


Voľby na Ukrajine

2022-01-18  (11:52)
Podľa prognózy televíznej stanice ICTV získal prorusky orientovaný Janukovyč 35,06 percenta hlasov a Tymošenková, jedna z hlavných postáv tzv. Oranžovej revolúcie, 25,72 percenta. Tretí skončil bývalý šéf národnej banky a nezávislý kandidát Serhyj Tyhypko so ziskom 13,4 percenta hlasov. Zvyšných 15 kandidátov získalo menej ako sedem percent hlasov. ICTV na svojej stránke uviedla, že tieto údaje sa zakladajú na prieskume agentúry GFK NOP medzi 22.978 voličmi po opustení volebných miestností (tzv. exit-poll).


Elektromobily čoskoro prídu

2022-01-12  (11:58)
Düsseldorf. Elektromobily sa môžu presadiť rýchlejšie, než sa vo všeobecnosti predpokladá. Podľa štúdie poradenskej spoločnosti McKinsey vo veľkých mestách sa stanú v priebehu piatich rokov reálnou alternatívou tradičným autám. V New Yorku je každý piaty potenciálny kupca auta prístupný myšlienke, že si kúpi elektromobil. Ukázala to v pondelok (11.1.) zverejnená štúdia spoločnosti McKinsey. Takže podľa realistického scenára by v roku 2015 mohli elektromobily predstavovať až 16 % novo predaných áut v New Yorku. V Paríži by to mohlo byť až 9 % a v Šanghaji okolo 5 %. V absolútnych číslach to znamená, že o 5 rokov by po uliciach New Yorku mohlo jazdiť 70.000 elektromobilov, v Paríži 62.000 a Šanghaji 26.000.


Tajomná reč tela

2022-01-18  (10:46)
Ak si učiteľ sadne v triede na stoličku obrátene, takým spôsobom, že sa opiera rukami o operadlo, žiaci spozornejú. Ide sa čosi diať.Ak by si tak sadol napríklad adept na prijímacom pohovore, spozornela by aj komisia, ale zrejme by nemal úspech.Rečou tela ľudstvo hovorí už odnepamäti. Až v ostatnom čase sa však s týmto fenoménom začali zaoberať aj solídne výskumy. Podľa jedného z nich až 55 percent informácie odovzdáme len tým, ako sa tvárime, ako stojíme, sedíme, ako máme položené ruky a čo s nimi robíme.


| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 |Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |