Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Sergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusie - Chelemendik.sk - archív

Sergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieRevolúcia na export

2022-01-17  (08:35)
Keď je reč o takzvaných „farebných“ revolúciách, o „demokratickej“ transformácii a všeľudských hodnotách, kvôli ktorým je treba likvidovať štátnosť a národnú sebaúctu, vždy si spomínam na „malú októbrovú revolúciu“ v Belehrade. 5. októbra 2000 dokumentárne filmy vykresľujú ako epochálnu udalosť boja s „tyraniou“: davy rozzúrených ľudí berú útokom budovy Skupštiny (parlamentu) a redakcie štátneho Rozhlasu a televízie Srbska а v stredobode týchto udalostí sa nachádza buldozér Ljuboslava Djokica, podobajúci sa na transformera z filmu rovnakého názvu…


Lisabonska zmluva môže byť zneužitá

2022-01-19  (03:08)
Vývoj v Európskej únii nezadržateľne postupuje od integrácie k transformácii na štátny útvar. Oficiálnym medzníkom je nepochybne Lisabonská zmluva. Pri jej ratifikácii slovenskí politici a ich poradcovia podcenili mieru opatrnosti, ktorú od nich (v súvislosti s ďalším osudom Slovenska) občania oprávnene očakávali. Ďalší laxný prístup k problému, a jeho zakrývanie, však už nemožno považovať za neopatrnosť, ale za porušenie slovenských národných záujmov. Či sa tak udeje z hlúposti alebo úmyselne je rozhodujúce len z hľadiska miery zavinenia konkrétnych osôb, na ohrození slovenských záujmov to však nič nemení.


Komu prekáža Irán?

2022-01-17  (09:56)
Problém iránskej „jadrovej otázky“ trápi dnes, bez zveličovania, celé ľudstvo. Početné konzultácie a rokovania ohľadne tohto problému, ktoré sa konali v poslednom čase, zabezpečili Iránu prvé miesto v hitparádach informačných agentúr. Skúsme si však urobiť jasno v tejto situácii. Ak sa pozrieme na otázku nezaujato a objektívne, môžeme si všimnúť, že politika západných krajín vo vzťahu k Iránu vyzerá, prinajmenšom, nespravodlivo. Viac ako to, tento proces je aktívne podporovaný.


Amerika stráca moc

2022-01-12  (10:31)
Pre Paraga Khannu, hviezdu spomedzi amerických politikov, svet vyzerá nasledovne: éra americkej nadvlády skončila. Teraz sa rozvíjajú dva nové póly: Čína a taktiež Európa. Khanna patrí k tým, ktorí pozorujú z obďaleč proces zjednocovania Európskej únie. Vo Viedni 32-ročný spisovateľ indického pôvodu (autor knihy Zápas o druhý svet) a expert americkej analytickej agentúry New American Foundation porozprával novinárom v čistej nečine o „negatívnej posadnutosti“, kvôli ktorej Európa stráca svoju autoritu. Starý kontinent spolu s USA produkuje štvrtinu svetového HDP, pričom podiel USA sa mierne zmenšuje a Čína (15-16%) ich dobieha obrovskými skokmi. Zahraničnopolitické rozpory Európy nepredstavuje vždy nedostatok, pretože to ponecháva priestor pre iniciatívy jednotlivých štátov, povedal Khanna.


V Afganistane sme kvôli potrubiam!

2022-01-19  (18:21)
V čom spočíva naša misia, aké sú naše úlohy? Samozrejme počujeme starú pesničku o tom, že „bojujeme, aby na nás teroristi nemohli znovu zaútočiť“ alebo „prinášame afgánskemu národu demokraciu“. Ak americká verejnosť naďalej verí tomuto zjednodušenému, mylnému vysvetleniu po takmer deviatich rokoch okupácie, je na čase sa zobudiť. Nachádzame sa v Afganistane z jediného dôvodu: aby sme tam nastolili svoju dlhodobú prítomnosť v tomto regióne s cieľom zabezpečiť a garantovať dodávky zemného plynu a ropy v budúcnosti.


Makové polia treba zničiť

2022-01-17  (21:43)
Ruské letectvo by malo zbombardovať drogové plantáže v Afganistane Hlava synodálneho oddelenia Ruskej pravoslávnej cirkvi v spolupráci s Ozbrojenými silami a Orgánmi ochrany práva protojerej Dimitrij Smirnov vyzýva ruskú vládu zlikvidovať makové polia v Afganistane. „Máme plné právo brániť svojich občanov. Buď to americké okupačné vojská budú robiť samé (ničiť drogy v Afganistane), alebo je treba spraviť mapu a na jar, keď maky začnú kvitnúť a bude ich dobre vidieť, je treba postriekať tieto polia pesticídmi alebo vyvinúť špeciálne rakety, ktorými by bola zničená táto pliaga“, - vyhlásil otec Dimitrij v pondelok pre portál Interfax - náboženstvo.


Piotr Iskenderov: O Veľkom Albánsku

2022-01-14  (22:07)
Vo štvrtok 8. októbra sa udiala bezprecedentná udalosť v oblasti rusko-albánskych vzťahov, ktoré v 20. storočí prežili pozoruhodné metamorfózy a v 21. storočí, zdalo by sa, prešli do štádia vzájomnej neprítomnosti reálnych záujmov. Premiér Albánska Sali Beriša vstúpil do otvorenej polemiky s ministrom zahraničných vecí Ruska – čo sa nedialo ani počas tých najvyhrotenejších okamihov kosovskej krízy. Pričom albánsky premiér obvinil Sergeja Lavrova nielen z toho, že mu pripísal „veci, o ktorých nehovoril“, ale aj z neznalosti albánčiny.


Vyhlásenie Sergeja Chelemendika

2022-01-19  (18:22)
Najskôr fakty. Dňa 12. 10. 2009 pred vchodom do nášho bytu, naša suseda, pani Harčariková, mi v prítomnosti televízie Markíza oznámila, že ju pohrýzol náš pes a že podala trestné oznámenie. Incident sa odohral 1. októbra 2009 v čase, keď som sa nachádzal mimo územia Slovenska. Psa mala v opatere dospelá dcéra, ktorá mi telefonovala a oznámila, že v noci pes náhodou vybehol na chodbu, keď v dome vypadol prúd, a vyskočil na susedu.


Rusko dobieha Čínu v Európe

2022-01-18  (13:45)
V priebehu posledných 8 rokov – počas obdobia Putinovej vlády - prudko stúpol objem ruského obchodovania s Európou. Rusko v tomto ohľade rýchlo dobieha Čínu. Napočudovanie, v oblasti ekonomických vzťahov s Európou dokonca predbehlo ČĽR v niektorých kľúčových ukazovateľoch. Ak sa táto tendencia zachová, pozitívne sa prejaví na otázkach bezpečnosti, ale stane sa skúškou diplomatických schopností Spojených štátov.


S nepriateľmi nesmieme súcitiť

2022-01-19  (03:14)
Vráťme sa do roku 1991. Počas prvej vojny v Zálive boli média preplnené príspevkami o amerických jednotkách, demonštrujúcich súcit voči irackým vojakom, ktorých Saddám Husajn postavil do púšte proti americkým tankom. Správy celkom jednoznačne ukazovali americkú veľkodušnosť, ale moji rodičia boli zhrození. Vždy, keď sa objavil takýto príspevok, jeden z nich vykrikoval: „Musíte nenávidieť svojich nepriateľov, ak chcete zvíťaziť.“ Moji rodičia vedeli, o čom hovoria. Môj otec bol utečenec z Nemecka a ako člen britských vojsk bojoval s Nemcami v celej Južnej Európe a v Severnej Afrike. Prežil evakuáciu na Kréte a zúčastnil sa bojov v El Alameine. Moja matka strávila vojnové roky v japonskom koncentračnom tábore. Ak si odmyslíme silu ducha a šťastie vlastné mladým ľuďom, jediné, čo podnietilo mojich rodičov bojovať a prežiť bola nenávisť. Úprimne a hlboko nenávideli svojich nepriateľov. Súcit nebol súčasťou tejto rovnice.


Smrť dolára

2022-01-17  (01:02)
Jednou z najzávažnejších finančných zmien v moderných dejinách Blízkeho Východu je skutočnosť, že arabské štáty Perzského zálivu plánujú – spolu s Čínou, Ruskom, japonskom a Francúzskom – prestať platiť za ropu v dolároch a prejsť namiesto toho na balík valút, ktorý bude zahŕňať japonské jeny a čínske juany, euro, zlato a novú zjednotenú menu, naplánovanú pre krajiny, ktoré patria do Rady pre spoluprácu krajín Perzského zálivu, medzi ktorými je Saudská Arábia, Abú Zabí, Kuvajt a Katar.


“Arab oil shock”

2022-01-19  (05:04)
Arab oil producing nations and the some world’s largest oil consumers including China and Japan are reliably reported to be secretly planning a long-term exit from pricing their oil trade in dollars. If true, it would spell the death knell for the dollar as world reserve currency and for the USA as global economic power.


Vo Východnej Európe narastá politická nestabilita

2022-01-19  (03:03)
Ako sa postupne svetová ekonomika spamätáva z krízy, osudy východoeurópskych rozvíjajúcich sa ekonomík začali menej trápiť expertov. Ich optimizmus sa však ukázal byť predčasný: teraz sa v mnohých štátoch Východnej Európy objavila hrozba prudkého nárastu politickej nestability, oznamuje Reuters. Prvý alarmujúci signál sa objavil pred niekoľkými dňami: rozpadla sa koaličná vláda v Rumunsku. Po odstúpení ministra vnútorných vecí rezignovali aj ministri Sociálno-demokratickej strany. Teraz sa experti obávajú, že krajina nedokáže uskutočniť nevyhnutné reformy, čo sa nepodpíše práve najlepším spôsobom na stave jej ekonomiky.


Pád Berlínskeho múru – ďalší mýtus studenej vojny

2022-01-15  (03:26)
O niekoľko dní možno očakávať, že mnohé západné médiá uvedú do pohybu svoju propagandistickú mašinériu, aby si pripomenuli dvadsiate výročie pádu Berlínskeho múra, ku ktorému došlo 9. novembra 1989. Do popredia sa dostanú všetky tie klišé z čias studenej vojny o slobodnom svete proti komunistickej tyranii a rozpovie sa priamočiara rozprávka o tom, ako múr vznikol. Teda, že v roku 1961 východoberlínski komunisti postavili múr, aby svojim utláčaným občanom zabránili v úteku do Západného Berlína na slobodu. Prečo? Pretože komunisti nemali radi, keď ľudia boli slobodní a nechceli, aby sa dozvedeli ‘pravdu‘. Aký iný by ešte mohol byť dôvod?


10 nafúknutých bublín

2022-01-13  (15:34)
Rok po tom, ako v Amerike prepukla ekonomická katastrofa, ľudia naďalej spomínajú na „bubliny“, ktoré zapríčinili finančný chaos. Čo nás teda čaká ďalej? Kým sa rozprávame, v ekonomike sa bez akýchkoľvek pochýb formujú nebezpečné „bubliny“. V tejto súvislosti bývalá hlava Federálneho rezervného systému Alan Greenspan nás tento týždeň varoval: „Finančné krízy sa nikdy nepodobajú jedna na druhú, ale majú jeden fundamentálny zdroj, - povedal. - To je neodmysliteľná zvláštnosť človeka, ktorá spočíva v tom, že počas dlhých období prosperity si myslí, že to bude pokračovať navždy.”


| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 |Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |