Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Sergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusie - Chelemendik.sk - archív

Sergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieO prevrate 1989, nežných prasatách a KGB

2022-01-19  (12:21)
1. Bola zamatová revolúcia výsledkom nespokojnosti ľudí alebo to bola špeciálna operácia Západu proti komunistickej vláde v Československu? Zamatová, alebo ako sa na Slovensku častejšie hovorí, nežná revolúcia bola výsledkom perestrojky a rozpadu Sovietskeho zväzu pod riadením Gorbačova a s jeho bezprostrednou účasťou na týchto udalostiach. Do Československa som prišiel v roku1988 a nijaké znaky nespokojnosti ľudí som nevidel. Bola to krajina „socializmu s ľudskou tvárou“ v tom najpriamejšom zmysle slova – s vysokou životnou úrovňou obyvateľstva a so sociálnym zabezpečením, o akom dnes „rozvinutá“ Európa môže iba snívať. Nespokojnosť vyvolávali dve veci – zatvorené hranice, za ktorými sa nachádzal akoby „raj“ ukrývaný pred ľuďmi a nedostupnosť luxusných vecí – pod ktorými sa v tom čase chápali západné autá a veľké rodinné domy s drahým zariadením. Dnes je na mieste otázka, či by Československo bez prevratov naozaj nedokázalo otvoriť hranice alebo sa nenaučilo vyrábať Škody Octavie bez toho, aby odovzdalo celý svoj priemysel do rúk západoeurópskych koncernov? Pokiaľ ide o špeciálnu operáciu, tu je celkom zrejmé, že bez aktívnej a činorodej účasti československej ŠtB a sovietskej KGB udalosti takéhoto rozmeru by sa nemohli uskutočniť. Stačí spomenúť skupinu sovietskych vojsk na území Československa, ktoré sa nepohli z miesta a pasívnosť československej armády a polície. Všetci títo „nežní revolucionári“ boli istým spôsobom kontrolovaní a usmerňovaní tajnými službami, ktoré dostali príkaz zhora a musia byť úprimne vďační ŠtB a KGB za spoluprácu.


Z obete spravili zločinca

2022-01-17  (21:41)
Na konci septembra 2009 Misia expertov, menovaná Radou OSN pre ľudské práva s cieľom zistenia faktov, čo sa dialo počas takzvanej operácie Liate olovo, ktorú Izrael uskutočnil proti Palestíne na začiatku tohto roka, predstavila svoju záverečnú správu. Táto správa narobila veľa rozruchu. Najprv, namiesto toho, aby okamžite prijala rozhodnutie, Rada pre ľudské práva sa rozhodla odložiť jej preskúmanie. Potom správu prejednala Bezpečnostná rada OSN, ale to tiež neprinieslo žiadne výsledky. Medzinárodno-právne spoločenstvo sa rozdelilo na dve nerovné časti. Obyvateľstvo Gazy vyšlo do ulíc, protestujúc proti krokom svojej vlastnej vlády, ktorá odhlasovala odloženie preskúmania správy v Rade. 4. novembra bude táto správa na žiadosť 118 krajín preskúmaná na plenárnom zasadaní Generálneho zhromaždenia OSN. Čo teda obsahuje tento dokument, ktorý vyvolal tak aktívnu diskusiu prakticky vo všetkých orgánoch OSN a zároveň tak závažný odpor z rôznych strán?


Americké impérium padne v roku 2020

2022-01-16  (10:13)
Rozhovor s Johanom Galtungom, spisovateľom a verejným činiteľom, autorom knihy Pád amerického impéria – a čo bude potom? Dina Gusovsky, korešpondentka RT vo Washingtone: Je tu isté protirečenie. V americkej tlači na prvých stránkach novín píšu, že ekonomika USA ukazuje rast. Znemená to, že plán vlády funguje, že sa dostávame z krízy? A ako dlho bude trvať obnovovanie? Spisovateľ a vedec Johan Galtung ma na vec iný názor. Jeho nová kniha sa volá Pád amerického impéria – a čo bude potom? (The Fall of the US Empire – and then what?). Prišiel na návštevu do nášho štúdia. Ďakujem, že ste prišli. Takže, vo svojej knihe robíte skutočne šokujúce vyhlásenia. Píšete, že svet sa stáva svedkom pádu amerického impéria. Ako je to možné?


Prasacia chrípka je podvod

2022-01-19  (01:23)
Je to klamstvo lekárov a politikov, PR a prepieranie 5,5 miliárd V krajine nie je žiadna epidémia prasacej chrípky, je tu iba banálna epidémia obyčajnej chrípky – ako každý rok. V dôsledku prekrútenia faktov však na Ukrajine bola vyhlásená epidémia celkom iného ochorenia. Iba za jeden deň sa pod touto zámienkou vláda rozhodla minúť niekoľko miliárd hrivien.


Byzantínci boli dobrí stratégovia

2022-01-19  (18:23)
Ekonomická kríza, rastúci štátny dlh, nadmerné záväzky v zahraničí – tak sa impérium neriadi. Amerika potrebuje dobrú strategickú radu. A rýchlo. Amerika nikdy nebola Rímom a ak začne aplikovať jeho stratégie teraz – neľútostné rozširovanie impéria, nadvládu nad inými národmi a smrtonosný meč totálnej vojny – to len urýchli jej úpadok. Lepšie by bolo pozornejšie si všimnúť východnú verziu impéria – Byzantskú ríšu, ktorá prežila svojho rímskeho predchodcu o osem storočí. Amerika by mala opakovane objaviť pre seba práve lekcie národnej stratégie Byzancie.


Skutočnú moc má Putin

2022-01-18  (14:06)
Uplynulo osemnásť mesiacov odkedy Dmitrij Medvedev usadol do prezidentského kresla a Rusi naďalej hľadajú svedectvá toho, že nielen zohrieva miesto pre Vladimíra Putina, kým sa nevráti do Kremľa v roku 2012. Sklamaní liberáli, ktorí videli v Medvedevovi moderného človeka a reformátora, schopného odviesť vlasť preč od autokratickej putinovskej „vertikály moci“, vkladajú nádeje do jeho druhého každoročného prejavu adresovaného Federálnemu zhromaždeniu Ruskej federácie. Medvedev v nich vzbudil istý optimizmus, keď dal najavo, že vo svojom prejave rozvinie myšlienky, ktoré nedávno prezentoval vo svojom rozsiahlom článku Rusko vpred!


Obama je celkom priemerný

2022-01-18  (03:50)
V interview pre časopis Spiegel hlavný hovorca amerických intelektuálov-konzervatívcov Charles Krauthammer hovorí o Nobelovej cene za mier, ktorá bola udelená Barackovi Obamovi, о prezidentových fiaskach a neúspechoch a taktiež o situácii v Organizácii spojených národov a svetovom spoločenstve. Spiegel: Pán Krauthammer, čo dosiahla Nobelová komisia v Oslo, keď odmenila Obamu cenou za mier - preslávila ho, alebo odsúdila na neúspech celé jeho prezidentovanie? Charles Krauthammer: Je to také smiešne. Absurdné. Tie ceny, ktoré dostali Kellogg a Briand, Le Duc Tho a Arafat, Rigoberta Menchú a nakoniec Obama, hovoria samy za seba. Pre Obamu to nie je príliš dobré, pretože jeho cena potvrdzuje stereotypy, ktoré vznikli okolo jeho osoby – že je celebrita-bublina.


Číňania nedôverujú Amerike

2022-01-17  (21:42)
-Práve ste sa vrátili z Pekingu. Aká úvahy prevládajú v súvislosti s medzinárodnou krízou, ktorá sa začala v lete 2008 v USA? - Poviem svoj osobný názor, ktorý je len názorom informatívneho pozorovateľa. Nehovorím v mene administratívy Obamu, ktorú si hlboko vážim, ku ktorej ale nepatrím. Medzi Číňanmi a nami, Američanmi, vždy boli veľké politické rozdiely. Nie sú veľmi vážne, neohrozujú mier vo svete, ale existujú. Regulujú sa intenzívnymi diplomatickými stykmi medzi našimi dvoma krajinami prostredníctvom mnohých pracovných skupín.


Americký strýko

2022-01-14  (07:57)
Stredná Európa zďaleka nie po prvý raz vo svojich dejinách sa opäť zaoberá hľadaním svojho miesta v meniacom sa svete. Pomaly, nenáhlivo, roztržito. Prekáža však, že k nej priľahlé Rusko sa znova našlo a kríza nenapomáha rastu významu jej západných spojencov. Nehovoriac už o tom, že keď stredná Európa bola pripútaná k Východu, politické centrum sveta sa nachádzalo na Západe a keď sa nakoniec vrátila na Západ, centrum sa začalo presúvať na východ. Vzniká dojem, že pozornosť sveta k regiónu akoby ochabla. Po studenej vojne došlo k prestavbe sveta a s touto prestavbou zmizli aj „odpustky“ súvisiace s prehodnotením geopolitického postavenia regiónu. Teraz sa tak ľahko nebudú dať získať dividendy za kritiku Ruska.


Príliš sme sa chceli zapáčiť

2022-01-18  (13:44)
„Surtout pas trop de Zele," povedal raz Talleyrand. „Hlavne, bez prílišného nadšenia." Ak nás v súčasnosti znepokojuje stav poľsko-amerických vzťahov, ak sa bojíme, že Amerika nás nechala a základy našej bezpečnosti boli otrasené, potom príčiny tejto situácie je nutné hľadať v prílišnej horlivosti, a v tom, že sme za reálne prijali naše zbožné prianie, teda v chybách Poľska, ktoré urobilo v posledných desaťročiach. Tak veľmi sme sa chceli zapáčiť nášmu spojencovi, tak veľa sme robili v prospech toho, aby naše vzťahy s USA boli užšie, že sme plnili každé želanie Washingtonu ešte skôr, než bolo priamo vyslovené.


Taktika namiesto stratégie

2022-01-17  (21:40)
Po tom, ako sme veľa rokov po sebe počúvali výkriky o bezpečnosti dodávok plynu a o tom, aký nespoľahlivý dodávateľ je Rusko, sa zrazu zistilo, že európske spoločnosti, keďže nechcú platiť za bezpečnosť dodávok plynu z Ruska samy čoraz častejšie porušujú svoje zmluvné záväzky voči Gazpromu, čo robí z Európy nie príliš spoľahlivého partnera a môže sa nám to v najbližšom čase vypomstiť. Európske energetické spoločnosti, ktoré narazili na pokles dopytu a hojnosť možností kupovať plyn za nízke ceny, zakúpili tento rok od Ruskej spoločnosti Gazprom menej zemného plynu, ako ich zaväzovali podmienky dlhodobých kontraktov. V budúcnosti to môže vyústiť do potenciálne bolestivého konfliktu s Moskvou.


Čaká dolár pád?

2022-01-14  (07:35)
O výmene epoch vo svetovej ekonomike svedčí nečakané rozhodnutie slávneho londýnskeho obchodu Harrods zahájiť predaj zlatých tehál. Ešte nikdy žiadny londýnsky obchod neponúkal svojim zákazníkom tak exotický tovar. Zlaté tehly sa dalo kúpiť iba v banke a aj to len po absolvovaní zvláštnej procedúry. Ale od minulého štvrtka každý, kto chce, si môže kúpiť na prvom poschodí obchodného domu Harrods štandardnú zlatú tehlu o hmotnosti 12,5 kg. Jej cena je 285 tisíc libier (456 tisíc dolárov USA). Skutočnosť, že zlato začali predávať v obchode ohromil londýnsku City (štvrť v Londýne, ktorá je jeho finančným centrom, - pozn. prekl.). Obchodný svet sa utvrdil v názore, že na finančnom trhu a celkovo v ekonomike prebieha výmena epoch – čas dolára v roli poprednej valuty vypršal.


Nový front na Balkáne

2022-01-19  (04:37)
V utorok, teda v deň, keď Srbi oslávili 65. výročie oslobodenia od fašistického Nemecka, tlač oznámila, že krajinu navštívi ruský prezident Dmitrij Medvedev. Prezident priletel kvôli podpisu obchodnej zmluvy a rokovaniam o veľkej pôžičke pre Srbsko – balkánsky štát, ktorý západní partneri nebrali do úvahy ako hráča. Napätie medzi USA a Ruskom rastie.


Berlusconi má radšej Putina

2022-01-16  (11:28)
Z dôvodu Putinových narodenín Berlusconi ignoroval jordánskeho kráľa Na adresu Silvia Berlusconiho zaznievajú obvinenia, že prepásol šancu napomôcť mierovému procesu na Blízkom východe, pretože dal prednosť oslave narodenín svojho starého priateľa Vladimira Putina pred rokovaním s jordánskym kráľom. Predstavitelia talianskej opozície žiadali od premiéra, aby vysvetlil, prečo zrušil stretnutie s kráľom Abdulláhom a namiesto toho odletel do Petrohradu, aby tu diskutoval o rusko-európskych energetických projektoch a súčasne sa zúčastnil na súkromnej oslave narodenín Vladimira Putina, ktorý 7. októbra oslávil 57 rokov. Denník La Republica uvádza, že Berlusconi priniesol Putinovi do daru niekoľko fliaš značkových vín.


Rusko má právo na útok

2022-01-14  (22:25)
Rusko si zachováva právo na realizáciu preventívneho jadrového útoku. Možné prípady použitia jadrových zbraní – v podmienkach globálnej vojny, ako aj v závislosti od situácie a zámerov nepriateľa, aj počas lokálnych konfliktov - budú na základe informácií zaradené do novej vojenskej doktríny. Podľa denníka Izvestija, blízkeho vládnym kruhom, sa jej projekt momentálne spresňuje a neskôr ju schváli prezident Dmitrij Medvedev. Tak to aspoň oznámil vysokopostavený politický činiteľ Rady bezpečnosti Ruskej federácie Nikolaj Patrušev v rozhovore pre tento denník.


| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 |Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |