Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Sergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusie - Chelemendik.sk - archív

Sergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieRusko – hlavná prekážka pre USA

2022-01-18  (13:50)
Pokým sa Spojené štáty po 11. septembri 2001 snažia aktivizovať svoj projekt transformácie sveta podľa liberálno-demokratického vzoru, ktorý priniesli ich otcovia-zakladatelia, nezápadné civilizácie idú svojou cestou a demonštrujú vlastnú politickú vôľu k moci. Najmä Rusko vytvára pre Washington geopolitické prekážky. Snaží sa ochrániť svoju zónu vplyvu a ukázať svetu, že je nenahraditeľné v oblasti energetickej bezpečnosti. Hlavná téza doktríny jedného z klasikov geopolitiky britského admirála Halforda Mackindera (1861-1947), prednášajúceho geopolitiku v Oxforde hovorí, že všetky veľké geopolitické udalosti sa dejú v blízkosti srdca našej planéty (Heartland), t. j. Eurázie. Eurázia je osou Zeme, pre námorné veľmoci iba ťažko dosiahnuteľná a jej intímnym srdcom je Rusko, impérium, ktorému vo svete patrí „také isté ústredné postavenie, aké v Európe patrí Nemecku“.


Afganistan - pasca pre ZSSR

2022-01-18  (01:07)
Medzi nemalým množstvom udalostí medzinárodnej politiky roku 1979 si zvláštnu pozornosť zasluhujú dve: práve ony prispeli k zmenám celého svetového geopolitického systému, založeného na konfrontácii USA a ZSSR. Reč je o islamskej revolúcii v Iráne a sovietskej intervencii v Afganistane. Ako je všetkým výborne známe, príchod k moci ajatolláha Chomejního zbúral jeden zo základov, na ktorom spočívala architektúra západnej geopolitiky, ktorú vytvorili USA po Druhej svetovej vojne.


Putin populárny aj počas krízy

2022-01-19  (03:10)
Putin odpovedal na prosby robotníkov z priemyselných miest, ktorí sa ocitli v zložitej situácii. Ale najsústredenejšiu pozornosť počas dlhej verejnej debaty vyvolala odpoveď Vladimíra Putina na otázku o jeho budúcnosti v politike. Bude v roku 2012 znovu kandidovať na prezidenta? „Porozmýšľam o tom,“ - povedal Putin. Bývalý prezident a súčasný premiér Putin sa jednoznačne nepodobá na človeka, ktorý sa nachádza na sklonku svojej politickej kariéry. Počas každoročnej televíznej relácie otázok a odpovedí vystúpil ako ozajstný virtuóz, posnažiac sa demonštrovať svoj status hlavného lídra Ruska a taktiež svoju starosť o radových Rusov.


Pravda o Kodanskom summite

2022-01-17  (21:39)
Po výročnom stretnutí členov Bilderberského klubu, ktoré sa konalo v máji 2009, budovanie systému inštitúcií globálneho riadenia začalo naberať na obrátkach a pripomína scény amerických apokalyptických trhákov. Po tom ako sa finančná špička nakoniec rozhodla v prospech vleklej, etapovite sa rozvíjajúcej krízy, bojovníci globálneho manažmentu dostali príkazy na realizáciu dvoch hlavných dejových línií jednotného scenára: podpora mýtu o nebezpečenstve prasacej chrípky, aby sa nastolila kontrola nad národnými systémami zdravotníctva (so zmenou WHO na globálne ministerstvo zdravotníctva) a zvýšená hrozba eskalácie globálneho oteplenia, aby sa umožnila medzinárodná kontrola nad prírodnými zdrojmi a zavedenie jednotnej svetovej „zelenej“ dane (s vytvorením nového orgánu nadnárodnej kontroly – medzinárodného ministerstva ekológie). Jedným z najdôležitejších cieľov obidvoch operácií je zastrašovanie obyvateľstva, ktoré umožňujú zaviesť osobité právomoci medzinárodných organizácií, čo napríklad vyhlásil predseda Rady guvernérov British Petroleum Peter Suterlan, ktorý otvorene priznal, že chce využiť roznecovanie strachu pred globálnym otepľovaním na zvýšenie daní a kontroly životného štýlu ľudí.


Tretia svetová vojna už beží

2022-01-18  (19:16)
Sme uprostred tretej svetovej vojny a neuvedomujeme si to. Nejde o Irak alebo Afganistan. Na tejto vojne sa nestrieľa. Je to ekonomická vojna s Čínou. A my ju prehrávame. Obeťami nie sú mŕtve telá, ale zníženie kvality života, ktoré sa bude urýchľovať, keď Čína prestane považovať za svoju výhodu financovanie nášho obrovského a stále rastúceho deficitu prostredníctvom kupovania obligácií našej Štátnej pokladnice. Peniaze, ktoré platíme Číne za televízory, chladničky a mnohé iné tovary ľahkého priemyslu, Číňania používajú na to, aby kupovali obligácie, ktoré nám zase umožnia vytlačiť ešte viac peňazí bez akejkoľvek inflácie.


Obavy z islamizácie Nemecka

2022-01-17  (21:44)
Podpredseda parlamentného klubu Kresťansko-demokratickej únie (CDU) Wolfang Bosbach má obavy zo šírenia islamu v Nemecku. Po hlasovaní Švajčiarov o zákaze výstavby minaretov, tento politik vyzval, aby sa venovala pozornosť a zaujal sa seriózny postoj k danému rozhodnutiu. Výsledok národného referenda je odrazom strachu zo šírenia islamu, ktoré v Nemecku existuje, povedal Bosbach pre denník Berliner Zeitung. Predseda výboru Bundestagu varuje pred arogantnou kritikou rozhodnutia tých, ktorí hlasovali vo Švajčiarsku. Bosbach nástojí na otvorenej diskusii o týchto projektoch, v prípade, že sa objavia. Stavebné právo v Nemecku poskytuje veľa možností na to, aby sa nakoniec prišlo k rozumnému kompromisu.


Krach komunizmu a kapitalizmu

2022-01-18  (13:48)
Dnes, keď vypršal čas prázdnych spomienok na minulosť a odporného triumfalizmu, má zmysel sa zamyslieť nad krachom komunizmu pred dvadsiatimi rokmi. Amerika si konečne začína uvedomovať, že krach nastal aj v nej samotnej. Poslednú šancu zmeniť kurz mala Amerika v 90-tých rokoch dvadsiateho storočia, keď sa zrútil komunizmus. Potrebovali sme Rusov z dôvodov duchovného a intelektuálneho charakteru (paradox komunizmu). Ale aj oni nás nepotrebovali o nič menej z dôvodov materiálneho charakteru. No namiesto toho, aby sme sa skromne chopili tejto možnosti, za prezidenta Busha staršieho a Billa Clintona sme zaujali triumfátorské pozície, vydláždiac tak cestu pre Georga Busha mladšieho.


O Rusko sa netreba obávať

2022-01-14  (07:49)
V roku sa 1989 vo Východnej Európe udial politický prevrat, po ktorom prestal existovať Sovietsky zväz, a Rusko sa postavilo na cestu demokratizácie. Pre Čínu sa tieto udalosti stali vážnym varovaním: Čína nesmie zopakovať osud svojho suseda a stať sa druhým Sovietskym zväzom. Ubehlo 20 rokov, ZSSR navždy zostal v minulosti, ale Rusko žije. Jeho duša, opustiac telo Sovietskeho zväzu, ktoré sa rozpadlo na časti, sa znovuzrodila za čias Putinovej „silnej vlády“. Po akej ceste vykročilo postsovieske Rusko? Teraz, o 20 rokov neskôr, táto otázka zaujíma mnohých.


Verzie a fakty o Nevskom exprese

2022-01-19  (18:17)
Organizátori výbuchu chceli spôsobiť paniku medzi obyvateľstvom, chaos, vyprovokovať prudké opozičné nálady v spoločnosti, ale to sa nestalo, tvrdia orgány činné v trestnom konaní. V Rusku prebieha hľadanie organizátorov výbuchu Nevského expresu. Kto môže stáť za teroristickým útokom? Experti sa rozchádzajú v názoroch a uvádzajú rôzne verzie: mohli to byť nacionalisti, extrémisti, radikálni islamisti. Alebo ešte niekto iný? Tragédia, obeťami ktorej sa stalo 25 osôb, sa odohrala v piatok večer, keď expres išiel viac ako 200 km/h rýchlosťou z Moskvy do Sankt Peterburgu. Už po katastrofe Vyšetrovacia komisia prokuratúry Ruska oficiálne vyhlásila, že príčinou havárie sa stal výbuch, ktorý zanechal na trati hlboký kráter. Boli objavené prvky po domácky vyrobenej bomby.


Vojny o surovinové zdroje

2022-01-19  (00:37)
1. októbra 2008 uprostred chaosu krachujúcich finančných trhov USA Pentagón spustil svoje samostatné nové vojenské veliteľstvo. Africké veliteľstvo USA (AFRICOM) sa stalo novým Zjednoteným vojnovým veliteľstvom ministerstva obrany USA. Malo mať na starosti vojnové operácie USA a vojnové vzťahy s 53 krajinami Afriky. Kompletné vysvetlenie príčin vytvorenia tohto nového veliteľstva sa nachádza v dokumente Pentagónu Stratégia modernizácie armády 2008. Je v nej uvedené, že cieľom americkej vojnovej stratégie je zmocniť nadvlády a udržať si ju v celom vesmíre, nielen na zemeguli. Dokument vyzýva vytvoriť „armádu, ktorá by bola expedične efektívna pri realizácii kampaní, schopnú dominovať v celom spektre konfliktov v akomkoľvek čase, v akomkoľvek prostredí a proti akémukoľvek protivníkovi v priebehu dlhých časových období.“ (3) A ďalej: „Armáda musí sústrediť svoju snahu zabezpečiť dobré vybavenie a modernizáciu na dvoch vzájomne sa dopĺňajúcich veciach – obnovovaní rovnováhy a dosahovaní plného spektra dominovania.“ (4) Ani jedna armáda v dejinách ľudstva si nestanovovala tak ambiciózne ciele.


Teraz naozaj potrebujeme Európu

2022-01-19  (18:22)
Aby sme sa tomu vyhli, Európania by mali jednak zvýšiť spoluprácu v rámci EÚ a súčasne aj z hľadiska globálnej projekcie moci. Problémy, ktorých riešením môže byť iba jednotnejšia a k vonkajšiemu svetu viac obrátená Európa sú vo všeobecnosti iba dva: (А) Amerika pod vedením Obamu zareagovala na vzostup čínskej moci hľadaním spojenectva s Čínou a anulovaním zväzku s Európanmi. Minulé leto Obama ohlásil ukončenie Veľkej sedmičky, ktorá od roku 1975 bola fakticky euroamerickou Veľkou dvojkou a preniesol jej misiu do Veľkej dvadsiatky, teda organizácie, kde očividne velí Washington a Peking, pričom posledne spomínaný čoraz viac.


Východisko vidím v páde dolára

2022-01-19  (03:11)
Pred svojom poslednou cestou do Ameriky v septembri tohto roku Dmitrij Medvedev vyhlásil, že by sa chcel stretnúť s americkými disidentmi. Portál slon.ru vtedy písal, že vhodných disidentov v Amerike nenašli. Prezidentovi referenti vtedy zle hľadali amerických disidentov. Náš washingtonský korešpondent Alexej Dmitrijev takého človeka našiel a porozprával sa s ním. Je to Paul Craig Roberts – slávny ekonóm a publicista, bývalý pomocník ministra financií vo vláde Ronalda Reagana, autor ôsmich ekonomických publikácií a teraz, podľa všetkých parametrov, ozajstný americký disident. V rokoch 1975 – 1978 Roberts pracoval v Kongrese, bojujúc za optimalizáciu daňových poplatkov. V roku 1981 získal post pomocníka ministra financií vo vláde Ronalda Reagana, kde sa vyznamenal pri vypracúvaní daňového zákona, ktorý prispel k ekonomickému obrodeniu. Zákon počítal s prispôsobením daní úrovni inflácie; s rozšírením dôchodkových schém so zohľadnením daňových výhod; so znížením daní na majetok atď.


Prezident EÚ a Bilderberg

2022-01-17  (17:08)
19. novembra o deviatej večer Európska únia oznámila, že zatvára voľné pozície. Ako sa aj očakávalo, prezidentom reformovanej EÚ sa stal belgický premiér Herman Van Rompuy, meno ktorého je natoľko neopočúvané u svetovej verejnosti, že dokonca európske rozhlasové stanice ho vyslovujú rôzne. Jediné, o čom písali a rozprávali zhodne rôzne západné médiá v súvislosti so zamestnaním „technického“ prezidenta EÚ s ročným príjmom 300 tisíc eur, boli vohľady kandidáta v Bilderbergskom klube. Vohľady prebiehali neďaleko Bruselu, v zámku Val Duchess, kde ešte v roku 1957 členovia Bilderbergu diskutovali o Rímskej zmluve, ktorá sa stala nečistopisom pre vznik EÚ. O výlete Hermana Van Rompuya na „pracovný pohovor“ do Bilderbergskej skupiny, uzavretého nadnárodného elitného klubu finančníkov a priemyselných magnátov, o ktorom sa ešte prednedávnom s pohoršením písalo ako o zločineckej tieňovej vláde, podkopávajúcej demokratické princípy alebo ako o sprisahaní svetového zákulisia, informovali popredné západné noviny – britský denník Guardian, francúzska les Echos, belgická informačná agentúra Belga a desiatky iných médií.


Politický osud Vojvodiny

2022-01-14  (14:20)
Nelegálnym vyhlásením nezávislosti Kosova bola znepokojená najmä patriotická časť Srbska, ktorá si kladie prirodzenú otázku: kde je hranica rozčlenenia srbského štátneho priestoru? Veď len o niekoľko mesiacov neskôr, po vyhlásení „kosovskej nezávislosti“ sa v srbských médiách objavili špekulácie o budúcnosti severného srbského autonómneho kraja Vojvodiny.


Ópiová vojna proti Rusku

2022-01-15  (12:12)
Riaditeľ ruskej Federálnej služby pre kontrolu obratu drog Vikor Ivanov uviedol, že od začiatku operácie USA v Afganistane v roku 2001 sa drogová hrozba pre Rusko prudko prehĺbila. Výroba opiátov v tejto krajine vzrástla 44-násobne. Z Afganistanu do Ruska sa pašuje kontrabandom 12 ton čistého heroínu, to sú 3 miliardy dávok, kvôli afgánskym drogám každý rok zomiera 30 000 Rusov. V priebehu posledných rokov sa Rusko dostalo medzi svetových lídrov čo do odbytu a spotreby heroínu, - vyhlásil V. Ivanov, vystupujúc pred poslancami Štátnej dumy. Percento Rusov, konzumujúcich opiáty, podľa informácií Ivanova je 5-8 krát vyššie ako zodpovedajúci ukazovateľ v krajinách Európskej únie. Rusko sa dnes stalo hlavným spotrebiteľom heroínu na svete. Analyzujúc súčasné problémy, si nemôžeme nespomenúť na Ópiové vojny v rokoch 1840-1860, ktoré rozpútali proti Číne najprv iba Angličania, a potom v spolupráci s inými západnými štátmi, konkrétne s Francúzskom a USA. Táto téma je relatívne dobre preskúmaná. Je však známe, že prehodnocovanie už preskúmaného materiálu častokrát umožňuje uvidieť ustálené predstavy z iného uhla pohľadu. Obzvlášť keďže sa historické udalosti pravidelne opakujú v priebehu dlhých časových intervalov a presúvajúc sa v priestore, postupne ho rozširujú do globálnym rozmerov. Súčasným polygónom Ópiových vojen je Afganistan.


| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 |Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |