Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Sergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusie - Chelemendik.sk - archív

Sergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieStiahnutie amerických jadrových zbraní

2022-01-14  (21:45)
Päť európskych členských štátov NATO má v úmysle žiadať od Spojených štátov stiahnutie amerických jadrových zbraní z Európy Z Bruselu prišla správa o tom, že päť členských štátov NATO (Nemecko, Belgicko, Luxemburg, Nórsko a Holandsko) má v úmysle žiadať od Spojených štátov stiahnuť z Európy americké jadrové zbrane. Predpokladá sa, že takéto vyhlásenie bude urobené v nadchádzajúcich týždňoch.


Astropolitika - militarizácia vesmíru

2022-01-13  (14:28)
Geopolitika ako myšlienková škola operuje hlavne s predstavami o nadvláde prostredníctvom mora a súše. Po vypustení prvej umelej družice Zeme sa začalo hovoriť o nadvláde prostredníctvom vesmíru. Vesmírne lety zaviedli do geopolitiky pododdiel tzv. éterokracie a s nástupom informačnej éry, pod vplyvom amerických vojenských predstaviteľov, vyzbrojených myšlienkami Vernadského o noosfére, sa pridal aj pojem noopolitiky. Na konci 20. storočia profesor Školy pokročilého leteckého a kozmického výskumu na US Air Force Everett Dolman navrhol zaviesť pojem astropolitika.


Krajina otrokov pod vládou oligarchov

2022-01-18  (00:25)
Titulky médií sú plné dobrých správ: v štvrtom štvrťroku sa HDP zvýšil o 5,7 percent; v januári vyrástol objem maloobchodných predajov; ku koncu roku sa zvýšila produktivita práce; dolár silnie. Je niečo z toho pravda? A čo vlastne to všetko znamená?


Pozdrav od čitateľa z Holandska

2022-01-19  (03:13)
Dobrý deň Vám prajem z Holandského kráľovstva, náhodou som sa dostal (vďaka polemike v Pravde) k Vašej stránke. Mám už 70 rokov, ale denne čítam slovenské a holandské denníky. Po oboznámení sa s Vašimi postrehmi, analýzami etc. som sa stal Vaším obdivovateľom a cela moja rodina žijúca v SR dostala už adresu, kde sa môžu oboznámiť aj s faktami z druhej strany.


Obama zničil USA

2022-01-18  (11:07)
Veľký historik Arnold Toynbee napísal: „Civilizácie neničia jedna druhú, ale len samy seba.“ Za prezidenta Obamu Amerika stráca svoj status superveľmoci. Amerika degraduje, postupne sa meniac na krajinu druhej akosti. Rozpad Ameriky sa udial náhle a s veľkým rámusom - obrovské deficity štátneho rozpočtu, stagnujúca ekonomika, nečinnosť voči radikálnemu islamu a revolučnému socializmu. Obamova politika podkopáva nadvládu USA na svetovej aréne.


Teraz budú šéfovať Rusko a Nemecko

2022-01-19  (18:25)
George Friedman, hlava Stratforu: Sme svedkami dvoch kritických historických okamihov: na jednej strane objavenia sa Nemecka ako silnej európskej veľmoci, ktorá sa pokúša poraziť krízu v Grécku a na druhej strane, obrodenia Ruska na vlne Ukrajinských volieb – Rusko sa stáva vplyvnou veľmocou na Východe. A to skutočne pomaly mení Európu. Nachádzame sa na veľmi dôležitom rázcestí.


USA - koniec superveľmoci

2022-01-13  (23:13)
Cedric Moon, korešpondent RT: Dnes je s nami spisovateľ Dilip Hiro, autor knihy After Empire: The Birth of Multipolar World. Reč bude o ústupe amerického vplyvu vo svete a vnútri Spojených štátov. Pán Hiro, spomínali ste jeden zaujímavý rozhovor prezidenta Busha a prezidenta Putina v roku 2008. Povedzte nám o tom niečo bližšie.


Štátny dlh USA tvorí 88% HDP

2022-01-17  (07:50)
Barack Obama podepsal zákon, kterým zvýšil horní hranici amerického státního dluhu na 14,3 bilionu dolarů. Maximální výše zahraničního dluhu se tak navýšila o 1,9 bilionu, z čeho vyplývá, že každý Američan nyní v průměru dluží cizím věřitelům 46 tisíc dolarů.


Vo voľbách na Ukrajine zvíťazil plyn

2022-01-19  (18:21)
Téma prehodnocovania plynovo-transportných vzťahov s Ruskom prostredníctvom vytvorenia konzorcia pre riadenie systému transportu plynu na Ukrajine (STP) sa stala jedným z hlavných bodov predvolebnej kampane Vladimíra Janukoviča. Líder Strany regiónov zdôrazňuje, že pri prehodnocovaní plynového kontraktu je pripravený pristúpiť na vytvorenie konzorcia pre transport plynu a podeliť sa s Ruskom a Európou o riadenie STP, prostredníctvom ktorého sa do Európy dopravuje približne 80% ruského plynového exportu. V deň konania druhého kola volieb - 7. februára V. Janukovič vyhlásil: „Musíme sa vrátiť k myšlienke vytvorenia konzorcia pre transport plynu. Je to výhodnejšie, ako budovať nové systémy transportu plynu.“


Oživenie fašizmu na Balkáne

2022-01-20  (00:03)
Návštevu odstupujúceho chorvátskeho prezidenta Stipe Mesiča v Kosove v deň Kristovho narodenia a jeho podporu nezávislého Kosova, Srbsko prijalo ako klasickú antisrbskú provokáciu. Mesič vyhlásil, že v prípade referenda v Srbsku, vyšle svoju armádu“ na srbské územie v okolí mesta Brčko. Takéto vyhlásenia chorvátskych lídrov bez podpory Západu sa nerobia. Chorvátsko ešte v období antisrbskej etnickej čistky v roku 1995 sa stalo najlojálnejším regionálnym partnerom Spojených štátov.


Rusko - silný energetický hráč

2022-01-17  (21:45)
Prebieha prerozdeľovanie energetickej mapy sveta a Rusko sa chystá umiestniť svoju vlajku celkom uprostred nového svetového poriadku. Nachádzajúc sa v rade najväčších krajín ťažiacich ropu a plyn, Rusko využíva svoje ropno-dolárové zásoby na to, aby zostalo v hre, keď sa svetové zásoby uhľovodíkov začnú míňať alebo prinajmenšom budú tak drahé, že všetci prejdú na alternatívne zdroje. Minulý rok sa obrysy ropno-plynovej geopolitickej mapy sveta začali meniť, keď sa Číne podarilo vytrhnúť Centrálnu Áziu z tvrdého ruského zovretia, vybudujúc dve veľké potrubia za účelom transportu ropy a plynu, ktoré prúdia z tohto regiónu východným smerom. Kremeľ vedier rovnakú hru, budujúc reťaze plynovodov a ropovodov smerujúce na západ.


Prečo vyhral Janukovič

2022-01-13  (02:47)
Zdá sa, že prebehol Janukovičov definitívny politický návrat. Pred piatimi rokmi to vyzeralo, že politická kariéra Viktora Janukoviča skončila, bola zničená v priebehu „oranžovej revolúcie“. V prezidentských voľbách v roku 2004 ho rozdrvil Viktor Juščenko, opustili ho moskovskí spojenci; zažil kruté poníženie, keď sa zistilo, že manažéri jeho volebnej kampane sú zjavní falzifikátori. V akejkoľvek inej európskej krajine by to znamenalo koniec jeho politickej kariéry.


Golfský prúd zmrazí Európu

2022-01-20  (01:40)
Je možné, že Golfský prúd sa zastaví a Európa zamrzne. Mrazy c Centrálnom Rusku, snehové kalamity v Európe, zemetrasenie na Haiti... Zdá sa, že príroda sa zbláznila! Sama od seba, alebo v dôsledku ľudskej činnosti? Je globálne otepľovanie realita, alebo mýtus, výhodný pre politikov? Na tieto otázky sme hľadali odpovede spolu s expertmi. Môže za všetko Golfský prúd? Je dobre známe, aký obrovský vplyv na európske podnebie majú cyklóny, prichádzajúce zo Severného Atlantiku, - prinášajú vzduch, zohriaty Golfským prúdom a umiernenú vlhkosť. Európanom rozprávajú o globálnom otepľovaní a skleníkovom efekte: v priebehu posledného storočia priemerná teplota na Zemi stúpla o 0,7° stupňa a ďalej bude proces iba narastať. V decembri v Kodani prebehol klimatický summit OSN a o pár týždňov neskôr príroda zaútočila na Európu mrazmi - akoby sa posmievala. Vo Fínsku bol dokonca zaregistrovaný nový teplotný rekord.


Rusko na vzostupe

2022-01-18  (10:47)
7. februára Ukrajinci vyrazia do volebných miestností, aby si zvolili nového prezidenta. Naposledy to urobili v novembri 2004 a výsledkom hlasovania sa vtedy stal dlhotrvajúci medzinárodný incident, známy ako „oranžová revolúcia“. Vtedy sa Ukrajina vytrhla zo sféry ruského vplyvu, a to podnietilo celú sériu udalostí, ktoré vzkriesili „studenú vojnu“ medzi Ruskom a Západom. Druhé kolo hlasovania, ktoré je naplánované na túto nedeľu, definitívne upevní vzdialenie sa od „oranžovej revolúcie“. Prvý kandidát Viktor Janukovič úplne patrí Rusku. Ale existuje taktiež aj pracovná dohoda s druhou kandidátkou – Juliou Tymošenkovou. Preto počas nasledujúcich mesiacov sa staneme svedkami faktického návratu Ukrajiny do ruskej sféry vplyvu. Teraz na Ukrajine zostáva spornou už len otázka o tempe a hĺbke takejto reintegrácie.


Avatar a americké impérium

2022-01-18  (04:01)
Majú národy psychologické procesy – napríklad freudovské, také ako kolektívne ego, ktoré môže byť traumatizované, alebo vytlačený pocit viny, ktorý sa môže vynárať z kolektívneho nevedomia – rovnako ako u konkrétnych ľudí? Myslím si, že majú. A verím aj v to, že tak ako u konkrétnych osôb sny a prerieknutia odhaľujú ich vytlačené poznatky, rovnako ako aj „snová práca“ celej kultúry – jej filmy, populárna hudba, výtvarné umenie a dokonca aj rozšírené vtipy, kreslené rozprávky, reklamné obrazy – odhaľujú znaky kolektívneho nevedomia. Viac ako to, „iracionálna práca snov“ národa často odráža jeho reálny stav pravdivejšie, než jeho „ego“ - oficiálne prehlásenia, diplomatické formulácie a propaganda.


| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 |Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |