Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Sergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusie - Chelemendik.sk - archív

Sergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieSopečný popol je možno podvod

2022-01-19  (07:06)
Európania sa nechali obalamutiť ďalšou „prasačou chrípkou“. Desivý popol z akejsi sopky ochromil celosvetovú leteckú dopravu. Kto to kedy videl? Takéto veci sa vskutku nedejú každý deň. Zvyčajne keď sa už niekde letecká doprava zablokuj, vždy je veľa kriku o obrovských finančných stratách, protestoch ľudí, atď. A teraz? No je tam popol - a hotovo. Budeme všetci pokorne sedieť na letiskách ako ovce a čakať, kým sa zákerná sopka umúdri. Prírodný úkaz, nik za to nemôže.


Americké storočie

2022-01-14  (06:50)
Dvadsiate storočie dostalo odvážny názov “americké storočie” a dostalo ho pozoruhodným spôsobom. Samotné slovné spojenie prakticky nebolo používané, kým ho vydavateľ Time Henry Luce nepriniesol na svet v špeciálnom vydaní časopisu Life v roku 1941 – keď už uplynulo 40 percent dvadsiateho storočia. Navyše, rok 1941 bol rokom, v ktorom nadradenosť Ameriky a amerického životného štýlu sa zdala byť evidentne pochybná. Iba rok pred tým sa Spojené štáty konečne dostali, štatisticky povedané, z desaťročia Veľkej depresie. Armády nacistického Nemecka obsadili väčšiu časť Európy, rozmiestniac sa od Atlantického pobrežia Francúzska až k srdcu Sovietskeho zväzu. Zároveň armády imperátorského Japonska obsadili väčšiu časť Východnej Ázie, od Mandžuska, cez značnú časť Číny až po Indočínu. Žiadnemu objektívnemu pozorovateľovi by najskôr nebolo čo vyčítať, ak by sa zabával pesimistickými prognózami o perspektívach Ameriky.


Koloniálny model eurointegrácie

2022-01-19  (03:12)
S článkom Michaila Deľagina možno polemizovať, no mnohé jeho myšlienky a informácie o tom najdôležitejšom sa nedajú obísť pri posudzovaní východoeurópskej témy a všeobecne vektorov európskeho rozvoja.


Veľké Nemecko

2022-01-13  (22:48)
Tažká finančná kríza v Grécku, ktorá otriasla základmi eurozóny, viedla v  Európskej únii ku vzniku novej reality, keď Nemecko nakoniec prevzalo na seba vedúcu úlohu rozhodujúcej mocnosti EÚ. Kancelárka Angela Merkelová sa zároveň stala najvplyvnejším politikom EÚ. K takémuto záveru dospeli poprední západní analytici.


Užite si novú Svetovú vojnu, ľudia!

2022-01-19  (20:25)
Aktuality Tretej svetovej vojny: Spojené štáty vtrhli do Afriky. Americké vojská vstúpili do Somálska, rozšíriac front bojových akcií od Afganistanu a Pakistanu až po Jemen a teraz Africký roh. V priebehu prípravy na útok na Irán americké rakety boli umiestnené na území štyroch štátov Perzského zálivu a bomby typu „ničiteľ bunkrov“ sú teraz privážané na americkú základňu na britskom ostrove Diego Garcia v Indickom oceáne. V sektore Gaza sa nachádza choré a opustené obyvateľstvo – prevažne deti, ktoré je momentálne lokalizované za stenami, ktoré Američania vybudovali nezákonne, aby sa títo ľudia ocitli v zločineckej izolácii – obliehaní. V krajinách Latinskej Ameriky si Obamova administrácia pre seba zabezpečila sedem základní v Kolumbii, z ktorých vedie vojnu, ktorej cieľom je vyčerpať zdroje protivníka, proti národným demokraciám vo Venezuele, Bolívii, Ekvádore a Paraguayi. Medzitým minister „obrany“ Robert M. Gates sa sťažuje, že „široká [európska] verejnosť a politická trieda“ je natoľko proti vojne, že predstavuje „prekážku“ pre celý svet.


Rusi neprehrali

2022-01-15  (02:19)
Prestaňte sa pozerať na Rusko ako na druhé vydanie Sovietskeho zväzu. My nikdy nebudeme druhý Zväz sovietskych socialistických republík, vyhlásil predseda Zahraničného výboru Rady federácie, hornej komory ruského parlamentu, Michail Margelov v rozhovore pre TASR v Moskve.


Veľké Albánsko do roku 2013

2022-01-17  (21:45)
TIRANA/PRIŠTINA. Nový albánsky štát, ktorý bude zahrňovať Albánsko, Kosovo, ďalšie časti Srbska, Čiernej Hory, Macedónska a Grécka s albánskym obyvateľstvom, by sa mal sformovať do roku 2013. Vyhlásil to bývalý poradca albánskeho ministra zahraničných vecí Koco Danaj.


VIVAT ZSSR!

2022-01-19  (00:29)
Už za pol roka by mohol uzrieť svetlo sveta program vytvorenia nového jednotného štátu spájajúceho Rusko s Ukrajinou a Bieloruskom. Vyhlásil to v rozhovore pre ruskú rozhlasovú stanicu RSN šéf hospodárskeho výboru dolnej snemovne ruského parlamentu Jevgenij Fiodorov. Podľa ruského politika konkrétny plán pre takýto krok zatiaľ neexistuje, o myšlienke sa "jednoducho rokuje".


Politika USA potrebuje demilitarizáciu

2022-01-13  (02:40)
Minister obrany Robert Gates predniesol minulý týždeň na univerzite Národnej obrany provokatívnu, priam nebezpečnú reč, ktorá ukázala, že myslenie v duchu studenej vojny naďalej zostáva stálym dedičstvom Bushovej administratívy. Požijúc terminológiu, pripomínajúcu tie najhoršie dni studenej vojny 50. rokov, Gates tvrdí, že demilitarizácia Európy – kde široké vrstvy spoločnosti a celé politické triedy cítia odpor k ozbrojeným silám a s nimi súvisiacim rizikom –od bezstarostnosti v 20. storočí viedla v 21. storočí k problémom pri dosahovaní bezpečnosti a trvalého mieru.


Demografia Ruska sa zlepšuje

2022-01-19  (06:11)
Veľakrát v dejinách Ruska v dôsledku vojen alebo vnútorných konfliktov došlo k obrovským stratám obyvateľstva, ktoré mali často charakteristiky demografickej katastrofy (tatársko-mongolská invázia, vojny proti Litve a Poľsku, „temné časy“, vojny proti Osmanskej ríši, Napoleon, 1. svetová vojna, revolúcia, občianska vojna, Druhá svetová vojna, politické represie za čias Stalina…). Všetky tieto straty sa Rusku darilo kompenzovať vysokým koeficientom pôrodnosti - kladným prirodzeným prírastkom obyvateľstva.


Peklo sa predralo na našu stranu

2022-01-19  (03:17)
„Už rozumieš? Peklo sa predralo na našu stranu. A nemá zvláštny význam báť sa smrti a večnej tmy: všetko, čo nás tam čaká, sa už tu s nami stalo“. Toto napísal jeden z najvýraznejších srbských básnikov Radovan Karadžič, prvý prezident Srbskej republiky. Dňa 28. februára na medzinárodnom haagskom tribunáli sa proti nemu už po druhý raz začal nový súdny proces. Prvý súdny proces proti Karadžičovi bol otvorený 26. októbra minulého roka.


Európu čaká ťažkých 20 rokov

2022-01-18  (13:48)
MMF predpovedá 20 rokov prísneho šetriaceho režimu v eurozóne Režim prísneho šetrenia v Európe bude mimoriadne bolestivý a bude trvať 20 rokov, varuje hlavný ekonóm Medzinárodného menového fondu Olivier Blanchard, ako napísal 23. februára časopis Times.


Protivníci USA sú na tom ešte horšie

2022-01-16  (00:35)
Stalo sa otrepaným stereotypom hovoriť o tom, že USA zažívajú úpadok. Prirodzene, je to tak, ale tento proces nie je nezvratný a okrem toho, krajina už zažila takúto situáciu aj pred tým. Už bola v úpadku, keď Watergateský škandál zahubil celkom úspešného prezidenta a dlhotrvajúca a nákladná vojna vo Vietname sa neslávne skončila na pristávacej plošine pre vrtuľníky na streche amerického veľvyslanectva v Saigone. Ale prešlo 15 rokov a Spojené štáty naďalej mali unikátne postavenie - jedinej superveľmoci na svete. Dokonca ani Rímska ríša sa nemohla pochváliť takou veľkosťou, hoci jej súperi – Perzská ríša a Čína sa nachádzali príliš ďaleko (na rozdiel od ich súčasnej polohy) na to, aby jej spôsobovali závažné znepokojenie.


O európskej identite Janukoviča

2022-01-19  (03:13)
Zahraničná politika je veľmi jemný materiál, ktorý dokáže zamotať vnútornú politiku tak, že jej subjekt sa mení na nehybnú, kontrole podliehajúcu kuklu. Takouto kuklou bol Juščenkov režim, ktorý infikoval Ukrajinu oranžovým jedom.


USA plánujú zvrhnúť Cháveza

2022-01-17  (21:45)
Na ostrove Aruba už niekoľko rokov pôsobí jedna z popredných sledovacích základní Južného veliteľstva Ozbrojených síl USA (SOUTHCOM). Jedného dňa sa na jej územie dostal bez akýchkoľvek úskokov istý „typický gringo“ v kraťasoch, krikľavej košeli a slnečných okuliaroch. Strážnici zmorení horúčavou, vojaci v rovnakej tropickej „uniforme“ lenivo pozorovali hosťa. Považovali ho za ďalšieho v poradí návštevníka-krajana. V poslednom čase ich navštívilo základňu značné množstvo: veď príprava a koordinácia rozhodujúcich „akcií“ proti Venezuele je v plnom prúde. „Hosť“ pomaly obišiel štandardné stavby, zadíval sa na radar pôsobivých rozmerov, a potom na dlhý čas ustrnul na prahu priestrannej sály so štyrmi obrovskými obrazovkami. Na nich uvidel obrysy Venezuelských štátov Tachira a Zulia hraničiacich s Kolumbiou s detailne označenými vojenskými objektmi, tankovými polygónmi, letiskami, stanoviskami vojenských útvarov, garnizónovými mestečkami, a taktiež centrami ťažby a spracovania ropy, ropovodmi, fabrikami a továrňami. Dokonca aj letmý pohľad na tieto obrazovky hosťovi postačil, aby pochopil, že z územia Aruby sa uskutočňuje 24-hodinové sledovanie karibského pobrežia a západných regiónov Venezuely.


| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 |Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |