Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Sergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusie - Chelemendik.sk - archív

Sergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieNemecko po EÚ a ruský scenár

2022-01-19  (03:08)
V centre našich úvah venovaných Európe bude finančná kríza v Grécku a jej potenciálny vplyv na budúcnosť EÚ. V týchto dňoch sa diskusie venované vojenským záležitostiam v Európe zdajú málo významné, priam zastaralé. Prirodzene, súhlasíme s  názorom, že v danom momente je budúcnosť EÚ dôležitejšia než akákoľvek iná téma, ale napriek tomu by sme chceli poukázať na to, že existujú scenáre budúcnosti EÚ, v ktorom sa vojenské záležitosti ukážu zďaleka nie také archaické.


Mexický záliv – apokalypsa pre ľudstvo

2022-01-18  (07:38)
Najväčšia svetová ekologická katastrofa na Zemi pôsobí akosi všedne na pozadí krízy imperializmu korporácií. Вritish Рetroleum dokonca sľubujú, že kúpia planéte Zem novú ekológiu. Nie je prekvapivé, že v predajných médiách je toľko klamstiev a snahy jednoducho zamotať čitateľov v otázkach rozsahu katastrofy a možností jej odstránenie.


Úpadok Ameriky - koniec impéria

2022-01-18  (13:46)
Spojené štáty sa po Druhej svetovej vojne dostali na pozíciu svetového hegemóna. Spolu s touto bezprecedentnou vojenskou a ekonomickou mocou prišla éra Pax Americana, ktorá trvá už viac ako šesť desaťročí. Zdalo sa, že slnko nikdy nezapadne nad americkým impériom. Ale Amerika už prestáva zvládať túto rolu hegemóna. Vo vojenskom ohľade hegemón má zodpovednosť za stabilizáciu kľúčových regiónov a ochranu spoločného majetku. Z ekonomickej stránky ponúka výhody prostredníctvom otvorenia vnútorného trhu pre iné štáty, zabezpečujúc likviditu svetovej ekonomiky a taktiež poskytujúc rezervnú valutu. Hegemón má riešiť medzinárodné krízy, a nie byť ich príčinou. Musí byť kreditorom a poslednou nádejou na záchranu, a nie najväčších dlžníkom. Čeliac vojnám, ktoré nevie vyhrať, ani skončiť, nemôže prosíkať ostatných o záchranu vlastnej ekonomiky. Súčasné Spojené štáty už jednoducho nezvládajú svoju rolu hegemóna.


ZSSR plánoval jadrový útok na Čínu

2022-01-14  (23:20)
V mimoriadnom vyhlásení, urobenom v publikácii, ktorú schválila vládnuca Komunistická strana Číny, sa hovorí, že svet stál na pokraji jadrovej vojny iba sedem rokov po kubánskej raketovej kríze. Liu Chenshan, autor série článkov, v ktorých sa hovorí o tom, že Čína od roku 1949 musela päť krát čeliť jadrovej hrozbe, napísal, že k najzávažnejšej hrozbe došlo v roku 1969, počas tvrdého pohraničného konfliktu medzi Moskvou a Pekingom, v ktorom zahynulo viac ako tisíc osôb na obidvoch stranách.


Maďarský faktor v strednej Európe

2022-01-19  (18:20)
Politická a etnická mapa Európy v 20. storočí sa rozvíjala (alebo degradovala – výsledok zatiaľ nie je jasný) smerom od mnohonárodných ríš a polyetnických krajín k modelu jednonárodných štátov (State-Nation). Štátne byrokracie, systémy vzdelávania a masovokomunikačné prostriedky robili ľudí vnútri štátnych území homogénnejšími.


Príčiny dlhov - v amerických bankách

2022-01-19  (18:25)
Gréci sa snažia zistiť, či ku zhoršeniu ich dlhovej krízy čiastočne neprispeli investičné banky zo Spojených štátov. Uviedol to v nedeľu grécky premiér Jorgos Papandreu. Veľké investičné banky v USA tvoria jadro Wall Street a kritizujú ich aj v Spojených štátoch.


Rubeľ preskočí dolár aj euro

2022-01-18  (13:50)
V strednodobom horizonte si ruská mena upevní svoje postavenie. Na konferencii v Londýne, venovanej investičnému potenciálu krajín BRIK, to vyhlásil prvý vicepremiér Ruskej federácie Igor Šuvalov.


Lídri eurozóny sú neschopní

2022-01-17  (21:42)
O finančnej kríze v Grécku a o nebezpečenstvách, ktoré striehnu na euro, bolo toho povedaného nemálo. Najčastejšie zneli slová o tom, že chybou bolo ponáhľať sa s organizáciou európskej menovej únie, predbiehajúc politickú úniu. Takýto vo svojej podstate ekonomický uhol pohľadu odráža fundamentálne nepochopenie toho, čo je vlastne Európska únia – je to únia politická, a práve preto sa Nemecko ukázalo byť natoľko úzko späté s Gréckom, Španielskom a Portugalskom.


Podvod – americké kľúčové slovo

2022-01-19  (03:11)
Pokým Američania analyzujú rozsah škôd zapríčinených finančnou krízou v roku 2008, jasne dešifrovateľné dôvody tejto krízy evokujú song Leonarda Cohena, ktorý sa začína slovami: „Všeci vedia, že karty sú označené“. Krutá pravda spočíva v tom, že celá štruktúra moci v krajine – počínajúc bankami, politikmi, až po médiá – je súčasťou systému podvodu a klamstva. Píše o tom Mark Eims, ktorý uvádza desať príkladov toho,ako bol zorganizovaný podvod v tejto hre.


Internet nepomáha šíriť slobodu

2022-01-19  (03:09)
Keď na začiatku tohto roku, po správe o tom, že hackeri sa nabúrali do účtov elektronickej pošty Gmail, Google vyhlásil, že ukončí prácu svojho vyhľadávača v Číne, na adresu spoločnosti zazneli hlasné pochvaly čínskych ochrancov ľudských práv, aktivistov, redakcií novín a časopisov a komentátorov. Opakovali argument mnohých technofilov a politikov z konca 1990-tých rokov: pod vedením slobodomyseľných internetových spoločností „svetová pavučina“ a nové komunikačné technológie otvoria uzavreté spoločnosti a urýchlia pád autoritárnych režimov. Svojho času práve to vyhlasoval aj Bill Clinton. Vtedy povedal čínskych vodcom, že „nekráčajú s dobou“.


Zatkli kňaza za kritiku homosexualizmu

2022-01-14  (22:34)
Anglický baptistický kňaz Dale McAlpine bol zatknutý za to, že v súkromnom rozhovore povedal, že homosexualizmus je hriech. McAlpine rozdával letáky s vysvetlením desiatich Božích prikázaní na ulici mesta Wokingham, keď k nemu podišla žena a pustila sa s ním do debaty ohľadne otázok viery. Vymenúvajúc hriechy, ktoré uviedli apoštoli Peter a Pavol v Prvom liste Korinťanom, kňaz okrem iného spomenul aj homosexualizmus, píše sa v novinách Daily Telegraph.


Peniaze čoskoro nebudú

2022-01-18  (04:01)
Je to príbeh so zlým koncom pre mnohých ľudí. Aj predtým som to hovoril rôznymi spôsobmi, ale ja si myslím, že o tom treba pohovoriť ešte raz, pretože mnohým to jednoducho nedochádza. Väčšina ľudí jednoducho nerozumie, čo sú peniaze, a čo peniaze nie sú. Vnímajú ich ako samozrejmosť, ako súčasť vesmíru. Ale nie je to tak. Toto chybné vnímanie dlhu ako peňazí výborne ilustruje fenomén, na ktorý David Galland poukázal v Caseys Daily Dispatch pred niekoľkými týždňami. Preto sa teraz celý svetový peňažný systém hýbe smerom ku katastrofe. Katastrofa je absolútne nevyhnutná. Východisko neexistuje. Niet úniku.


Z Európy sa má stať obeť

2022-01-17  (21:36)
23. apríla sa vo Washingtone v centrále MMF konalo stretnutie ministrov financií krajín Veľkej dvadsiatky, tradične venované svetovej finančnej kríze a perspektívam, ako sa z nej dostať. O stretnutí sa objavilo len veľmi málo informácií, pôvodné zdroje mlčia – prinajmenšom na stránkach G-20, MMF, ministerstva financií USA a Ruska sa žiadne materiály o stretnutí neobjavili. Výsledné komuniké zo stretnutia sa neobjavilo tam, kde by bolo logické ho očakávať, ale v blogu Wall Street Journal. Celkový dojem zo spoločného vyhlásenia ministrov sa dá charakterizovať slovami, ktoré sú pripisované Talleyrandovi a boli povedané o Bourbonovcoch: „Nič nezabudli a nič sa nenaučili.“ Prvé, čo udrie o očí, - to je protirečenie dokumentu, ktoré odráža hĺbku protirečení medzi tými, ktorí ho podpísali.


Kórejci použili hymnu SR

2022-01-18  (02:15)
Kórejci použili hymnu ako znelku v zábavnom programe (na konci videa) Kórejčania použili hymnu, jeden zo štátnych symbolov, ako záverečnú znelku v programe, keď vyhlasovali najlepšiu drámu, herca a herečku v rámci cien Seoul International Drama Awards (Soulské medzinárodné dramatické ceny, pozn. redakcie), informoval Nový Čas. Slovensko v súťaži zastúpenie nemalo.


Putin znovu víťazí

2022-01-15  (09:39)
Pred niekoľkými rokmi som písal, že ruský premiér Vladimír Putin pôsobí naďalej silným dojmom v porovnaní s ostatnými svetovými lídrami na medzinárodnej aréne. Odvtedy sa stal ešte vplyvnejším a silnejším. Vtedy mohol jednoducho zjesť prezidenta Georga Busha na raňajky. Dnes si pochutnáva na prezidentovi Obamovi ako na suši – dáva si ho surového, po malých kúskoch, samoľúbo prežúvajúc.


| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 |Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |