Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
О vojsku a partizánoch Lukašenka - chelemendik.sk

 

О vojsku a partizánoch Lukašenka

2020-06-05  (18:08)

 - О vojsku a partizánoch Lukašenka

28.1.2015


USA sa pripravujú  umiestniť vo Východnej Európe veľké množstvo svojich tankov a obrnenej techniky. 19. januára v Lotyšsku v rámci vojnových cvičení Atlantic Resolve USA zahájili sériu spoločných tréningov s vojskami krajín Východnej Európy. Ich hlavným cieľom je demonštrovať záväzky USA v rámci bloku.

Minister zahraničných vecí Lotyšska, privítajúc začiatok cvičení, vyhlásil, že krajiny aliancie fungujú ako jeden tím  a sú pripravené na výzvy vrátane tých vojnového charakteru. Veliteľ suchozemských vojsk USA v „ozajstnej“ Európe generál Ben Hodges zase oznámil, že v súvislosti so znížením početnosti síl USA v Európe USA zvažujú možnosť presunúť časť svojich síl do Východnej Európy. Citát:  „Minulý rok bolo prijaté rozhodnutie nechať techniku  v Európe, čo je viac ako  200 jednotiek techniky, vrátane tankov. Rozhodnutie o tom, kde budú umiestnené zatiaľ nebolo prijaté. Časť techniky zostane na americkej základni v Nemecku. Ale zvažujeme varianty umiestniť časť z nich v Lotyšsku, Litve, Estónsku, Rumunsku, Bulharsku.“

Má zmysel pripomenúť: v novembri už bola správa, že behom najbližších niekoľkých rokov USA plánujú umiestniť v krajinách NATO 150 tankov a obrnených vozidiel,  časť z ktorých sa dostane do Východnej Európy a bude umiestnená pri hraniciach nielen Ruska, ale aj Bieloruska. Vedenie posledného  sa domnieva, že dokáže  dôstojne zareagovať na útok ľubovoľného protivníka  a jeho nemenný líder zostane takým až do smrti. Sám je o tom tiež presvedčený a nedávno vyhlásil v Moskve (citát): „Dokonca aj keď celý  svet vystúpi proti Lukašenka, aj tak sa stane prezidentom, ak to bude chcieť.“  Či umožňuje tradičná (armádna) silová zložka bieloruského režimu čeliť celému svetu alebo nejakej jeho časti – posúďte sami.

Podľa Globálneho indexu militarizácie (GMI), Bieloruska republika sa nachádza na 16. mieste čo do úrovne svoje militarizácie celosvetovo (2012). Na zozname GMI po prvýkrát Bielorusko figuruje od roku 1992 (vtedy na 3. mieste v Európe po armáde Ruska a nemeckom Bundeswehru vďaka potenciálu bývalého Bieloruského vojenského okresu). Behom posledných 12 rokov z prvej dvadsiatky Globálneho indexu militarizácie Bielorusko ani raz nevypadlo. A to aj napriek tomu, že špeciálne služby sa tešia oveľa väčšej sympatii režimu, než „obyčajní vojaci“. Pre porovnanie: rozpočet silových štruktúr (2010):

— Národná obrana — 1.450.
— Bezpečnosť a činnosť ochrany práva  — 2.475 (orgány vnútorných vecí — 1.095, pohraničnej služby — 244, štátnej bezpečnosti — 197, súdy — 147, colnice — 146, prokuratúry — 84).

Početnosť bieloruskej armády je cca 62.000 osôb (48.000 vojakov a 14.000 civilného personálu). Podľa iných údajov — približne 100.000 osôb (informácia pochádza z porady o otázkach ozbrojených síl, ktorá sa konala u Alexandra Lukašenka 20.08.2013).

Súčasťou Ozbrojených síl Bieloruska je 21 brigád rozličného určenia, tri letecké základne. V rámci zbraní — približne 100 PU taktických a operatívno-taktických rakiet, viac ako 1400 tankov, bojových vozidiel pechoty a obrnených transportérov — cca  2100, 80 moderných bojových lietadiel a 21 bojových vrtuľníkov (odhad ruského Inštitútu politickej a vojenskej analýzy, 2013).Podľa mienky prozápadných komentátorov, režim Alexandra Lukašenka „potrebuje početnú armádu kvôli vyjednávaniu s Ruskom, aby dostával preferencie, výhody“  (Európsky dialóg o modernizácii, jún 2013).

V súlade  s vyhlásením veliteľa skupiny hlavného operatívneho riadenia Generálneho štábu Ozbrojených síl plukovníka Valerija Rejšeľa (2012): „Uskutočnenie reorganizácie centrálnych orgánov vojnového riadenia umožní vybudovať principiálne nový, racionálny a efektívny systém zabezpečenia vojnovej bezpečnosti štátu, v ktorom je vyladený mechanizmus vzájomného pôsobenia Ministerstva obrany a Generálneho štábu Ozbrojených síl s ďalšími republikánskymi orgánmi štátneho riadenia.“

Jednou z noviniek bolo vytvorenie Síl pre špeciálne operácie, súčasťou ktorých je zjednotených niekoľko útvarov rozličného určenia  — mobilné  a špeciálne vojská, (citát) „vybavené podľa najmodernejších štandardov“ (výbava bojovníka zahŕňa najlepšie prístroje nočného videnia, najnovšie druhy vysielačiek a nepriestrelných viest, samotné elitné jednotky pozostávajú  z výsadkárov, ostreľovačov, rozviedčíkov a potápačov). Bieloruská armáda je rekordér  v rámci Európy čo do počtu tankov na tisíc vojakov a množstvo obrnenej techniky (BMT a BTR - bojových vozidiel pechoty a obrnených transportérov).

Na objednávku Ministerstva obrany Bieloruska v roku  2010 boli vojenské predpisy preložené do bieloruštiny. V Bielorusku existuje nová koncepcia budovania ozbrojených síl do roku  2020, v súlade s ktorou sa formuje jednotný systém materiálneho zabezpečenia ako samotnej armády, tak aj ďalších vojsk  vojenských formácií, plánuje sa implementácia hypotekárno-sporiaceho systému budovania bývania pre dôstojníkov a  práporčíkov (vrátane služobného), а taktiež rozvoj infraštruktúry vojenských mestečiek.

Poľa údajov médií, plánuje sa zdokonalenie systému výhod, záruk a kompenzácií, poskytovaných vojakom a civilnému personálu. V súčasnosti sú platy starších dôstojníkov vyššie ako priemerné platy v krajine  a v budúcnosti sa plánuje zvýšenie finančných odmien všetkých úrovní vojakov. Cieľom toho je definitívne poistiť v prostredí  vojakov lojálny vzťah voči politickému režimu Bieloruskej republiky.

V októbri 2012 prezident Bieloruska Alexander Lukašenko predložil na preskúmanie Komore zástupcov Parlamentu Bieloruskej republiky projekt zmien a dodatkov do Zákona o brannej povinnosti a vojenskej službe. V súlade s predloženou úpravou Zákona,  na vojenské sústredenia na kontrolu bojovej a mobilizačnej pripravenosti vojenských  útvarov sa musia dostaviť ženy, učitelia, pracovníci fariem, občania pracujúci na siatí a zbere úrody. Ďalšou dôležitou novinkou je podstatné sťaženie procedúry odchodu z armády slúžiacich na profesionálnom základe. Zdravotné problémy nebudú predstavovať dôvod pre odchod z Ozbrojených síl — nájsť dôstojníkom inú prácu sa zaväzuje armáda.


Útvary Územnej obrany sa delia na jednotlivé batalióny ostreľovačov a roty ostreľovačov. Štrukturálne batalión pozostáva z riadenia, hlavných útvarov a útvarov zásobovania. Medzi hlavné útvary patria roty ostreľovačov a roty palebnej podpory. Medzi útvary zásobovania patria —inžiniersko-ženistická rota,  prieskumná čata, čata spojovateľov, čata materiálno-technického zabezpečenia, automobilová čata a čata ochrany.

Podľa informácií médií, príprava útvarov Územnej obrany  sa musí viesť na základe armádnych  mechanizovaných brigád. Na posilnenie môžu dostať mechanizované a delostrelecké jednotky. Ako zbrane majú  strelné zbrane a zbrane veľkých kalibrov, vrátane protitankových raketových komplexov a prenosných systémov protivzdušnej obrany (všetko zastaralé vzorky z armádnych arzenálov). Berúc do úvahy skúsenosti s lokálnymi konfliktami, je v pláne uskutočniť hromadný výcvik ostreľovačov. Úlohy: obrana kľúčových objektov, protidiverzný zápas  a rozbehnutie partizánskeho hnutia na dočasne okupovanom území.

Reč je o pripravenosti na celoplošný boj alebo inak povedané  na manévrovaciu vojnu tretej generácie, založenej na princípoch, ktoré vznikli medzi dvomi svetovými vojnami. Podľa údajov  z médií, v súčasnosti západné krajiny, predovšetkým členské krajiny NATO, používajú koncepciu vojny 4. generácie. K armádam 3. generácie patria ozbrojené sily Ukrajiny a Ruska.

Nikolaj Mališevskij

Zdroj: http://www.regnum.ru/news 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |