Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Geopolitika plynu a sýrska kríza - zemný plyn je výbušná zmes - chelemendik.sk

 

Geopolitika plynu a sýrska kríza - zemný plyn je výbušná zmes

2021-09-17  (09:20)

 -      Geopolitika plynu a sýrska kríza - zemný plyn je výbušná zmesČím vlastne jeden z najdemokratickejších štátov Blízkeho východu,  Sýria, tak „zavarila“ niektorým svojim susedom a zapáleným bojovníkom za demokraciu na Západe? Iracionálnosť a bezzásadovosť prístupu západných mocností k sýrskej kríze, keď ľudí, ktorých v Európe zaraďujú medzi teroristov, ale vo vzťahu k Sýrii ich vyhlasujú za „bojovníkov za slobodu“, je zrozumiteľnejšia vtedy, ak vezmeme do úvahy ekonomický rozmer sýrskej tragédie. Existujú všetky predpoklady domnievať sa, že Európa, ktorá likviduje svoje vlastné kultúrno-historické korene v Sýrii, zápasí hlavne o energetické zdroje. Osobitnú úlohu tu zohráva zemný plyn, ako hlavné palivo 21. storočia. Geopolitické problémy súvisiace s jeho ťažbou, dopravou a využitím stoja v centre pozornosti západných stratégov ako téma číslo jedna.
Výstižne to vyjadril William Engdahl, keď povedal, že „zemný plyn je výbušná zmes, ktorá živí tento šialený zápas o energetické zdroje v regióne“. Zápasí sa o to, či potrubia smerom do Európy pôjdu po zemepisných paralelách z Iránu a Iraku na Stredozemské pobrežie Sýrie, alebo prevládne meridiálny smer dodávok z Kataru a Saudskej Arábie cez Sýriu a Turecko. Uvedomujúc si, že Nabucco, ako i celý Južný koridor, zabezpečené zásobami iba z Azerbajdžanu, nijako nemôžu vyvážiť ruské dodávky do Európy alebo prekaziť budovanie Južného potoku, na Západe sa ponáhľajú nahradiť ich zdrojmi štátov Perzského zálivu. Sýria, ktorá   v tejto súvislosti vystupuje ako kľúčový prvok, sa prikláňa v prospech Iránu a Ruska, a preto v západných metropolách sa rozhodli režim v nej zmeniť tak, ako je to nutné. Zápas za demokraciu je iba falošné heslo, ktoré sa vytasilo preto, aby sa prikryli celkom iné  ciele.
Nie je ťažké všimnúť si, že chaos v Sýrii sa rozpútal pred dvomi rokmi takmer paralelne s podpísaním 25. júna 2011 v Bušere memoranda o budovaní nového plynovodu Irán – Irak -  Sýria... Jeho dĺžka má byť 1500 kilometrov od Assalueha na svetovo najväčšom nálezisku plynu Severná kupola – Južný Pars (rozdelenom medzi Katarom a Iránom) do Damasku. Na iránskom území má byť dĺžka plynovodu 225 km, na irackom území – 500 km a v Sýrii – 500-700 km. Neskôr by sa plynovod dal predĺžiť po dne Stredozemného mora do Grécka. Rozmýšľa sa aj o variante dodávok kvapalného plynu do Európy cez sýrske stredozemské prístavy. Výška investícií tohto projektu sa odhaduje na 10 miliárd dolárov.
Toto potrubie, nazvané Islamská magistrála, by malo vstúpiť do prevádzky v období rokov 2014 až 2016. Jeho kapacita je 110 miliónov kubických metrov denne (40 miliárd kubických metrov ročne). Svoje nároky na iránsky plyn už oznámil Irak (25-30  miliónov kubíkov denne), Sýria (20-25 miliónov kubíkov) a Libanon (5-7miliónov kubíkov do roku 2020). Isté množstvo plynu sa bude dodávať cez arabský plynovoprepravný systém do Jordánska.  Odborníci sú toho názoru, že projekt by sa mohol stať alternatívou plynovodu Nabucco, presadzovanom Európou (plánovaná kapacita 30 miliárd kubíkov ročne), ktorý nemá dostatočnú surovinovú bázu. Nabucco chceli smerovať z Iraku, Azerbajdžanu a Turkménska cez územie Turecka. Spočiatku sa aj Irán chápal ako surovinová báza, ale neskôr bol z projektu vylúčený. Po podpísaní memoranda o Islamskej magistrále, šéf štátnej plynovej spoločnosti NIGC Javad Odji vyhlásil, že Južný Pars je „spoľahlivý zdroj dodávok, čo je nevyhnutnou podmienkou budovania plynovodu a podmienkou, ktorú nemá Nabucco“. Stojí za povšimnutie, že Európe z tohto potrubia zostane približne 20 miliárd kubíkov ročne, čo by predstavovalo konkurenciu 30-miliardovému Nabuccu, no sotva silnejšiemu 63- miliardovému Južnému potoku.
Pre Sýriu by bol iránsky plynovod veľmi výhodný. Ani pre Európu by to nebolo zlé, no niekomu na Západe to zjavne prekážalo. Spokojní s ním neboli ani západní spojeneckí dodávatelia plynu v Perzskom zálive a ani Turecko, ktoré ašpiruje na úlohu svetového prepravcu číslo jeden, pretože v takom prípade by zostal bokom. Nová „nečestná aliancia“ ktorá sa medzi nimi vznikla, vyhlásila za svoj cieľ „ochranu demokratických hodnôt“ na Blízkom východe.
Sunnitské mocnosti tiež vnímajú Islamskú magistrálu z hľadiska medzináboženského konfliktu, ako na „šiitský plynovod, ktorý ide zo šiitského Iránu cez územie Iraku s šiitskou väčšinou a po sýrskom území spriatelenom so šiitmi  Alawite Al-Asada. Ako píše známy analytik William Engdahl, táto geopolitická dráma sa stupňuje aj tým, že plynové náleziská Južný Pars sa nachádzajú presne na hraniciach Perzského zálivu medzi šiitským Iránom a sunitským Katarom. Pritom miniatúrny Katar, neporovnateľný silou s Iránom, aktívne využíva svoje styky  s vojenskou prítomnosťou USA a NATO v Perzskom zálive.  Na území Kataru sa nachádza riadiaci uzol Centrálneho velenia amerických leteckých síl, štáby hlavného velenia amerických leteckých síl, Expedičnej leteckej skupiny Veľkej Británie a 379. amerického krídla. Podľa Engdahla má Katar iné plány v súvislosti so svojím podielom na nálezisku Južný Pars. Nemá záujem na úspechu plynovodu Irán-Irak-Sýria, ktorý bude úplne nezávislý od tranzitných trás Kataru alebo Turecka, vedúcich do štátov EÚ. V skutočnosti Katar robí všetko preto, aby zmaril výstavbu plynovodu, až po ozbrojovanie „opozičných“ bojovníkov, z ktorých mnohí  prichádzajú zo Saudskej Arábie, Pakistanu a Líbye.
Postoj Kataru podporuje aj fakt, že v auguste 2011 sýrske geologické spoločnosti objavili vlastné plynové ložiská v provincii susediacej s libanonskými hranicami, neďaleko prístavu Tartus (strategicky dôležitý pre Rusko) v sýrskej časti Stredozemného mora  a objavenie veľkých ložísk v oblasti Homs. Podľa predbežných hodnotení tieto objavy  majú podstatne zvýšiť zásoby  zemného plynu v krajine. To, že vývoz sýrskeho alebo iránskeho plynu do EÚ by mohol prechádzať cez prístav Tartus, Katar a jeho západných patrónov vôbec neuspokojuje.
Arabský denník Al-Akhbar informuje o tom, že existuje plán, schválený americkou administratívou, vybudovať nové potrubie pre dopravu katarského plynu do Európy s účasťou Turecka a Izraelu. Kapacita tohto potrubia sa neuvádza, ale môže prevýšiť aj Islamskú magistrálu a Nabucco,  a predstavuje priamu výzvu per ruský Južný potok.  Tento nový plynovod sa má začať v Katare, prechádzať cez saudské územie a územie Jordánska, obísť šiitsky Irak a dosiahnuť Sýriu. V oblasti Homs sa má plynovod rozvetviť do troch smerov – do Latakie na sýrskom pobreží, Tripolisu na severe Libanonu a Turecka. Homs, je hlavnou križovatkou projektu, a preto vôbec nezaráža to, že práve v okolí tejto oblasti sa v súčasnosti vedú tie najostrejšie boje. Tu sa rozhoduje o osude Sýrie. Časti sýrskeho územia, kde operujú oddiely vzbúrencov, ktorých podporuje USA, Turecko a Katar, teda sever, Homs a okolie Damasku sa zhodujú s trasou, po ktorej má plynovod prejsť k Turecku a libanonskému Tripolisu.
Porovnanie mapy bojových operácií s mapou trasy katarského potrubia poukazuje na súvislosť medzi bojovou aktivitou a želaním kontrolovať tieto sýrske územia. Západní spojenci Kataru sa snažia dosiahnuť tri  ciele: zbaviť sa ruského plynového monopolu v Európe; oslobodiť Turecko od závislosti od iránskeho plynu; poskytnúť Izraelu možnosť vyvážať jeho plyn do Európy po pozemnej trase a lacnejším spôsobom. Ako poukázal analytik Asia Times Pepe Escobar, katarský emir zrejme uzavrel dohodu s Moslimskými bratmi a podporuje medzinárodnú expanziu, výmenou za dohodu o mieri vnútri Kataru. Režim Moslimských bratov v Jordánsku a Sýrii, podporovaný Katarom zmení celú geopolitiku svetového plynového trhu – rapídne v prospech Kataru, na úkor Ruska, Sýrie, Iránu a Iraku. Bude to znamenať aj drvivý úder pre Čínu.
Vojna proti Sýrii je nacielená na presadzovanie tohto projektu a tiež na prekazenie dohody o plyne medzi Teheránom, Bagdadom a Damskom. Jeho realizácia sa pre vojenské aktivity neraz pozastavila, ale vo februári 2013 Irak vyhlásil pripravenosť podpísať rámcovú dohodu, ktorá by definitívne uzákonila budovanie plynovodu. Zaujímavé je, že následne potom na podporu Bašára Asada začínali pribúdať stále nové skupiny irackých šiitov, ktorí podľa tvrdenia Washington Postu nazhromaždili nemalé skúsenosti v konflikte s Američanmi v svojej krajine. Spolu s bojovníkmi libanonského Hizballáhu predstavujú stále hrozivejšiu silu. Stávky v zdĺhavej „hre na vyraďovanie“, ktorú rozohral Západ v Sýrii, rastú. Zrušenie embarga na dodávky zbraní sýrskej opozícii Európskou úniou, napriek faktu, že väčšina členských štátov EÚ bola proti (hľa, demokracia!) vzbúrencom už ani nemusí pomôcť.
Čo tam po demokracii a spravodlivosti. Keď ide o zisky, všetok sentiment musí ísť bokom. Len sa neprepočítať v tejto nečistej hre, ktorá  zaváňa pachom krvi a plynu.

Autor: Dmitrij Minin
Zdroj: Fondsk.ru


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |