Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Egypt na muške regionálnych a globálnych politických síl - chelemendik.sk

 

Egypt na muške regionálnych a globálnych politických síl

2020-08-12  (11:25)

 -    Egypt na muške regionálnych a globálnych politických sílDňa 3. júla sa v dôsledku  prevratu v Egypte chopili moci vojenské sily a zatkli prezidenta Mursího. Účastníci masívnych pouličných protestov obvinili bývalú hlavu štátu z toho, že poskytol Moslimskému bratstvu príliš veľa slobody, ako aj z neúspechu životne dôležitých reforiem, ktoré egyptská ekonomika potrebuje. O niekoľko týždňov neskôr sa začali odvetné protestné akcie, organizované Moslimským bratstvom, ktoré si na svoj štít zobralo meno zvrhnutého Muhammada Mursího.  Prelomom sa stali udalosti 14. augusta, pri ktorých  boli rozohnaní Mursího stúpenci v Káhire a v iných a mestách. Zabitých bolo viac než 600 a zranených viac než  4200 ľudí. Islamisti oznámili svoj zámer zvíťaziť a začali v celej krajine podpaľovať pravoslávne koptské kostoly... 
Živé obrazy udalostí, ktoré sa  odohrávajú v týchto dňoch v Egypte a zapĺňajú stránky svetových médií, najviac pripomínajú vyostrené momenty „revolúcií“  v roku 2011. Aj vtedy boli miestne a svetové televízne stanice plné podobných reportáží: rozhnevaný dav ľudí, zmätení policajti, západní novinári so sústredenými a napätými tvárami... Autor týchto riadkov zhodou okolností v týchto dňoch  navštívil Egypt. Treba povedať, že obraz keď v  uliciach stojí množstov vojakov vyzbrojených starými Kalašnikovmi, často dokonca bez obchodov s patrónmi, nijako nekorešpondoval so slovami  o „diktatúre armády“, na ktorú apelovali provinční aktivisti, ktorí sa  v týchto dňoch zišli v Káhire a ktorí predstavujú základ podpory Moslimského bratstva. (Ich oponentov – vojakov – podporujú obyvatelia veľkých miest ako je Káhira a v Alexandrii a väčšina  z približne 12-15 miliónov koptov, priamych potomkov starých Egypťanov).
V týchto dňoch si už mnohí uvedomovali, že proces riadenej chaotizácie Egypta bol spustený vo Washingtone. Podľa rozšírenej verzie, udalosti, ktoré viedli k Mubarakovej demisii, mali podobu flashmobu, využitia blogosféry a zapojenia internetových blogerov, orientujúcich sa na Moslimské bratstvo. V skutočnosti takéto vysvetlenie udalostí, ktoré sa v krajine dejú, kde podľa oficiálnych údajov je viac než 30% obyvateľov negramotných, neodvádza pozornosť o nič horšie než televízne reportáže, v ktorých sa na diváka valia obrazy protestujúceho Egyptu. V nedávnom rozhovore pre televíziu Al-Jazeera, expert Brookings Instututions Shadi Hamid to presne vystihol: „Podobná politika má svoju cenu... Demonštrácia všetkých takýchto  štrajkov, bez obrátenia sa ku základným politickým problémom, zrážky  nezastaví.
Podstata toho, čo sa v Egypte deje, nie sú flashmoby, ale iné príčiny. Najčastejšie ich treba hľadať za hranicami Egypta. V prvej fáze prinášal Mubarakov režim svojimi proamerickými a proizraelskými sympatiami potrebný prospech republikánskej administratíve Busha. Bol však zvrhnutý demokratmi, na čele s Obamom. Títo ľudia stavili na odstránenie svetských režimov v tomto regióne a na presadenie radikálnych islamistov. Stratégia USA udržať si kontrolu nad Blízkym východom sa menila.
Druhá etapa viacfázovej kombinácie bola poznačená zvrhnutím zvoleného prezidenta Muhammada Mursího, ktorý musel zaplatiť za problematické postavenie Izraela v pásme Gazy, za nepodriadenie sa MMF, nepripojenie Egypta k antiiránskej osi pod záštitou Turecka, za pokus získať egyptských vojakov pod svoju kontrolu. Po Mursího odstránení začal byť osud krajiny závislý na ochote a pripravenosti tých istých vojakov, ktorí opäť prišli k moci, ochrániť národné záujmy Egypta na jednej strane, a strategických plánov hlavných zainteresovaných do záležitostí Blízkeho východu (USA, Izraelu, Saudskej Arábie a Turecka) na druhej strane.
Tretia etapa sa začala symbolicky. Dňa 5. augusta bol na post amerického veľvyslanca v Egypte vybraný človek menom Robert Ford. Bol to dôkaz toho, že Washington pristúpil k aktívnej fáze riadenej chaotizácie Egypta. „Tichý Američan“ Robert Ford, ktorý zohral kľúčovú úlohu už v prakticky zavŕšenom rozpade Iraku a pokračujúcej destabilizácie Sýrie, zosobňuje dedičnosť lživýchodnej politiky Bushovej aj Obamovej administratívy, ktorej cieľom je udržanie americkej hegemónie na Blízkom východe za každú cenu.
Na jednej strane, USA a Izrael schvaľujú kroky nového egyptského vojenského režimu pokiaľ ide o blokádu pásma Gazy, neprijatie HAMASu a utvrdenie regionálnej osi, kam patria Turecko, Katar a Egypt. Na druhej strane, tento vzťah sa môže veľmi rýchlo zmeniť. Z hľadiska Washingtonu a Tel Avivu nekonštruktívna pozícia vojakov  v palestínskej otázke, spolu pre USA  neprijateľného zdržiavania sa zasahovania do záležitostí Sýrie (Moslimské bratstvo majú opačné postavenie – vyzývajú k džihádu proti sýrskemu režimu) môžu definitívne prekaziť ilúzie o „blízkovýchodnej mierovej regulácii“, maskujúcej diktát USA. Súčasne môžu región zbaviť vnúteného amerického sprostredkovateľstva, posilniac úlohu ropných monarchií Zálivu. Vyhranenosť v tejto otázke zrejme najskôr rozhodne o ďalšom osude egyptských vojenských síl.
Ide o to, že súčasné egyptské vojenské sily sú produktom práce USA, ktorých vojenská pomoc predstavuje jednu z podmienok ich prežitia. Celý veliteľský zbor egyptských vojenských síl počas predchádzajúcich 40 rokov sa pripravoval v armádnych školách Veľkej Británie a USA. O to viac je pozoruhodná skutočnosť, že po 14. auguste egyptské vojenské sily obvinili Obamu z vyhlásení, v ktorých vraj podporuje extrémizmus. Obama ani náznakom nespomenul možnosť znížiť viac než 1,3 miliardovú ročnú americkú  pomoc Egyptu. Hoci to, čo sa deje dnes, je pre Washington veľmi dobrý dôvod prestať dotovať Egypt a preložiť tieto dotácie napríklad na plecia spojeneckej Saudskej Arábie, po čom už dnes volajú niektorí novinári ako napríklad Mars Lynch v článku vo Foreign Policy: „Je najvhodnejší čas na to, aby sa Washington prestal pretvarovať. Jeho snaha podporovať egyptské vojenské sily s cieľom odvrátiť krízu a vytvoriť základy nového demokratického procesu boli zjavne neúspešné. Nový vojenský režim v Egypte a veľká časť jeho obyvateľov jasne ukázali, čo chcú: aby ich USA nechali na pokoji. Tentoraz im Washington musí vyhovieť. Pokým oficiálny Egypt  bude trvať na súčasnej pozícii, Obamova administratíva musí zastaviť pomoc a zdržať sa otvorenia veľvyslanectva v Káhire a zohľadniť vojenský režim ako legitímnu vládu“. 
Turecká vláda, ktorá v súčasnosti politicky podporuje islamistov, je najdôslednejší stúpenec Moslimského bratstva. Ankara presviedča OSN a Ligu arabských štátov, aby do udalostí zasiahli.  Tureckí stúpenci egyptského islamizmu majú vzdialenejší cieľ – oslabiť úlohu saudských vahabitov – ich dávnych konkurentov na Blízkom a Strednom východe.
Šejkovia Saudskej Arábie, ktorí podporujú egyptské vojenské sily a neskrývajú svoje antipatie k Mursího vláde a Moslinmskému bratstvu, upevňujú vojenský režim v Káhire ekonomicky. Podľa izraelských komentátorov sa „arabským ropným kolosom“  podarilo zatieniť ašpirácie Iránu ako dominantnej sily v tejto oblasti doslova v priebehu jedného júlového dňa – pomocou 8-miliardovej tranže určenej do pokladnice armádnych vládcov Egypta vo forme hotovosti, v grantoch a bezúrokových pôžičkách a plynových dotáciách“. Sauditi sa smrteľne boja, že egyptskí „Bratia“ ich môžu pripraviť o prvenstvo v arabskom svete a dajú na prvé miesto Káhiru a pomocou Ankary zvrtnúť situáciu k tej, ktorá predchádzala arabsko-izraelskej vojne v roku 1973. Veď porážka Egyptu v tejto vojne: „prebudila“ Er Riád, ktorý organizoval ropné embargo, vyprovokoval svetovú ekonomickú krízu a zmenil Saudskú Arábiu na „strategického partnera“ USA v tomto regióne. Práve od tohto okamihu sa začal fenomenálny rast bohatstiev štátov zálivu. Paralelne s tým dochádzalo aj k rastu islamizmu: „vedúca úloha v arabskom svete prešla od Káhiry k Er Riádu a export vahabitskej pestrosti politického islamizmu sa ukázal  viac ziskovou záležitosťou než export arabského socializmu v duchu raného Násira;
а) pre arabský svet sa stalo svedectvom neúspechu líderských snáh Káhiry a celej revolučnej stratégie, ktorá v tom čase orientovala islamský svet na sovietsky antiimperializmus ako protiváhu americkému imperializmu.
Dnes sa sauditi právom obávajú, že výmena egyptských vojenských síl za islamistov pri kormidle moci môže vrátiť čas naspäť. Rozdá  tromfy: v islamskom svete Turkom, v arabskom  Egyptu. Vtedy Egypt, zorientovaný Washingtonom pod vedením za islamizmus burcujúcich islamistov prinesie arabskú jar do štátov Perzského zálivu. V prípade, ak by sa Egypt stal korisťou Moslimského bratstva, Egypt to urobí nezávisle od toho, či sa islamisti ujmú v krajine moci „v rámci demokratických procedúr“ alebo krajinu  budú tlačiť líbyjským smerom. Jedno aj druhé úplne uspokojí tie sily v Spojených štátoch amerických, ktoré sa snažia vytvoriť globálnu pyramídu Pax Americana na  vratkých základoch riadeného chaosu.

Autor: Nikolas Mališevski
Zdroj: Fondsk.ru


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |