Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Zánik ľudských práv - Keď umiera symbol boja s útlakom v 20. storočí, je načase pristúpiť k revízii slobody - chelemendik.sk

 

Zánik ľudských práv - Keď umiera symbol boja s útlakom v 20. storočí, je načase pristúpiť k revízii slobody

2020-05-30  (05:12)

 -   Zánik ľudských práv    - Keď umiera symbol boja s útlakom v 20. storočí, je načase pristúpiť k revízii slobody

.


„Zápasy, ktoré nasledujú za víťazstvom formálnej rovnosti a všeobecného volebného práva, nie sú zrejme také dramatické a morálne priezračné, ako tie, ktoré sa viedli pre ním, ale sú rovnako dôležité,“  povedal Barack Obama v svojom rozlúčkovom prejave na pohrebe Nelsona Mandelu. Generálny tajomník  OSN Pan ki-mun vyzval svet, aby sa inšpiroval duchom Mandelu. „Jeho smrť zapálil v každom z nás plameň boja za ľudské práva a lúč nádeje“.

Ich posolstvo bolo očividné: dosiahli sme veľa, ale mnohé veci sú ešte pred nami.

No napriek rétorike oddanosti a nádeje, základy ochrany ľudských práv  akosi strácajú  pod nohami pôdu. Ak sme sa aj dostali za hranice „drámy a morálnej priezračnosti“ potom iba v tom zmysle, že nevieme, kam smerujeme. Faktom je, že 150-ročný experiment vytvárania globálnych noriem ochrany a podpory ľudských bytostí, sa blíži ku koncu.

Dôkazov je viac než dosť. Autoritatívny odklon od dodržiavania ľudských práv v Číne dáva ľudstvu novú superveľmoc, ktorá nie je kompatibilná s doteraz prevládajúcim jazykom univerzálnych práv. Ak sme už pri tom, Rusko v tomto predbehlo aj Čínu – Vladimir Putin manipuluje legitímnym úsilím svojich občanov o slobodu, aj tú základnú. Počínajúc zavedením zákonov šariátu v Bruneji, až po upevnenie krvavého vojenského režimu v Egypte (kde sa alternatívou stali ultrakonzervatívni Moslimskí bratia), v praxi aj v teórii vidieť príklady odporovania koncepcii ľudských práv.

Saudská Arábia, jeden z najsystematickejších narušiteľov ľudských práv, sa zriekla svojho miesta v Bezpečnostnej rade, vyhlásiac, že OSN nedokáže odvrátiť „porušovanie práv“ v rôznych častiach sveta. Bašár Asad upevňuje svoju moc v Sýrii – po tom, ako jeho režim použil chemické zbrane, výsledkom čoho bola smrť tisícov ľudí. Sme svedkami mimoriadneho konzervativizmu vo vzťahu k právam LGBT v Afrike, na Blízkom východe, východnej Európe a teraz aj na Najvyššom súde v Indii.

V nedávnej správe Pew Global Attitudes sa spomína „globálne zahraničie“. ktoré oddeľuje Západ od ostatného sveta v zmysle prijatia homosexuality spoločnosťou. Vo svete, kde sa osem s desiatich ľudí stotožňuje s nejakou náboženskou skupinou a konzervatívne formy všetkých najväčších náboženstiev – kresťanstva, islamu, hinduizmu a judaizmu – sa stávajú viditeľnejšie a politicky aktívnejšie, perspektívy radikálnych zmien  vo  vzťahu k Západu a enklávam elít v rozvojových krajinách sú pochybné. Podľa správy  organizácie  Freedom House  už siedmy rok počet krajín v kategórii „slobodné“ sa znižuje a nerastie.

Organizácia Freedom House vyzvala Spojené štáty a Európu k aktívnym činom. USA však nie je iba protirečivý pozorovateľ. To, že USA používajú mučenie a vydávanie zločincov, ktorých podozrievajú zo spolupráce s al-Káidou, zadržiavanie ľudí bez súdu v Guantanáme, program bezpilotných lietadiel a neprijatie Medzinárodného trestného súdu, podrývajú  samotnú ideu, nehovoriac už o praxi ľudských práv.

Dokonca aj sľuby Obamovej administratívy vyzerajú hmlisto. Reálna situácia v oblasti politiky a bezpečnosti znížila rozsah americkej sebestačnosti (unilateralism), priznal prezident Obama v svojom vystúpení na Valnom zhromaždení OSN.

Prirodzene, vlády rôznych krajín iba neochotne súhlasili spútať si ruky chápaním ľudských práv, ale kultúrna náboženská pestrosť je zárukou toho, že svetský globálny právny režim bude vždy mať svojich kritikov a nepriateľov. Nejde však o dočasnú zmenu.  V základe Obamovho rozlúčkového prejavu zaznieva predpoklad o tom, že hlavným problémom sú otázky dodržiavania ľudských práv, a nie samotného princípu. Veľká morálna dráma opozície liberálnych slobôd a štátnych a náboženských represií sa zachováva a je dodnes aktuálna.

Nie je to iba vzďaľovanie sa od situácie 90-tych, 70-tych, či 50-tych rokov. Je to koniec historického projektu, ktorý sa začal v roku 1863 v Európe vznikom Medzinárodného výboru Červeného kríža – prvej stálej svetskej medzinárodnej organizácie, ktorá sa venovala ochrane trpiacich ľudí. Export liberálno-humanistického videnia svetovej civilizácie, najskôr prostredníctvom ríše a neskôr prostredníctvom medzinárodných organizácií 20. storočia, sa dostal do slepej uličky. V priebehu desaťročí sa pomalý politický úpadok Európy maskoval pomocou Ameriky. Teraz nastáva čas rozísť sa -  Ázijsko-tichooceánsky región vyzýva Američanov, aby sa obrátili na východ. Svet, v ktorom  všeobecné pravidlá musia byť svetské, univerzálne a nepodliehajúce revízii, sa opieral o prezumpciu jednomyseľnosti pokiaľ ide o ľudské práva – táto jednomyseľnosť je však iluzórna.

Prvou výzvou je mnohopolárnosť. Uplynulo viac než storočie keď sme žili  v naozaj mnohopolárnom svete. Teraz, keď moc prudko prechádza do Ázie, vplyv Európy, často vystupujúcej  ako hybnej sily za ľudské práva a medzinárodnú spravodlivosť, zoslabla. USA sa ukázali ako nespoľahlivý sprostredkovateľ ľudských práv v zahraničí a teraz prejavujú väčší záujem o Čínu a o svoje vývozné trhy v Ázii a Tichooceánskom regióne. Nové veľmoci, známe ako  krajiny BRIČ (Brazília, Rusko, India a Čína) sa stavajú k ľudským právam nejednoznačne, ale budú sa snažiť stále aktívnejšie zúčastňovať sa v nastolení globálnych pravidiel a pri určovaní toho, kto ich stanovuje. Globálne pravidlá a princípy, o ktoré sa opierajú organizácie ako OSN, nekoncipovala väčšina národov sveta – tieto národy dlho sledovali to, ako vplyvné krajiny  robili výnimky pre seba a pre svojich spojencov. Nové vplyvné štáty spochybnia tento systém – budú robiť svoje vlastné výnimky.

Mnohopolárny svet znamená aj viac kompromisov (ako sme už videli v Sýrii), viac vzájomných ústupkov a menej zásadné odsúdenie.
Ľudské práva mali význam v Európe v štádiu sekularizácie. Európa hľadala morálnu alternatívu náboženskej viere. Svet sa však nevydal po svetskej ceste. Ak už j reč o tom, svet je teraz aktívnejší v svojej religióznosti – a to je druhá výzva. Za posledné storočie napríklad kresťanstvo urobilo veľký krok smerom na juh - dnes viac než 60% kresťanov žije v Afrike, Ázii a Latinskej Amerike. Iba v Afrike v období medzi rokmi 1910 a 2010 vzrástol počet kresťanov s 9 miliónov na 516 miliónov a vplyv islamu medzi obyvateľmi Blízkeho východu, Severnej  Afriky a Južnej Ázie – nie je pre nikoho tajomstvom, rovnako ako protestantizmus miliónov kresťanov v Amerike a Afrike.
Jazyk ľudských práv je jazykom protestu  a odporu, nie moci a diskriminácie. V náboženskom svete ľudské práva – mladé a nejednoznačného pôvodu – čoraz viac súperia s kultúrnymi danosťami, ktoré sú uzákonené tradíciami a bohmi. Keď sa silná viera stretáva s ľudskými právami, klasický moderný predpoklad – že svetské práva stoja nad náboženstvom, viac neplatí.

V tomto svete rôzne náboženské skupiny môžu zohrať veľkú úlohu v zápase o slobodu pred hladom a represiami, než v rokoch dominancie svetských expertov  pre rozvoj a ľudské práva. Pápež František „človek roku“ podľa Times nástojí na tom, že cirkev je mimovládna organizácia, teda je schopná dať viac než svetský aktivizmus a ochrana práv. Cirkev má hlbšie, silnejšie a príťažlivejšie duchovné posolstvo, povedal, skryte deklarujúc, že slabý vplyv svetských západných princípov ochrany ľudských práv v individuálny spoločnostiach nemôže ísť ruka v ruke s morálnou mocou cirkvi. Zdanlivá liberálnejšia pozícia nového pápeža v sociálnych otázkach a jeho kritika kapitalizmu mu zaručujú veľký úspech pri radikálnych zmenách -  v zásade môže mobilizovať  oveľa viac ľudí ľudí, než človek na ktorého sa môžu spoľahnúť svetskí ochrancovia práv so svojimi nudnými a formálnymi vyhláseniami.
To, čo klasické hnutie pre ľudské práva naozaj dosiahlo je uznanie morálnej rovnosti všetkých ľudí, a to je veľký čin. Avšak nacionalistický, autoritatívny a konzervatívno-religiózny odklon od jazyka a praxe svetských práv človeka rodí nutnosť alternatívnych foriem mobilizácie, v ktorej konvenčné ľudské práva, t.j. šírené Západom občianske a politické práva budú iba jedným z prvkov.

Prebúdzame sa z európskeho sna o jednotnom svete, ktorý je riadený globálnym svetským zákonom. Výsledkom môže byť obnovená univerzálna cirkev. Alebo paralelné a stabilné zóny slobody a zóny represií a svetová stredná trieda – v zúfalom pokuse posunúť seba, alebo aspoň svoje deti, z jednej zóny do druhej.

Zdroj Inosmi.ru; The Washington Post


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |