Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Vojna v Sýrii a dolár - PRIATEL NA FB PRELOZIL TENTO CLANOK Z RUSTINY A DAL NA SVOL BLOG - http://petrasek.blogspot.sk - chelemendik.sk

 

Vojna v Sýrii a dolár - PRIATEL NA FB PRELOZIL TENTO CLANOK Z RUSTINY A DAL NA SVOL BLOG - http://petrasek.blogspot.sk

2019-12-09  (01:47)

 -  Vojna v Sýrii a dolár - PRIATEL NA FB PRELOZIL TENTO CLANOK Z RUSTINY A DAL NA SVOL BLOG - http://petrasek.blogspot.sk

                   Diplomatická iniciatíva Moskvy ohľadom odovzdania sýrskych chemických zbraní pod medzinárodnú kontrolu sa pozitívne odrazila na pozastavení agresie USA proti Sýrii. Súčasne nemožno prehliadnuť ani to, že tento diplomatický úspech zabezpečil pokoj na Blízkom východe na nejaký čas, napriek tomu že USA sa nevzdali svojich plánov vo vzťahu k Sýrii. Momentálne je na jednej miske váh verejná mienka, ktorá je naklonená pevne proti agresii USA. 
Sem možno zahrnúť : 
a) postavenie amerického obyvateľstva, viac ako 70% podľa posledných sociologických prieskumov nesúhlasí s výzvami Baracka Obamu na vojenské akcie 
b) svetovú verejnú mienku, ktorá vidí iniciatívy Ruska ako výhliadku na opustenie nebezpečnej politickej slepej uličky a ktorá je ohromená americkou "hrou so zápalkami" v regióne, ktorý je "sudom strelného prachu" našej planéty. 
Nemožno ignorovať ani oficiálnu podporu ruskej iniciatívy generálneho tajomníka OSN Ban Ki-moona.

Na druhej miske váh je neutíchajúce želanie administratívy USA rozpútať vojnu.
Zároveň na tejto ceste čakajú Ameriku jasné prekážky a "úskalia". Nedávny chemický útok blízko Damasku bol zorganizovaný, ako je dnes známe, nie je sýrskou armádou ale jej oponentmi. Aj v ostatných prípadoch boli chemické zbrane použité bojujúcimi gangmi v Sýrii (o tomto hovorí Ruskom zverejnená 100-stranová správa v OSN o chemickom útoku v Khan al-Assalah v severnej Sýrii dňa 19. marca a vyhlásenie predsedkyne komisie OSN vyšetrujúcej používanie chemických zbraní v Sýrii, Carly del Ponte, o použití chemických zbraní na báze sarinu rebelmi). To znamená, že je dôvod sa obávať, že provokácia sa môže opakovať. Význam týchto provokácií bol a stále je, že dávajú Spojeným štátom, Francúzsku a ďalším krajinám protisýrskej koalície, ktoré samy majú obrovské zásoby chemických zbraní, možnosť naďalej požadovať od Damasku jednostranné odzbrojenie pod hrozbou bezprostredného útoku pod zámienkou "boja proti terorizmu".
Zároveň má Sýria okrem chemických zbraní aj iné možnosti odvrátenia agresie.

Jednou z nich je pripravenosť sýrskych špeciálnych síl na operácie na teritóriu USA, ktorých výsledok môže prekonať všetky najsmelšie očakávania. Podľa vyjadrenia predstaviteľov ministerstva obrany Sýrie sa na teritóriu USA nachádza v súčasnosti, legálne aj nelegálne, niekoľko stoviek členov sýrskych špeciálnych jednotiek al-Baadat a al-Kassa. Bojové skupiny pozostávajú z 3-7 ľudí vybavených všetkým potrebným a majú za úlohu diverzné operácie, ako dôsledok úderu USA proti Sýrii.

Medzi plánované ciele patria správne zariadenia a infraštruktúra v husto obývaných oblastiach : železnice, elektrárne, rozvodne, vodárne, ropné a plynové terminály, vojenské zariadenia, vrátane leteckých a námorných základní. Podľa zdroja bolo rozhodnutie sýrskeho vedenia na základe skúseností z vojny v Juhoslávii, Iraku, Líbye, kedy čisto defenzívny prístup na odrazenie agresie bol vopred odsúdený na neúspech a napadnuté strany boli porazené.

V tomto prípade sýrske špeciálne jednotky, ktoré majú bohaté skúsenosti z bojov v Izraeli, Libanone a Sýrii budú nútené bojovať v Spojených štátoch aby im spôsobili značné škody. S podporou iránskych špeciálnych síl  môže byť účinok zvýšený niekoľkonásobne - v rozsahu, množstve a potenciálnych vojenských a hospodárskych škodách na americkom agresorovi, ktorého ekonomické záujmy sú zastúpené aj v Izraeli, Turecku, Saudskej Arábii a inde.

Saudská Arábia, vystupujúca ako jeden z vojnových štváčov, sa nie bezdôvodne obáva roky zrejúceho povstania šítskeho obyvateľstva, ktoré predstavuje 15% populácie kráľovstva a je naladené silno proiránsky (plus podpora kolegov z Iraku, Bahrajnu a veľkej komunity v Libanone). Hlavná časť saudských šítov sa skoncentrovala vo východnej provincii Al-Hasa, ktorá má strategický význam pre Rijád, vďaka svojej polohe na pobreží Perzského zálivu a je hlavným rezervoárom saudskej ropy.

Osobitným faktorom odvracajúcim agresiu proti Sýrii je Egypt, kde pokračuje tlejúci konflikt proti novej vládu islamistov, podporovaných Ankarou. Americká agresia proti Sýrii by mohla explodovať kedykoľvek v Egypte vo forme občianskej vojny, ktorá by Suezský prieplav urobila nepoužiteľným pre tranzit tankerov. To zase nastoluje problém alternatívnych spôsobov dopravy ropy, pretože cesta okolo Afriky pridá pár týždňov k preprave a ruská trasa cez Severné more, hoci je to najkratšia vodná cesta, ktorá je schopná prepojiť veľké hospodárske svetové centrá (západná Európa, Severná Amerika a juhovýchodná Ázia), nie je pripravená vysporiadať sa s takýmto problémom.

Ekonomické problémy, ktoré vzniknú v dôsledku vojenského úderu proti Sýrii, sú spojené nielen s rastom cien palív, no aj urýchlením konca dolára ako svetovej rezervnej meny. 


V prvej polovici roka 2013 sa vzdali používania dolára nie len Irán a Austrália, no aj päť z desiatich najväčších ekonomík sveta - nevynímajúc Čínu, Japonsko, Indiu a Rusko. 


                   Moskva a Peking, ktoré sú číslo jedna vo svete, respektíve v dovoze a vývoze ropy, sú pripravené oznámiť svoje rozhodnutie úplne opustiť obchod s ropou za doláre kedykoľvek. Práve tu je najväčšie nebezpečenstvo pre Spojené štáty. Preto je túžba po začatí vojny proti Sýrii a vypadá to ako pokus zdržať kolaps dolára. Niet divu jesennému zhoršeniu situácie okolo Sýrie a presunutie otázky defaultu USA z februára na jeseň tohto roka. Nejde o demokraciu v Sýrii, ktorá znepokojuje Washington, ale otázku dlhového stropu, ktorá je životne dôležitá z hľadiska prepadu Spojených štátov do stavu "neprosperujúceho hospodárstva" ...Nikolaj Mališevskij
preklad : MP


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |