Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
V Bulharsku sa akty upálenia aktívne využívajú v politickom boji - Fenomén „horiacich ľudí“ - chelemendik.sk

 

V Bulharsku sa akty upálenia aktívne využívajú v politickom boji - Fenomén „horiacich ľudí“

2020-01-14  (10:40)

 -  V Bulharsku sa akty upálenia aktívne využívajú v politickom boji - Fenomén „horiacich ľudí“

 

Bulharsko: fenomén „horiacich ľudí“

 

Tým, ktorí sú zasvätení do jemných detailov svetovej politiky bolo úplne jasné, že Bulharsko určite vyhrá futbalový zápas s Maltou s drvivým výsledkom. Futbal a šport totiž skvele slúžia na odpútanie pozornosti spoločnosti od dôležitých problémov. Preto bolo ľahké dovtípiť sa, že nešťastným Bulharom sa podsunie divadlo, ktoré ich na hodinu a pol dokáže odpútať od neradostnej reality.

A predsa sa  v tejto krajine našli ľudia, ktorým na jednej strane došla trpezlivosť, a na druhej, občianske svedomie a energia ich nakoniec priviedla do ulíc a na námestia krajiny. Do vyvrcholenia rastúcich protestov v Bulharsku zostal približne mesiac, teda dovtedy, pokým neprebehnú parlamentné voľby, stanovené na 12. mája 2013. Už na druhý deň po nich treba očakávať obrovský výbuch občianskej aktivity, keď zrejme všetky politické strany a hnutia, ich členovia a stúpenci, budú nahlas vyjadrovať svoju nespokojnosť na uliciach a námestiach. Ide o to, že podľa výsledkov sociologických prieskumov, vedúce politické sily krajiny – Občania za európsky rozvoj Bulharska /GERB - pravicoví centristi/ a Bulharská socialistická strana /BSP - ľavicoví centristi/ si pravdepodobne zachovajú paritu. To znamená, že ani jedna strana nebude môcť zostaviť vládu. V tejto situácii sa k moci budú snažiť prebiť nacionálne a vlastenecké sily, ako napr. strana ATAKA a tiež proturecké hnutie práv a slobôd /HPRS/. Drzosť a provokácie posledne spomenutého hnutia už priviedli k značnému rastu nacionalistických nálad. Rating ATAKY rastie.

Vylúčený nie je ani úspech niektorých nových politických síl, ktoré vznikli na vlne protestov. Najvýraznejšia z nich sa nazýva Slobodný národ, ktorú vedie známy sociálny demokrat Teodor Dochev. Ten v súčasnosti sa snaží sformovať zoznam kandidátov z najznámejších demonštrantov posledných mesiacov. Z pochopiteľných dôvodov v ňom budú chýbať tzv. „upálení“.

Fenomén „horiacich ľudí“ je pre Bulharsko celkom nový. Avšak práve epidémia upálení s následnou heroizáciou obetí na internetovej sieti zohrala úlohu zápalnej šnúry v Tunise a Egypte. Ako je známe pobádanie k sebalikvidácii sa od roku 1973 objavuje vo formulácii prechodu „od diktatúry k demokracii“ Gena Sharpa v bode 158 – Vzdanie sa živlom /upálenie, utopenie, ap./...

Dosť jasne  vysvetlil úlohu internetu v udalostiach arabskej jari vydavateľ portálu Meta-Activism M.C. Joyce. Akty  upálenia sú „názorné“ a  šokujúce...  Šokuje ich neobvyklá brutalita a túto brutalitu vidieť na fotografiách a videosnímkach hneď po čine. Výsledkom toho je dav vyburcovaný a situácia vyhrotená. V takýchto podmienkach riešiť politické úlohy je oveľa ľahšie – nástup k moci na vlne upálení je oveľa ľahší.

Niet divu, že v Bulharsku sa akty upálenia aktívne využívajú v politickom boji. Napríklad líder BSP Sergej Stanišev využíva tieto fakty proti svojim oponentom s tvrdením, že „symbolom vlády strany GERB sa stali „horiaci ľudia“. A naozaj, za menej než dva mesiace v rôznych častiach krajiny až  sedem Bulharov zúčtovalo so životom takýmto strašným spôsobom.

Súčasne sa na pozadí upálení objavuje snaha vybudovať protiruskú kampaň. Prvý, kto začal na túto tému špekulovať bol americký lobista Emil Košlukov. Koncom roku 1989 začal svoju politickú kariéru s organizovaním študentských protestov proti Bulharskej komunistickej strane. Dovtedy bol zatknutý, kde ho zverbovala bulharská štátna bezpečnosť. Do konca vlády Bulharskej komunistickej strany Košlukov neupustil možnosť viesť protiruský alebo protikomunistický protest. Po páde komunistického režimu dostal miesto na americkej univerzite a dobré štipendium. Z USA sa vrátil ako pripravený obhajca záujmov Washingtonu.

Ďalší „profesionálny antisovietčík“ - psychológ a ultrakonzervatívec Nikolaj Michajlov začal presviedčať verejnosť, že akty upálenia majú za cieľ „vrátiť starú geopolitickú orientáciu krajiny“!!!

Pred májovými voľbami sa teraz súčasná vláda bude snažiť urobiť všetko preto, aby strana GERB sa opäť dostala k moci. V súčasnosti sociologické agentúry jej dávajú 23% a BSP – 19%.

Na pozadí vnútorného chaosu v straníckom vedení sa socialisti  asi sotva vrátia k moci. Svoje šance upustili ešte minulý rok, keď na zjazde BSP odmietli vymeniť súčasného straníckeho lídra Sergeja Staniševa za bývalého Georgija Parvanova, bulharského prezidenta v rokoch 2002-2012. Parvanov sa považuje za najúspešnejšieho politika prechodného obdobia.

Nedá sa vylúčiť, že GERB predsa len utvorí koalíciu s nacionalistami z ATAKY. Bojko Borisov sotva dokáže tak úporne čeliť ruským energetickým projektom. On, Georgij Parvanov, alebo ktokoľvek, kto zasadne do kresla premiéra Bulharskej republiky, bude musieť lavírovať medzi Moskvou, Bruselom a Washingtonom. Prirodzene, z Bruselu a Washingtonu tečú peniaze, o ktorých sa dá povedať že sú „už minuté“. Napriek tomu, ani jedna vládna strana, ani jeden premiér nesmú zabúdať na výnimočnú dôležitosť energetickej spolupráce s Moskvou.

Navyše, pokým Briti a iní Európania už pochopili osudnú chybu, ktorú urobili, keď skupovali nehnuteľnosti na dedinách s rómskou a tureckou väčšinou a začali sa jej zbavovať, Rusi (hlavne Moskovčania a Petrohradčania) začali vo veľkom zasídľovať bulharské čiernomorské pobrežie, stávajúc sa tak akýmsi svojho druhu garantom proti islamizácii tejto časti Bulharska. Viaceré demografické prognózy hovoria o tom, že o niekoľko  desaťročí Bulhari už budú predstavovať menšinu vo vlastnej krajine a budú sústredení do niekoľkých veľkých miest. Na pobreží sa už teraz formuje a rastie ruskojazyčná enkláva (hlavne Rusi, Ukrajinci a Arméni). Vo vnútrozemí sa budú rozširovať zóny kompaktného spolunažívania Turkov a Rómov. Rýchlo sa v Bulharsku zvyšuje aj počet imigrantov z arabských krajín, Afganistanu, kurdských oblastí Blízkeho a Stredného východu.

Všetky tieto tendencie by mali prinútiť bulharských politikov zamyslieť sa nad obsahom vonkajších spojenectiev a najmä vzťahov s veľmocami. Možno nakoniec si časť bulharských politikov uvedomí, že jediná veľká sila vo svete, ktorá nemá záujem na zmiznutí bulharského štátu a národa je Rusko. Naopak, susedné Turecko, ktoré sa vyzbrojilo zahraničnopolitickou koncepciou „novoosmanizmu“, už hrozí obnovením Osmanskej ríše. Hlavným objektom tureckého tlaku sa stávajú predovšetkým susedné štáty, vrátane členských krajín EÚ.

V Bruseli sa tieto skutočnosti vnímajú ľahostajne.


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |