Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Teraz naozaj potrebujeme Európu - chelemendik.sk

 

Teraz naozaj potrebujeme Európu

2021-11-30  (15:53)

 -  Teraz naozaj potrebujeme Európu

Svet sa oproti Európe mení


Aby  sme sa tomu vyhli, Európania by mali jednak zvýšiť   spoluprácu v rámci EÚ a súčasne aj z hľadiska globálnej projekcie moci. Problémy, ktorých riešením môže byť iba jednotnejšia a  k vonkajšiemu svetu viac obrátená Európa sú vo všeobecnosti iba dva:

(А) Amerika pod vedením Obamu zareagovala na vzostup čínskej moci hľadaním spojenectva s Čínou a anulovaním zväzku s Európanmi. Minulé leto Obama ohlásil ukončenie Veľkej sedmičky, ktorá od roku  1975 bola fakticky euroamerickou  Veľkou dvojkou a preniesol jej misiu do Veľkej dvadsiatky, teda organizácie, kde očividne velí Washington a Peking, pričom posledne spomínaný čoraz viac.

Čínsko-americká Veľká dvojka  prepíše globálne pravidlá a vylúči Európanov. A čo je ešte horšie, Čína predstavuje akúsi mínu pre globálny trh. Bez demokracie sa môžu byť mocenské konflikty násilné a môžu destabilizovať systém. Bez inštitúcií ekonomického dohľadu sa vytvorené bohatstvo medzi obyvateľstvom nešíri dostatočným spôsobom. Vytvára  to veľkú nerovnováhu, vnútornú aj globálnu, skresľuje ju a vystavuje riziku krízy. Táto deštrukčná nerovnováha môže prísť aj k nám. Iba šialenci môžu poskytnúť  tejto autoritárskej, neusporiadanej a krehkej Číne ústredné miesto na svetovom trhu.

(В)  Model európskej prosperity nefunguje. Od začiatku 90. rokov sa financuje so stále rastúcim dlhom a jeho bremeno spomaľuje vzostup ekonomiky. Nevyhnutne treba zmeniť jeho štruktúru, aby sa zabezpečil väčší rast.  Krajiny ale nemajú možnosť to urobiť jednotlivo a bez toho, že by niekoho poškodili, teda nemôžu robiť reformy a zároveň zostať v harmónii. Práve preto je teraz potrebná spoločná európska súčinnosť, ktorá rozšíri bázu kapitalizácie a trhu, nevyhnutnú pre investovanie do efektívnejšieho ekonomického modelu, bez toho, aby obyvateľstvo bolo dočasne chudobnejšie.  Navyše, iba jednotná Európa má možnosť prinútiť stimulovať Američanov alebo zmeniť Veľkú dvojku alebo ju zahrnúť do Veľkej trojky, ktorá dokáže nasmerovať Čínu k realizácii politiky vnútornej a vonkajšej stability.

Dokáže to však urobiť Európa, ktorá sa snaží viac o znovu znárodňovanie ako o integráciu? Dokáže – teraz. Pretože vlády si všímajú vyššie uvedené problémy, aj nedávny Obamov obrat. Očividné je bezalternatívne riešenie: alebo viac Európy, alebo úpadok všetkých európskych krajín. Európania reagujú, už teraz vidieť prvé signály. Nebude to nereálny konfederatívny obrat. Môže sa ním stať iba posilnenie zväzku medzi tými krajinami, ktoré vidia v silnejšej Európe  faktor ich schopnosti hájiť ich národné záujmy. Nebude ľahké dosiahnuť vnútorný konsenzus, aby sa dalo vrátiť do sveta s cieľom vplývať naňho. Porážky a strata morálnej autority predchádzajúcich  európskych impérií zanechali bojazlivosť a slabosť.

Avšak napriek tomu, či sa stane impériom Európa alebo Čína, Amerika to má nahnuté. Na meniace sa dejiny sa zvykne odpovedať tým, že sa tvoria. Taliansko si na to bude opäť musieť zvyknúť.

Zdroj: Il Tempo, Taliansko


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |