Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Sýrske dobrodružstvo Západu je čoraz nebezpečnejšie - chelemendik.sk

 

Sýrske dobrodružstvo Západu je čoraz nebezpečnejšie

2019-09-16  (15:00)

 -  Sýrske dobrodružstvo Západu je čoraz nebezpečnejšie

 
 

Plán zvrhnutia režimu Bašára Assada bol definitívne stanovený. Všetko sa začalo informačnou agresiou. Neskôr začali z tureckého územia do Sýrie prenikať gangy bojovníkov, ktorí rozsievali smrť na osídlených miestach tam, kde obyvateľstvo podporovalo sýrsku vládu. Rozbuškou národného hnevu sa však nájazdy gangov nestali, ale za niečie nemalé peniaze vznikla slávna Slobodná sýrska armáda, ktorá má vraj v súčasnosti 15-tisíc vycvičených dezertérov,  operujúcich po celom území Sýrie. Súčasne ako na povel sa v mestách Homs a Hamá, tradične nepriateľky naladených voči Damasku, objavili dobre vyzbrojené oddiely, tvorené z miestnych obyvateľov a vedené profesionálnymi teroristami. Vznikol protivládny front, ktorý je formálne riadený zo zahraničia Sýrskou národnou radou. Tú tvoria emigranti, ktorí sa nijako netaja svojimi stykmi s ideologickými centrami a spravodajskými službami NATO. Osobitnú úlohu v rámci finančného a vojensko-technického zabezpečenia celej tejto pestrej armády, zohrávajú, okrem Turecka a iných štátov NATO, štáty Perzského zálivu.
Potom sa do popredia dostala al-Nusra, sýrsky variant al-Káidy, ktorá násilie ešte viac vystupňovala. Napokon boli načrtnuté obrysy ďalšej akcie sýrskej tragédie – stotožnenie Assadovho režimu s hrozbou použitia chemických zbraní hromadného ničenia.
Všetko sa deje podobne, ako v prípade s Irakom. V médiách sa začali šíriť informácie o tom, že Sýria je vlastníkom „najväčších zásob chemických zbraní vo svete“. Analytici  centra pre nešírenie zbraní hromadného ničenia Jamesa Martina v kanadskom Montrey  uverejnili správu o chemických a biologických zbraniach v Assadových arzenáloch. Sýria disponuje najväčšími zásobami yperitu  na svete, ako aj vysoko toxického nervovo-paralytického plynu Sarinu a možno aj binárneho plynu VX (veľmi nebezpečného pre dýchací systém). Stovky ton chemických striel s bojovými hlavicami, rakiet SKAD, chemických bômb sú uschované na 50 vojenských základniach, rozmiestnených po celom území Sýrie. Sýrska armáda už začala na rakety stredného doletu inštalovať chemické bojové hlavice. Píše sa o 600 raketách s dosahom pôsobenia do 1300 kilometrov, o tom, že Rusko Sýrii dodalo tri milióny plynových masiek, ktoré sa do konca decembra rozdelia medzi stúpencov režimu.
Nedávno provládna televízia al-Arábia informovala, že sýrske bezpečnostné sily používajú chemické zbrane proti opozičným silám v Homse. Podľa jedného z dezertérov zo sýrskej armády, armáda používala v Homse nervovo-paralytický plyn, a to všetko vraj pod kontrolou odborníkov z Iránu a Ruska.

Tému sýrskych chemických zbraní rozvíja aj NATO. Súčasne si však v NATO uvedomujú, že v prítomnosti medzinárodných pozorovateľov potvrdiť fakty použitia týchto zbraní v Sýrii sa nepodarí. Preto sa spracováva verzia, podľa ktorej svetu hrozí nebezpečenstvo, že v dôsledku pádu Assadovej vlády sa chemické zbrane dostanú do rúk extrémistov. Agentúra CNN s odvolaním sa na  americké zdroje informuje, že v prípade vyostrenia situácie v Sýrii,  ak sýrska vláda padne, bude potrebné urýchlene poslať vojská, ktoré budú kontrolovať sklady s chemickými a biologickými zbraňami.
Medzičasom sa v Jordánsku objavuje americká špeciálna jednotka, pod dohľadom ktorej  jordánski špecialisti absolvujú bojový výcvik zameraný na obranu a blokovanie skladov chemických zbraní. Od polovice mája v Jordánsku prebiehajú vojenské cvičenia s názvom Netrpezlivý lev s účasťou vojakov z 19 krajín, vrátane USA.
Náhle objavenie sa al-Nusry a vojenské cvičenia na hraniciach s Jordánska so Sýriou sa neuskutočnili náhodou. Od al-Nusry sa nebude žiadať tak veľa – iba uskutočniť rozsiahle teroristické akcie v blízkosti skladov s chemickými zbraňami. Aby celý svet začal kričať, aké nebezpečenstvo hrozí, ak bude unikať do atmosféry jedovatý plyn. Vtedy nezostane nič iné, ako nasmerovať vytrénované na cvičeniach vojská do Sýrie a prevziať situáciu pod kontrolu.
Kedy takáto situácia  môže nastať? Podľa hodnotení odborníkov vtedy, keď počet údernej skupiny dosiahne 75-tisíc členov a americké letecké oddiely definitívne budú stáť na brehoch Perzského zálivu.  Sú už blízko. Potom do Sýrie v priebehu 18 hodín budú presmerované pozemné vojská „na obnovu kontroly skladov zbraní hromadného ničenia“. Agresia sa nezvratne blíži.
Najviac sa tohto variantu vývoja udalostí obáva Izrael. Výsledkom akéhokoľvek konfliktu   budú najviac postihnutí obyvatelia Izraelu, najmä, ak budú použité chemické zbrane.  V rámci prípravy na odrazenie agresie Damask venoval veľkú pozornosť vyzbrojeniu armády. Podľa informácií izraelských vojenských činiteľov, Sýria v posledných rokoch vynaložila tri miliardy na kúpu raketových komplexov zem-vzduch ruskej výroby. Predpokladá sa, že Sýria disponuje nervovo-paralytickými látkami, yperitom, ako aj chemickými raketami malého doletu, ktoré dokážu prepraviť chemické látky na miesto určenia. Navyše, Sýria je aj sama veľkým výrobcom chemických zbraní. Vie sa o existencii štyroch závodov v Al-Safir, Homse, Hame a Latiki. Veľké sklady chemických zbraní sa nachádzajú v Han Abú, Shamat (neďaleko Damasku) a neďaleko mesta Homs.
Charles Blair z Federácie amerických vedcov komentuje: „Situácia v Sýrii je bezprecedentná. Ešte nikdy sa krajina s takýmito zásobami prostriedkov hromadného ničenia tak rýchlo neblížila k občianskej vojne“. Bývalý dôstojník CIA Bruce Ridel hovorí: „Líbyjské zásoby tvorilo niekoľko deravých kontajnerov s yperitom, ktorý sa nedal kvalifikovať ako zbraň. V prípade Sýrie je reč o jednom z najzložitejších programov chemického vyzbrojenia v dejinách. Ak sa Sýria rozpadne a začne sa vojna medzi Alavitmi a sunitskou väčšinou, kľúčovou otázkou sa stane osud zásob chemických zbraní a prostriedkov prepravy. Hizballáhu a Hamasu sa veľmi zapáči predstava mať k dispozícii bojové hlavice so Sarinom.
Nositeľmi sýrskych chemických zbraní sú špeciálne bojové hlavice pre rakety SKAD a letecké bomby. Podľa rôznych hodnotení, Sýrčania majú k dispozícii približne 1000 leteckých bômb a cca 100 bojových hlavíc pre rakety. Okrem toho k dispozícii je aj veľký počet zastaraných taktických a operatívno-taktických rakiet sovietskej, severokórejskej a iránskej výroby. Okamžite neutralizovať tento potenciál je dosť zložité.
Zdalo by sa že riziká intervencie sú očividné. Keď si však spomenieme, že ani vo Washingtone, či v Londýne niekto nenariekal nad osudom milióna Iračanov, ktorý zahynuli pod železnou rukou „irackej slobody“, tak prečo si niekto myslí, že interventov zastavia nové hory mŕtvol?

Zdroj: Fond strategičeskoj kuľtury
objavili


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |