Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Stanovisko Bieloruskej republiky vo veci sankcií USA proti bieloruským podnikom - chelemendik.sk

 

Stanovisko Bieloruskej republiky vo veci sankcií USA proti bieloruským podnikom

2019-11-16  (09:22)

 -  Stanovisko Bieloruskej republiky vo veci sankcií USA proti bieloruským podnikomÚrad pre kontrolu zahraničných aktív Ministerstva financií USA uvalil dňa 11. augusta 2011 sankcie na štyri podniky bieloruského koncernu Belneftechim, a to: Belšina, a. s., Grodno Azot, a.s., Grodno Chimvolokno, a. s. i Naftan, a. s.
V súvislosti s rozhodnutím tieto podniky sú zapísané na osobitnom zozname osôb a inštitúcií, ktorých majetok a majetkové záujmy sú v USA blokované. Fyzické a právnické osoby USA majú obchody s týmito podnikmi zakázané. Ako príčinu uvalenia sankcií USA uviedli údajne zaznamenané „porušenia ľudských práv spojené s politickými represiami v Bielorusku“.
Bieloruská strana považuje rozhodnutie vlády USA o uvalení ekonomických reštrikčných opatrení na Bieloruskú republiku za neopodstatnený a neprávoplatný krok. Vníma ho ako politicky motivované rozhodnutie, ktoré obmedzuje ekonomický základ bilaterálnej spolupráce.
Postup USA sa stal hrubým porušením Budapeštianskeho memoranda z roku 1994, podľa ktorého sa Spojené štáty americké recipročne zaviazali neuplatňovať ekonomické sankcie voči Bieloruskej republike za to, že Bielorusko sa dobrovoľne vzdalo jadrových zbraní.
Veľmi nás prekvapuje spomenuté rozhodnutie USA najmä s prihliadnutím na to, že záruky bezpečnosti Bieloruska zakotvené v memorande boli Spojenými štátmi potvrdené v spoločnom vyhlásení ministra zahraničných vecí Bieloruska a štátneho tajomníka USA na stretnutí v Astane dňa 1. decembra 2010.
Okrem toho USA sú signatárom Helsinského záverečného protokolu, podľa ktorého sa zaviazali „za každých okolností sa vyhýbať akémukoľvek ekonomickému donucovaniu smerovanému k podriadeniu vlastným záujmom uplatnenie inou členskou krajinou práv, ktoré prislúchajú jej suverenite“.
Konanie USA je v rozpore aj s rezolúciou Valného zhromaždenia OSN č. 62/183, podľa ktorej „žiadny štát nesmie uplatňovať ani podporovať uplatnenie jednostranných ekonomických, politických alebo akýchkoľvek iných opatrení majúcich za cieľ podriadiť si iný štát v uplatnení ním jeho suverénnych práv“. Rezolúcia VZ OSN č. 62/162 Ľudské práva a jednostranné donucovacie prostriedky vyzýva všetky štáty, aby „prestali schvaľovať alebo vykonávať akékoľvek jednostranné opatrenia, ktoré sú v rozpore s medzinárodným právom a Chartou OSN ako aj normami a zásadami upravujúcimi mierové vzťahy medzi štátmi, vrátane donucovacích opatrení s celou škálou ich exteritoriálnych následkov“.
Metódy zastrašovania, ekonomického tlaku a donucovania, ktoré USA uplatňujú vo vzťahu k Bieloruskej republike, sú rozhodne neakceptovateľné v medzinárodnej praxi a môžu spôsobiť iba eskaláciu napätia vo vzťahoch medzi suverénnymi štátmi ako aj celkovo v medzinárodnom meradle.
Argumenty o tom, že sankcie nie sú smerované proti obyčajným ľuďom, neobstoja, pretože v sankcionovaných podnikoch je zamestnaných cca 40 tisíc ľudí.
Sankcie USA proti štyrom bieloruským podnikom sú prejavom nekalej konkurencie vo vzťahu k svetovo známym a zaslúžene rešpektovaným podnikom Bieloruska. Tieto podniky fungujú výhradne v záujme celého bieloruského národa. Podnikajú transparentne, podporujú viaceré spoločensky významné projekty. Vďaka úspešnej marketingovej stratégii sa im podarilo rozvinúť vlastný vedecko-technický, výrobný a personálny potenciál, dosiahnuť postupné upevnenie pozícií na medzinárodnom trhu. V tejto súvislosti akékoľvek obmedzenie funkčnosti uvedených podnikov je úderom nielen po samotných podnikoch a ich zamestnancoch, ale aj po záujmoch všetkých obyvateľov Bieloruska.
Berúc do úvahy stupňovanie nevraživosti v konaní USA voči Bielorusku a bieloruskému národu, bieloruská strana je nútená pozastaviť realizáciu jednotlivých projektov bilaterálnej spolupráce s USA a vyhradzuje si právo prijať ďalšie adekvátne opatrenia.


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |