Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Slovensko a Poľsko budú lídrami - chelemendik.sk

 

Slovensko a Poľsko budú lídrami

2020-07-01  (06:38)

 -  Slovensko a Poľsko budú lídrami

Brusel: Slovensko a Poľsko budú lídrami európskej ekonomiky

Európska komisia predpovedá Slovensku a Poľsku najvyšší rast ekonomiky v únii v roku 2010, a to 2,7 percenta HDP. Varuje však pred plytvaním vlády a vysokou nezamestnanosťou.

BRUSEL. Titulkom "Pred miernym ekonomickým rastom" označila Európska komisia (EK) kapitolu o Slovensku vo svojej pravidelnej jarnej prognóze ekonomických ukazovateľov Európskej únie (EÚ).

Komisia predpovedá Slovensku spoločne s Poľskom najvyšší rast v roku 2010, a to 2,7 percenta hrubého domáceho produktu (HDP), pričom celej únii prisudzuje v tomto ukazovateli 1,0 percenta. Na rok 2011 sú predpovede optimistickejšie, SR má obsadiť s rastom 3,6 percenta druhé miesto medzi krajinami európskej dvadsaťsedmičky hneď za Estónskom (3,8 percenta).  

Nelichotivá nezamestnanosť

Čo sa týka nezamestnanosti, v roku 2010 má byť na Slovensku na úrovni 14,1 percenta, čo je piate najvyšší údaj v únii, o rok neskôr počíta komisia s miernym poklesom na 13,3 percenta.

Väčšina zahraničných investícií, ktoré majú byť alokované na rok 2010, je ohlásená v spätosti s automobilovým priemyslom, ktorý bol v ostatných rokoch hnacím motorom ekonomiky. EK konštatuje, že špecializácia na toto odvetvie robí Slovensko zraniteľným z hľadiska zahraničného dopytu po špecifickom druhu výrobkov.

Problém: vláda veľa míňa, dlh porastie

Po prepuknutí svetovej ekonomickej krízy sú aj verejné financie SR zraniteľné. Badateľné to bolo najmä pri sledovaní ukazovateľa rozpočtového deficitu, ktorý vzrástol z 2,3 percenta HDP v roku 2008 na 6,8 percenta HDP v roku 2009. Aktivita automatických stabilizátorov ekonomiky podnietila v štátoch zvýšenie sociálnych výdavkov a znížila rozpočtové príjmy.

 

V tomto kontexte a s dôrazom na avizované škrty na výdavkovej strane predpovedá komisia na rok 2010 schodok verejných financií 6,0 percenta HDP, o rok neskôr počíta s ďalším poklesom na úroveň 5,4 percenta. Komisia pritom zvýšila svoj odhad oproti aktualizovanému hodnoteniu programu stability, kde sa predpokladal deficit vo výške 5,5 percenta HDP pre aktuálny rok.

Rehn: Nová vláda musí šetriť

Komisia upozorňuje, že pri svojich predpovediach brala ohľad aj na blížiace sa parlamentné voľby (12. 6.). "Tlak na väčšie míňanie stúpne pred a po parlamentných voľbách 2010 v júni. Naprojektované vyrovnané hospodárenie samospráv sa zdá byť optimistické," konštatuje sa v správe.

Tento bod považoval za dôležitý medzník v ďalšom vývoji aj komisár Olli Rehn. "Som si vedomý toho, že na Slovensku sa konajú onedlho parlamentné voľby a môj hlavný odkaz znie nasledovne: Hoci Slovensko zaznamenalo v posledných 10 rokoch priaznivý ekonomický vývoj, teraz je veľmi dôležité, aby zvýšilo úsilie o fiškálnu konsolidáciu. Bolo by dobré, keby to nastalo najneskôr v čo najkratšom čase po voľbách. Toto bude jednou z hlavných výziev pre nový kabinet," komentoval slovenskú situáciu Rehn.

Komisia prognózuje aj postupný nárast verejného dlhu z minuloročných 35,7 percenta na 40,8 percenta v roku 2010 a v roku 2011 má dosiahnuť 44 percenta.

Počiatek: Urobíme všetko preto, aby sme deficit znížili na 5,5 percenta

BRATISLAVA. Zníženie deficitu slovenských verejných financií z vlaňajších 6,8 % na plánovaných 5,5 % hrubého domáceho produktu (HDP) v tomto roku je podľa ministra financií Jána Počiatka (nominant Smer-SD) pre vládu výzvou, svoje deklarované záväzky však chce dodržať.

Európska komisia (EK) však nepredpokladá, že by sa to Slovensku podarilo. V dnes zverejnenej prognóze odhaduje tohtoročný verejný schodok v SR na úrovni 6 % HDP.

"Pozerám sa na to s dávkou rešpektu a berieme to na vedomie, ale máme našu úlohu, ku ktorej sme sa zaviazali, a to je 5,5 % v tomto roku. Urobíme všetko preto, aby to bolo 5,5 %, nie 6 %," zdôraznil Počiatek po dnešnom výjazdovom rokovaní vládneho kabinetu v Sečovciach.

Tento rok rekordná strata

O tom, ako nakoniec verejné financie v tomto roku dopadnú, podľa ministra priebežné plnenie rozpočtu veľa nepovie. Podľa aktuálnych informácií sa štátny rozpočet v apríli tohto roka dostal do deficitu 1,480 miliardy eur, pričom vlani to v rovnakom období bolo len 347 miliónov eur. Na celý rok 2010 je naplánovaný schodok na rekordnej úrovni 3,746 miliardy eur.

"Každodenný hotovostný deficit nemá takú vypovedaciu hodnotu, z ktorej by ste vedeli predpokladať, či sme na tom dobre alebo nie. Navyše, jeho čerpanie v priebehu roka nie je lineárne," reagoval dnes na tento vývoj Počiatek.

Okrem toho podľa neho časť rozdielu v porovnaní s vlaňajškom spôsobuje pokrývanie výpadku v Sociálnej poisťovni kvôli druhému dôchodkovému pilieru. "Ten mal byť pôvodne vykrývaný zo štátnych finančných aktív až do konca roka 2010, ale keďže bol reformou druhý pilier parametricky zle nastavený, tak tie prostriedky boli vyčerpané skôr a musí to dnes znášať štátny rozpočet," pripomenul minister.

Hospodárenie štátu vlani výrazne ovplyvnila globálna hospodárska kríza, ktorá sa podpísala pod medziročný prepad slovenskej ekonomiky o 4,7 % a z toho vyplývajúce výpadky v príjmoch štátu. Deficit verejných financií tak dosiahol namiesto pôvodne plánovaných 2,1 % až 6,8 % hrubého domáceho produktu (HDP).

Od roku 2010 sa však vláda zaviazala k odštartovaniu výraznej konsolidácie verejných financií. Podľa rozpočtu verejnej správy na nasledujúce tri roky, ktorý v novembri 2009 schválil parlament, by mal verejný deficit klesnúť v tomto roku na 5,5 % a budúci rok na 4,2 % HDP. V roku 2012 by sa mal už vtesnať do 3-% limitu požadovaného európskymi rozpočtovými pravidlami.


 Zdroj: TASR


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |