Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Sergej Chelemendik: Hlavnou úlohou je nepripustiť začiatok novej svetovej vojny v Európe - Rozviedka budúcnosti, analytický denník spisovateľa, 9. apríla 2015 - chelemendik.sk

 

Sergej Chelemendik: Hlavnou úlohou je nepripustiť začiatok novej svetovej vojny v Európe - Rozviedka budúcnosti, analytický denník spisovateľa, 9. apríla 2015

2019-12-10  (01:45)

 -  Sergej Chelemendik: Hlavnou úlohou je nepripustiť začiatok novej svetovej vojny v Európe - Rozviedka budúcnosti, analytický denník spisovateľa, 9. apríla 2015

13.4.2015


Ako sa má Rusko sústrediť na Európe – to je kľúčová otázka.
Spomínam si, ako v roku 2004 sa Rusko sústreďovalo na zápas s oranžovou nákazou na Ukrajine, bol zámer dostať tam k moci proruské sily, vytvárali sa projekty, vyhradzovali na ne peniaze.
Všetci, kto mohol, sa vyznamenali v tomto veľkom zápase na Ukrajine, domov na Rubľovke viditeľne pribudlo, ale zápas na Ukrajine bol hanebne prehraný, aj napriek svojmu epickému rozmachu a výsledky tejto porážky dnes vyzerajú ako zlikvidované do základov  mestá a obce Donbasu a perspektíva veľkej vojny na Ukrajine a s Ukrajinou – a s Európou v prípade toho najhoršieho variantu.
Len aby to teraz tak nedopadlo s bitkou o Európu.
Podotknem, že úspechy mäkkého vplyvu Ruska v Európe behom posledných mesiacov sú viditeľné a reklamované a dobre vyzerajú už len preto, že ešte nedávno žiadne mäkkého vplyvu  v Európe jednoducho nebolo.
A teraz už je.
Zeman v Česku, Orbán v Maďarsku, Tsipras v Grécku, Vučič v Srbsku, Marine Le Pen vo Francúzsku a ďalej podľa veľmi dlhého zoznamu – rady priateľov Ruska v Európe sú stále hustejšie a mocnejšie, s Ruskom čoraz viac sa všetci chcú priateliť, všetkým sa páči Putin a stretnutia s ruským prezidentom často menia osudy nielen politikov, ale aj celých krajín a národov.
Teda zatiaľ je všetko také pekné, slávnostné, ale je tu nuansa:
Rusko nepotrebuje karneval priateľstva, ale výsledok globálneho významu – odvrátenie novej svetovej vojny v Európe so začiatkom na Ukrajine a poštvaním proti sebe Nemecka a Ruska.
Zatiaľ tento výsledok vyzerá viac ako zázrak, než ako reálne dosiahnuteľný cieľ.

Počas epochy mojej mladosti ZSSR starostlivo podporoval medzinárodné komunistické hnutie v Európe, trpasličie komunistické strany vydržiaval, s veľkými komunistickými stranami v Taliansku a vo Francúzsku budoval dlhodobé vzťahy. Cieľom týchto úsilí bolo víťazstvo socializmu v Európe a na celom svete, hoci v cieľ nikto neveril, ani v ZSSR, ani tým viac v Európe.
Dovolím si vyjadriť takú obavu – nedopadne to s našim mäkkým vplyvom v Európe rovnako?
Budeme vplývať a vplývať a potom nás zničia zvnútra a zlikvidujú, aj napriek celému vplyvu.
Môže Rusko dnes dosiahnuť od Nemecka a Francúzska zrieknutie sa vojny s Ruskom aj napriek nátlaku Anglosasov? Ak môže, tak ako?
Cestou mäkkého, múdreho vplyvu, ekonomických sankcií, neoficiálnej diplomacie, farebnej revolúcie, mediálnych manipulácií, štátneho prevratu – vo vymenovaní nástrojov, ktoré používajú  naši zaoceánski partneri – ZOPA – v Európe a na celom svete, vrátane Ruska a Ukrajiny, môžeme ešte dlho pokračovať.
Od Anglicka Rusko určite nič nedosiahne, а ako je to s veľkými európskymi krajinami alebo aspoň s malými?
Možno od Východnej Európy sa dá niečo dosiahnuť? Napríklad, aby u seba nezriaďovali základne a nestávali sa tak terčmi pre ruské rakety.
Bohužiaľ, v dejinách vzťahov Ruska a Európy epizódy úspešného vplyvu takéhoto merítka zatiaľ neboli.
A celkom holá pravda spočíva v tom, že Anglosasi všetky tieto nástroje vplyvu v Európe majú a Rusko ich nemá.
Teda Rusko musí vytvárať také isté vlastné nástroje a dostávať k moci vlastné strany, vlastných prezidentov a premiérov – alebo vplývať nejako inak, po novom.
To neznamená, že pokúšajúc sa v súčasnosti politicky hrať v Európe sa Rusko správa nesprávne.
Znamená to, že kriticky dôležité je nahmatať v Európe to najhlavnejšie pre Rusko a odložiť nabok druhoradé, pričom v Európe je to neporovnateľne ťažšie než v súčasnej Ukrajine, kde je už aj fašizmus, aj vojna, aj Novorossija. Kde sú jasní nepriatelia.
Zatiaľ čo kto je v Európe priateľ, a kto nepriateľ, kto ani priateľ ani nepriateľ je zložitá otázka...
Čo je hlavnejšie pre Rusko – víťazstvá Národného frontu vo Francúzsku a možné vystúpenie Francúzska z NATO, vystúpenie Grécka z eurozóny e EÚ a možno aj z NATO, víťazstvo krajnej ľavice v Španielsku alebo krajnej pravice v Rakúsku, víťazstvo populistov v Grécku, upevnenie Orbána v Maďarsku alebo čulá proruská propaganda Zemana v Česku?
Je dôležité všetko?
Ale vplývať na všetko a všetkých naraz - to bola osudová chyba svetového komunistického hnutia, ktoré bolo inšpirované myšlienkami Lenina o nevyhnutnosti svetovej revolúcie a pokračovalo to robiť vtedy, keď Leninove myšlienky boli už očividne utopické.
Pracovať so všetkými v Európe sa nepodarí, neexistujú také zdroje a času je tiež málo.
Pokiaľ ide o riešenie otázky veľkej vojny v Európe – tu ide odpočítavanie, možno, už na mesiace, v lepšom prípade jeden-dva roky.
Áno, budeme podporovať všetko progresívne a mierumilovné, ako to predtým robil ZSSR, ale pomôže nám to?
Aby sme nestúpili na tie isté hrable.
Ruská politika v Európe súrne vyžaduje vymedzenie svojich cieľov a priorít s vymedzením časových rámcov.
Musí byť pragmatická a dosahovať konkrétne ciele – v tom sa od Anglosasov ešte máme čo učiť a učiť.
Je potrebná doktrína európskej politiky Ruska, je potrebný nepretržite fungujúci politický mozog pre nepretržité selektovanie toho hlavného medzi druhoradým v Európe. Pretože také sú časy – všetko sa mení nie zo dňa na deň, ale z hodiny na hodinu, niekedy z minúty na minútu.
Prečo teraz sa nijako nezaobídeme bez doktríny? Veď sme žili bez nej a zdá sa, že to šlo.
Pretože náš život, či sa nám to páči alebo nie, to je predovšetkým zápas myšlienok, v ktorom myšlienky veľké a silné víťazia nad myšlienkami malými a slabými.
Anglosasi majú obrovské množstvo myšlienok v súvislosti s Ruskom, vypracovaných stáročiami, základ tohto množstva tvorí veľmi jednoduchá a silná, svojim spôsobom neodškriepiteľná myšlienka – Rusko a Rusov je treba zlikvidovať. Prečo, načo, ako to spraviť – to všetko sa mení a vyvíja, ale myšlienka likvidácie Ruska je nemenná a má práve anglosaský pôvod.
Dnes hlavné myšlienky Anglosasov znejú verejne na plné ústa: Putina odstrániť, Rusko poštvať do vojny s Európou a zároveň zničiť zvnútra. Spraviť s Ruskom všetko to, čo sa robí na Ukrajine.
Na rozdiel od leninskej celosvetovej revolúcie to myšlienky nie sú utopické, ale reálne.
ZSSR najprv poštvali do vojny v Afganistane, potom zničili zvnútra a to bolo nedávno.
Potom likvidovali  Rusko ďalej – likvidovali podľa plánu, ale v pláne nastala chyba.
Na Ukrajine Anglosasi spravili názorný experiment – čo sa dá spraviť s časťou ruského národa, ak tomu nikto nebude brániť.
Experiment, pravdaže, končí, ale nie v náš prospech, jeho výsledky sú obludné, reálne ohrozujú Rusko a celý svet.
Takéto majú Anglosasi silné myšlienky o našej svetlej budúcnosti.

A čo Rusko, aké má myšlienky v súvislosti s Európou?
Aby Európa zrušila sankcie?
To nie je myšlienka, to sa len medveď pokúša zo seba zhodiť psov, ktoré sa naňho zavesili.
A psi sú to európski, zatiaľ čo poľovník USA fajčí obďaleč a smeje sa popod fúz.
Silná je myšlienka zlikvidovať tých, ktorí likvidujú nás a táto myšlienka rýchlo dozrieva, ale pragmaticky na Európu zatiaľ nie je aplikovateľná.
Dnes pod heslami „Európa je naše všetko“ a „Zachráňme seba a Európu pred novou vojnou“ z ruskej strany už pôsobí množstvo rôznych subjektov, štátnych štruktúr, organizácií, fondov – všetko sa zdanlivo robí tak, ako u našich učiteľov, zaoceánskych partnerov – ZOPA.
Všetko sa robí tak isto – ale aj inak.
ZOPA tvrdo, pragmaticky pracujú na výsledku, výsledok dosahujú a predovšetkým preto, pretože výsledok je vyhlásený ako myšlienka, doktrína, vlajka, maják, dominanta. Dostávajú oficiálnu direktívu.
V dôsledku toho, keď sa ZOPA rozhodujú súrne usporiadať prevrat na Ukrajine, tak ho reálne usporadúvajú.
Pričom prachy sa u Yankeeov a okolo nich, pravdaže, tiež tunelujú, privážajú ich niekedy do Kyjeva rovno na europaletách - miliarda na každej, ale spolu s tunelovaním prichádza aj výsledok.
A nielen na Ukrajine, behom postsovietskeho obdobia je to dlhá séria výsledkov USA na základe silných myšlienok – nechcem ZOPU za to chváliť, ale je treba triezvo hodnotiť realitu.
Rozhodli sa podpáliť Juhosláviu – podpálili, rozhodli sa podpáliť arabský svet zvnútra – podpálili. Rozhodli sa podpáliť Ukrajinu – podpálili aj ju.
Na všetkých týchto podpáleniach Amerika zarábala a zarába obrovské peniaze, teda investície ZOPY do týchto akcií sú vysoko rentabilné, je to globálny bežiaci pás prevratov, v ktorom pre Rusko je teraz vyhradené zo strany USA čestné hlavné miesto.

Rovnaké silné myšlienky sa musí naučiť generovať a realizovať aj Rusko.
A ak sa nenaučí, zlikvidujú nás, je to iba otázka času, a ukáže sa, že starý Zbigniew Brzezinski mal pravdu so svojim poetickým: „Dlho bude trvať agónia tohto najnepokornejšieho národa.“

Existujú dva slávne výroky.
„Myšlienky sa stávajú silou, keď ovládnu masy.“
A druhý, menej patetický: „Myšlienka, hodená masám, je ako dievča, hodené pluku.“
Osobne som presvedčený: myšlienka, to je vždy sila, pričom čím je myšlienka silnejšia, tým je táto sila väčšia.
Či ovládla masy, alebo nie, či ju hodili pluku alebo kdesi potajomky držia.

Existuje myšlienka – nepripustiť novú svetovú vojnu v Európe. Je to veľmi silná myšlienka, s ňou aj treba pracovať v Európe podľa plánu.
A tento plán musí generovať vrchná moc Ruska a ona ho musí aj kontrolovať.

Inak to bude ako vždy – množstvo subjektov procesu „Európa je naše všetko, pomilujme ju všetci spolu a naraz“ bude mať desiatky chápaní toho, ako presne je treba na Európu správne vplývať, koho milovať a v akej podobe, budú stovky projektov a more ambícií na tému využitia zdrojov na ich realizáciu, budú striekať fontány entuziazmu a energie…
А medzičasom Východnú Európu Yankeeovia pomaly, ale isto, podľa plánu ženu do vojny na Ukrajine.
A my budeme búrlivo oslavovať to, že Miloš Zeman určite príde do Moskvy na slávnostnú prehliadku ako svoje historické víťazstvo.
Áno, pravdaže, príde, to je výborné, skvelé, Zeman je jasný a transparentný, miluje Rusko aj úprimne aj vypočítavo, chce, aby ho znovu zvolili za prezidenta, a tak opakuje model správania „euroskeptika“ Klausa: všetci politici sú zlí, ale on je dobrý, spravodlivý, samostatný.
Pričom Kluasov euroskepticizmus nikdy na nič nevplýval, okrem jeho desaťročného zotrvávania na poste hlavy štátu.
Ale to hlavné pre Rusko v Česku bolo a je – aby sa tam neobjavili základne NATO, ktoré sa môžu stať detonátorom a zámienkou pre vojnu, na vťahovanie Nemecka do vojny s Ruskom.
Zeman je dôležitý pre toto najhlavnejšie?
Veľmi dôležitý, Zeman je populárny, dobrý, všetko hovorí správne, určite vystúpi proti základniam, NATO, ale postačí to?
Asi nepostačí.
Vystúpia ešte českí komunisti, možno to spolu so Zemanom zvládnu?
Nie, nezvládnu.
To znamená, že je treba rozmýšľať a učiť sa od našich nepriateľov-učiteľov, ako sa Peter I. učil od Švédov.
Naši nepriatelia si vyberajú bod, kde použijú silu – a používajú túto silu. A pôsobia zatiaľ prevažne úspešne.
Proces mäkkého  vplyvu má dve zložky.
Prvá – vytvoriť projekt a vyhradiť naň prostriedky – táto časť je vždy viac alebo menej úspešná.
Druhá zložka – dosiahnuť stanovený cieľ – spôsobuje zvyčajne oveľa viac ťažkostí, obzvlášť ak sa tento cieľ nepomenuje alebo pomenuje neúprimne, nepresne, lživo alebo ak tento cieľ vôbec chýba a existuje iba banálne tunelovanie prostriedkov.

Zopakujem, podobná situácia bola v roku 2004, zachraňovali sme všetci Ukrajinu, ale ktovie prečo nezachránili, aj napriek všetkým kartám a tromfom v rukách. Aj napriek tomu, že pozícia Ruska na Ukrajine v tom čase bola neporovnateľne silnejšia, než pozícia Ruska v Európe dnes.
Všetko sme mali v rukách, všetko pod kontrolou – a slávnostne sme zbabrali na Ukrajine všetko, čo sa dalo zbabrať a dokonca ešte oveľa viac.
Ak máme byť úprimní a čestní, zatiaľ je úspech mäkkého vplyvu Ruska v Európe veľmi neistý – tomuto vplyvu chýba jasný cieľ a smerovanie.
Kedy, ako, na koho vplývať a aký je cieľ, myšlienka.
Zopakujem, ako takýto cieľ a myšlienku vidím nepripustiť novú svetovú vojnu v Európe.
Tomu je potrebné prispôsobiť všetko ostatné.
Môže sa to podariť ako zázrak a robiť zázraky Rusi vedia.
Ale čo, ak zázrak nebude?

Úspech je možný, ak sa zo strany Ruska objaví koncentrovaná, uvedomelá  a železná vôľa, prinajmenšom rovnakej sily ako vôľa Anglosasov a ešte silnejšia.

A ak sa to stane včas. 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |