Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Scenáre budúceho rozdelenia Ukrajiny - 1. časť - chelemendik.sk

 

Scenáre budúceho rozdelenia Ukrajiny - 1. časť

2020-01-14  (06:34)

 -  Scenáre budúceho rozdelenia Ukrajiny - 1. časť

9.10.2014

 

Zápas o Ukrajinu vrcholí a navonok všetko vyzerá „slušne“ – nezávislá Ukrajina bola napadnutá divokými barbarmi z Ruska a s pomocou civilizovaného Západu sa snaží ubrániť si svoju suverenitu. V skutočnosti v krajine zúri občianska vojna, umierajú ľudia, jedna časť obyvateľstva sa nechcela podriadiť kyjevskej vláde a povstala a vláda sa snaží vojenskou cestou povstanie potlačiť.

Ukrajina sa stala arénou zápasu dvoch tendencií v rozvoji súčasného sveta. Na jednej strane stoja Spojené štáty americké spolu s Európskou úniou, ktoré sa snažia zachovať si svoju politickú, ekonomickú a vojenskú hegemóniu. Na druhej strane je Rusko, ktoré sa snaží o mnohopolárny svet a zachovanie svojbytnosti krajín a národov.

V danej fáze je Ukrajina kľúčovým prvkom v tomto zápase. Hoci na začiatku nebola subjektom medzinárodnej politiky, s príchodom pučistov sa definitívne zmenila na bábku USA v globálnom konflikte s Ruskom.

Za akýmikoľvek činmi dvoch proti sebe stojacich strán vždy stoja konkrétne záujmy, ktoré každá strana sleduje. Preto pri analýze situácie na Ukrajine a hodnotení možných scenárov vývoja situácie je nutné predovšetkým určiť elitné skupiny, ktoré ovplyvňujú konflikt v krajine a záujmy, ktoré sledujú.


Záujmy hlavných hráčov
 

Hlavnými hráčmi na poli ukrajinského konfliktu sú USA, EÚ, Rusko a elitné skupiny Ukrajiny. Ukrajinské obyvateľstvo sa neoplatí skúmať ako silu, ktorá by ovplyvňovala tento proces, pretože aj pri národnom povstaní ich budú vonkajší hráči riadiť tým smerom, aký potrebujú.

Aké záujmy sledujú hlavní hráči?


USA

Vytvoriť z Ukrajiny štát nepriateľský voči Rusku, podnecovanie ozbrojeného konfliktu na ruských hraniciach, zaťahovanie ozbrojených síl Ruska do konfliktu, priblíženie základní NATO k ruským hraniciam, nastolenie bábkového režimu v Kyjeve, oslabenie ekonomík USA a Ruska v dôsledku ekonomických sankcií.


Oslabenie Ruska ako konkurenta v eurázijskom priestore, odtrhnutie Ukrajiny od Ruska, likvidácia ekonomického potenciálu Ukrajiny, ovládnutie ukrajinského trhu, využívanie ukrajinských zdrojov (černozem, uhlie, ruda).


Rusko

Udržanie Ukrajiny v svojom geopolitickom priestore v konfrontácii so Západom, oddialenie základní NATO od svojich hraníc, nastolenie v Kyjeve lojálneho režimu, obnovenie spoločného ekonomického priestoru, návrat ukrajinského národa do ruského kultúrno-civilizačného priestoru.


Ukrajinské elity

Zachovanie moci nacionálno-oligarchistického režimu s cieľom ďalšieho oslabovania národa a krajiny, odchod pod euroatlantický dáždnik  ako ochrana pred imperiálnymi ambíciami Ruska, vystúpenie z ruského kultúrno-civlizačného priestoru, zachovanie územia štátu v jestvujúcich hraniciach, aby sa vylúčil domino efekt pri začiatku rozpadu.

Ako vidieť záujmy ukrajinskej spoločnosti sa nechystá ochraňovať nikto. Ukrajinská elita, ktorá sa stala bábkou v rukách USA, je zatiaľ schopná udržiavať krajinu pred všeobecným chaosom a národnou vzburou, ktorý pri ekonomickom krachu a vojenských porážkach nutne príde. Žiadna zo strán si nekladie úlohu zabezpečiť vznik efektívneho štátu, ktorý by zabezpečil životnú úroveň obyvateľstva. Všetci bojujú za svoje záujmy a snažia sa ich realizovať na účet prehry opačnej strany.

Všetky peripetie konfliktu, ktorý trvá už takmer rok ukázali, že o osude Ukrajiny rozhodnú dvaja hráči – Rusko a USA. Pritom sa budú maximálne snažiť dosiahnuť iba svoje záujmy. Ukrajinská elita v dôsledku svojej politickej impotentnosti nie je samostatným hráčom a EÚ zase nedokáže seriózne odporovať ekonomickému a vojenskému diktátu USA. Ani vedenia Doneckej národnej republiky (DNR) a Luhanskej národnej republiky (LNR) nie sú samostatnými hráčmi. V prvej fáze povstania sa nachádzali pod kontrolou donbaských oligarchov Achmetova a Jefremova a teraz sú podriadené vplyvu Rusku.

USA, ktoré dosiahli seriózny úspech pri uskutočnení štátneho prevratu na Ukrajine a doviedli svoje bábky s pomocou EÚ k moci, začali proces búrlivej ekonomickej  a politickej integrácie Ukrajiny do štruktúr EÚ na základe práva chudobného príbuzného, a vojenskú integráciu do NATO oddialili do budúcnosti.

Rusko okamžite odpovedalo návratom Krymu a na Donbase sa začalo povstanie, ktoré bolo spočiatku riadené oligarchami, no neskôr sa vymklo spod kontroly a nakoniec vyústilo do vyhlásenia DNR a LNR.

Porošenkov režim poslušne plniac americké príkazy eskalovať konflikt, sa snažil vojenskou cestou vyčistiť Donbas. Utrpel však obrovské straty a bol nútený pristúpiť k rokovaniam s opolčencami. Po neúspechu bleskovej vojny sa kyjevská vláda a USA snažia obviniť zo všetkého Rusko, veľmi dobre si uvedomujúc, že bez jeho podpory by povstanie bolo rýchlo potlačené.

Rusko poskytuje nielen humanitárnu pomoc, ale určite poskytuje aj vojenskú techniku, muníciu a špecialistov. Táto pomoc je však dávkovaná a tak nedáva opolčencom možnosť definitívne zvíťaziť.

Príčin na to je viac: absencia  jednotného názoru na spôsob vyriešenia konfliktu v ruskom vedení; absencia autoritatívnych politických lídrov na Donbase a jednotného velenia; partizánčina vo vojenskom vedení republík; pre Rusko nečakane tvrdá reakcia Západu na jeho podporu opolčencov; neprijatie opolčencami paliatívnych dohôd s Kyjevom. 


Geopolitickí hráči vyhlasujú nezasahovanie, ale pritom z rôznych dôvodov robia všetko pre to, aby konflikt pretiahli, snažia sa realizovať svoje záujmy a príliš sa nezaujímajú na názory a problémy ukrajinskej spoločnosti. Teraz sa všetko skoncentrovalo na Donbase, ktorý sa stal kryštalizačným miestom krízy a ako sa vyvinú ďalšie udalosti, to sa bude odvíjať práve tu. Vyriešenie krízy v jeho súčasnej podobe „osobitného štatútu DNR a LNR“ nie je výhodné pre nikoho. Hlavní hráči nedosiahli stanovené ciele a tak sa čaká na ďalšie kolo zápasu o Ukrajinu.

Už teraz je jasné, že dosiahnuť  úplnú realizáciu vlastných záujmov sa nepodarí ani jednej strane, pretože tu existuje tvrdý konflikt vzájomne sa vylučujúcich záujmov dvoch silných hráčov, ktorí nedovolia jeden druhému dostať všetko. V súvislosti s tým, existujú rôzne scenáre konfliktu a ďalšieho osudu ukrajinského štátu.


Podrobnejšie o týchto  scenároch povieme v druhej časti článku.

Zdroj: Km.ru

 


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |