Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Rumunsko a stratégia tlaku USA a NATO na východ - chelemendik.sk

 

Rumunsko a stratégia tlaku USA a NATO na východ

2020-02-25  (07:51)

 -  Rumunsko a stratégia tlaku USA a NATO na východ


Posledné správy o amerických plánoch rozmiestniť v Rumunsku prvky  globálnej protiraketovej obrany USA (20 protiraketových striel, ako upresnil 27. februára rumunský minister) svedčia nielen o pokračovaní kurzu Busha mladšieho a Obamu, ale aj o stálom strategickom význame rumunského nástupného priestoru, ktorý vysoko ocenil ešte Hitler a Antonescu.


Štrnásteho augusta 1941 Hitler v liste rumunskému diktátorovi vymedzil hlavné ciele strategického útoku v severnej časti Čierneho mora: Obsadenie Krymu a nastolenie kontroly nad územiami „medzi Dnestrom a Dneprom“. Podľa odborníkov aj na začiatku 21. storočia - keď tradičný úmysel západného sveta „expanzie“ na východ neuskutočňujú Germáni, ale Anglosasi - prvoradým cieľom územnej expanzie stále zostáva Krym. „Práve tento región,“ píše Vladimír Dergačov, ukrajinský analytik, ktorý sa zaoberá geopolitickými otázkami, „vystupuje ako najdôležitejší geopolitický uzol nielen vo východnej Európe a Čiernomorí, ale aj v Eurázii, spolu s Balkánom  a Afganistanom... Projekt zákona, schválený americkým Kongresom v marci 2007 o rozšírení NATO, umožňuje transformovať Sevastopoľ na americkú základňu NATO už v roku 2012, a nie v roku 2017, keď sa oficiálne skončí platnosť  zmluvy s Ruskom o prenájme. V súlade s geopolitickou logikou, po tom ako USA porušili „demokratické hodnoty“ na Balkáne a v Afganistane, ďalším protektorátom jedinej superveľmoci v európskom svete sa má stať Krym“.


Pokiaľ ide o územie „medzi Dnestrom a Dneprom“ spomeňme si, ako hitlerovské Nemecko spolu s jeho rumunským spojencom „expandujúci“ počas bleskovej vojny na východ, okupovali časť súčasného Moldavska a časť Odesskej, Nikolajevskej a Vinickej oblasti Ukrajiny. Pripomeňme, ako Hitler navrhoval premenovať Odessu na Antonescu. Pripomeňme, ako na okupovanom moldavskom a ukrajinskom území v kvázištáte „Transnistria“, ktorý vznikol na Hitlerov príkaz a bol odovzdaný do spravovania Rumunom, za niekoľko mesiacov bolo zlikvidovaných približne 200-tisíc Židov a Slovanov z Besarábie a Severnej Bukoviny.
Nie sú to azda spomienky na časy grandióznej „čistky“ územia od neárijských prvkov, ktoré nútia rumunských politikov, počínajúc od roku 1991, opakovať to, že neuznávajú hranice s Moldavskom a rumunský parlament – vyhlásiť Severnú Bukovinu (Černovická oblasť Ukrajiny) a niektoré časti Odesskej oblasti za „rumunské územia“?  Odvážila by sa Bukurešť demonštratívne popierať medzinárodné zmluvy a dohody, vrátane Záverečného aktu o bezpečnosti v Európe 1975, rozhodnutia z Jalty a Postupimi a mnoho iných, ak by za chrbtom necítila podporu „jedinej veľmoci“?


Geografiu rozmiestnenia týchto amerických vojenských objektov svojho času okomentoval bývalý veliteľ Južnej skupiny vojsk Varšavskej zmluvy, do ktorej až do rozpadu Varšavskej zmluvy patrilo aj Rumunsko, generál-nadporučík Alfréd Gaponenko: „americké vojenské lietadlá môžu odtiaľ  dosiahnuť akýkoľvek bod na tzv. „oblúku nestabilnosti“, ktorý, podľa Pentagónu, prechádza cez Blízky východ a Strednú Áziu. Zaujímavé je, že Spojené štáty už v tejto oblasti majú vojenské základne – v Turecku, Afganistane, Izraeli, Kuvajte, Iraku a v Kirgizsku. Takže základne v Rumunsku môžu byť určené na iné ciele. Všetky tieto objekty sa stanú opornými bodmi americkej armády a umožnia nastoliť nadvládu nad východnou Európou, Blízkym východom a Zakaukazskom...


Vzniká dojem, že Washington obkľučuje Rusko, maximálne približujúc svoje mobilné bojové jednotky k hraniciam SNŠ. Z vojenskej základne Mihail Kogalniceanu sa dá ľahko letecky zaútočiť, na lodiach americkej námornej flotily prepravovať pozemné vojská cez Čierne more. Nie je vylúčené, že americké vojenské základne v Rumunsku zohrajú svoju úlohu pri vytláčaní Čiernomorskej flotily zo Sevastopoľu.  Tým, že Pentagón má vojenskú základňu na brehu Čierneho mora, dostáva možnosť kontrolovať situáciu  v Čiernomorskej oblasti a najmä prielivy Bospor a Dardanely. Konstanca je zase kľúčom k Dunaju, ktorý sa môže stať najdôležitejšou tepnou pre transport kaspickej a rumunskej ropy do európskych štátov. Kontrolovať Dunaj, sa rovná kontrolovať Európu.


Tento komentár vznikol v roku 2007, ale aj dnes sa k nemu dá iba málo čo dodať. Iba ak jeden fakt, ktorý sa v médiách často nespomína. Fakt dosť závažný. Ešte na jar roku 2004 ministerstvo obrany Rumunska podpísalo zmluvu a americkou spoločnosťou Northrop Grumman o „súrnych dodávkach“ nejakého zariadenia do Rumunska. Charakter zariadenia sa neupresňuje. Význam uvedeného faktu spočíva v tom, že v lodeniciach Northrop Grumman vznikala atómová ponorková flotila USA. Uvedená spoločnosť aj teraz vyrába technické zariadenia amerických ponoriek, vrátane atómových reaktorov. „Najmodrejšie na svete“ Čierne more sa pripravuje prijať hostí. Alebo pánov?


Zdroj: fondsk.ru

chelemendik.sk


Ruské knihy

 


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |