Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Proces oslabenia pozícií USA vo svete pokračuje - chelemendik.sk

 

Proces oslabenia pozícií USA vo svete pokračuje

2019-11-30  (10:39)

 -  Proces oslabenia pozícií USA vo svete pokračuje

Dom, ktorý postavil strýko Sam, má čoraz viac trhlín

Proces oslabenia pozícií USA vo svete pokračuje. Dom, ktorý postavil strýko Sam má čoraz viac trhlín.
Strata dôvery európskych spojencov k americkému Veľkému Bratovi sa začali odhaleniami Bradleyho Manninga, ktoré poskytli živnú pôdu pre WikiLeaks. Ďalší úder uštedril Edward Snowden. Následne Nemecko anulovalo dohodu o spravodajskej činnosti, ktorú uzavrela s USA a Veľkou Britániou ešte v období studenej vojny. Neprípustnosť takýchto praktík vo vzťahu k spojencom oznámila Angela Merkelová, ktorej telefón NSA odpočúvala od roku 2002. Obama sa ako prezident veľmoci ocitol vo veľmi  chúlostivej situácii a bol nútený vyhlásiť, že o odpočúvaní nemeckej kancelárky nevedel. Nemecké médiá neskôr túto otázku definitívne uviedli na pravú mieru: príkaz na odpočúvanie telefonických rozhovorov Merkelovej dal práve Obama.
Výsledkom toho Európa už odmietla Spojeným štátom  poskytnúť prístup k finančnej báze údajov SWIFT, ktorá sa nachádza vo Švajčiarsku a obsahuje informácie o miliardách transakcií po celom svete. Poslanci Europaralmentu sa rozhodli pre tento krok ešte koncom októbra. Na podporu rozhodnutia o zastavení prístupu k báze dát hlasovalo 280 poslancov Europarlamentu.
Okrem toho Europarlament chce zakázať veľkým spoločnostiam poskytovať osobné údaje občanov Únie orgánom  iných štátov. Poslanci vypracovali dodatok k zákonu o osobných údajoch. Podľa neho, veľké spoločnosti, také ako Google alebo Yahoo, si budú musieť pýtať dovolenie orgánov EÚ o odovzdaní informácií a užívateľoch v USA.
Nedávno šéfka nemeckého ministerstva spravodlivosti Sabine Leutheusser-Schnarrenberge vo vysielaní rádia Detschlandfunk povedala: „V prípade, že sa naše podozrenia potvrdia a bude podané trestné oznámenie, nemecká Federálna prokuratúra bude musieť rozpracovať otázku výsluchu Edwarda Snowdena ako svedka“. Podľa ministerky EÚ bude musieť pozastaviť platnosť dohody medzi EÚ a USA, týkajúcu sa  sledovania financovania  teroristickej činnosti. „Obamove ospravedlnenia nestačia. Podľa môjho názoru je rozhodujúce toto: či môžu Američania bez akýchkoľvek obmedzení zmeniť svoju politiku zhromažďovania informácií, alebo nie“.
Ďalším dôsledkom, ktorý USA zanechalo Snowdenovo odhalenie, bolo rozhodnutie 28 členských štátov EÚ nariadiť nemeckej kancelárke a francúzskemu prezidentovi prerokovať problém s odpočúvaním s Obamovou administratívou, aby sa dospelo k obojstrannému vymedzeniu hraníc toho, čo sa môže v činnosti rozviedok. Túto iniciatívu podporil aj britský premiér David Cameron, napriek „špecifickým vzťahom“ Britov so Spojenými štátmi americkými.
Ak vezmeme do úvahy fakt, že  súčasné Snowdenove odhalenia možno nie sú posledné, potom môžeme skonštatovať, že predošlá harmónia vo vzťahoch medzi USA a Európou  sa postupne vyparuje.  Americká špionáž  spojencov znamenala silný úder pre atlantické partnerstvo. Najväčšiu rozhodnosť v tom prejavil Berlín – a to i napriek silnej proamerickej loby v Nemecku.
Paralelne s tým sa oslabuje aj vplyv USA na Blízkom východe, Neúspešná politika Washingtonu vyriešiť sýrsku otázku pomocou vojenskej sily nedovolila Barackovi Obamovi výrazne  ovplyvniť G20 v Sankt Peterburgu. Veci sa neobmedzili iba na Sýriu. Spojené štáty bili nútené revidovať základy celej svojej politiky na Blízkom východe a začať zmiešavať akcenty spolupráce s despotickými režimami Zálivu  smerom k rozvoju vzťahov s Iránom. Na tento manéver Washingtonu prudko reagoval Er-Rijád, pohroziac tým, že prehodnotí vzťahy s USA. Teherán sa očividne neponáhľa prijať americké pravidlá hry. Trhliny vznikli aj vo vzťahoch s takými blízkovýchodnými spojencami ako Saudská Arábia a Katar.
Súčasne sa blíži odchod USA z Afganistanu. V Kirgizsku Američanov požiadali opustiť základňu Manas.
Stále ťažšie sa USA darí zachovať si svoj vplyv v Latinskej Amerike. Ak sa Brazílii podarí udržať si  stabilné tempo ekonomického rastu, bude mať rovnaké postavenie v Latinskej Amerike ako Nemecko, v Európe. Silnejú aj ekonomické a vojensko-politické vzťahy Brazílie a iných veľkých latinskoamerických krajín s Ruskom a Čínou.
Bez následkov pre zahraničnú politiku USA nezostala ani rozpočtová kríza. Rastie vedomie, že hromadný štátny dlh USA, ako zdôrazňuje profesor Valentin Katasonov, predstavuje „hrozbu stabilnosti svetovej ekonomiky“.
Závery domácej a zahraničnej  politiky USA v roku 2013 neveštia Washingtonu nič potešujúce. Dom, ktorý postavil strýko Sam, začína mať vážne trhliny: rastie konfliktnosť vzťahov s väčšinou amerických spojencov; zužujú sa možnosti vojenského zásahu USA bez mandátu OSN v situáciách medzinárodných kríz; ekonomika USA vybudovaná na ničím nekrytom doláre,  sa začína chápať ako hrozba pre svetovú ekonomiku. Silnejú protesty v samotných Spojených štátoch, v mnohých veľkých amerických mestách vznikajú celé enklávy, v ktorých v podstate už nefunguje zákonná moc; množia sa náznaky rozkolov v amerických vládnych kruhoch...
Nesvedčí to azda všetko o tom, že onedlho budeme svedkami konca projektu Pax Americana?

Zdroj: Fondsk.ru 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |