Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Predaj elektrární bol dobrý - chelemendik.sk

 

Predaj elektrární bol dobrý

2020-09-27  (00:06)

 -  Predaj elektrární bol dobrý

Ficova vláda: Dzurindov predaj elektrární bol dobrý

 

 

 

Vláda Roberta Fica ide poprieť vlastné protiprivatizačné výroky. Napriek tomu, že kabinet roky označoval predaj rodinného striebra Slovenských elektrární za minulej vlády za škandalózny, teraz ide danú privatizáciu dokončiť bez sľubovaných doplatkov ku kúpnej cene .
Za predaj Slovenských elektrární nebude doplácať ani taliansky investor Enel ani slovenská vláda.

Minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek (Smer) navrhuje vláde, aby predaj uzavrela do polovice novembra. Pôvodná cena za 66 percent akcií elektrární sa podľa Jahnátka už meniť nebude. Dzurindova vláda v roku 2006 od talianskeho Enelu získala za predaj 66 percent akcií podniku 839 miliónov eur (vo vtedajšom kurze 31,4 miliardy korún).

Minister Jahnátek, ako aj premiér Fico pritom v auguste 2006 Dzurindovu cenu za elektrárne zosmiešňovali ako nízku.

Cena za elektrárne
839 miliónov eur zaplatil v roku 2006 za 66 % akcií elektrární taliansky Enel
17 miliárd korún požadoval od Enelu doplatiť Ján Slota
8,9 miliardy korún naspäť chcel od vlády Enel

"Predchádzajúca vláda predala Enelu elektrárne za cenu jedného jadrového reaktora," opakovali vtedy svorne Fico aj Jahnátek. Elektrárne vlastnia štyri jadrové reaktory a niekoľko tepelných a vodných elektrární. Minister dal ponuku Enelu, že vláda elektrárne odkúpi späť za rovnakú cenu, čo Taliani odmietli.

Prečo teraz ide vláda cenu za elektrárne potvrdiť, v piatok Jahnátek ani Fico nevysvetlili. Na otázky Pravdy ich tlačové oddelenia neodpovedali. Vláda pritom mala možnosť podobne ako Enel cenu za akcie elektrární pripomienkovať. Na to, aby Taliani za podnik priplatili, tlačil posledné tri roky aj líder SNS Ján Slota. "Enel by mal doplatiť ešte 17 miliárd korún," povedal Slota vlani vo februári.

Slota pritom vychádzal z výpočtov Fondu národného majetku, ktorý vedie nominant SNS Peter Šimko. Líder SNS vyhlasoval, že Taliani chcú, aby cena zostala nezmenená. "Chcem zdôrazniť, že určite nielen ja, ale ani ostatní predstavitelia vládnej koalície v žiadnom prípade nebudú súhlasiť s takýmto riešením ," zdôrazňoval vtedy Slota.

Taliani mali však vlastné analýzy, ktoré hovorili o opaku. Podľa nich Ficova vláda mala zo zaplatenej privatizačnej ceny ešte vrátiť investorovi späť 8,9 miliardy korún. Obe strany spomínanými vlastnými výpočtami napadli nezávislý audit, ktorý na základe privatizačných dokumentov robila spoločnosť Deloitte & Touche. Audit skonštatoval, že štát má Enelu vrátiť 2,4 miliardy korún.

Spor o cenu sa týkal toho, ako sa zmenila hodnota elektrární od januára 2004, keď Enel pripravoval cenovú ponuku, do apríla 2006, keď Taliani podnik preberali. Dokazovala sa napríklad výška rezerv na nakladanie s vyhoretým jadrovým palivom. Jahnátkovo riešenie hovorí, že hodnota podniku sa od januára 2004 do apríla 2006 nezmenila, čo je podľa ekonómov nepravdepodobné. Vládnymi stranami ovládaný fond pôvodne naznačoval, že sa bude o cenu za elektrárne s Enelom súdiť. Ministerstvo však chce teraz predaj uzavrieť bez zmeny ceny.

Rezort pritom v najnovšom návrhu poukazuje na to, že v prípade dohody si elektrárne nebudú nárokovať od štátu zaplatenie 113 miliónov eur (3,4 mld. Sk). Ide o sumu, ktorú štát dlhuje elektrárňam za to, že prispeli na výstavbu Vodnej elektrárne Gabčíkovo. Vodné dielo má už v majetku štát. Dzurindova vláda sa pri privatizácii elektrární zaviazala, že sumu elektrárňam vráti. Vyrovnanie Ficov kabinet pripravil, ale napokon nevykonal.

Vyjadrenia k privatizačnej cene za elektrárne
apríl 2006 Robert Fico: "Dzurindova vláda predala 66 percent akcií Slovenských elektrární talianskemu Enelu za 839 miliónov eur (31,4 miliardy korún)."
august 2006 Robert Fico: "Predchádzajúca vláda predala Enelu elektrárne za cenu jedného jadrového reaktora."
november 2006 Robert Fico: "Otázka znie, čo motivovalo predstaviteľov slovenskej vlády, osobitne pána Mikloša a ďalších ľudí, že sa takto správali pri privatizácii Slovenských elektrární."
február 2008 Ján Slota: „Enel by mal doplatiť ešte 17 miliárd korún."
október 2009

"Zmluvné strany sa dohodli, že kúpna cena pri uzavretí vo výške 839 miliónov eur je konečná. Žiadna zo zmluvných strán nie je povinná uhradiť druhej strane dodatočnú platbu ako úpravu kúpnej ceny.“ -Uvádza to najnovší návrh o skončení privatizácie elektrární, ktorý predkladá minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek (Smer) na rokovanie vlády."

 

pravda.sk


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |