Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Po Európe sa potuluje prízrak roku 1968 - Prečo Európania hľadajú alternatívu ekonomického systému EÚ? - 2. časť - chelemendik.sk

 

Po Európe sa potuluje prízrak roku 1968 - Prečo Európania hľadajú alternatívu ekonomického systému EÚ? - 2. časť

2020-09-19  (08:04)

 -  Po Európe sa potuluje prízrak roku 1968 - Prečo Európania hľadajú alternatívu ekonomického systému EÚ? - 2. časť


Andrej Polunin

Skúma ruské vedenie možnosť takéhoto zväzku?
— Snažíme sa zatiaľ udržiavať priateľské vzťahy s Bruselom. Dávame eurobyrokracii primitívne signály: sme takí, ako vy. Aj my sme pripravení prepúšťať lekárov a učiteľov. Nepotrebujeme reštriktívnu ekonomiku, ale realizujeme ju rovnako nemilosrdne, ako to robíte vy v Španielsku a Grécku.
Tieto znaky však nikoho neoklamú. Európskej špičke je jasné, že Rusko, dokonca aj v svojej súčasnej podobe —  veľmi oklieštenej a oslabenej v porovnaní so Sovietskym zväzom — predstavuje hrozbu.
Rusko nie je pre Brusel strašné samo o sebe. Práve naopak, eurobyrokracia sa cíti veľmi suverénne, keď zápasí s ruskými elitami. Cíti sa ale veľmi neisto, keď má dočinenia s európskou spoločnosťou, ktorá je hlboko nespokojná s tým, čo sa deje.
Táto nespokojnosť je zatiaľ nejasná, nezrozumiteľná, pokým sa nebude realizovať potenciál tejto nespokojnosti. Ale to, že nezostane bez následkov, je nesporné. Rovnako ako je nesporné, že spoločenské hnutia proti neoliberalizmu budú najdôležitejším faktorom zmien v Európe.
— Ako rýchlo sa môžu tieto hnutia zmeniť na deštruktívne pre Európu?
— Ťažko povedať, ako efektívne môže európska ľavica aj pravica efektívne stáť v opozícii voči eurobyrokracii. Zopakujem: problém je v tom, že nemajú jasný program činnosti.
Napríklad, príchod k moci nacionalistov v Maďarsku, kriticky naladených voči EÚ, neviedol k veľkým zmenám. Maďarsko zostáva v EÚ aj preto, lebo nemá kam ísť.
Preto perspektíva zmien v Európe priamo závisí od toho, čo sa bude diať v Rusku. Ruská elita zatiaľ hlboko pohŕda tými spoločenskými silami v EÚ, ktoré by mohli byť postupnými spojencami ruského štátu.
Úlohy, ktoré stoja pred Ruskom a  európskymi štátmi ako je Grécko, Bulharsko, Maďarsko sú približne rovnaké: reindustrializácia, priemyselná obnova, ochrana  a obnova sociálneho štátu. Tvorí to prirodzenú spoločenskú bázu pre vznik spoločného frontu a úzkej spolupráce.
Zatiaľ však neexistujú ani náznaky tohto frontu, ani reálne zblíženie. Potrvá tak zrejme dovtedy, pokým v Rusku nedôjde ku globálnym zmenám.
„Historické analógie medzi súčasnou situáciou v EÚ a situáciou v starej Európe v šesťdesiatych rokoch nie sú celkom presné,“ hovorí zástupkyňa riaditeľa Ruského inštitútu pre strategické výskumy Tamara Guzenková.
— Koncom šesťdesiatych a začiatkom sedemdesiatych rokov bol zápas komunizmu  a antikomunizmu veľmi silný. Na jednej strane ZSSR so všetkými jeho satelitmi, na druhej strane Západ. Treba si však uvedomiť. V tomto období krajiny starej Európy mali na európskom kontinente oveľa väčší vplyv a samostatnosť než dnes.
Teraz, čokoľvek by Tusk a iné európski lídri hovorili, stará Európa spolu s krajinami, ktoré vstúpili do EÚ po rozpade socialistického bloku, je do veľkej miery satelitom USA. Z tohto hľadiska, procesy, ktoré sa dejú v Európe, sú vyvolané nielen vnútornými, imanentnými  príčinami. Tusk,  podľa môjho názoru, pretvaruje a chce sa očistiť od svojej historickej viny – nie viny osobnej, ani personálnej, ale elitnej, skupinovej, korporatívnej.
V skutočnosti Poľsko a pobaltské krajiny boli tými hlavnými, mladými a agresívnymi sprievodcami záujmov USA na európskom kontinente. Teraz je absolútne jasné, že  politika, realizovaná dve desaťročia, priviedla EÚ do slepej uličky. Ukázalo sa, že politika protirečí hlbinným náladám  sociálnym náladám v európskych štátoch. Jednoducho v Grécku, tieto protirečenia vystúpili tak výrazne a v iných krajinách majú nejasné črty.
— Naozaj môže v Európe vzniknúť „výbušná zmes“, spojenectvo medzi pravicovými a ľavicovými radikálmi, o ktorej hovoril Tusk?
— Sotva. Ľavicové nálady v,  Európe sú, podľa môjho názoru, dosť potlačené. Reč  je o výbuchu pravoradikálnych nálad. Vyvolané sú, opakujem to súčasných , politikou súčasných európskych elít.
Táto politika spočívala v tom, že elita absolútne poslušne a pokorne realizovala globalistické projekty, spojené s transatlantickými štruktúrami, ktoré kontrolovali Američania.
EÚ sa nakoniec ocitla pri rozbitom koryte. Plány, ktoré boli pred pätnástimi rokmi sa nerealizovali. Navyše, do popredia vystúpili protirečenia medzi podstatou, zmyslom, záujmami národného štátu a národnej politiky na jednej strane a globálnej politiky na druhej strane.
Európska pravica, napríklad Marine Le Penová, sa ukázali antitézou toho, čo realizoval sám Tusk. Preto jeho pokusy uvažovať nahlas o abstraktných protirečeniach, ktoré budú vznikať vnútri EÚ, je do veľkej miery uvedomenie si vlastnej porážky.
 — Má Tusk pravdu, keď hovorí, že Rusko je pre EÚ hrozbou, aj keď nie hlavnou?
—  Rusko nepredstavuje pre Západ hrozbu. Práve sankcie napríklad ukázali, že Rusko nielen nie je hrozbou pre západný systém, ale je jeho neoddeliteľnou súčasťou.
Od 90. rokov Rusko bolo zapojené do všetkých globálnych procesov – finančných a ekonomických – ktoré sa v tom čase rozvíjali. Súčasťou tohto spoločného globálneho systému Rusko zostáva doteraz.
Jednoducho teraz, keď sa USA usilujú obnoviť NATO, je pre Európanov výhodné vykrikovať na každom kroku, že Rusko je nepriateľ. Len čo sa ale konjunktúra zmení, keď sa u nás a EÚ objavia spoločné záujmy, napríklad proti Číne, Rusko sa  okamžite zmení na partnera a strategického spojenca...

vz.ru


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |