Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
PRISM - americké spravodajské služby mali unikátnu možnosť zostavovať detailné portréty prakticky každého človeka - chelemendik.sk

 

PRISM - americké spravodajské služby mali unikátnu možnosť zostavovať detailné portréty prakticky každého človeka

2020-09-20  (00:41)

 -   PRISM -  americké spravodajské služby mali unikátnu možnosť zostavovať detailné portréty prakticky každého človekaŠkandál, ktorý vypukol 7. júna 2013 v súvislosti so zverejnením informácií v americkom denníku The Washington Post a britskom The Guardian, má potenciál poškodiť Spojené štáty americké oveľa viac než aféra okolo Wikileaks. Ak v prípade Juliana Assangea boli odhalené tajomstvá týkajúce sa väčšinou Ameriky, škandál okolo PRISM ohrozil celý svet (rozruch okolo PRISM nedávno vyvolal  Edward Snowden, keď odhalil program sledovania telefonickej a internetovej komunikácie pre potreby Národnej bezpečnostnej agentúry (NSA). Spojené štáty ho následne obvinili zo špionáže, krádeže vládneho majetku a nedovoleného zverejnenia tajných informácií týkajúcich sa národnej bezpečnosti.)
Vďaka odhaleniu bývalého pracovníka CIA, tridsaťročného Edwarda Snowdena, o ktoré sa podelil s novinármi, vyšlo najavo, že počínajúc od roku 2007 Národná bezpečnostná agentúra (NSA) a Federálny výbor pre vyšetrovanie mali možnosť získavať textové, audio- a videonahrávky, ktoré prechádzali cez servery najväčších amerických spoločností – Microsoft, Yahoo, Google, Facebook, PAlTAlk, AOL, Skype, Youtoube a Apple. Ako prvé sa k tomuto projektu pripojili Microsoft, Yahoo, Google a Facebook. Sú to práve tie spoločnosti, cez ktorých servery prechádza väčšina personálnych údajov ľudí na celom svete.
Mnohí odborníci zareagovali na škandál dosť melancholicky s takýmito argumentmi: „Myslíte, že sme to predtým netušili?“ Samozrejme, že tušili. O spolupráci Microsoft s ANB, ktorá trvá už pätnásť rokov sa napísalo nemálo. Navyše mnohí odborníci v oblasti počítačovej bezpečnosti veľmi nejednoznačne hodnotili úlohu spoločnosti v škandále, ktorý vypukol po objavení sa vírusu Stuxnet. V rozhovore o spolupráci ANB, CIA  FBI s najväčšími americkými sociálnymi sieťami hovoril aj J. Assange. Jedna vec je však niečo tušiť, a celkom iná, držať v rukách fakty.
Škandál je o to silnejší, že vyšlo najavo, aký objem informácií o každom užívateľovi siete zbierali americké spravodajské služby vďaka  spolupráci spomínaných spoločností. Veď Microsoft, Google, Facebook, Skype, YouTube a Apple nie sú iba brandy. Microsoft, to je 80-90% všetkých operačných systémov, inštalovaných do personálnych počítačov, a teda aj bezprostredná kontrola týchto systémov. Google je systém, ktorý veľmi veľa vie o tom, čo nás zaujíma a ak k tomu dodám údaje smartfonov na báze platformy Androidov, potom rozsah nazbieraných informácií je o to väčší. Facebook to sú kontakty väčšiny ľudí. Pričom ľudí väčšinou obchodného zamerania. Skype, to sú naše rozhovory. Systém, ktorý sa vymedzil ako najviac uzavretý pred odpočúvaním spravodajských služieb sa ukázal plne pod ich kontrolou.
Po škandále PRISM sa dá celkom iste hovoriť o tom, že americké spravodajské služby mali unikátnu možnosť zostavovať detailné portréty prakticky každého človeka, integrujúc údaje  o ňom, jeho záujmy, myšlienky do jedného informačného bloku. Dokonca to nie je ani orwellovský Veľký Brat (jeho podoba úplne bledne na pozadí možností moderných informačných technológií), ale niečo oveľa väčšie.
Jeden pikantný detail – o fungovaní PRISM vedeli nielen v USA, ale aj vo Veľkej Británii a Holandsku. Nielen vedeli, ale aj dostávali údaje z tohto systému. Teda svet naďalej zotrváva v bipolárnom stave, kde existujú „svoji“ (s kým sa dá podeliť o informácie) a „cudzí“.
Sotva bola náhoda aj to, že škandál vypukol práve v deň, keď sa začalo neformálne stretnutie najvyšších predstaviteľov USA a Číny. Azda po prvý raz sa téma počítačovej bezpečnosti stala dominujúcou na úrovni takýchto rokovaní. Vďaka škandálu Čína, ktorú Američania stále obviňujú z pokusov realizovať počítačovú špiónsku činnosť, dostala do rúk eso na rokovaniach. Otvorenie témy počítačovej špionáže všeobecne mení pozíciu Západu na dosť zraniteľnú, keď je reč o „univerzálnych právach“ a konkrétne o ľudských právach.
Čínske vedenie má teraz možnosť  tvrdo a podložene odpovedať na množstvo zložitých otázok, ktoré vznikajú medzi ním a Západom (predovšetkým  USA). Napríklad na kritiku cenzurovanej politiky. Alebo, čo je ešte dôležitejšie, na obvinenia čínskych telekomunikačných spoločností zo špionáže v prospech čínskej vlády.
PRISM môže potenciálne otvoriť Pandorinu skrinku pokiaľ ide o americké spoločnosti, keď budú musieť dokazovať, že nemajú do činenia s americkými spravodajským službami, aby získali možnosť pracovať na tom či onom trhu. Navyše, veľká časť štátnych štruktúr (najmä v postsovietskom priestore), ktoré boli zapletené do činnosti takýchto spoločností a zahnané nimi do kúta dlhovými záväzkami (napríklad – vzťahy medzi Microsoft a štátnymi orgánmi Ukrajiny), dostáva možnosť prelomiť začarovaný kruh týchto vzťahov a nakoniec sa seriózne začať venovať vlastnej počítačovej bezpečnosti.
Teraz otázka nielen o digitálnej suverenite, ale aj jej aktívnej ochrane stojí v popredí veľmi ostro. Za jeden deň, 7. júna boli naraz zdigitalizované všetky kľúčové systémy, ktoré používa takmer 70-80% internetových užívateľov. Každý si musí uvedomiť, že keď využíva tieto systémy, a priori informuje americké spravodajské služby o svojej činnosti, a musí byť pripravený na to, že informácie  môžu byť využité proti nemu...
Napríklad, účastníci známeho monitoringového projektu Echelon využívajú získané údaje nielen v záujmoch národnej bezpečnosti, ale odovzdávajú informácie svojim TNK na zvýšenie konkurencieschopnosti na svetových trhoch. Preto považovať zasielanie služobných informácií cez „západné komunikačné kanály“  za hrozbu národnej bezpečnosti, znamená praktizovať jediný rozumný prístup v podmienkach súčasnej informačnej spoločnosti.
Pritom reakcia na nové výzvy musí byť adekvátna. Príklad takejto adekvátnej reakcie je Čína. Dlhodobá politika Číny v internetovej oblasti je „klonuj a zatváraj originály“. Teda je to politika „rozumnej cenzúry“ – vytvorenie funkčných, štátom podporovaných analógií zahraničných servisov, s podmienkou, že servery týchto servisov sa nachádzajú na území krajiny a riadia ich spoločnosti zaregistrované v tejto krajine. Takto to musí byť vo všetkom: počínajúc procesormi a operačnými systémami, končiac konkrétnymi programovými produktmi.
Treba prijať jednoduchú tézu: bezpečnosť v informačnej spoločnosti má ešte viac národne orientovaný charakter než klasická bezpečnosť.
Teraz, pokým svet zotrváva v istom šoku z toho, čo sa deje, je vhodný čas na aktualizáciu iniciatív Ruska a Číny v súvislosti s medzinárodným regulovaním počítačového priestoru. Nie je vylúčené, že aj krajiny, ktoré predtým váhali podporiť tieto iniciatívy môžu podstatne zmeniť svoj postoj a riešenie otázky sa nakoniec pohne z mŕtveho bodu.

Zdroj:Fondsk.ru


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |