Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Obamovi demokrati utrpeli ťažkú porážku - chelemendik.sk

 

Obamovi demokrati utrpeli ťažkú porážku

2021-11-28  (12:06)

 -  Obamovi demokrati utrpeli  ťažkú porážku

3.11.2010

Obamovi demokrati utrpeli vo voľbách do Kongresu ťažkú porážku

 
Republikáni vo voľbách do amerického Kongresu ovládli Snemovňu reprezentantov. Podľa doterajších výsledkov už získali viac ako 40 kresiel, ktoré predtým obsadili demokrati. Pre väčšinu v komore sa 435 poslancami potrebovali zisk aspoň 39 nových zákonodarcov.
 

Strana zosilňuje aj v Senáte, podľa CNN tu však demokrati obhájili väčšinu. Prezident Barack Obama, ktorý sa doteraz mohol spoliehať na demokratický Kongres, bude musieť výrazne prehodnotiť svoju politiku.

Doterajší šéf republikánskej menšiny a budúci šéf Snemovne reprezentantov John Boehner uviedol, že výrazný úspech jeho strany v dobe, keď každý desiaty Američan je bez práce, nie je dôvodom na oslavy. "Je čas vyhrnúť si rukávy, hľadieť dopredu s odhodlaním a urobiť prvé kroky k lepšej budúcnosti pre naše deti a vnúčatá," povedal v krátkom emotívnom komentári k volebným výsledkom.

Obama by sa mal k voľbám vyjadriť vo štvrtok o 18.00 stredoeurópskeho času. S Boehnerom si už telefonoval. Prezident "sa teší na spoluprácu s ním a s republikánmi pri hľadaní spoločnej pôdy, posúvaní krajiny dopredu a pri dosahovaní výsledkov pre Američanov," uviedol Biely dom.

Pred voľbami bol v Snemovni reprezentantov pomer hlasov 255 ku 178 v prospech demokratov (dve kreslá boli neobsadené). Teraz ich budú mať republikáni najmenej o 40 viac. Veľkú zásluhu na zmazaní obrovských demokratických ziskov z predchádzajúcich volieb 2008 má pritom protestné konzervatívne hnutie Tea Party. Živilo odpor pravej časti politického spektra proti politike prezidenta Baracka Obamu a nakoniec sa mu podarilo zelektrizovať zdecimovaných republikánov.

Podľa CNN by republikáni mohli v snemovni mať výraznejšiu väčšinu ako v roku 1994. Vtedy ju počas prvého funkčného obdobia Billa Clintona ovládli republikáni vedení Newtem Gingrichem a vyhlásili v krajine konzervatívnu revolúciu. Clinton však nakoniec situáciu ustál. Či sa to podarí Obamovi, nie je jasné. Clintonovi totiž vtedy hrala do kariet rastúca ekonomika.

John Boehner je teraz hlavným súperom Obamu

Teraz sa hlavným a nezmieriteľným súperom demokratického prezidenta stane John Boehner, ktorý by sa mal stať predsedom Snemovne reprezentantov. Šéf Bieleho domu útokom na Boehnera de facto odštartoval tohtoročnú predvolebnú kampaň, keď odmietol jeho ekonomický program nízkych daní aj pre bohatých.

Doterajší šéf republikánskej menšiny a budúci šéf Snemovne reprezentantov John Boehner
Autor: SITA/AP

Boehner naopak vtedy Obamu vyzval k výmene jeho ekonomického tímu. Ešte pred voľbami potom dal najavo, že chce šéfovi Bieleho domu ísť po krku. Boehner nahradí demokratku Nancy Pelosiovú, ktorá bola Obamovou pravou rukou.

Republikáni posilnili aj v stočlennom Senáte, ale nakoniec sa tam demokratom podarilo udržať väčšinu. Zmenší sa však zrejme na malý rozdiel. Ako rozhodujúce vyzerá byť to, že doterajšia demokratická senátorka Barbara Boxerová v Kalifornii porazila bývalú šéfku spoločnosti Hewlett-Packard Carlu Fiorinovú. Svoje miesto podľa posledných prognóz obhájil aj doterajší šéf demokratickej väčšiny v Senáte a dôležitý Obamov muž Harry Reid, ktorý porazil kandidátku Sharron Angleovú, podporavanú Tea Party.

Posledné volebné miestnosti sa v USA uzavreli na Aljaške a na Havaji o 5.00 stredoeurópskeho času. Američania volili 435 členov Snemovne reprezentantov, 37 senátorov a 37 guvernérov. Súbežne s parlamentnými voľbami sa konali aj miestne referendá o rôznych lokálnych otázkach.

Zdroj: ČTK

 


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |