Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Novorusko nie je centrom, ale perifériou nového globálneho konfliktu - chelemendik.sk

 

Novorusko nie je centrom, ale perifériou nového globálneho konfliktu

2020-08-07  (04:57)

 -  Novorusko nie je centrom, ale perifériou nového globálneho konfliktu

16.10.2014

Mnohí komentátori nerozumejú, prečo stále dávame do súvislosti udalosti svetovej ekonomiky s udalosťami na Ukrajine a v Novorusku. Dôvodom je, že obraz vnímajú útržkovito, po častiach a obraz treba vnímať ucelený. Adekvátne vnímať to, čo sa deje expertom bránia najmä dve veci: a) neucelené myslenie; b)lživé predsudky.

Mnohí ľudia si myslia, že bojové akcie v Novorusku sú to hlavné. Ale práve pre Anglosasov to tak nie je. Naopak, často začínali periférne vojny pre to, aby zlepšili svoje pozície v globálnom medzinárodnom obchode alebo získali prístup k doplňujúcim zdrojom. Napríklad, ešte v 19. storočí rozpútali dve ópiové vojny iba preto, aby získali neobmedzený prístup k čínskym trhom. Vojna pre nich slúži ako prostriedok obsluhy ich ekonomických záujmov,  nie naopak. Predovšetkým zisku. 

Ak si neuvedomíte tento fakt, nikdy nepochopíte podstatu dnešných udalostí. Konflikt na Ukrajine Spojené štáty nezačali preto, že sa starajú demokraciu (absolútna monarchia a despotizmus v Saudskej Arábii im úplne vyhovujú), alebo, čo je ešte smiešnejšie, že by ich znepokojovala Janukovičova korupcia. Nie, Washington jednoducho potrebuje destabilizáciu v tomto regióne, aby oslabil ekonomiku eurozóny (ako svojho potenciálneho konkurenta) a potrestať Rusko za jeho pokusy vymaniť sa z koloniálneho postavenia, odpútať sa od rozkolísaného dolára a zahnať Rusko naspäť do podriadeného postavenia.

Priamy vojenský zásah Ruska by prakticky garantovane viedol k podobnému vojenskému zásahu NATO na druhej strane. O čo sa vlastne Američania tak dôkladne usilovali. A pretože americký vojenský rozpočet štátov NATO je desaťnásobne vyšší než ruský, bez využitia jadrových zbraní by Rusko prakticky nemalo šancu poraziť zjednotenú moc krajín aliancie. Využitie jadrových zbraní by prakticky automaticky viedlo k zaručenému vzájomnému zničeniu. Ak šialení jastrabi vo Washingtone v honbe za strácajúcou sa hegemóniou celkom stratili pud sebazáchovy, ruské vedenie si zatiaľ zdravý rozum zachováva.

Vedenie Ruska vynaložilo obrovské úsilie, aby konflikt dostalo do regulovaného stavu a dosiahlo v tomto smere dosť významné úspechy – trestná skupina amerických „proxy“ (bábok) bola od začiatku zastavená a vzápätí porazená. Teraz sa každý deň iba zvyšuje nestabilita v zvyškoch Ukrajiny a blíži sa kolaps kyjevského režimu.

Opatrenia na získanie ekonomickej nezávislosti Ruska pritom nielenže neboli prerušené, ale sa posilnili. Americká snaha uskutočniť majdan v Honkongu zapríčinila väčšie zomknutie rusko-čínskej spolupráce. Rovnako ako aj sankcie väčšinou len urýchlili a uľahčili reformy, nutné na získanie ozajstnej nezávislosti.

Posilnená bola kontrola Centrálnej banky, zlikvidovaná časť zdrojov Treasuries, vyplatená bola časť zahraničného dlhu (teraz netreba prostriedky na jeho obsluhovanie), rastú zásoby fyzického zlata a paládia, vytvorené boli menové swapy na účty v národných bankách s niekoľkými kľúčovými štátmi, diverzifikované boli dodávky potravín z krajín, ktoré neskáču na príkaz  USA pískajú, atď.

Ako píše Sergej Pereslegin, vojna má tri rozmery – silový, ekonomický a informačný. A ak vojna v Donbase je vojnou proti Rusom v tradičnom chápaní, potom sankcie a činnosť osôb ako napríklad Kudrina je vojna v ekonomickom priestore a liberálno-bielostužková propaganda je vojna informačná.

Vojna proti Rusku, proti Rusom sa vedie všetkými tromi smermi. Ako správne postrehol Igor Strelkov, útoky na Najvyššieho veliteľa počas vojny sú nemysliteľné. Viete si predstaviť, aby v čase Veľkej vlasteneckej vojny v decembri 1941, keď Nemci boli šesť kilometrov od Moskvy niekto verejne začal pochybovať o správnosti konania Stalina? Bol by okamžite zastrelený za šírenie paniky.

Preto všetci protiputinovci ticho vystupujú na strane amerického agresora. Napríklad ste si mohli všimnúť, ako sa do protiputinskej kampane zapojil Boris Nemcov, ktorý sa zoširoka bozkáva s kyjevskými fašistami a zdá sa, že túži stať sa gauleiterom v americkej okupačnej administratíve a ktorý zvysoka kašle na Donbas, na Rusov a na osud Ruska.

Hegemónia USA sa blíži k svojmu zániku nie preto, že by niekto zbombardoval piatu flotilu alebo by zničil ich základne v Európe, ale preto že strácajú ekonomické líderstvo.  Čína ich predbehla vo všetkých objemoch výroby a obchodu a teraz sa mnohé štáty pokúšajú zbaviť sa svojich zápasov Treasuries a vyjsť z dolárovej zóny. Koniec hegemónie USA nepríde v dôsledku vojenskej porážky, ale pre  pád pyramídy dlhov, deindustrializáciu a iných čisto ekonomických javov. 

Ako povedal klasik, impérium čoraz  hlasnejšie rinčí zbraňami vtedy, keď sa blíži jeho  pád. Rusi, na rozdiel od Američanov oháňajúcich sa pelendrekmi po celom svete, demonštrujú zdržanlivosť.

Alexander Rogers — ukrajinský expert pre medzinárodné  vzťahy 


Zdroj: IA  REGNUM 


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |