Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Noam Chomsky: USA a Izrael ohrozujú mier v celom svete - chelemendik.sk

 

Noam Chomsky: USA a Izrael ohrozujú mier v celom svete

2020-02-23  (04:17)

 -  Noam Chomsky: USA a Izrael ohrozujú mier v celom svete


 

 


Návšteva známeho amerického filozofa a antiglobalistu Noama Chomského v Bonne vyvolala ozajstnú senzáciu. Blesky fotoaparátov doslova oslepovali nezmieriteľného kritika, ako sa sám o sebe vyjadril, „reálne existujúceho kapitalizmu“, keď kráčal na pódium, aby otvoril medzinárodnú konferenciu Welle Global Media Forum v Bonne. Počas svojej návštevy v Nemecku Chomsky neposkytoval nijaké rozhovory. Výnimku urobil iba pre mexický denník La Jornada.

Návšteva amerického lingvistu, publicistu a politického filozofa Noama Chomského v Bonne sa kryla s návštevou amerického prezidenta Baracka Obamu v okamihu, keď politika Obamovej administratívy v otázke používania bezpilotných lietadiel a prostriedkov globálnej špionáže je podrobovaná tvrdej kritike.

Tichý hlas guru západných ľavicových intelektuálov znel tvrdo, keď kritizoval USA a Izrael tvrdiac, že práve z týchto krajín pochádza ohrozenie mieru v celom svete. Chomsky priamo vyhlásil, že udelenie Nobelovej ceny mieru Obamovi je ozajstným výsmechom.

Komentujúc tzv. vojnu s terorizmom, ktorú vedie administratíva Bieleho domu, Chomsky rázne odsúdil používanie bezpilotných lietadiel. Ich útoky prirovnal k teroristickým útokom, pretože ich obeťami sa často stávajú nielen zločinci, ale aj civilní obyvatelia. „Skúste  si predstaviť:  idete po ulici a neviete, čo sa stane v najbližších piatich minútach. Zrazu kdesi oproti vám vybuchne nálož a ozve sa explózia. Niekto zahynie. Zahynú ľudia, ktorí sa nachádzajú v blízkosti výbuchu. Ak sa tam ocitnete, možno aj vy budete zranení. Toto je zbraň terorizmu. Pomocou tejto zbrane zastrašujú dediny, štvrte, regióny. Dokonca celé krajiny,“ povedal Chomsky.

V rozhovore sa profesor odvoláva na výsledky výskumu, ktoré uskutočnili univerzity v Stanforde a v New Yorku. Vedci analyzovali možné dôsledky vojny s použitím bezpilotných  lietadiel a dospeli k záveru, že ich používanie je veľmi nebezpečné, pretože môže vyústiť do jadrovej katastrofy.

Obama tvrdí, že hlavnou hrozbou pre svet je iránsky  jadrový program, ale je to iba myšlienka, ktorú  Západ vsugerúva ostatným. Spojenci USA v arabskom svete – Egypt, Irak, Jemen a iné, aj keď nemajú túto islamskú republiku príliš v láske, neboja sa jej. Pre nich hlavnú hrozba pochádza z USA a Izraelu.

Noam Chomsky vysvetlil, čo nazýva „iránskou stratégiou presviedčania“. „Ak má Bagdad reálny jadrový program, americká rozviedka o tom nevie. Kroky Iránu sú spôsob, ako zabrániť možnému útoku zo strany USA. A to je pre Washington, ktorý si zvykol používať silu kdekoľvek, neznesiteľné“.

Existuje veľa spôsobov zápasu s hrozbami. Podľa Chomského mal jeden z nich byť nedávno použitý. V polovici decembra minulého roku v Helsinkách svetové spoločenstvo malo urobiť prvý pokus dohodnúť sa na oslobodení Blízkeho východu od jadrových, chemických a biologických zbraní. USA, ktoré spolu s Ruskom, Veľkou Britániou a OSN boli spoluorganizátormi špeciálnej konferencie,  náhle túto konferenciu zrušili.

„Čo sa stalo? pýta sa profesor a sám odpovedá: „Začiatkom novembra Iránci oznámili, že sa na konferenciizúčastnia a o pár mesiacov Obama konferenciu zrušil. O nejaký čas sa uskutočnila konferencia, ktorú organizoval washingtonský Inštitút politiky pre Blízky východ, ktorý lobuje záujmy Izraelu s účasťou  vysokopostavených ľudí z administratívy Clintona, Obamu a Busha. Odozvy na túto udalosť som našiel iba v izraelskej tlači, ktorá tvrdila, že to bol skutočný triumf diplomacie, ktorá dokázala oddialiť na niekoľko mesiacov útok na Irán.“

Chomsky poznamenal, že diplomacia vôbec stráca akúkoľvek silu, ak v ňu nikto neverí. Ani verejná mienka na tom nedokáže nič zmeniť.  Nikto nevie, čo sa v skutočnosti deje. Možné spôsoby zápasu s hrozbami zostávajú utajené a pravdepodobne sa nachádzame na veľmi nebezpečnej ceste, ktorá vedie k vojne,“ varuje Chomsky.

Pre neho je to celkom jasné. Stačí   sa pozrieť na vojenskú silu USA. „Ak má krajina viac než tisíc vojenských základní, jej  vojenské výdavky prevyšujú výdavky  všetkých krajín dohromady, plus má k dispozícii najvyspelejšie  vojenské technológie, potom pravdepodobnosť, že  sa táto prevaha prejaví aj v akcii, je mimoriadne vysoká,“ domnieva sa profesor.

Noam Chomsky si nemyslí, že by verejnú mienku v USA ovplyvnilo odhalenie pracovníka CIA Edwarda Snowdena, týkajúce sa rozsiahleho programu americkej vlády PRISM, ktorý sleduje internetových užívateľov po celom svete pod zámienkou monitorovania terorizmu. „Snowden si splnil svoju občiansku povinnosť, keď svetu prezradil, čo robí jeho krajina s ľuďmi. Sotva to však bude mať nejaký efekt, súdiac podľa reakcií verejnosti a elity,“ povedal Chomsky.

Podľa Chomského práve elity si myslia, že programy podobného druhu sú dôležité pre zápas s terorizmom. „Ale samotná myšlienka, že krajinu treba chrániť pred možnými teroristickými útokmi, je celkom zábavná. Obamova administratíva iba provokuje eskaláciu teroristických hrozieb svojím programom bezpilotných lietadiel, ktorý generuje teror. Toto si veľmi dobre uvedomujú vysoko postavení úradníci. Nie je to žiadne tajomstvo. Takto sa „vytvárajú“  stále noví a noví teroristi a stalo sa to už tradíciou,“ tvrdí Chomsky, narážajúc na vojnu v Iraku.

Na otázku o osobitej zraniteľnosti Mexika v dôsledku jeho polohy k USA Noam Chomsky odpovedal, že Washington vedie na mexickom území vojnu bez pravidiel, podľa vyjadrenia Granta Willisa  „najzvrátenejšiu“ za celú históriu. Tisíce Mexičanov zomierajú vo vojne s tranzitom drog, ktorých hlavným kupujúcim sú USA, podobne ako hlavným dodávateľom zbraní do Mexika. Podľa Chomského USA a Kanada musia radikálne zmeniť svoju vlastnú politiku v zápase s drogami. Konkrétne, preskúmať možnosť kriminalizácie užívania drog  a posilniť prácu s drogovo závislými ľuďmi. Dávno je dokázané, že je to oveľa efektívnejšie a mnohé štáty Latinskej Ameriky súhlasia s tým, že vojna s drogovým tranzitom nemá vplyv na užívanie drog a je veľmi deštruktívna pre štáty, cez ktorých územie sa uskutočňuje ich nelegálny tranzit.

Noam Chomsky si súčasne myslí, že štáty Latinskej Ameriky značne  pokročili dopredu v  demokratizácii a po prvý raz za päťsto rokov sa začínajú oslobodzovať od západnej nadvlády.Zdroj: La Jornada, Mexiko; inosmi.ru


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |