Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Nikolaj Starikov: „Ak chcete robiť revolúciu, vyberte si krajinu, ktorej vám nie je ľúto! - Časť 1. - chelemendik.sk

 

Nikolaj Starikov: „Ak chcete robiť revolúciu, vyberte si krajinu, ktorej vám nie je ľúto! - Časť 1.

2020-02-25  (07:42)

 -  Nikolaj Starikov: „Ak chcete robiť revolúciu, vyberte si krajinu, ktorej vám nie je ľúto! - Časť 1.

5.5.2014

Je tu taký pocit, že sa nám niečo nehovorí úplne do konca: akoby sa náleziská veľkého ropného alebo diamantového bohatstva objavili pri území zvanom  Ukrajina – taká bitka so o ňu strhla.

Čo sa deje? Azda naozaj „pevnosť boja proti Rusku“, ako sme si ju už zvykli nazývať, môže stáť toľko ľudských životov? Prečo sa podobný scenár prakticky bez  vysvetliviek  rozohráva zo storočia na storočie?


Z troch trofejí zostali dve

- Podľa toho, čo sa deje, na juhovýchode Ukrajiny naozaj žijú ozajstní Rusi –pomaly zapriahajú, ale rýchlo jazdia...

- Súčasné udalosti ukazujú, že kroky Krymčanov boli správne. Veď ak by nebolo referendum, to isté by sa dialo na Kryme. Možno ešte do väčšej miery, pretože chunta by sem posielala svoje vybrané jednotky – je tam dosť veľké percento tých, ktorí nechcú podporovať  nelegitímnu kyjevskú moc. Hľadiac na Krym, rovnaký pokoj chcú aj ľudia na juhovýchode. Odohráva sa tam ozajstné národné povstanie. Baníci sa nemajú kedy zaoberať takou hlúposťu ako je politika –  pre nich sú hlavné nočné zmeny a šachty. To, čo sa deje v Kyjeve, ich štve nielen politicky a morálne, ale aj ekonomicky. Hrivna za mesiac padla takmer dvojnásobne, plyn zdražel dva a pol razy, dôchodkový vek sa zvyšuje. A nová vláda nič dobré nenavrhuje, s výnimkou ako financovať armádu esemeskami... Sú to politickí klauni, ibaže klauni krvaví, pripravení prelievať krv. Preto ľudia žiadajú federalizáciu.

- Neidealizujú si tak trochu tento pojem?

- Nie. Čo je to federalizácia? Možnosť riešiť množstvo otázok, ktoré sú v súčasnosti kľúčové. Ľudí nútia hovoriť po ukrjinsky – nech sa páči, oblasť prijme rozhodnutie o dvoch jazykoch ukrajinskom a ruskom. Alebo o troch – ak je reč o Zakarpatsku. Ďalej sú tu ekonomické otázky. Oblasť si zarobila peniaze a nechala si ich pre seba. Je na tom niečo zlé? Cenu za plyn, ak dnes Rusko nechce (a  je to spravodlivé) podporovať finančne protiruský, proamerický fašistický  v Kyjeve, potom Doneckú alebo Luganskú oblasť môžeme úplne dotovať prostredníctvom zníženia cien, tým, že uzavrieme osobitnú dohodu s konkrétnou oblasťou.

Teraz odpoveď na otázku, čo potrebuje Západ? Chaos. Občiansku vojnu, prelievanie krvi, destabilizáciu, likvidáciu ukrajinskej ekonomiky. Potrebuje, aby tam bolo zle. Toto je dôležité pochopiť.

- Teda Západ neašpiruje na ukrajinské vysoké pece a náleziská  uhlia?

- Potrebuje, aby tieto vysoké pece  nedostalo Rusko. Tu sú tri ukrajinské trofeje: prvá – základne pre flotily na Kryme. Úlohou novej nelegitímnej vlády bolo vytlačiť Rusko z Krymu a odovzdať túto základňu Američanom. Nevyšlo to, táto trofej je už v spoľahlivých rukách. Ostali dve. Potrubie – plynovod, ktorý ide cez územie Ukrajiny na Západ. Tu sa nás pokúšajú vydierať, sľúbujúc zameniť ruský plyn za americký bridlicový alebo nórsky. Nevyjde to – dodávky ruského plynu nemôžu byť ničím kompenzované, potrebné je vložiť 200 miliárd eur alebo vybudovať veľkú tankerovú flotilu, aby prevážal skvapalnený plyn z USA. Teda v najbližšej perspektíve  sa môžu akurát  píliť platany a gaštany v Paríži a kúriť drevom.  Nakoniec tretia trofej, o čo sa teraz aktívne bojuje – priemyselné oblasti. Práve obyvatelia na juhovýchode môžu rozhodnúť o osude Ukrajiny.

Všetko sa opakuje

-  Skúsme si spomenúť, prečo  sa  Rusi vôbec ocitli za hranicami svojej vlasti?

- Na svete je človek, ktorému by sa mohla táto otázka položiť. Ešte žije a volá sa Michail Sergejevič Gorbačov. Jeho sa teda treba spýtať, ako došlo k tomu, že jednotný národ - Rusi, Ukrajinci, Bielorusi a mnohé ďalšie národy, ktoré spolu predstavovali Sovietsky zväz, boli zrazu rozdelené štátnymi hranicami? Vy ste nám predsa, Michail Sergejevič, hovorili o slobode slova a perestrojke a demokracii. A pozrite sa, čím sa to všetko končí...
Nebudeme hovoriťvšeobecne záme pravdy o tom, že Ukrajina ako štát do roku 1991 prakticky neexistovala a že Kyjev je to kolískou ruského štátu. Postupom storočí sa centrum presunulo do Moskvy. A západné oblasti, obývané naším národom, prešli pod Poliakov do Litovského kniežatstva, Rzeczy Pospolytej a čiastočne pod kontrolu Rakúsko-Uhorska. Posledné oblasti, ktoré v súčasnosti obývajú  „ukrajinskí Ukrajinci“ vstúpili do ZSSR až v roku 1939 a na základe faktu skončenia Veľkej vlasteneckej a druhej svetovej vojny.

V rámci Sovietskeho zväzu toto všetko nebolo až také dôležité – Ukrajina, či nie Ukrajina...  Keď Gorbačov zbúral Sovietsky zväz,  zrazu to už bola iná krajina. Západ začal robiť to, čo robí vždy: berie jednotný národ, delí ho podľa nejakého princípu a potom postaví tieto dva národy proti sebe. Keď Veľká Británia v roku 1949 odchádzala z Indie, úplne rovnako vytvorila dva štáty – Indiu a Pakistan, rozdeliac ich na základe náboženského faktoru.  V našom prípade k deleniu došlo na administratívnych hraniciach Sovietskeho zväzu. Dnes hlavná myšlienka, ktorú sa západná a ukrajinská propaganda  snaží vsugerovať Ukrajincom , znie takto: „vy nie ste Rusi. Rusko je váš hlavný nepriateľ“. Všetko sa opakuje.

- Ale Bielovežské dohody nepodpísal Gorbačov,ale Jeľcin. Prečo potom všetky šípy neletia  jeho smerom?

- Traja zradcovia, vrátane Jeľcina sa zišli, nemajúc na to nijaké dôvody v Bielovežskom lese a podpísali právne zanedbateľnú dohodu a vyhlásili rozpad Sovietskeho zväzu. Čo vtedy mal prezident Sovietskeho zväzu urobiť? Povedať: ste pučisti, zatkneme vás a všetko, čo ste podpísali, nič neznamená! A čo urobil Gorbačov? Povedal: prepáčte, vzdávam sa právomocí... A prinútil Najvyšší soviet ZSSR (opäť porušenie sovietskej ústavy – mal to urobiť zjazd) rozpustiť Sovietsky zväz. Jedno porušenie za druhým. Jeľcinova vina nie je o nič menšia než Gorbačovova.

Ak ale hovoríme o historických paralelách, chcel by som zdôrazniť inú myšlienku. Pozrite, aké je všetko podobné: február 1917 a február 2014. Všetko je to isté: „sloboda“ porazila  štátnosť, zdravý rozum, ekonomiku a ľudské životy. Všetko sa skončilo veľkou občianskou vojnou, ktorá sa väčšinou odohrávala práve na území Ukrajiny. Prečo bol celý ten chaos? Pretože neexistoval nijaký stabilzujúci  faktor. V roku 1917 neexistovalo Rusko, zničili ho. Dnes zničili Ukrajinu, ale je tu Rusko, a preto sa nedá voľne prelievať krv a slobodne klamať. A Západ, tak ako vo februári 1917, podporuje tých, ktorý uskutočnili prevrat, sponzoruje občiansku vojnu.  Akurát teraz je Rusko, preto úloha Západu je dnes takmer nesplniteľná.


Pokračovanie čoskoro


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |