Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Merkelová varuje Rusko - v posledných mesiacoch Rusko vyvíjalo silný tlak na troch potenciálnych partnerov EÚ - chelemendik.sk

 

Merkelová varuje Rusko - v posledných mesiacoch Rusko vyvíjalo silný tlak na troch potenciálnych partnerov EÚ

2019-12-07  (17:46)

 -  Merkelová varuje Rusko -  v posledných mesiacoch Rusko vyvíjalo silný tlak na troch potenciálnych partnerov EÚ

Merkelovej varovanie Rusku


Stane sa Ukrajina pridruženým členom EÚ alebo uprednostní Eurázijský zväz pod vedením Putina? Nemecká kancelárka Angela Merkelová nečakane vystúpila s tvrdým varovaním na adresu Ukrajiny a Ruska.Pre štáty, ktoré ležia na východe  Európy, nastávajú osudné dni. Dokonca aj v tých najserióznejších novinách narazíte na neobyčajné slová: „Príliš dlho sme sa zasedeli v našich kuchyniach a na sociálnych sieťach,“ píše Tatiana Silinová v poslednom čísle kyjevského týždenníka Zerkalo nedeli. „Je načase, aby sme vyšli von. Nie, aby sme sa iba mihli v televízii. Nie pre Tymošenkovú, tým viac nie pre Klička, Jaceňuka, etc. Dokonca ani nie kvôli sebe. Bez akéhokoľvek pátosu – kvôli deťom.“ Novinárka vyzýva svojich spoluobčanov, aby sa túto nedeľu napoludnie zúčastnili na demonštrácii pri pamätníku národného básnika a bojovníka za nezávislosť Tarasa Ševčenka. Sama sa podľa jej slov chystá vziať so sebou aj svojho syna.

Úroveň napätia je vysoká. Dňa 29. novembra sa vo Viľňuse uskutoční samit EÚ, na ktorom má byť oficiálne spečatené zblíženie únie s tromi štátmi. Najväčší z nich, Ukrajina so 46 miliónmi obyvateľov sa pripravuje podpísať dohodu o pridruženom členstve s EÚ a súčasne – o vzniku zóny voľného obchodu. Gruzínsko a Moldavsko plánujú počas stretnutia parafovať príslušné dohody, čo bude posledný krok na ceste k podpísaniu. V Moldavsku sa nedávno uskutočnili veľké demonštrácie, ktorých účastníci sa vyslovovali za európsky kurz svojej krajiny.

Dohody o pridruženom členstve, ktoré zahŕňajú stovky strán, počítajú s postupnou harmonizáciou národných zákonov so štandardmi EÚ. Práca s týmito dohodami je súčasťou stratégie východného partnerstva, existujúceho od roku 2009. Európska únia takto plánuje stabilizovať ekonomickú a politickú situáciu v Gruzínsku, na Ukrajine, v Bielorusku, Arménsku a Azerbajdžane a súčasne pomôcť, aby tunajšie trhy boli otvorenejšie.


Rusko ako alternatíva  EÚ

EÚ má však na východných hraniciach Ukrajiny konkurenta. Ruský prezident Vladimir Putin sleduje strategický cieľ opäť zblížiť bývalé zväzové republiky. Jedným z nástrojov v tomto smere je Moskvou iniciovaná Colná únia s Bieloruskom a Kazachstanom, ktorá sa má v blízkej budúcnosti zmeniť na Eurázijský zväz. Jedným z jeho hlavných členov podľa Putinových úmyslov má byť aj Ukrajina, ktorú je pripravený „povýšiť“ na status akéhosi satelitného štátu k Rusku.


V posledných mesiacoch Rusko vyvíjalo silný tlak na troch potenciálnych partnerov EÚ. Rusko napríklad nečakane ohlásilo rôzny tovar (najmä potraviny) z týchto štátov za „zdraviu nebezpečné“ a zakázalo ich dovoz na svoje územie. Alebo, Putinov poradca Sergej Glaziev predpovedal Ukrajine default v prípade je  zblíženia s EÚ doslova v priebehu niekoľkých týždňov a za defaultom  div nie koniec sveta. Navyše, Moskva zakázala dovoz mliečnych výrobkov z Litvy, ktorá už je členom EÚ. Vzápätí  nasledoval protest zo strany Európskej komisie.


Tlak Moskvy spolu s pretrvávajúcim väzením bývalej opozičnej líderky Júlie Tymošenkovej vyvoláva pochybnosti o tom, že Ukrajina naozaj chce držať kurz na Európu. Niekto povedal, že ak má Kyjev naozaj záujem o partnerstvo s EÚ, musí odmietnuť selektívnu justíciu vo vzťahu k predstaviteľom opozície a prijať viacero reformátorských zákonov. V niektorých prípadoch tento tlak zo strany Starého sveta už priniesol svoje plody. Niektorí väzni na Ukrajine už boli prepustení na slobodu.Napriek tomu prípad bývalej ukrajinskej premiérky Júlie Tymošenkovej  neprestáva na Západe vyvolávať nespokojnosť. Tymošenková bola odsúdená za zneužitie služobného postavenia a podpísanie pre Ukrajinu nevýhodných plynových zmlúv s Ruskom začiatkom roku 2009 na sedem rokov odňatia slobody. V poslednom čase sa nemecká kancelárka pokúsila pomôcť oslobodiť Tymošenkovú, ktorú pozná osobne. Nemeckí lekári ju vyšetrili a navrhli liečenie v Berlíne. Prezident Janukovič však žiadal, aby bol najskôr prijatý zákon o liečení chorých väzňov v zahraničí, ktorý bol minulý týždeň parlamentom odsunutý. Tento utorok sa mal urobiť ďalší pokus.


Medzičasom mnohým európskym politikom dochádza trpezlivosť. Doteraz nie je jasné, či sa uskutoční podpísanie dohody medzi EÚ a Ukrajinou vo Viľňuse. V pondelok kancelárka upozornila vo vyhlásení vlády: „Zatiaľ nie je jasné, či je Ukrajina pripravená na vytvorenie pedpokladov pre možné podpísanie dohody“. Bez tohto dokumentu však Kyjev, podľa jej slov, nebude môcť počítať s podporou zo strany Bruselu“.
Merkelová súčasne priamo dala Rusku najavo, že nemá prekážať zbližovaniu Ukrajiny s EÚ: „Štáty sa musia rozhdnúť sami. Tretie krajiny pritom nemajú právo veto“. Pripomenula, že princíp nezasahovania do cudzích štátov je zakotovený v Charte OBSE, ktorú medzi inými podpísala aj Moskva. Merkelová znovu  ubezpečila Putina, že aktivizácia kontaktov EÚ so štátmi ako sú Ukrajina Moldavsko alebo Gruzínsko, vôbec nie je namierená proti Rusku.„Pre Ukrajinu sú dvere stále otvorené“

V posledných mesiacoch sa však ukázalo, že tieto štáty sa nachádzajú pod permanentným tlakom, povedala Merkelová. Napríklad Arménsko dohodu s EÚ odmietlo a dalo prednosť Colnej únii s Ruskom. EÚ je nútená čeliť tlaku zo strany Moskvy. Merkelová konštatovala. „Preto vo Viľňuse budem vystupovať za to, aby EÚ postavila proti tomuto tlaku konkrétne šance a solidárnosť, napríklad, poskytla našim partnerom možnosti pre odbyt ich výroby, zakázanej dovážať do Ruska alebo pomáhala v zabezpečení energetických nosičov.


Podľa informácií z diplomatických zdrojov, Brusel doteraz nevie, o čom Janukovič hovoril s Putinom počas ich stretnutia pred desiatimi dňami. Nedá sa vylúčiť, že Putin, v prípade podpísania Ukrajinou dohody s EÚ, pristúpi  vo vzťahu ku Kyjevu k sankciám -  napríklad, zastaví dodávky plynu. „Pripravujeme sa na poskytnutie finančnej podpory a okamžitému
zjednodušeniu obchodného režimu. Pre Ukrjinu dvere zostávajú stále otvorené“, povedal člen Európskeho aprlamentu Elmar Brok v pondelok v rozhovore pre denník Die Welt. Okrem toho, diplomati diskutovali o zásobovaní Ukrajiny plynu plynovodom zo Slovenska.

Zdroj: inosmi.ru; Die Welt


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...


EDUARD3   |   2013-11-26  (02:04)
50%  
mínus plus
  PREDPOKLADÁM že Merkelovej postoje sú v súvislosti so získavaním
odbytu výrobkov z Nemecka na ďalšie krajiny vo východnej Europe
pre podporu vývozu Nemeckých dodávateľov čo sa markantne prejavilo i na území Slovenska po vstupe do spolku s platobnou menou EURO .
Nemecká oligarchia predpokladá podobné získanie trhov na Ukraine
tak ako v prijatých východoeurópskych krajínách do Eurozóny.

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |