Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Lobing ako najvyššia forma korupcie - chelemendik.sk

 

Lobing ako najvyššia forma korupcie

2020-09-30  (20:58)

 -  Lobing ako najvyššia forma korupcie

24.9.2014


Podľa Susan Georgovej, čestnej prezidentky mimovládnej organizácie ATTAS-France „prax lobizmu vychádza z názvu britskej poslaneckej  snemovne, kde ľudia s osobitými záujmami a často nabitými obálkami čakali, aby zastihli vychádzajúcich poslancov a mohli sa s nimi kontaktovať... O niekoľko storočí neskôr sa ľudia s takouto praxou, ľudia, ktorých nikto nezvolil, stali známymi, informovanými a kvázilegitímnymi postavami na okraji štátu.  Ich officy sa dajú nájsť vo washingtonských  štvrtiach (K-Street) a štvrti EÚ v Bruseli. Vedia prechádzať cez „otáčavé dvere“ a po skončení kariéry v politike vedia lepšie než iní, ako zmeniť názory zákonodarcov. Svoje metódy zdokonalili, platia viac než kedykoľvek predtým a dosahujú výsledky. Lobovanie sa vypláca“.

Technológia lobizmu sa zrodila vo Whitehall a iných londýnskych chodbách moci, a veľmi žiadanou sa stala najmä v USA. Právnym základom lobistickej činnosti v Amerike sa stal prvý dodatok k ústave, ktorý zaručuje slobodu slova a možnosť komunikácie s Kongresom. Bol prijatý v roku 1787 a odvtedy sa používa ako ospravedlnenie pre zasahovanie veľkých spoločností do zákonodarných procesov.

V roku 1946 bol v USA prijatý zákon o lobizme a postupne  sa objavilo množstvo spoločností, ktoré sa venovali tejto činnosti. Lobistické skupiny sa sústreďujú vo Washingtone a vo veľkých priemyselných zónach, napríklad v Kalifornii. Takéto skupiny majú aj etnické zafarbenie. Napríklad v USA existuje silná štruktúra proizraelská AIPAC, ktorej sa nedávno objavila konkurencia nazvaná J Street – tiež proizraelská organizácia, ale v politickom spektre ľavicová, ktorá vystupuje proti konfrontácii s Iránom. Okrem toho tu existuje ak proarménska loby, antikubánska loby, atď.

Výskum, ktorý urobila Sunligt Foundation ukázal, že americké spoločnosti, ktoré vkladajú peniaze do lobingu, vyplácajú v podobe daní proporcionálne menej než tí, ktorí lobistom neplatia. V USA sa lobisti prihlasujú do registra kongresu a oznamujú, koľko a kto im platí.

V EÚ sa rozhodli zjednodušiť tento druh oficiálnej korupcie, a tak tu existuje iba „dobrovoľná“ registrácia, čo umožňuje pätnástim až dvadsiatim lobistom navštevovať oficiálne inštitúcie EÚ a každý deň  „diskutovať o záležitostiach“ s personálom Komisie a poslancami Europarlamentu. Známy je  prípad, keď niekoľkých poslancov z východnej Európy zastihli novinári britských novín pri preberaní úplatkov  výmenou za hlasy a demonštratívne ich mená boli zverejnené čitateľom.

Lobisti sú svojho druhu nástrojom mäkkej sily. V prípade nutnosti sa objavuje aj tvrdá sila – armáda, súkromné bojové oddiely alebo oddiely spravodajských služieb, ktoré odstraňujú  vlády a prezidentov „neschopných kompromisu“. George Perkins v knihe Spoveď ekonomického vraha výstižne opísal ako pracujú takíto lobisti. Nazýva ich „ekonomickými vrahmi“ za ktorými stoja „šakaly“ – ľudia zo spravodajských služieb a žoldnieri, ktorí vždy majú v zásobe „konečné riešenie“.

Ako príklad prepletenia záujmov biznisu, politiky a vojny môžeme spomenúť Ahmada Chalabiho – éra tzv. Irackého národného kongresu, ktorý v roku 1998 dokázal presadiť v Kongrese Zákon o oslobodení Iraku a neskôr šikovne loboval v americkej vláde, s cieľom zosadiť Saddáma Husajna. Do procesu sa zapojila aj lobistická spoločnosť Black, Kelly, Scruggs & Healey (BKSH),  ktorá je dcérskou štruktúrou  Burson-Marsteller a PR nástrojom Republikánskej strany. Ich  činnosť na prvom mieste zohľadňovala záujmy amerických vojensko-priemyselných kruhov a ropných spoločností. Chalabi súčasne nadviazal kontakty s Vlasteneckým zväzom Kurdistanu Jalala Talabaniho a s kurdskou Demokratickou stranou Masouda Barzániho.  Nakoniec sa rozohralo predstavenie s pracím práškom v skúmavke, ktorý bol vydávaný za chemické zbrane Saddáma Husajna a začalo sa vojenské dobrodružstvo, dôsledky ktorého postupom času svet pociťuje čoraz ostrejšie.

Keď začínajú vo vzduchu voňať  veľké  peniaze, Američania môžu hrať aj proti svojim spojencom. Nedávno New York Times zverejnilo zaujímavé informácie o tom, ako niektoré krajiny „hrajú“ na chamtivosť amerických politikov v svojich záujmoch. Uvádza sa príklad ako viceprezident a riaditeľ programov zahraničnej politiky Brookings Institution Martin Indyk, zodpovedný za izraelsko-palestínske rokovania (presnejšie za ich neúspech), dostal za úspešné splnenie misie od Katarskej vlády šek na sumu 14,8 miliónov dolárov.

Môžeme uviesť príklady toho, ako USA a ich spojenci v NATO kupujú politikov a expertov iných štátov. Konkrétne sa to robí s cieľom presadiť záujmy NATO prostredníctvom  Atlantickej rady, ktorá je od roku 2008 financovaná 25 členskými štátmi NATO. Zastupiteľstvá Atlantickej rady sú umiestnené aj v štátoch , ktoré nie sú členmi Severoatlantickej aliancie, napríklad v Čiernej Hore a na Ukrajine. Petro Porošenko, ktorý počas svojej návštevy v USA 18. a 19. septembra žiadal o vojenskú pomoc, vystupoval nielen v Kongrese, ale aj v Atlantickej rade. Rôzne programy Atlantickej rady zahrňujú všetky regióny sveta a sú zamerané  na rôzne skupiny obyvateľstva. Prioritou v tomto prípade je práca s mládežou a výchova nových lídrov – jadra budúcich „revolúcií“.

...Lobizmus je rovnako korupcia, nuž, takpovediac v rámci zákona. Lobizmus sa dá celkom pokojne považovať za najvyššiu formu korupcie.

Autor: Leonid Savin

Zdroj: Fondsk.ru


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |