Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Leonid Ivašov: Sýrsky tektonický zlom - 1. časť - chelemendik.sk

 

Leonid Ivašov: Sýrsky tektonický zlom - 1. časť

2020-08-12  (13:37)

 -  Leonid Ivašov: Sýrsky tektonický zlom  -  1. časť


Sýrska arabská republika je podľa svetových meradiel pomerne malý štátm ktorý leží na Blízkom východe. Štát do roku 2011 pokojný, neohrozujúci svojich susedov, relatívne sekulárny, vďaka čomu tu pokojne spolunažívajú ľudia rôzneho vierovyznania. Kresťanské kostoly stoja vedľa mešít, ľudia s rôznym vierovyznaním  navzájom priateľsky a slobodne komunikujú. Úrady sa úctivo správajú ku kresťanským a islamským svätyniam, chránia ich a zachovávajú. Táto tradícia siaha až do starých čias.
Na území sýrskej arabskej republiky sa zachovali a chránia unikátne pamiatky svetovej kultúry. Prirodzene, núka sa otázka: prečo táto pekná a pokojná krajina sa odrazu zmenila na krvavú scénu? Ďalšou  otázkou je: prečo Spojené štáty americké, presnejšie americkú politickú  a podnikateľskú elitu tak znepokojuje sýrska kríza a je pripravená tomahawkami zničiť najkrajšie mestá, poškodiť historické artefakty starej kultúry, zabiť tisíce nevinných ľudí? Vari sa Američania po 11. septembri 2011 zamilovali do al-Káidy, náboženských fanatikov a chcú Arabov urobiť šťastnými? Prečo potom znepokojení Američania neukončia krviprelievanie v Iraku, ktorý práve USA ničili ako centralizovaný štát?
Všetko, čo sa deje, akosi nesedí so zdanlivými starosťami americkej politiky o ochranu civilného obyvateľstva cudzích štátov. Príliš odiózne pôsobí celý rad  Američanmi „chránených“ menšín. Vo federatívnej republike Juhoslávii sú to albánske skupiny s drogovým pozadím, ktoré spravodajské služby  a Štátny department USA až do polovice 90. rokov minulého storočia viedli v zoznamoch teroristických organizácií, ktoré sa však zrazu „prevychovali“ a stali sa z nich nevinné obete Miloševičovho režimu. V roku 2003 sa Washington „rozľútostnil“ nad porušovaním práv šiitskej menšiny v Iraku, ktorú „zlý Saddám“ chcel otráviť jedovatým plyno. Súcitný George Bush mladší začal vojnu likvidácie Irackej republiky v mene zabezpečenia práv Šiitov a Kurdov a súčasne, neuveril záverom skupiny medzinárodných inšpektorov pre chemické zbrane, ktorí ich nedokázali nájsť v prezidentskom paláci Saddáma Husajna. Zoznam obetí „humánnej“ vojny v Iraku sa počíta  na stotisíce. Šiiti, v mene záchrany ktorých zničili štát, sa v súčasnosti stali úhlavnými nepriateľmi Ameriky.
Ťažko nájdeme odpoveď na vyššie zadané otázky, pokým nepochopíme podstatu impéria zvaného USA. Ak lepšie nahliadneme do histórie Spojených štátov, potom tu nájdeme stabilnú politickú tradíciu – ničiť, lúpiť, vykorisťovať, prikrývajúc to všetko vymyslenými teóriami, stratégiami, štandardami.
Násilím utvorený štát na americkom kontinente chcel: po prvé, ochrániť svoju nezávislosť od Európy; po druhé motivovať likvidáciu pôvodných národov amerického kontinentu a zmocniť sa ich pôdy; po tretie, permanentne rozširovať vlastné bohatstvo dobývaním nových území a nastoľovať kontrolu nad nimi, rozšíriť otroctvo. Zápas za demokraciu, ľudské práva a sloboda iných národov sa objavili až neskôr v 20. storočí, keď sa vďaka ZSSR radikálne zmenil svet a americká elita potrebovala vymyslieť dymovú clonu na pokračovanie predošlej politiky.
Na pochopenie podstaty politiku Washingtonu uvediem niekoľko historický príkladov. Rok 1640, zasadá Zhromaždenie Nového Anglicka, budúci Kongres USA. Rokuje sa o otázke: ako „zákonným spôsobom“ podložiť odobratie pôdy miestnym indiánom? Prijíma sa nariadenie: pretože celá zem patrí Bohu a indiáni sú bezbožníci, potom aj ich územia právom patrí Európanom, ktorí prišli na americký kontinent. Prirodzene, odpor bude násilne potlačený, no „zákonne“ zdôvodnený. A tak sú indiánske civilizácie likvidované od koreňa. Rok 1823, americký Kongres schvaľuje Monroeovu doktrínu, podľa ktorej sa celý americký kontinent vyhlasuje dedičným panstvom USA.
Ďalej, 19. storočie. Ako zákonodarný akt sa berie tzv. Teória hraníc F. Turnera, ktorá uzákonila otroctvo a rasizmus. Potvrdzuje sa v nej, že divoké, barbarské národy nemajú nijaké práva, pretože nie sú politické národy. Zasahovanie do záležitostí týchto „neplnohodnotných“ národov je povinnosťou Spojených štátov. „Teória predurčeného osudu G. Stronga (1885): „Táto rasa (Anglosasi) je predurčená na to, aby niektoré rasy vytlačila, iné asimilovala, a to až dovtedy, pokým ľudstvo nebolo úplne anglosasované“.  G. Burges,, teoretik v oblasti geopolitiky (1904): „Intervencia je právo a povinnosť politických národov vo vzťahu k nepolitickým, pretože v štádiu barbarstva neexistujú ľudské práva“. Za hlavného geopolitického stratéga USA sa však považuje Alfred Mahan (1840 – 1914). Myslím, že stojí za to, uviesť niektoré jeho myšlienky. Takže, citujem admirála: „Námorná sila je osobitný typ civilizácie, predurčenej na svetové panstvo.  Amerika má námorný osud a tento osud spočíva v prvej fáze v strategickej integrácii celého amerického kontinentu, a potom v nastolení svetového panstva... Zápas s Ruskom, s touto nepretržitou kontinentálnou masou ruského impéria, ktoré sa ťahá od malej Ázie, až po japonský meridián na Východe je pre námornú silu hlavnou dlhodobou strategickou úlohou“.
Rozvíjajúc Monroeovu doktrínu (v kapitole územnej integrácie), Mahan vyžadoval nepripustiť integračné procesy u nepriateľa... (nasledujúc Mahana, štátna tajomníčka Hillary Clintonová, po vypočutí návrhu V. Putina o Eurázijskom zväze, nervózne vykríkla, že USA to nepripustia. – L.I.). Eurázijské mocnosti (Rusko, Čína, Nemecko), podľa Mahana, treba zadusiť ako anakondu.
V americkej geopolitike teda jasne cítiť domýšľavosť o vlastnej  vyvolenosti Bohom, mierenie k svetovej dominancii, dobytie a olúpenie iných národov, zjavný rasizmus. Spomeniem ešte jednu americkú vášeň – zničiť v prvom rade objekty svetovej kultúry. Lipsko, svätyne v Kosove, Babylone, Líbyi a teraz v Sýrii. Také je ich hobby.
Čo sa zmenilo v politike Washingtonu po druhej svetovej vojne a začiatku 21. storočia? Nič podstatné. Svetové panstvo ako geopolitická idea americkej elity zostalo nezmenené. A stratégia, prostriedky a metodici pracujú bez ustania. Napríklad Z. Brzezinski s jeho teóriami „riadeného chaosu“, svetovej krízovej dúhy“, „kontrolovanej nestabilnosti, humanitárnej intervencii, atď. Od konca 20. storočia funguje metodika G. Sharpa (Inštitút Einstaina, USA) Od diktatúry k demokracii, kde sú presne rozpísané scenáre farebných revolúcií, organizácie hromadných nepokojov, zvrhnutia režimov. Až 198 odporúčaní je vyložených v určitej postupnosti. Posledný „úspech“ amerických stratégov – preemptívna vojna, ktorú vyhlásil G. Bush mladší. Podstata tejto vojny spočíva po prvé, v tom, že obsahom sú geopolitické operácie; po druhé, ciele, údaje a etapy týchto operácií sú celkom iné  než v klasických vojnách. Prvá etapa – zvrhnutie „diktátorských“ režimov a nastolenie „demokracie“. Druhá (veľmi zaujímavá) – budovanie nového národa. Až potom, po zavŕšení budovania,  sa berie do úvahy obnova ekonomiky. Pritom „budovanie nového národa“ je nielen zaplnenie krajiny-objektu migrantmi z iných krajín, ale najmä zmena typu vedomia obyvateľov dobytej krajiny, aby sa výsledky tohto dobytia zachovalo na dlhý čas, najlepšie navždy.
Čo je arabský svet
Samozrejme, nebolo by korektné tvrdiť, že v sýrskej spoločnosti a štáte  je všetko v absolútnom poriadku a medzi vládou a národom panuje harmónia. Arabský východ bol jadrom islamskej civilizácie, má svoje historicko-kultúrne osobitosti, svoj model hodnôt, sformovaný archetyp človeka.
K špecifikám arabských tradícií patrí:
– pomalé tempo v rozvoji, konzervatívny vzťah k zmenám;
– pripútanosť (občas fanatická) náboženstvu (ortodoxnosť správania);
– neprijímanie cudzích (najmä západných) hodnôt;
– potreba autoritatívneho vodcu.

OSN síce zaraďuje arabský región k najnedemokratickejšej časti planéty, ale práve Sýria sa považuje za najdemokratickejší štát spomedzi arabských štátov.
Geopolitické postavenie arabského (islamského) sveta v systéme civilizácie 21. storočia:
–  islamský svet (viac než 1,5 miliardy ľudí) si zatiaľ nenašiel svoje miesto v geopolitickej štruktúre sveta 21. storočia ako svetová civilizácia;
– Arabský východ, ako celý islamský svet, nemá vlastný geocivilizačný projekt;
– Arabi si nedokázali nájsť vhodnú formulu spojenia historickej tradície, náboženstva a súčasného  smeru rozvoja;
– Arabský svet sa upevňuje v postavení svetovej „dediny“, ktorá zásobuje surovinami a lacnou pracovnou silou Západ;
– pre arabský svet je charakteristický dobiehajúci model rozvoja: po páde ZSSR padol aj model arabského socializmu, a nový model nie je;
– arabský svet je nekonkurencieschopný rovnako na Západe, ako aj na Východe (v roku 2005 vnútorné investície v arabskom svete predstavovali 8-10 miliárd dolárov, vonkajšie investície 1 bilión dolárov).
Sociálna a ekonomická situácia v regióne:
–   priemernou nezamestnanosťou trpí viac než 15% obyvateľov;
– arabská mládež a ženy seriózne zaostávajú v intelektuálnom rozvoji (počet mladých ľudí, ktorí nechodia do škôl vo veku 12-17 rokov tvorí 40%);
– v arabskom svete je trikrát menej vedcov v prepočte na 1 milión ľudí než v ostanom svete;
– únik mozgov z arabského regiónu za posledných dvadsať rokov vzrástol takmer dvadsať ráz, straty predstavovali približne 250 miliárd dolárov.
Arabský svet, ako historické jadro islamskej civilizácie, zďaleka nie je jednotný, nie je konsolidovaný, nemá vlastný geopolitický projekt rozvoja v 21. storočí. To znamená, že je objektom pre iné globálne sily a je zaradený do ich projektov. Surovinový typ ekonomiky aj pri priaznivom materiálnej situácii obyvateľstva zmrazuje rozvoj vzdelania, kultúry, vedy a výroby. To znamená, že aj rozvoj spoločnosti a osobnosti . Jeden z dôvodov – vonkajšie zasahovanie do záležitostí regiónu, realizáciu geopolitických koncepcií a stratégií Západu. Už v 20 rokoch minulého storočia rezident britskej rozviedky Lawrence z Arábie písal do Londýna: „Ciele politiky Veľkej Británie na Blízkom východe spočívajú v tom, aby Arabov donútili bojovať proti Arabom za britské záujmy“.
A znovu v Sýrii a Líbyi boli tieto negatívne prejavy vyjadrené oveľa menej než v ostatnom arabskom svete.

Autor: Leonid Ivašov
Zdroj: Fondsk.ru 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |