Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Koniec dejín bývalých podrobených európskych národov? - chelemendik.sk

 

Koniec dejín bývalých podrobených európskych národov?

2020-10-01  (17:58)

 -  Koniec dejín bývalých podrobených európskych národov?


Koniec dejín bývalých podrobených európskych národov?

Nie je vylúčené, že stredná a východná Európa sa onedlho pripoja k európskemu klubu antihistorických a apatických.


Kde by boli bez svojej minulosti, tieto bývalé podrobené národy? (Alebo bývalé komunistické krajiny,  bývalé sovietske satelity, starý Ost blok: tak veľa histórie dokonca už v samotnej kategórii.) Oblasť medzi Baltským a Čiernym morom je natoľko sformovaný históriou, že otázka sa na prvý pohľad zdá byť absurdná. Trianonská mierová dohoda, Jalta, Pakt Molotova a Ribbentropa, Mníchov – pred ponurou ozvenou bývalých zrád a zločin niet kam uniknúť.

Počas posledných dvadsiatich rokov sa krajiny toho regiónu zaoberali tým, čo možno označiť ako „terapeutická historiografia“ – ničili staré verzie histórie, plné komunistickej propagandy  a vytvárali nové. Bol to opojný, chaotický a mätúci proces. Pre Estóncov, Lotyšov napríklad znamenal možnosť uctiť si tých (hrdinov alebo obete, ale nikdy nie zločincov), ktorí bojovali proti sovietskej okupácii v rokoch 1945-45. Avšak pre mnohých postranných pozorovateľov títo ľudia nie sú ničím iným než spolupáchateľmi nacistov: nosili esesácke uniformy, ktoré boli zosobnením zla vojenských čias a slúžili po boku niektorých vojenských zločincov. Kontext a porovnanie (na strane Hitlera bojovalo viac Rusov ako Pobaltov) sa stávajú zanedbateľné.

Slováci a Chorváti chcú, aby tí, čo ich obklopujú, prestali démonizovať ich republiky z obdobia  druhej svetovej vojny (bábkové nacistické štáty na jednej strane, závan národného obrodenia na druhej strane). Nemci a Židia, ktorí, ako sa istý čas zdalo, sa z tejto oblasti vytratili, vystúpili z tieňa (zo zahraničia), so svojimi vlastnými nešťastnými spomienkami, ktoré škodia samoľúbosti komunistickej aj etno-národnej verzii dejín. 


Avšak nové skúmanie tabuizovaných tém je obmedzený  proces: časom sa ich zásoba vyčerpá. Historické hľadania nevyhnutne uviaznu v zmätku. Možno, že komunistická verzia dejín bola v základe tvorená z klamstiev, ale aj v západnej verzii je dosť dier. Ak radi čítate dôkladne zargumentované historické monografie,  svoje večery môžete venovať skúmaniu vzájomných súvislostí medzi Mníchovskou dohodou (keď Veľká Británia a Francúzsko zradili Československo) a paktom Molotova a Ribbentropa (keď Hitler a Stalin si podelili Európu). Väčšine ľudí stačí, že druhá operácia nie je tajomstvom alebo, že sa neoslavuje.

V tej šťastnejšej polovici kontinentu má história trochu kratší polčas rozpadu. Koho znepokojuje otázka Šlezvicka-Holštajnska pri skúmaní dánsko-nemeckých vzťahov? Koho je čo do toho, že Nórsko sa istý čas muselo deliť o kráľa so Švédskom, alebo že Fínsko bolo veľkovojvodstvom cárskeho Ruska?

V súčasnosti nie je vylúčené, že stredná a východná Európa sa onedlho pripoja ku klubu antihistorických a apatických. Historické spory sa už zmenili z pravidla na výnimku. Poľsko je toho jasným príkladom. V  posledných rokoch úspešne  dodržiavalo kurz zmierenia s Ukrajinou Českom, Nemeckom a dokonca (hoci v obmedzenej forme) s Ruskom. Tento obraz kazí iba nedávne vyostrenie vzťahov s Bieloruskom a únavné ťahanice s Litvou.

Nedávna vlna protestov v Poľsku, ktorá prebehla po tom, ako bývalý ukrajinský prezident Juščenko udelil titul Hrdina Ukrajiny vojnovému nacionalistovi  Stepanovi Banderovi, bola zaujímavá nie z dôvodu, že zosobnila bilaterálne spory týkajúce sa dejín, ale preto, že sa udiala po rokoch, v období, keď sa veľa vecí medzi obidvomi krajinami dali do poriadku.

Aj okolie Maďarska sa zmenilo. Vzťahy so Slovenskom sú napäté, pre jazykový zákon, ako aj pre hlúpe politikárčenie. Ale ozajstné nepriateľstvo Maďarov mieri skôr na Rakúšanov, ktorí (ako sa im zdá) ich zradili, keď predali proti ich vôli svoj podiel v maďarskej energetickej  spoločnosti MOL Rusom. Historicky zložité vzťahy so Srbskom, Rumunskom a Ukrajinou, kde žijú veľké maďarské národné  menšiny v porovnaní s týmito pôsobia priateľsky.

Toto všetko odráža veľké zmeny. Zatiaľ čo západná Európa sa zmieta, jej obvyklý blahosklonný a nespravodlivý vzťah k „Východoeurópanom“ nie je viac opodstatnený. Vo vzduchu cítiť zmeny. Moc a vplyv získa ten, kto ich prvý uchmatne. A to je oveľa zábavnejšie ako história.


Zdroj: European Voice, Veľká Británia


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |