Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Egypt sa stal poľom rozporov nielen prívržencov svetskej moci a islamistov - RUVR.RU - chelemendik.sk

 

Egypt sa stal poľom rozporov nielen prívržencov svetskej moci a islamistov - RUVR.RU

2020-05-28  (13:37)

 -   Egypt sa stal poľom rozporov nielen prívržencov svetskej moci a islamistov - RUVR.RU

Katar a Saudská Arábia: konkurencia v Egypte 

© Koláž: «Hlas Ruska»

Egypt sa stal poľom rozporov nielen prívržencov svetskej moci a islamistov. O vplyv na túto veľkú arabskú krajinu bojujú aj vonkajší hráči. Najaktívnejšie sa v tejto vojne zúčastňujú dve monarchie Perzského zálivu - Katar a Saudská Arábia.

Po útoku vojakov na demonštráciu pri štábnom byte republikánskej gardy sa salafitská strana An-Nur vzdala účasti na rokovaniach s novými mocenskými predstaviteľmi Egyptu. Ešte nedávne ale medzitým vítali Salafiti zvrhnutie prezidenta Mohameda Mursího. Bolo to ešte jedným svedectvom toho, že medzi egyptskými islamistami je rozkol. Ich miernejšie krídlo – Moslimskí bratia – je ochotné bojovať o navrát Mursího do prezidentského kresla. Ale radikálnejšie naladení Salafiti si myslia, že Egypt potrebuje iného lídra. Línia tohto rozkolu vychádza ďaleko za rámce Egyptu. Ide o to, že Moslimských bratov podporuje Katar. Práve v Dohe sa nachádza ich duchovný líder – šejk Jusef Kardavi. A Salafitov podporuje Saudská Arábia, kde majú podobnú ideológiu.

Katar aj Saudská Arábia poskytuje rôznu pomoc. Predovšetkým sú to financie. Ako tvrdí denník Financial Times, Katar vložil do Egyptu 8 miliárd dolárov. Aktívne v Egypte koná aj Saudská Arábia, hovorí ruský expert Sergej Demidenko:

- Poskytujú všestrannú pomoc: politickú, diplomatickú, finančnú. Je to normálna politika, ktorú Saudská Arábia uskutočňuje už veľmi dávno - od 70 rokov. A nedávno sa k tomu pripojil aj Katar. Takisto skúša tie diplomatické a politické metódy, ktoré ich saudskí kolegovia používali ešte pred 40 rokmi.

Egypt nie je jedinou krajinou, o vplyv na ktorú bojujú Katar a Saudská Arábia. Monarchie konkurujú takisto v krajinách Magribu, v Sýrii, v Libanone, v Jemene a v Palestíne, hovorí prezident Ústavu Blízkeho Východu Jevgenij Satanovský:

- Je to boj o vplyv na tú, alebo inú vládu. Je to boj o ekonomické projekty. Po zvrhnutí Kaddáfího Katar a Saudská Arábia začali napríklad boj v Afrike o projekty spojené s dedičstvom líbyjského diktátora.

Experti si myslia, že zvrhnutie Mohameda Mursího vážne uškodilo pozíciám Kataru. Nielen pritom v Egypte, ale aj vo všetkých krajinách arabskej jari. Nepriatelia Moslimských bratov zistili, že pomoc ich katarských podporovateľov nie je až tak veľká a začnú útočiť aj v iných krajinách.


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |