Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Kaddáfi vraj vydal rozkaz explodovať ropné zariadenia v krajine - chelemendik.sk

 

Kaddáfi vraj vydal rozkaz explodovať ropné zariadenia v krajine

2020-02-15  (03:07)

 -   Kaddáfi vraj vydal rozkaz explodovať ropné zariadenia v krajine

 

 

Boris Latta, ČTK  - pravda.sk

Líbyjský vodca Muammar Kaddáfí dal svojim bezpečnostným zložkám príkaz sabotovať líbyjské ropné zariadenia. Podľa amerického časopisu Time majú ako prvé explodovať ropovody na stredomorskom pobreží. Autorom článku je komentátor Robert Baer.
 

Priznal, že čerpá z líbyjského zdroja, ktorý mu pred štrnástimi dňami povedal, že nepokoje v afrických krajinách sa do Líbye nikdy nerozšíria, čo sa nepotvrdilo."Kaddáfí prikázal bezpečnostným silám sabotovať ropné zariadenia. Miestnym kmeňom, ktoré sa postavili proti nemu, chce dať plukovník najavo, že vybrať si môžu jedine medzi ním a chaosom," citoval Baer svoj zdroj.

Líbya denne ťaží okolo 1,6 milióna barelov ropy a 1,1 milióna z toho vyváža. Je dvanástym najväčším vývozcom ropy na svete a členom Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC), ktorá teraz pre udalosti v Líbyi zvažuje zvýšenie ťažby.

Kaddáfí: Nie som prezident, ale vodca revolúcie

Len niekoľko sekúnd potreboval Kaddáfí na to, aby vyvrátil informáciu o svojom úteku do zahraničia.

"Chcem ukázať, že som v Tripolise a nie vo Venezuele. Neverte televíznym staniciam, ktoré patria túlavým psom. Dovidenia," povedal Líbyjčanom v pondelkovom dvadsaťdvasekundovom večernom televíznom prenose Kaddáfí. Informácie o stovkách mŕtvych, o uliciach posiatych mŕtvolami a bombardovaní civilistov vyhlasujú oficiálne miesta za "súčasť informačnej vojny" proti Tripolisu a "za klamstvá".

"Kaddáfí neodstúpi ani neutečie z krajiny. S demonštrantami, ktorí žiadajú jeho pád, bude bojovať až do krvavého konca," cituje agentúra Reuters Núrího Mismarího, do pondelka ešte šéfa Kaddáfího protokolu, ktorý bol po boku "púštnej líšky" viac ako 40 rokov a dnes žije v emigrácii v Paríži. "Kaddáfí bude pokračovať. Nikto nie je silnejší ako ľud, ale on Líbyu neopustí a ani neustúpi," poznamenal Mismarí. Zároveň dodal, že jeho niekdajší šéf sa usiluje nadviazať dialóg s kmeňovými náčelníkmi, aby upokojil situáciu. Podľa Mismarího je na to už neskoro. "Ľudia budú bojovať až do konca a zvíťazia," povedal Mismarí s tým, že krajinu nezachváti občianska vojna, pretože ľudia bojujú za ľudské práva a nie za samostatnosť niektorých častí krajiny.

"Nemienim podať demisiu, pretože ja nie som obyčajný človek ani prezident, ale som vodcom revolúcie," potvrdil Kaddáfí slová Mismarího v emotívnom televíznom prejave vysielanom aj televíziou Al Džazíra. Zároveň vyhlásil, že bude na čele krajiny dovtedy, kým mu to dovolia sily a že je rozhodnutý preto obetovať všetko. "Je to moja krajina, krajina mojich predkov," povedal. Kaddáfí zároveň tvrdil, že nepokoje v jeho krajine sú súčasťou zahraničných plánov.

"Ich cieľom je rozdelenie Líbye na niekoľko znepriatelených islamských emirátov. Niečo podobné ako v Afganistane. Má sa tak pripraviť pôda pre vpád jednotiek NATO a USA do Líbye, aby sa zmocnili bohatstva krajiny," pokúsil sa o načrtnutie zákulisia dramatických udalostí posledných dní. Ako povedal, vraj je jediným človekom, ktorý môže zabrániť spomínaným plánom. Obrátil sa aj na protivládne sily.

"Kde ste boli, keď Muammar Kaddáfí bojoval s Amerikou a potom budoval Bengází tehlu po tehle," položil si rétorickú otázku adresovanú nespokojným Líbyjčanom. Vyzval zároveň svojich stúpencov, aby chytali tých, čo sú proti nemu a odovzdávali ich súdom. Prečítal aj riadky z paragrafov, podľa ktorých sa na trest smrti odsudzuje každý, kto sa dopustí zločinu proti štátu.

Po násilnostiach, ktoré vládli v minulých hodinách v Bengází na východe džamahírije, v Tripolise, ako aj v niektorých ďalších mestách, vládol v utorok v uliciach napätý pokoj. Väčšina obyvateľov hlavného mesta ostala podľa svedkov doma, pretože stúpenci Kaddáfího vraj pohrozili, že zastrelia každého, kto "vystrčí nos na ulicu".

Nepokoje v Líbyi, ktoré trvajú od 16. februára, si doteraz vyžiadali stovky obetí a tisíce zranených. Podľa televízie Al Arabíja len v Tripolise zahynulo pri potýčkach znepriatelených strán 800 ľudí. Obe strany sa pritom obviňujú, že na ich strane bojujú zahraniční žoldnieri. Ich mimoriadna brutalita má za cieľ zastrašiť predovšetkým protivládne sily. Podľa niektorých komentátorov cieľom Kaddáfího je zdecimovanie odporu vo východnej oblasti krajiny, ako aj zastrašenie tisícov obyvateľov Tripolisu.

Cudzinci utekajú, domov sa chce vrátiť sedem Slovákov

Pokračujúce násilie v Líbyi vyháňa do vlasti slovenských občanov, ktorí žijú v tejto africkej krajine. Zatiaľ čo v pondelok žiadny z nich neplánoval odísť domov, v utorok sa už názor začal meniť. "Sedem Slovákov dosiaľ prejavilo záujem opustiť Líbyu, vrátane dvoch detí," povedal hovorca ministerstva zahraničných vecí Ľuboš Schwarzbacher. Podľa informácií rezortu diplomacie sa tam nachádza 41 Slovákov.


Letecký presun
slovenských občanov zabezpečí niektorý partnerský štát, poznamenal Schwarzbacher. Do úvahy prichádza napríklad Rakúsko. Jeho vojenské lietadlo už prepravilo z Líbye 62 Európanov.

Z Líbye sa snažia dostať nielen cudzinci, ktorí pochádzajú zo vzdialených krajín, ale aj ľudia, čo sa narodili v susediacich štátoch. Stovky Egypťanov prúdia cez hranice a rozprávajú strašné príbehy o zabíjaní a okrádaní. Odchádzajú na nákladiakoch a na traktoroch. "Cestoval som tri dni zo západnej časti Líbye, stretajúc ozbrojené skupiny, ktoré žiadali úplatky, aby ľudia mohli pokračovať ďalej," povedal 24-ročný Hassan Mohamed, ktorý
pracoval v oceliarni.

Iný Egypťan, ktorý sa vrátil z Benghází do Káhiry, hovoril o scénach hrôzy: "Na ulici, kde som býval, zahynulo päť osôb. Človek opustí mesto a natrafíte na bandy zlodejov a mládež so zbraňami. Cesta z Benghází je veľmi nebezpečná," zdôraznil 40-ročný Mohamed Džalálí.


V Líbyi žije až 1,5 milióna Egypťanov. Ministerstvo zahraničných vecí vyslalo do nepokojmi zmietanej krajiny dve vojenské lietadlá, aby evakuovali aspoň nejakých svojich občanov.


Podobný nápor zažívajú líbyjské hranice v západnej časti. Uteká preč
veľa Tunisanov, ktorých sa nachádza v Líbyi 30-tisíc. Tvrdia, že spomedzi cudzincov majú najväčší strach, lebo sa boja, že sa stanú terčom Kaddáfího stúpencov. Dôvod - môžu sa im pomstiť za to, že revolúcia v Tunisku inšpirovala nespokojných Líbyjčanov.

Početne veľa žije v Líbyi aj Turkov (25-tisíc). Väčšina z nich sa tam živí ako robotníci na stavbách. V Benghází sa hrnuli do autobusov, ktoré ich prepravili do prístavu, kde čakali na lode, čo im poslala na evakuáciu turecká vláda. Noc strávili na futbalovom štadióne, prvé dve plavidlá ich začali prepravovať domov v utorok neskoro večer.


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |