Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Jazykový zákon je palicou na Slovensko - chelemendik.sk

 

Jazykový zákon je palicou na Slovensko

2019-08-17  (05:26)

 -  Jazykový zákon je palicou na  Slovensko

12. septembra (TASR) - Ak sa chce Slovensko vyhnúť tomu, aby bolo spolu s Maďarskom zatiahnuté do konfliktu, ktorý by obidva štáty ťažko poškodil, musí zabrániť tomu, aby na Slovensku vznikla alternatíva k maďarským extrémistom. "Slovensko nesmie pripustiť, aby tu na Slovensku bol umelo vypestovaný akýsi falošný extrémizmus, fašizmus. Lebo na konflikt sú potrební dvaja," povedal v exkluzívnom rozhovore pre TASR poslanec Slovenskej národnej strany (SNS) Sergej Chelemendik.


"Keby nebol jazykový zákon, bolo by niečo iné," dodáva poslanec, podľa ktorého to, čo sa deje teraz na juhu Slovenska, "stopercentne napĺňa klasický scenár prípravy regionálneho etnického konfliktu, ktorý niekto riadi zvonku".

- SMK pripravuje kvôli jazykovému zákonu podanie na Ústavný súd, pretože je podľa nich diskriminačný. Je podľa vás možné, že je slovenský zákon o štátnom jazyku v rozpore ľudskými právami?

To, čo sa teraz odohráva okolo jazykového zákona, vrátane podujatia v Dunajskej Strede, nemá nič spoločné so samotným jazykovým zákonom. Jazykový zákon je zámienka, to znamená, že ak by nebolo toto, našlo by sa niečo iné. Slováci hovoria, kto chce psa biť, palicu si nájde. Vyzerá to tak, že niekto chápe Slovensko ako psa a našiel palicu, ktorá sa nazýva jazykový zákon. Teraz hovorím ako filológ, ktorý skončil najlepšiu moskovskú univerzitu a ktorý ovláda aktívne reči. Slovenský jazykový zákon je maximálne liberálny, demokratický a slobodný. Ak by si niekto dal námahu porovnávať to, čo sa deje v okolitých krajinách, pochopil by to okamžite. Všetky tie výmysly, ktoré teraz celkom úspešne odhaľuje aj slovenská diplomacia a vláda... Že vraj za lekárom niekto príde a proste ho nepochopia. Ja mám niekoľko známych lekárov z Podunajských Biskupíc, ktorí mi veľa rokov rozprávajú presný opak. Keď prichádzajú do Biskupíc ľudia z Dunajskej Stredy, väčšina mladých má problém sa vyjadriť po slovensky. Je tu istá snaha, ktorá nepochádza od slovenských Maďarov, dosiahnuť, aby obyvatelia juhu Slovenska nerozprávali po slovensky.

- Okolo jazykového zákona bolo medializovaných mnoho fám a nepravdivých informácií. Nemala slovenská vláda urobiť vopred nejakú informačnú kampaň, ktorou by tieto javy obmedzila? Niektoré maďarské médiá napríklad tvrdili, že zákon zakazuje Maďarom hovoriť na verejných priestranstvách materinským jazykom...

Nielen maďarské médiá nevedia, čo je obsahom zákona. Myslíte si, že tých niekoľko tisíc ľudí, čo doviezli do Dunajskej Stredy autobusmi, čo stálo niekoľko miliónov slovenských korún, alebo niekoľko desaťtisíc eur, myslíte si, že oni z toho jazykového zákona čítali aspoň jednu vetu? Tam nejde o komunikáciu. Slovensko bohužiaľ nemá veľké možnosti odkomunikovať niečo smerom do sveta. Maďarský premiér povie nezmysel, maďarskí lobisti v Európskom parlamente a v Spojených štátoch to zopakujú a stáva sa to v úvodzovkách pravdou.

- Boli podľa vás nepravdivé informácie o zákone výsledkom nedorozumenia, alebo išlo o zámer?

Je to zámerná manipulácia zo strany politiky, ktorá je v tomto smere jednotná. Problém sa vyrába, lebo je tu niečo oveľa dôležitejšie ako možný slovensko-maďarský konflikt.

- Na Slovensku aj v Maďarsku už je v plnom prúde neoficiálna predvolebná kampaň. Má to vplyv na vývoj napätia?

No ale tie kampane k niečomu smerujú. To isté, čo sa deje na Slovensku, sa dnes v oveľa horšej podobe deje v Rumunsku. Slovenská tlač, slovenské médiá, slovenskí politici sú o tom ticho a nedá sa povedať, že o tom nevedia, lebo to prechádza agentúrnymi správami. V Rumunsku je už dnes oficiálne nastolená požiadavka politickej autonómie. Inak je to tam presne to isté. S jazykovým zákonom, so všetkým možným.

- Myslíte si, že je to produkt politiky Maďarskej republiky? Veď Maďarská republika je takmer pred bankrotom...

- Pred bankrotom je tu viacero republík. Keď moc nevie ponúknuť ľuďom nič okrem konfliktov, vojny a vzbury, vtedy sa začína hovoriť aj o vojne. Hitler vyrástol z Weimarskej republiky, vyrástol z toho, že Nemecko ostalo totálne ožobráčené, potrhané na časti.

Predpokladáte, že maďarská politika k svojim menšinám vyplýva z ich ekonomických neúspechov? To je asi veľké zjednodušenie problému...

- Nielenže to predpokladám, ja si to aj myslím. Uverejnil som rozsiahlu esej o tom, že je tu zámer využiť Maďarsko ako rozbušku vojny v Európe.

Nie sú to príliš silné slová?

- Ja som to tak pomenoval, možno je to trošku silné, uvidíme. Ja sa naozaj veľmi rád pomýlim. Ale na rozdiel od mnohých kolegov pôsobiacich v politike sa venujem dejinám a venujem sa im celý život. Celé roky sledujem vývoj takzvaných regionálnych etnických konfliktov. To, čo sa deje teraz na juhu Slovenska, stopercentne napĺňa klasický scenár prípravy regionálneho etnického konfliktu, ktorý niekto riadi zvonku.

Taký konflikt rozhodne nie je v záujme ani Slovenska, ani Maďarska...

- Myslíte si, že konflikt v Kosove bol v záujme obyvateľov Kosova alebo Srbska? Že ak by obyvatelia týchto oblastí mohli hlasovať v referende, vybrali by si vojnu?

Je zaujímavé, že síce presne z opačného pohľadu, ale predsa sa k podobným záverom dopracoval aj podpredseda pre stratégiu SMK Miklós Duray. V podstate povedal, že dôvod, prečo je pravdepodobné, že SMK dostane pozvanie do Kongresu USA, je to, že v USA možno existujú obavy o to, aby Slovensko nebolo zdrojom napätia v strednej Európe.-

- To je smiešne. Slovensko nikdy v histórii nezaútočilo na Maďarsko.

Nejde o Maďarskú republiku, ale o postavenie menšín. Miklós Duray už v deväťdesiatych rokoch, za vlády Vladimíra Mečiara, v americkom Kongrese bol. Vtedy mali v USA obavy nielen o demokratický vývoj na Slovensku, ale aj o stabilitu strednej Európy...

- S pánom Durayom som ochotný diskutovať iba v priamom prenose, ak to prijme, rád si jeho argumenty vypočujem. Poviem to inak, keď si Spojené štáty začali robiť starosti o stabilitu na Balkáne, vyústilo to do vojny v Európe.

Dlhotrvajúce latentné napätie medzi Slovenskom a Maďarskom, ktoré bolo akurát prekryté jeden čas socializmom, trvá sto rokov a ešte aj ďalších sto rokov môže... Napätie medzi týmito dvoma národmi nevymysleli niekde za morom, tak isto ako medzi Maďarmi a Rumunmi, medzi Maďarmi a Slovincami, Maďarmi a Srbmi, prípadne Maďarskom a Ukrajinou, jednoducho stále je...

- Skúsim to spresniť na veľmi jednoduchom príklade. Rusi a Ukrajinci sú podľa môjho názoru časťou jedného národa, jednej civilizácie, majú jedno náboženstvo atď. Zvonku bol medzi nich implantovaný prvok konfliktu, ktorý sa rozdúchava, ktorý hrozí Európe a svetu oveľa viac ako to, čo sa odohráva v Dunajskej Strede...

...ale pre nás je dôležitá práve Dunajská Streda..

- Skúsme vymenovať, koľkokrát za minulých sto rokov bolo Maďarsko využité ako súčasť svetových vojen, konfliktov. Ako aktívny hráč bolo použité v prvej svetovej vojne, v druhej svetovej vojne. Udalosti roku 1956 boli tiež veľmi zvláštne, Takže ja sa nemôžem s vami podeliť o váš optimizmus, že to potrvá ešte sto rokov, podľa mňa to akceleruje práve v súčasnosti.

Povedali ste, že Maďarsko bolo použité... Myslíte si, že posledných sto rokov iné štáty plánovite zneužívajú maďarské ilúzie o Uhorsku?

- Každý využíva každého, ale s rôznym úspechom. Maďarsko je štát, spomínajúci na svoju slávnu minulosť, ktorá síce nebola dlhá, ale Maďari si ju citovo mimoriadne zafixovali. No v prvej svetovej vojne bolo Maďarsko súčasťou porazeného Rakúsko – Uhorska, v druhej svetovej vojne bolo Maďarsko použité ako nástroj Hitlerom, ktorý bol porazený a dodnes sa nedokázalo vyrovnať s traumami minulého storočia.

Čo by mala robiť Slovenská republika v tejto situácii?

- Slovensko by malo predovšetkým vedieť, čo sa vlastne deje. Pochopiť, čo sa deje vo svete, čo sa deje napríklad v Rumunsku, čo sa deje vo Vojvodine, čo sa deje na Ukrajine. Nepestovať akýsi slovenský fašizmus, ktorý tu nikdy nebol. Nenechať sa vtiahnuť do zbytočných konfliktov.

Novela jazykového zákona prináša relatívne malé zmeny oproti tomu, čo tu bolo predtým, oponenti tvrdia, že pokojne nemusela byť. Prečo sme prijímali túto novelu? Ak sa bavíme o vyhýbaní sa konfliktom...

- Máte nesprávne východisko. Ešte raz vám odpoviem. Keby nebol jazykový zákon, bolo by niečo iné. Keď vás niekto začína fackať a biť, nemôžete povedať: dobre, on mi dal jednu facku, ja mu ju odpustím a stačí. On Vám dá ďalšiu, potom Vás udrie palicou.

Ako by teda malo vyzerať to vyhýbanie sa konfliktom?

- Ak tieto konflikty niekto riadi zo strategickej roviny, čo nikdy nebolo Slovensko, asi sa tomu nebude dať vyhnúť. Ale Slovensko sa nemusí nechať naivne vťahovať do ďalších konfliktov. Poviem to veľmi konkrétne: Slovensko nesmie pripustiť, aby tu na Slovensku bol umelo vypestovaný akýsi falošný extrémizmus, fašizmus. Lebo na konflikt sú potrební dvaja.

Ako to myslíte?

- Slováci naozaj nechcú konflikt, Maďari tiež tvrdia, že nechcú konflikt, ale v Maďarsku sa to pestuje. A trvá to roky. Pred časom som položil Ferencovi Gyurscánovi, ešte bol premiérom, v Európskom parlamente v Štrasburgu otázku, čo to je Jobbik, čo sú Maďarské gardy, na čo mi on povedal, že sa za nich hanbia, že ich za chvíľu zakážu. Kde je dnes Gyurcsány? A kde je dnes Jobbik? Kde sú Maďarské gardy? A znelo to oficiálne, zaujal stanovisko tam, kde bola zastúpená celá Európa. Suverénne hovoril o tom, že sú marginálne.... Preto hlavnou úlohou Slovenska je dnes nepripustiť pestovanie našich extrémistov ako súperov radikalizmu v Maďarsku. Toto je hlavná úloha štátu. Lebo Jobbik, príde - odíde, vykáže ho polícia, ale ak sa to začne aj z našej strany, ako sa to deje v Rumunsku... Slovensko ešte stále môže hovoriť: Pár bláznov sem prišlo.... Ale keď sa začne z opačnej strany to isté, tak vzniká živná pôda pre konflikt. Znepokojuje ma preto, čo robia slovenské médiá. Možno nevedomky, ale podporujú a nafukujú akúsi smiešnu organizáciu, ktorá tu živorí niekoľko rokov, nevie, čo chce dosiahnuť... Ale keď niekoľko bláznov príde do dediny niečo kričať, prídu tam všetky televízie naraz a nastavujú im mikrofóny a kamery. Prečo?! Slovensko má mať vyváženú politiku predovšetkým vnútri krajiny a SMK si musí uvedomiť, do akej hry je vtiahnutá. Som presvedčený, že politici SMK nerozumejú tomu, čo vlastne robia a aké následky to pre nich môže priniesť.

V každom prípade sa dá povedať, že tieto spory poškodzujú obidva štáty, Slovensko aj Maďarsko. Pre oba by bolo výhodné aby toto štádium prekonali, na druhej strane ako keby k tomu nebola vôľa, resp. vôľa je deklarovaná, ale konkrétne kroky sa nedejú...

- Ja, bohužiaľ, vidím všetky kroky akcelerácie problému. To znamená urýchlenie procesu, ktorý predtým existoval latentne. Treba vidieť, kde je zámienka, kde sú príčiny. Čo ak niekto chce použiť Maďarsko na naplnenie svojich cieľov? Alebo nato, aby obsadil najväčšie zdroje pitnej vody v Európe? Aj to je možný cieľ.

Narážate na južné Slovensko?

- Napríklad.

A kto by ich mal obsadiť? Zdroje pitnej vody sú majetkom štátu...

- EÚ už diskutuje o zákone, že zdroje pitnej vody sa budú dať v budúcnosti privatizovať. Je to zaujímavé, prečo to robia práve vtedy, keď sa zásoby pitnej vody pomaly míňajú. Pitná voda bude chýbať ďalším generáciám. Strategický materiál už nebude ropa, ale bude to pitná voda. A - hypoteticky - zrazu nastane situácia, že v centre Európy hrozí konflikt. Treba tomu okamžite zabrániť, nastoliť pokoj a poriadok. Preto tam treba poslať mierotvorcov, vytvoriť vojenskú základňu. A akoby náhodou sa tam ocitli strategické zásoby pitnej vody pre tretinu Európy.. A ja položím otázku, kto to potom sprivatizuje? A kto to bude kontrolovať, keď tam bude letecká základňa s lietadlami, s kontingentom, ja neviem, 10.000 vojakov? Je to len hypotéza, ale treba o nej vedieť. Ja si to myslím, ale môžem sa mýliť. Ale treba o tom vedieť a rozmýšľať a diskutovať s kolegami, lebo ak bude slovensko-maďarský konflikt, bude z toho profitovať ktosi tretí, určite nie Slováci, ani Maďari.

Je nejaký aspekt, ktorý považujete k tejto téme za dôležitý, ale nespomenuli sme ho?

- Znepokojuje ma to, čo robia slovenské médiá. V tomto sa stotožním s tým, čo hovorí Fico. On to hovorí inými slovami, ale nie je odborník na médiá. Ja si myslím, že som. Slovenské médiá všetko, čo sme povedali, programovo ignorujú. Toto je činnosť, ktorá objektívne smeruje k tomu, aby Slováci a Slovensko mali veľké problémy. Poviem to diplomaticky, slovenské médiá nekonajú v prospech slovenského národa. Zápas o budúcnosť Európy sa odohráva na 80 percent v médiách. Je to zápas o kontrolu nad správaním sa ľudí. A v tomto, bohužiaľ, Slovensko ťahá za kratší koniec.

UPOZORNENIE: TASR k správe ponúka zvukový záznam


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |