Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Ján Juráš: Slovania nikdy voči sebe neviedli nejaké dlhodobé a zničujúce vojny - DOSTALI SME MAILOM - chelemendik.sk

 

Ján Juráš: Slovania nikdy voči sebe neviedli nejaké dlhodobé a zničujúce vojny - DOSTALI SME MAILOM

2020-05-27  (19:48)

 -   Ján    Juráš: Slovania nikdy voči sebe neviedli nejaké dlhodobé a zničujúce vojny - DOSTALI SME MAILOM

Vážený pán Chelemendik !


Ozývam sa opäť, hlavne povzbudený  Vašou serióznosťou i síce skromnou, ale povzbudzujúcou odozvou v komentároch.
Chcem sa dotknúť  témy „Času vymedzeného na výpalníctvo ...“. V uvedenom kontexte by som rád poukázal  a zvýraznil fenomén Sovanstva. Ako študent som sa zúčastnil niekoľkých medzinárodných študentských táborov, samozrejme hlavne v socialistickom tábore, ale na 100 % to nemožno generalizovať. Počas cca 20 ročnej profesionálnej kariéry som mal možnosť sa zúčastniť radu formálnych a samozrejme popri  tom i neformálnych stretnutí  ako medzi  Slovanmi, tak v zmiešanej komunite a rovnako i v neslovanskom zoskupení  profesne blízkych  kolegov. Dvadsaťročná skúsenosť, podotýkam osobná – negeneralizujem,  je asi  tá, že tvorčia a ľudsko-spoločenská atmosféra v čisto Slovanskej spoločnosti bola jednoznačne veľkolepá – a to veľmi často uznali pri neformálnom, priznám niekedy i alkoholovom ovplyvnení, i neslovanský kolegovia, väčšinou s priateľskou závisťou. V zmiešanej spoločnosti pol na pol, takmer vždy prevládla atmosféra strojenosti, momentálnej módnej konformity  mediálne svetového štýlu, čo kolegovia neslovanský považovali za štandart, ale Slovania sa cítili väčšinou „nekomfortne“. Nuž a v poslednej kombinácii bola atmosféra buď absolútne  „strojová“ alebo z pohľadu Slovanov „hlavne v pokročilejších hodinách „ často krát nedôstojná vzdelaných ľudí.  Toto platilo i v študentských časoch, kedy  neslovanský svet zastupovali viac menej len študenti z NDR. Jednoducho sme nenachádzali, i po odbúraní  jazykovej bariéry takmer nič, čo by nás ľudsky zbližovalo.
Toto bol len úvod, na ktorý by som chcel nadviazať myšlienkou podľa mňa Slovanskej výnimočnosti v tom, že Slovania nikdy voči sebe neviedli nejaké dlhodobé a zničujúce vojny, samozrejme až na výnimku Poliakov, ale ako ste už i Vy a ďalší historici viac krát upozorňovali, je to viac menej akési prekliatie polských špičiek, ktoré sa už tiahne storočia a asi je to ich síce krutý, ale asi predurčený osud. /Nie som historik a trocha tu generalizujem, ale ak sa veľmi mýlim, rad prijmem opravu/. Možno ešte trocha Chorvati nie sú celkom „kóšer“, ale tí len v určitých obdobiach.
Vychádzajúc z uvedených dvoch skutočností si myslím, že v súčasnosti vzhľadom na tendencie globalizácie, ktoré sa, ako je evidentné celo planetárne nevydarili, by bola reálna šanca realizácie akejsi „globalizácie na genetickej príbuznosti“ a tu vstupuje na scénu Slovanstvo, alebo napríklad i Čínske etnikum, Indické, či Arabské alebo s rezervou Juhoamerické, ale určite bude mať vzhľadom na minulosť problém Anglosaské etnikum a už nevravím o Severoamerickom. Je to síce určité pošťuchávanie nepopulárneho slovka „národ“, ale z kontextu je zrejmé, že hovorím o akejsi zatiaľ presne nedefinovanej vyššej úrovni, ktorá bola dlhodobo potlačovaná so snahou, ju akosi preskočiť. Ukazuje sa stále viac, že „že voda sa jednoducho  nezmení skokovo zo skupenstva tuhého na plynné“ a v prenesenom význame súvislosti sa to asi neudeje ani vo vývoji ľudskej spoločnosti.
Preto dávam v plénum Slovanov otázku. Nemali by sme využiť momentálne priaznivú historickú konšteláciu na zriadenie „Slovanskej globálnej únie“ ? Vzhľadom na všetky vlastnosti Slovanov si myslím, že z hľadiska zdrojov a kvality života, hlavne v rovine pocitovej a duševnej  a dnes už i materiálnej by sme na desaťročia nemali na planéte konkurenciu. Vzhľadom na skúsenosť z minulosti a v porovnaní so súčasnosťou by sa pri kvalifikovanej  mediálnej kooperácii  Slovanských štátov  tento cieľ dal i „demokraticky“ dosiahnuť. Čas si netrúfam odhadnúť.   Chápem, že sa stávam „malilinkým kacírom“, ale myšlienka je na svete.   

 

S pozdravom  Ján  Juráš 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...


MatoZV   |   2011-05-20  (10:54)
50%  
mínus plus
  To by vôbec nebol zlý nápad.


anton47   |   2011-05-20  (11:02)
50%  
mínus plus
  P.Juráš = nápad integrácie Slovanov je iste sympatický. V dnešnom rozdelení sveta však patrí do sféry sci-fi.


protopartorg   |   2011-05-21  (09:36)
58%  
mínus plus
  Dobrý príspevok, aj keď s tou realizovateľnosťou v praxi... ale o tom neskôr.

Zaujímavé - veľmi podobné skúsenosti v medzinárodnom kolektíve som získal aj ja. Vo veľkom a národnostne pestrom kolektíve sa začali spontánne vytvárať "grupirovky", zrejme podľa nejakej zhody v mentalite týchto národov.

Náš kolektív (mimochodom, bolo to v Nemecku) bol skutočne veľmi pestrý, so zastúpením národov Západu i Východu. Rozdelenie, ktoré som pozoroval, bolo na dve či tri skupiny. Jednu som nazval GERMANIA, do tej sa zapájali ľudia zo západnej Európy, predovšetkým domáci Nemci, potom Rakušania, Holanďania, Briti...

Ale z nej sa vyčlenila autonómna skupina, nazvime ju ROMANIA, zahrňujúca románske národy (Francúzov, Talianov, Španielov), ktorí majú tiež tendenciu spontánne sa grupovať. Táto bola vo vzťahu k skupine GERMANIA značne zdržanlivá.

Treťou skupinou bola SLAVIA. Asi z toho dôvodu, že slovanské národy v nej tvorili väčšinu a zároveň "hybnú silu". Pritom sa ale neobmedzovala na Slovanov, spontánne sa k nej pridávali aj iné národy Východu: jednoznačne Rumuni (hoci sú národom románskym), takisto baltické štáty (tiež neslovanské, ale prekvapivo rýchlo zabudli na rivalitu s Rusmi). A dokonca i MAĎARI, úplne spontánne, čo môže síce znieť prekvapivo, ale takto to fungovalo - rozhodne neinklinovali ani ku GERMÁNII, ani k ROMÁNII.

V rámci národov Východu teda naozaj vládlo prekvapivé porozumenie, asi aj v rámci ROMÁNIE; v "grupirovke" GERMANIA bol badateľný nedostatok sociálnej komunikácie, tak dovnútra skupiny ako aj navonok, ale to nie je nijak zvlášť prekvapivé, aspoň pre tých čo sú oboznámení s nemeckou (germánskou) mentalitou. Nemci boli teda v stave komunikovať najmä v rámci svojej vlastnej grupirovky, a sčasti aj s ROMANIOU. So SLAVIOU boli však vzťahy také nemastné-neslané, ak sa rovno neprejavovala vyslovená ANTIPATIA voči nej.

To len na margo toho, že rozdelenie podľa národnej príbuznosti skutočne funguje (mimochodom, spomínané troj-rozdelenie GERMANIA-ROMANIA-SLAVIA je značne staré).

Pravda, jedna vec je kultúrna a mentalitná príbuznosť, a iná je politické zblíženie. V tom druhom prípade hrajú úlohu mnohé iné faktory, nezávislé od národnosti.protopartorg   |   2011-05-21  (10:45)
55%  
mínus plus
  Ak máte na mysli kultúrne zblíženie našich národov, to by samozrejme šlo, a je to aj žiadúce. Čo sa týka politického zbližovania, i dnes už existujú isté organizácie, ktoré sa hlásia k ideám "slovanskej vzájomnosti" či "panslavizmu", spomeniem aspoň SHO - Slovenské hnutie obrody, ale aj iné organizácie. Ich reálny politický vplyv je však ohraničený.

Ale aj v oblasti vyslovene kultúrnej, mentálnej, existujú isté problémy, trecie plochy. Ako som spomenul v inom komentári, nezanedbateľným hendikepom Slovákov v tejto oblasti je ich KATOLICIZMUS, ktorý ich v náboženskej oblasti oddeľuje od ich slovanských bratov na Východe (Rusov, Ukrajincov, Bielorusov, Srbov, Bulharov). A to bez ohľadu na povahu katolicizmu ako takého.

Presne to isté, ba v ešte väčšej miere, platí aj pre Poliakov a Chorvátov. Nenadarmo tu boli tieto dva národy spomenuté ako kvázi "vybočujúce z radu", ako "nie kóšer". Myslím, že tieto postrehy sa zakladajú na pravde. Ja osobne pripisujem aspoň časť poľskej rusofóbie práve na konto ich extrémneho katolicizmu. Mám na mysli predovšetkým katolicizmus POLITICKÝ, t.j. zasahovanie RKC do politickej sféry (čo robili odjakživa, nič si nenavrávajme). RKC má prirodzene záujem predovšetkým na EXPANZII na Východ (takpovediac "собирание земель римских"), nie na vyslovenej rusofóbii. To aby sme im nekrivdili. Ale výsledok je napriek tomu taký, aký je.

V Chorvátsku je situácia v niečom podobná. Existuje tu silná "srbofóbia" spojená s udalosťami okolo rozbitia Juhoslávie. Ale tiež, ako v prípade Poľska, aj s náboženskou otázkou. Angažovanie Vatikánu na strane Chorvátov a proti Srbom nie je ničím novým - veľmi nepekné formy vzalo toto zasahovanie počas 2. svetovej vojny, kde došlo k mnohým zločinom. Mám taký pocit, že srbsko-chorvátske vzťahy sú zaťažené ešte viac, než vzťahy poľsko-ruské.

Proti môjmu zdôvodneniu by niekto mohol namietnuť príkladom Českej republiky, kde je napriek jej skôr protestantskému a ateistickému charakteru silná rusofóbia, a malý záujem o slovanskú príslušnosť českého národa (viď dosť bizarnú tézu o vraj "keltskom" pôvode Čechov).

K tomu len toľko: ja osobne v rusofóbiu a slavianofóbiu Čechov nemám veľkú chuť veriť. Táto je jednak nafúknutá médiami, jednak je TENDENČNÁ, súvisiaca s momentálnymi náladami v českej spoločnosti. Dlhodobý, hlboký základ však nemá. V období pred rokom 1989, a ešte viac pred r. 1968, existovali i v Čechách veľmi silné slavianofilské tendencie, idúce hlboko do minulosti, minimálne do doby národného obrodenia. Historická zaťaženosť aká je badateľná u Chorvátov a Poliakov, v Čechách nejestvuje. Jediným zdrojom vzájomnej nevraživosti je rok 1968, aj to však je skôr téma umelo nadúvaná médiami. Nemám žiadne pochybnosti o tom, že keď aj v Čechách začnú SKUTOČNÉ PROBLÉMY, rýchlo zabudnú na epizódu 68-meho. Vtedy zároveň zistia, za čo stoja ich západní "spojenci", mysliaci vždy len a len na vlastný profit, a chrániaci vždy výhradne svoju kožu - Mníchov by nám mal byť dostatočným varovaním. Nuž a potom si spomenú na Slovanstvo, i na Rusko.

Dokonca si trúfnem predpovedať, že k tomu môže dôjsť rýchlejšie než na Slovensku, vzhľadom k divnej povahovej črte Čechov - istému druhu "ideového extrémizmu". Český národ sa niekedy správa ako "klopný obvod", podľa princípu "všetko alebo nič", a mení dosť extrémne svoj smer o 180 stupňov. T.j. napríklad od zanietených komunistov k zúrivým antikomunistom. Česi so mnou asi nebudú súhlasiť, ale ja to vidím tak.


Michal Švantner   |   2011-05-22  (10:16)
50%  
mínus plus
  Poliaci a Chorváti nie sú "exoti" a "vybočenie z radu". Na Balkáne sa nenávidia prakticky všetky národy. Srbov nemajú radi ani v pravoslávnom Bulharsku. A Srbi nie sú sami žiadny svetúšikovia. Keby boli, neboli by najsilnejším Slovanským národom na Balkáne.

Čo sa Poliakov týka, v ich Rusofóbii nie sú tiež zďaleka sami. hoc aj sú extrémom. Pozrite si Rusofóbiu Čechov. A hlavne pozrite si čo robí a odkiaľ sa vzala Rusofóbia na Ukrajine. A nespadla tam z mesiaca.

Ja viem, že tam nieje Rusofóbia všeobecným javom ale to nieje ani v Poľsku.

Slovania to je veľmi široké spoločenstvo príbuzných kmeňov. Je obdivuhodné ako si zachovali povedomie istej príbuznosti na rozdiel od porovnateľných Germánov, ktorý k sebe vzájomne nič podobné necítia. Ale netreba toto povedomie blízkosti zase preceňovať, výstrahou nech je napríklad osud Juhoslávie.

Inak povedané Slovanská príbuznosť má svoje limity ako integrujúci faktor a vo vzťahoch medzi Slovanskými národmi sa neukázala doteraz ako najsilnejšia. Čím netvrdím, že žiadnu rolu nezohrala.

Ak by sme chceli aby Slovanská vzájomnosť hrala v budúcnosti nejakú politickú rolu a ja myslím, že by mohla, je treba ju začať upevňovať ale bez zbytočnej megalománie a s prihliadnutím na jej reálne možnosti. Chcelo by to jemnú nevtieravú "propagáciu". A na začiatok bez zdôrazňovania politickej stránky.

Napríklad je škoda, že sa nedostáva viac podpory (a myslím na verejnosť, od politikov to žiaľ neočakávam) Všeslovanským Zjazdom (jubilejný 10. bol vlani v Kyjeve), organizovaným v duchu slávneho Všeslovanského Zjazdu v roku 1848 v Prahe.

Na miesto skromnej skoro akademickej akcie by to mala byť širšia prezentácia Slovanských krajín s kultúrou, výstavami, koncertmi, národnou kuchyňou, komerčnými aktivitami, zábavou, podporou turizmu atď. Jednoducho niečo na úrovni dnešnej doby.


protopartorg   |   2011-05-25  (11:28)
50%  
mínus plus
  @ Michal Švantner:

Iste, mentalita balkánskych národov je všeobecne známa. O bojovnej povahe Srbov taktiež nemám žiadne ilúzie. Tak ako, mimochodom, ani o bojovnej povahe Rusov. Ale to rozhodne nemusí byť na závadu. Dalo by sa to formulovať tak, že "Rusko je mečom Slávie". Veď kto iný z našich národov by bol vhodným kandidátom? Azda len nie Česi alebo Slováci? To by nebolo dobré ani ako vtip. Iba Rusi mohli poraziť "najskvelejšie armádu svojej doby" (maršál Žukov), kvôli svojej veľkosti, a tým nemyslím len ich POČET...

A odkiaľ sa vzala Rusofóbia na Ukrajine??? Podľa mňa je predovšetkým dôsledkom toho, že práve naskrz Ukrajinou prebieha demarkačná línia stáročnej vojny medzi Východom a Západom, vojny podchvíľou studenej, podchvíľou horúcej. A v tejto vojne sa Západu veľmi zišla umelo vypestovaná rusofóbia časti Ukrajincov. Nie zanedbateľnou súčasťou tohoto boja, ako som už napísal vyššie, je aj zápas medzi katolicizmom a pravoslávím. Aj preto je rusofóbia najsilnejšia práve v oblastiach najsilnejšie ovplyvnených katolicizmom.

Historkám o údajných strašných "ruských zločinoch" proti Ukrajincom neverím. Celá vec je silne inštrumentalizovaná a nafúknutá do obludných rozmerov. Samozrejme, nejaké krivdy iste existovali, práve tak ako existujú medzi väčšinou národov. Takisto nepochybne aj zločiny UKRAJINCOV proti RUSOM, z ktorých nie najmenším bola kolaborácia, až aktívna účasť v hitlerovskej agresii.

Poliaci sú vo svojej rusofóbii naozaj extrémni, čo je však tiež účelová záležitosť. A predpovedám, že nie je ďaleko deň, keď na ňu nepekne doplatia...

Mimochodom, ja nenavrhujem slovanskú vzájomnosť ako hlavnú či dokonca jedinú nosnú ideu našich štátov. Každá idea má svoju nosnosť, má ju i idea slovanskej vzájomnosti, sú však i idey s výrazne vyššou nosnosťou. Aké zastávam ja - to je myslím dostatočne zrejmé z mojich príspevkov ;)

S Vami spomínaným kultúrnym aspektom, propagáciou slovanských krajín, "Všeslovanskými zjazdmi" a podobne - plný súhlas. Neviem do akej miery sa niečo také organizuje na Slovensku, ak aj áno, tipujem že s veľmi miernou účasťou. Spôsobenou možno aj minimálnym spropagovaním akcie a biednym organizačným zabezpečením - tradičné problémy všetkých akcií organizovaných u nás. Zlá organizácia je na Slovensku žiaľ sprievodným javom ČOHOKOĽVEK.

Ale niečo také by sa naozaj zišlo zorganizovať, som rozhodne ZA.

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |