Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
George Friedman: „Rusko vie, že sa ho chystáme rozčleniť - USA nedokážu okupovať celú Euráziu“ - chelemendik.sk

 

George Friedman: „Rusko vie, že sa ho chystáme rozčleniť - USA nedokážu okupovať celú Euráziu“

2020-01-18  (14:16)

 -  George Friedman: „Rusko vie, že sa ho chystáme rozčleniť -  USA nedokážu okupovať celú Euráziu“ 

Nick Brand

- Volám sa  Nick Brand a som riaditeľ firemných programov v chicagskej rade pre globálne záležitosti (The Chicago Council on global affairs). Chcel by som u nás privítať Georgea Friedmana, ktorý u nás vystupuje po prvý raz. (George Friedman - americký spravodajský expert a odborník na národnú bezpečnosť- pozn. prekl.)

 

George Friedman:

- Ani jedno miesto na Zemi nemôže zostať večne mierové. Dokonca aj USA sú stále zasiahnuté vojnami.

Zdá sa mi, že v budúcnosti sa Európa nevráti k svojej prirodzenej situácii. V Európe sa bude striedať obdobie vojny a obdobie mieru. Prirodzene, nebude zabitých sto miliónov ľudí (ako v minulej vojne), ale myšlienka „európskej výnimočnosti“ podľa mňa padne prvá za obeť.  V Európe budú konflikty. Boli tu už konflikty v Juhoslávii, teraz sú na Ukrajine. Pokiaľ ide o vzťahy Európy a USA – nemáme vzťahy s Európou. Máme vzťahy s Rumunskom, máme vzťahy s Francúzskom, atď., ale neexistuje Európa, s ktorou by USA mali nejaké vzťahy.

Nick Brand:

- Nech sa páči, pán v štvrtom rade.

Otázka zo sály:

- Predstavuje islamský fundamentalizmus hlavné nebezpečenstvo pre USA? Odumrie časom, alebo bude silnieť?

George Friedman:

- Islamský extrémizmus je pre USA problém, ale nie životne vážnou hrozbou. Tomuto problému je potrebné sa venovať, ale stačí vynakladať adekvátne úsilie, nič viac. Máme iné zahraničnopolitické záujmy. Skutočné záujmy USA počas stáročí, počas prvej, druhej a studenej vojny sa vždy sústreďovali na vzťahu medzi Ruskom a Nemeckom. Pretože, ak by sa zjednotili, predstavujú jedinú silu, ktorá by USA mohla životne ohroziť. Naša hlavná úloha spočíva v tom, aby sme nepripustili ich zväzok.

Ak ste Ukrajinec, potom je pre vás životne dôležité, aby ste si našli toho, kto vám môže ako jediný pomôcť – a to sú USA. Minulý týždeň navštívil Ukrajinu hlavný veliteľ pozemných vojsk USA v Európe, generál Ben Hodges. Vyhlásil tam, že onedlho na Ukrajinu oficiálne prídu americkí vojenskí poradcovia, v minulosti to bolo neoficiálne. Generál vyznamenával ukrajinských vojakov americkými medailami, čo armádne pravidlá USA zakazujú – vyznamenávať medailami cudzincov. Urobil to preto, aby ukázal, že ukrajinská armáda, je jeho armáda. Potom odcestoval do Pobaltska, kde vyhlásil, že USA budú dodávať zbrane pobaltským štátom, Poľsku, Bulharsku... Je to veľmi zaujímavý aspekt.

Včera USA informovali o dodávkach zbraní na Ukrajinu. Neskôr tieto informácie boli popreté, ale zbrane sa budú tak či tak dodávať.

Pri všetkých týchto krokoch USA obchádzajú NATO, pretože rozhodnutie NATO  musí byť prijímané jednohlasne všetkými členmi a každý člen môže návrh vetovať. Turci  môžu vetovať už len preto, aby sme sa zasmiali. Podstata toho, čo sa deje, je v tom, že USA budujú okolo Ruska sanitárny  kordón.

Rusko to vie a myslí si, že USA chcú rozčleniť Rusko: „nechceme vás zabíjať, iba vám trochu spôsobiť bolesť...“

V každom prípade sme sa vrátili k starej hre. Ak sa spýtate, čo si myslí Poliak, Maďar alebo Rumun, uvidíte, že žijú v úplne inom vesmíre než Nemci. A Nemci zase žijú v úplne inom vesmíre než Španieli. A tak v Európe neexistuje jednomyseľnosť. Ak by som však bol Ukrajincom, robil by som v zásade to, čo oni: snažil sa vtiahnuť do toho USA.

 

„Je to cynické, je to amorálne, ale funguje to“

USA majú eminentný záujem kontrolovať všetky oceány na našej planéte. To ešte nikto nikdy v minulosti nerobil. V dôsledku toho, budeme môcť realizovať vpády všade na našej planéte, a nikto nemôže na nás napadnúť. Je to parádna pozícia. Kontrola oceánov a vesmíru je základom našej moci. Najlepší spôsob zničiť nepriateľskú flotilu, je nedovoliť nepriateľovi vybudovať si vlastnú flotilu. Spôsob, ktorý si zvolilo Britské impérium, aby nedopustilo vznik silnej flotily v Európe, bolo rozoštvávanie Európanov. Odporúčal by som nasledovať politiku, ktorú použil Ronald Reagan v Iráne a Iraku. Reagan podporoval obidve bojujúce  strany, takže bojovali proti sebe a nie proti nám. Bolo to cynické, bolo to amorálne, ale fungovalo to. A v tom je celá podstata: USA nedokážu okupovať celú Euráziu. Vo chvíli, keď čižma nášho vojaka vstupuje na pôdu Eurázie, automaticky ustupujeme pokiaľ ide o početnosť vojsk. Môžeme poraziť nepriateľskú armádu, ale nedokážeme okupovať ani Irak. Ako americká armáda počtom 130-tisíc vojakov v Iraku môže okupovať krajinu s 25 miliónmi obyvateľov? Aj pomer medzi počtom policajtov a obyvateľmi New Yorku je väčší než pomer  počtu našich vojakov a irackého obyvateľstva.

Nedokážeme všade posielať naše vojská, zato dokážeme podporovať znepriatelené strany. Môžeme ich podporovať politicky, finančne, poskytovať finančnú pomoc a posielať im našich poradcov. Iba v krajných prípadoch, ako sme to urobili vo Vietname, Iraku a Afganistane sme zasiahli vojenskou silou a taktikou preventívneho útoku. Taktika preventívnych útokov neznamená zničenie nepriateľa. Jej cieľom je vyviesť nepriateľa z rovnováhy. Robili sme tak v každej vojne, napríklad v Afganistane sme vyviedli Al-káidu z rovnováhy. Pritom však problém máme my – ešte mladí a hlúpi – ide o to, že keď vyvedieme nepriateľa z rovnováhy nepovieme si, urobili sme to, čo sme mali a teraz poďme domov. Namiesto toho si povieme: „Ako ľahko sa nám to podarilo, poďme ešte aj tu vybudovať demokraciu“. V takýchto chvíľach u nás nastupuje slabomyseľnosť. To je aj odpoveď na otázku – prečo USA nemôžu všade vpadnúť s vojskami všade do Eurázie. Treba to robiť výberovo a veľmi zriedkavo. Vojenský vpád predstavuje krajný prípad, poslednú možnosť.

Ako impérium nemôžeme všade posielať vojská. Briti svojho času tiež neokupovali Indiu. Jednoducho vzali pod kontrolu jednotlivé indické štáty a rozoštvávali ich. Briti rozmiestnili svojich dôstojníkov v indickej armáde. Rimania svojho času tiež neposielali veľké légie do vzdialených provincií, ale k moci privádzali svojich vládcov. Tak to bolo napríklad v prípade Piláta Pontského. Impériá, ktoré sa pokúšajú riadiť územia priamou vojenskou silou, sa rozpadajú, ako to bolo s nacistickou ríšou. Pretože nikto nemá toľko sily, aby to robil.

Problém dokonca  nie je ani v tomto, ako v tom, že si nevieme priznať, že sme impérium ako také. Ešte sme si to neuvedomili, nemyslíme si, že môžeme ísť domov, uvoľniť sa pri myšlienke, čo všetko sme už urobili.

 

„NATO bude oddeľovať od Stalingradu iba sto kilometrov“

Otázka, ktorá je momentálne aktuálna pre Rusov znie, či dokážu urobiť z Ukrajiny nárazníkovú zónu medzi Ruskom a  Západom, či bude Ukrajina  aspoň neutrálnou krajinou alebo sa Západ posunie na Ukrajine tak ďaleko, že NATO bude oddeľovať od Stalingradu iba sto kilometrov a od Moskvy 500 kilometrov.

Pre Rusko je status Ukrajiny životne dôležitý. Rusi nemôžu nechať túto otázku len tak a odísť. Pre USA je otázne, že ak sa   Rusko bude držať Ukrajiny, kto potom zastaví Rusko? Preto nie je náhoda, že generál Hodges, ktorého USA menovali zodpovedným za toto všetko, nedávno vyhlásil, že USA pošlú vojská rýchleho nasadenia do Rumunska, Bulharska, Poľska a Pobaltska. Týmito krokmi si USA pripravujú Medzimorie, územie medzi baltským a Čiernym morom, o čom sníval ešte poľský štátnik Jozef Pilsudsky.

Vytvorenie tejto zábrany -  Medzimoria USA považujú za riešenie problému.

 

„Rusi držia karty odkryté, Nemci blufujú“

Otázka, odpoveď na ktorú nepoznáme je, čo urobí Nemecko v tejto situácii. Ozajstnou  neznámou v  urovnaní  Európy sú Nemci. Ak USA vytvoria bezpečnostný pás na Ukrajine a na Západ od nej, Rusi sa budú snažiť pretiahnuť Ukrajinu na svoju stranu. Čo vtedy podniknú Nemci? Nevieme.

Nemecko sa nachádza vo veľmi zvláštnej situácii. Bývalý nemecký kancelár Gerhard Schröder je Dozornej rade Gazpromu. Nemci majú veľmi komplikovaný a zvláštny vzťah k Rusom. Nemci sami nevedia, čo majú v tejto situácii robiť. Musia však vyvážať svoj tovar. Rusi ale nedokážu kúpiť všetok ich tovar. Na druhej strane, ak Nemci stratia Rusko ako zónu voľného obchodu, musia zorganizovať svoj odbyt niekde inde. USA sa vždy najviac a primárne báli toho, že  nemecký kapitál a nemecké technológie sa spoja s ruskými prírodnými zdrojmi a pracovnou silou do víťaznej kombinácie, ktorá naháňa USA šialený strach už celé storočia.

Tak teda, ako dosiahnuť, aby sa táto kombinácia neuskutočnila už dnes? USA majú pre tento prípad jedno eso, ktoré otvorene vyložili na stôl: je to línia medzi Pobaltskom a Čiernym morom. Línia oddelenia Nemecka a Ruska. Medzimorie.

Rusi držali vždy svoje karty odkryté – Rusko potrebuje aspoň neutrálnu Ukrajinu, v žiadnom prípade nie prozápadnú. Bielorusko je osobitnou témou. Ten, kto dokáže odpovedať na otázku, čo urobia Nemci v tejto situácii, zároveň odpovie, ako bude vyzerať nasledujúcich dvadsať rokov dejín.

Bohužiaľ, Nemci sú váhaví, nijako sa nevedia rozhodnúť. Je to večný problém Nemecka. Nemecko je najsilnejšia ekonomická veľmoc, ale geopoliticky veľmi zraniteľná, a preto Nemci nikdy nevedia, ako spolu zviazať tieto dve veci (Západ a Východ). Od roku 1871 to bola večná „nemecká otázka“. Ozajstný problém teda spočíva v tom, že nevieme, čo sa chystajú urobiť Nemci.

 


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |