Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Geopolitické lekcie zo Snowdenovch odhalení - 2. časť - V dokumente NSA zo septembra 2010, boli Európania definovaní ako „objekt rozpracovania“ (location target) - chelemendik.sk

 

Geopolitické lekcie zo Snowdenovch odhalení - 2. časť - V dokumente NSA zo septembra 2010, boli Európania definovaní ako „objekt rozpracovania“ (location target)

2020-01-22  (05:37)

 -   Geopolitické lekcie zo Snowdenovch odhalení  - 2. časť  - V dokumente NSA zo septembra 2010, boli Európania definovaní ako „objekt rozpracovania“ (location target)Tretia lekcia. Spojenecké vzťahy s USA ešte neznamenajú, že USA zachovávajú informačnú suverenitu iných štátov. Ide o to, že kontrola kybernetického priestoru nie je pre USA samoučelná, ale v konečnom dôsledku sa zameriava na realizáciu tradičnej strategickej úlohy geopolitickej kontroly „veľkých priestorov“.  Bolo by naivné očakávať, že „kybernetický vpád“ USA do oblasti suverenity iných štátov by mohli zastaviť nejaké ústupky…
Dokumenty, ktoré Edward Snowden zverejnil, poukazujú na to, že USA systematicky sledujú aj centrálne orgány EÚ, ako aj jednotlivé členské štáty EÚ, vrátane ich najbližších spojencov, ktorí nepatria k „anglosfére“. Pod elektronickým drobnohľadom Američanov sú aj také neeurópske krajiny ako Japonsko, Mexiko, Južná Kórea a Turecko.
Spomedzi 35 lídrov, ktorých telefonické rozhovory Američania odpočúvali, veľkú časť predstavujú práve spojenci. Svedčí o tom posledné publikácie The Guardian, ktorý má k dispozícii dokumenty získané od Snowdena. Na uskutočnenie takéhoto sledovania NSA požiadalo pracovníkov Bieleho Domu, Štátneho departmentu a Pentagónu, aby poskytli informácie o zahraničných politikoch, uvádza The Guardian.
V dokumente NSA zo septembra 2010, boli Európania definovaní ako „objekt rozpracovania“ (location target). Misie EÚ vo Washingtone a New Yorku pri OSN, boli napríklad pre Američnov úplne priezračné v rámci operácií Perdido. Odpočúvané boli ich telefóny, interná mailová pošta.
Zvlášť urážlivé muselo byť pre francúzskeho prezidenta Francoisa Hollanda zistenie, že aj on je sledovaný, najmä ak uvážime pre Francúzsko až príliš vzácny stupeň solidarity s Washingtonom. Nepomohlo ani to. On sám, ako i francúzske štátne inštitúcie, ako vyšlo najavo, boli systematicky odpočúvané. V jednom z dokumentov NSA sa špionáž francúzskych predstaviteľov v OSN hodnotí ako „úspech, ktorý vniesol vklad do formovania zahraničnej politiky USA“. Na potvrdenie toho, agentúra citovala slová štátnej  tajomníčky Susan Riceovej: „Pomohlo mi to dozvedieť sa pravdu, zhodnotiť pozície a zachovať si výhody v rokovaniach“.
Američania zazanamenávali rozhovory nielen tých, koho podzrievali z teroristickej činnosti, ale aj telefón popredných predstaviteľov francúzskeho biznisu a politiky. Napríklad od 10. decembra 2012 do 8. januára 2013 americká rozviedka uskutočnila zápis 70 miliónov 300 tisíc telefonických rozhovorov a SMS-iek.Vrchol aktivity bol zaznamenaný pred vianocami 24. decembra 2012 a 7. januára 2013.
Snowdenove odhalenia podnietili niektoré štáty k doplňujúcim vyšetrovaniam, ktoré odhalili ešte pôsobivejší obraz sledovania zo strany Veľkého brata. V Nemecku Angela Merkelová spočiatku snaživo Washingtonu pomáhala zamiesť pod koberec vypuknutý škandál. Práve ona vyhlasovala, že ju určite neodpočúvajú, odvolávajúc sa na super spoľahlivý a super chránený smartfon nemeckej firmy Secusmart. Týmito telefónmi sú vybavení všetci členovia kabinetu a vysokí úradníci. Vyšetrovanie vedené po línii rozviedky a Federálneho bezpečnostného  oddelenia informačnej techniky ukázalo, že Angela Merkelovú Američania odpočúvali celé roky.
Teraz je jasné, že NSA viedla špionáž v Nemecku ešte intenzívnejšie, než sa v minulosti myslelo. Každý mesiac agentúra zachytáva 500 miliónov spojení v Nemecku. Tieto údaje zahŕňaju telefonické rozhovory, maily, textové správy v mobiloch a chatov.
„Snowdenove informácie demonštrovali fakt, že v spojeneckom zväzku európske krajiny zaujímajú nerovnocenné postavenie vo vzťahu k svojmu staršiemu partnerovi USA. Európske štáty nevystupujú úplne suverénne v systéme impéria, vytvorenom Američnami.
Štvrtá lekcia. Najväčšiemu sledovaniu zo strany USA sú vystavené štáty, ktoré sú na vzostupe -  Čína India, Brazília, Mexiko a iné. Amerika ich vníma ako potenciálnych «game changers», ktorí podstatne dokážu ovplyvniť momentálne rozloženie síl.
Rozsah amerického preniknutia do počítačovej sféry týchto krajín sa ukázal taký veľký, že brazílska prezidentka Dilma Roussefová, ktorá odhalila, že bola odpočúvaná, odriekla oficiálnu návštevu USA a od Kanady si vyžiadala vysvetlenia v súvislosti so špionážou Ottawy v rámci „anglosféry“ brazílskeho Ministerstva baníctva a energetiky.
Podobný škandál vypukol nedávno v Mexiku. Čína a India oznámili vypracovanie rozsiahlych národných programov protiopatrení.
Piata lekcia. Rusko zostáva prioritným objektom počítačovej špionáže zo strany USA, nehľadiac na jeho jednostranné dobrovoľné odmietnutie globálnej konfrontácie s Amerikou. Na rozdiel od verejných vhlásení, v tajných dokumentoch NSA sa Rusko uznáva iba ako „podmienený partner“ vo vzťahu ku ktorému sa pripúšťajú najkrajnejšie opatrenia. V dôsledku geopolitických príčin (ruský „veľký priestor“ ) netreba čakať zmeny v postoji voči Rusku.
Kontrola ruských predstaviteľov v USA má totálny charakter, o čom svedčí aj posledný škandál v súvislosti s pobočkou Rossotrudničestva. Navyše Edward Snowdeb odovzdal The Guardian mapu, na ktorej je zaznamenaná celá zahraničná špiónska infraštruktúra NSA – systém sledovania XKeyscore. Podľa mapy, jeden z najväčších serverov systému XKEYscore sa nachádza v Mosokve  na americkom veľvyslanectve.
Jeden z výrazných príkladov spolupráce  sledovania Ruska v rámci „anglosféry“ je summit G20 v Londýne v roku 2009, keď sa Dmitrij Medvedev po prvý raz stretol s Barackom Obamom. Podľa The Guardian, správa NSA „Komunikácia ruského vedenia na zabezpečenie práce prezidenta Medvedeva na summite G20 v Londýne“ bola hotová až  o štyri mesiace neskôr po skončení londýnskeho stretnutia – taký veľký bol objem  svedectiev, obsiahnutom v správe.  Správa bola zaslaná aj Austrálii, Kanade a Novému Zélandu.
Šiesta lekcia. Popredné medzinárodné organizácie – OSN, IAEA a iné – Spojené štáty vnímajú ako konkurenciu v kontrole nad ľudstvom, a preto sa tiež berú za  „objekty prieniku“. Zachovávajúc si svoje ašpirácie na bezpodmienečné svetové prvenstvo, Washington v svojom sledovaní týchto medzinárodných organizácií nezastavuje ani narúšanie medzinárodného práva a morálnych noriem diplomacie.
NSA dlhoročne totálne kontroluje všetko, čo sa deje za stenami OSN, čím vytvára značné výhody pre americkú diplomaciu. V samotnej budove tejto organizácie sa stále nachádza skupina špecialistov NSA s diplomatickýmm krytím, ku ktorým počas valných zhromaždení pribudne posila z Washingtonu. To isté sa vzťahuje na IAEA a iné medzinárodné inštitúcie. Prirodzene, že s cieľom národnej bezpečnosti Američania robia to,  čím sa od počiatku zaoberali rozviedky všetkých štátov sveta. V  svojej činnosti však USA prešli všetky pomyselné hranice a vytvorili monštrum, ktoré sa snaží kontrolovať absolútne všetko, čo sa na planéte deje. Kvantita tu prechádza do novej, avšak  ohrozujúcej kvality.

Siedma lekcia. Kontrola kybernetického priestoru, uskutočňovaná Spojenými štátmi, znamená nielen zhromažďovanie informácií, ale aj masové akcie psychologického vplyvu, pričom veľmi rozsiahle, ktoré zamenajú aj kontrolu správania. Záver, ktorý z tohto vyplýva: Každý štát, ktorý sa snaží o samostatnú úlohu na medzinárodnej scéne, okrem tradičných komponentov národnej moci, sa musí vyznačovať aj rozvinutým informačným prostredín a prostriedkami jeho spoľahlivej ochrany.

Autor: Dmitrij Minin
Zdroj: Fondsk.ru


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |